تفریحات

بیوگرافی مازیار بازیاران (جواد بازیاران) دوبلور و همسرش و فرزندان +‌ عکس درگذشت

0

بیوگرافی مازیار بازیاران (جواد بازیاران) دوبلور و همسرش و فرزندان +‌ عکس درگذشت

مازیار بازیاران (جواد بازیاران) متولد ۲۹ فروردین ۱۳۱۵ در مشهد میباشد که در سن ۸۷ سالگی در آلمان به علت عارضه قلبی درگذشت. مازیار بازیاران دوبلور ، بازیگر ، فیلمنامه نویس و کارگردان با سابقه ایرانی بود که صدای شخصیت میکی موس و ابن ملجم در سریال امام علی را دوبله کرده بود و سابقه کارگردانی و نویسندگی را در کارنامه خود داشت. با بیوگرافی مازیار بازیاران آشنا شوید

زندگینامه مازیار بازیاران دوبلور و همسرش

مازیار بازیاران با نام اصلی جواد بازیاران در ۲۹ فروردین ۱۳۱۵ در مشهد به دنیا آمد و علاوه بر دوبلوری به عنوان بازیگر ، فیلمنامه نویس و کارگردان شناخته میشد او صدای میکی موس و ابن ملجم در سریال امام علی را به عنوان صداپیشه برعهده داشت. او در سن ۸۷ سالگی در آلمان درگذشت.

بیوگرافی مازیار بازیاران

بیوگرافی مازیار بازیاران

مازیار (جواد) بازیاران دوبلور ، بازیگر ، فیلمنامه نویس و کارگردان متولد ۲۹ فروردین ۱۳۱۵ در مشهد بود. او دوبلور و صداپیشه باسابقه ایرانی بود که به جز دوبله در زمینه کارگردانی و نویسندگی نیز فعالیت داشت.

مرحوم مازیار بازیاران یکی از دوبلورهای ایرانی بود که از بازیگری به دوبله رسید و در بین مردم بسیار دوست داشتنی بود . نوع صدای مازیار(جواد) بازیاران خاص بود و نمی توان تشخیص داد و به همین به آچار فرانسه دوبله معروف بود.

بازیاران درباره آثار خود گفته بود: «وقتی میکی موس به ایران آمد، نزدیک به ۵۰ سال پیش بود. به جای او حرف زدم یک‌صدای ریز کوچولو داشت. همان‌صدا را در تمام دو هزار و خرده‌ای کارتون میکی‌موس استفاده کردم. در «امیرارسلان» به‌جای شخصیت دیو حرف زدم. در «جن‌گیر» جای شیطان حرف زدم که سازندگان فیلم با دستگاه آن صدا را ضبط کرده بودند و من با صدای خودم آن را تولید کردم. بعد هم در سریال «امام علی(ع)» ابن‌ملجم را گفتم که دیدید چه متفاوت به‌جایش حرف زدم.»

بیوگرافی مازیار بازیاران دوبلور و همسرش و فرزندان +‌درگذشت و بیوگرافی جواد بازیاران

زندگی شخصی و خانواده

چهار سالم بود که پدرم فوت کرد و پنج سالم بود که جنگ جهانی دوم شروع شد و متفقین مشهد را بمباران کردند. در نتیجه ما به تهران آمدیم و در خانه خاله ام مستقر شدیم. ما بچه های یتیم بودیم؛ سه برادر و دو خواهر. خاله ام دوسه سال از مادرم کوچک تر بود و وضع شوهرش خوب بود. مادرم در آن جا کلفتی خاله ام را می کرد. آن جا زندگی می کردیم و نان و آبمان را آن ها می دادند.

از بازیگری تا دوبلوری

مازیار بازیاران کار خود را با تئاتر استارت زد و به دوبله روی آورد چرا که صدای بسیار خاص و منحصر به فردی داشت صدای مازیار بازیاران او را به آچار فرانسه دوبله ایران تبدیل کرده بود و خیلی خوب متوانست صدایش را تغییر دهد.

همسر مازیار بازیاران + فرزندان

مرحوم بازیاران در سال ۱۳۳۷ با یک بازیگر تئاتر و دوبلور ازدواج کرد. ثمره این ازدواج چند فرزند است. خانواده استاد بازیاران مدتی در کرمان زندگی کردند و سپس به تهران نقل مکان کردند.

