تفریحات

بهترین بازی‌های رومیزی برای دورهمی آخر هفته

0

یکی از بهترین ابزار برای سرگرمی جمعی و دورهم شاد بودن، بازی‌رومیزی است. بازی‌های رومیزی یا بردگیم‌ها نسل جدید همان بازی‌های فکری، مثل مونوپولی و راز جنگل، منچ و ماروپله، کاتان و ریسک هستند که امروزه در سرتاسر جهان به یکی از پرطرفدارترین ژانرهای سرگرمی تبدیل شده‌اند.  به گزارش مجله آیوی‌گیم این دسته از بازی‌ها مزیت‌های بیشماری نسبت به بازی‌های موبایلی و ویدیویی دارند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، قابلیت تجربه جمعی آنهاست. یعنی بازی‌های رومیزی برای این طراحی می‌شوند که یک جمع را شاد کنند، نه یک فرد را.

  

در این مقاله قرار است به سراغ معرفی چند مورد از بهترین بازی‌های رومیزی برویم که می‌توانند دورهمی‌های آخر هفته شما را دگرگون کنند.

بازی‌ رومیزی ایرانی جالیز

–          نوع بازی: خانوادگی، پر سروصدا، مبادله‌ای، کارتی

–          تعداد بازیکن: ۳ الی ۷ نفر

بازی جالیز صدرنشین لیست بازی‌های خانوادگی و دورهمی ایرانی است. در جالیز بازیکن‌ها با مدیریت و گسترش جالیزها، مبادله و طی کردن فرآیند های کاشت و برداشت محصولات، تلاش می‌کنند تا بهترین و گران‌ترین محصولات را بدست آورده و بکارند. و با فروش آنها، کسب و کارشان را حسابی سکه کنند. هر بازیکن در شروع بازی یک قطعه زمین دارد. که شامل دو جالیز است و می‌تواند روی آنها محصولات کشاورزی بکارد و از فروش محصولات، سکه به‌دست آورد.

بازی جالیز یک بازی پر سر و صداست. شما در آن خود را در جایگاه کشاورزانی می‌بینید که باید محصولاتی بکارند، بفروشند و مبادله کنند؛ کسی می‌تواند بهتر بازی کند و نهایتا برنده بازی شود که در علاوه بر مدیریت کارت های محصول خود در کاشتن، در مبادلات هم بتواند محصولات مورد نیاز خود را از بازار دیگر بازیکنان بدست آورد.

بازی‌ رومیزی محله‌چینی‌ها

–          نوع بازی: خانوادگی، پر سروصدا، مبادله‌ای،

–          تعداد بازیکن: ۳ الی ۵ نفر

بازی Chinatown یا محله چینی ها یک بازی مذاکره آزاد است. چاشنی شانس برای شما آورده های از جنس سند مغازه های مختلف و کسب و کار های مختلف را به ارمغان می آرود، اما این برنامه ریزی و چرب زبانی و استراتژی شماست که تعیین می کنید با آنها چه کنید. اگر از معاملات زیادی عقب بکشید، از بازی عقب خواهید ماند، پس باید با فکر و برنامه ریزی وارد معاملات با بازیکن هایی شوید که برای شما آورده مثبتی دارند.

مهم ترین نکته در این بازی این است که بتوانید برنامه ریزی خود را تبدیل به کلماتی کنید که با استفاده از آنها در معاملات بیشترین سود را بدست آورید. اگر به دنبال یک بازی هستید که در آن بتوانید با استفاده از چاشنی های تعامل، مثل صحبت کردن و مذاکره و همچنین برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت، شانس خود را مدیریت کنید، این بازی مناسب شماست.

بازی‌رومیزی کلاغ‌پر

–          نوع بازی: خانوادگی و دورهمی، سرعت عملی، فان و خنده‌دار

–          تعداد بازیکن: ۲ الی ۶ نفر

بازی رومیزی کلاغ‌پر که با الهام از بازی کلاغ پَر، بازی سرعت عملی است، با استفاده از تاس و کارت‌های خاص به راحتی قابل اجراست و برای رده‌های سنّی مختلف نیز به راحتی قابل اجراست.

این بازی برای ۲ تا ۶ نفر طراحی شده و رده سنّی بازیکنان می‌تواند از ۵ سال نیز شروع شود زیرا نیاز به دانش خواندن یا تحلیل فکری و استراتژی سنگین ندارد و با یکی دوبار بازی تستی، همه بازی را یاد می‌گیرند.