بیوگرافی مازیار بازیاران (جواد بازیاران) دوبلور و همسرش و فرزندان +‌ عکس درگذشت

سوابق هنری

فرمانروایان مقدس با مدیریت خسرو خسروشاهی ، ارباب حلقه ها با مدیریت امیرهوشنگ زند ، هری پاتر با مدیریت بهرام زند ، جن گیر۱۹۷۳ با مدیریت خسرو خسروشاهی ، انیمیشن «قلعه اردک ها» با مدیریت دوبلاژ اکبر منانی از جمله آثاری است که در آنها در مقام دوبلور حضور داشته است.

بازیاران بازیگری را به طور حرفه ای در سال ۱۳۲۱ در تئاتر آغا کرد و پس از مدتی از بازیگری کناره گیری کرد و در سال ۱۳۳۷ وارد حرفه دوبلاژ شد. او از دهه ۴۰ فعالیت خود را در زمینه فیلمنامه نویسی تئاتر آغاز کرد و بیش از ۱۰۰ نمایش را به نگارش دراورد.

همسر مازیار بازیاران + فرزندان جواد بازیاران

او توسط مرحوم محمد باقر توکلی و هوشنگ لطیف پور وار حیطزه دوبله شد. نخستین اثری که با مدیریت هوشنگ لطیف‌پور دوبله نمود، اثر روسی به اسم «خون بهای آزادی» بود و پس از این اثر «مادر هند» بود
فرمانروایان مقدس با مدیریت خسرو خسروشاهی ، ارباب حلقه ها با مدیریت امیرهوشنگ زند ، هری پاتر با مدیریت بهرام زند ، جن گیر۱۹۷۳ با مدیریت خسرو خسروشاهی ، انیمیشن «قلعه اردک ها» با مدیریت دوبلاژ اکبر منانی از جمله آثاری است که در آنها در مقام دوبلور حضور داشته است.

درگذشت و بیوگرافی مازیار بازیاران (جواد بازیاران)

جواد بازیاران دوبلور پیشکسوت ۲۸ تیر ۱۴۰۲ در کشور آلمان به علت ایست قلبی درگذشت.

او عمل قلب باز انجام داده بود و در این باره گفته: به خاطر سیگار مجبور شدم عمل قلب باز بکنم. بعد از آن تنفر عجیبی نسبت به سیگار و فردی که سیگار می کشد ، پیدا کردم. وقتی در تلویزیون در یک فیلم ، دست کسی سیگار می دیدم ، سریع شبکه را عوض می کردم.

در «کازابلانکا» جای دو نفر حرف زدم. نقش یکی‌شان مهم بود. من در همه فیلم‌هایی که مهدی علیمحمدی دوبله می‌کرد، حضور داشتم. وقتی از او می‌پرسیدند چرا همیشه بازیاران را می‌بَری؟ می‌گفت «بازیاران را می‌برم که چهارتا نقش برایم بگوید! یک‌پول به او می‌دهم ولی چهارتا رل می‌گوید.» در یک‌فیلم ایشان به من نقش یک‌میمون را داد که آن‌قدر به‌جای آن میمون حرف‌های خنده‌دار زدم، مردم به خاطر این شخصیت به دیدن فیلم می‌رفتند. انگار شخصیت اصلی فیلم، این میمون بود. به من نقش‌های مختلف می‌داد ولی با یک‌دستمزد.

آثار دوبله

لاکی (۱۳۹۸) با مدیریت دوبلاژ سبحان اکرامی
آخرین شاهد (۱۳۹۸) با مدیریت دوبلاژ سبحان اکرامی
انیمیشن “قلعه اردک ها” با مدیریت دوبلاژ اکبر منانی
جن گیر۱۹۷۳ با مدیریت خسرو خسروشاهی
هری پاتر با مدیریت بهرام زند
ارباب حلقه‌ها با مدیریت امیرهوشنگ زند
فرمانروایان مقدس با مدیریت خسرو خسروشاهی

آثار بازیگری

دام (۱۳۷۴)
از فریاد تا ترور (۱۳۵۹)
ستاره صحرا (۱۳۴۳)
طلاق (۱۳۴۲)

کارگردان

صخره سیاه (۱۳۵۲)

فیلم‌نامه

جنگل‌بان (۱۳۶۶)
سمندر (فیلم) (۱۳۶۴)
کوچ (فیلم) (۱۳۵۶)
غرور و تعصب (فیلم ۱۳۵۵) (۱۳۵۵)
جنجال (۱۳۵۴)
مرد ناآرام (۱۳۵۴)
هم قسم (۱۳۵۴)
دکتر و رقاصه (۱۳۵۳)
یاور (۱۳۵۳)
صخره سیاه (۱۳۵۲)
شکار انسان (۱۳۵۰)
نسل شجاعان (۱۳۴۸)

نظرات