بازی‌کارتی گربه‌های انفجاری

–          نوع بازی: دورهمی، فان و خنده‌دار، کارتی

–          تعداد بازیکن: ۲ الی ۵ نفر

بازی رومیزی گربه‌های انفجاری مانند وایرال شدن جهانی‌اش، در ایران نیز مورد توجه بسیاری از بازی دوستان و افراد قرار گرفت و توانست به راحتی از خانه‌های ما ایرانی‌ها سر در بیاورد. این بازی رومیزی یک گزینه عالی برای جمع‌های خانوادگی به شمار می‌رود و می‌تواند دورهمی و مهمانی شما را با شادی مدیریت کند. فقط مراقب باشید منفجر نشوید. 🙂 . بازی گربه‌های انفجاری جزو اولین گزینه‌های پیشنهادی از لیست بازی رومیزی خانوادگی به دیگران است.

بازی‌کارتی گاراج

–          نوع بازی: خانوادگی، مبادله‌ای، حراج و مزایده

–          تعداد بازیکن: ۳ الی ۶ نفر

بازی گاراج یک بازی رومیزی ایرانی که بازگردانی و ترجمه ای خوش ساخت، از بازی رومیزی For Sale است. بازی گاراج از بهترین بازی های دورهمی مبتنی بر مزایده است که در عین حال که فکری است، می توان در مدت حدود ۱۰ دقیقه یک دست از آن را بازی کرد، از جذابیت بسیار بالایی به عنوان بازی خانوادگی و دورهمی برخوردار است. نسخه اصلی این بازی در سال ۱۹۹۷ توسط استفان دورا، طراح بازی‌های رومیزی، طراحی شد و به حدی جذاب بود که تاکنون توانسته در لیست صد بازی برتر خانوادگی قرار گیرد.

بازی‌ دورهمی شیر مرغ

–          نوع بازی: خنده‌دار، خانوادگی و دورهمی، فروش

–          تعداد بازیکن: ۳ الی ۱۰ نفر

بازی رومیزی شیر مرغ یک بازی دورهمی ایرانی است که در توسط نشر رومیز در به عنوان بازگردانی از بازی معروف و محبوب Snake Oil تولید شده است. در شیر مرغ شما باید سعی کنید عجیب و غریب ترین چیزها را به عجیب و غریب ترین افراد بفروشید. همین سازوکار ساده، جمع خانوادگی و دوستانه بازیکنان را به محیطی شاد و مفرح تبدیل خواهد کرد.

بازی‌رومیزی شب مافیا

–          نوع بازی: نقش مخفی، مافیاگونه

–          تعداد بازیکن: ۵ نفر به بالا

بازی مافیا از محبوب ترین بازی های دورهمی در ایران است. تقریبا جمع چند نفره دوستانه یا حتی خانوادگی وجود ندارد که اسمی از مافیا نشنیده باشند و حتی آن را تجربه نکرده باشند. سبک و سناریو های مختلفی هم برای این بازی وجود دارد. در اواخر دهه نود، آقای اشکان جواهری، طراح بازی های رومیزی به جمع آوری این سناریو ها و سازمان بندی آن در قالب یک بازی رومیزی مستقل پرداخت. نتیجه آن شد پکیج کاملی به نام “شب مافیا”.

بازی‌ دورهمی جزیره روین

–          نوع بازی: همکاری، ماجراجویانه، تماتیک، دورهمی

–          تعداد بازیکن: ۳ الی ۶ نفر

بازی جزیره روین فارسی یا Ravine یک بازی رومیزی دورهمی، خانوادگی، نسبتا تماتیک و کارتی است که ماجرای سقوط یک هواپیما و بازماندگان آن را روایت می کند. بازی Ravine (یا به فارسی بازی رومیزی “جزیره روین”) در سال ۲۰۱۷ توسط آقای Mathew Sisson طراحی و توسط استودیو کوچک آمریکایی Stellar Factory، راهی بازار بازی های رومیزی و بردگیم ها شد.

بازی‌رومیزی کاستل

–          نوع بازی: کارتی، فان و خنده‌دار

–          تعداد بازیکن: ۲ الی ۶ نفر

بازی کاستل از آن دسته بازی‌های خانوادگی است که برای ضدحال زدن، از عرش به فرش کشیدن و زیرآبی رفتن طراحی شده است. این بازی که برگردان بازی Nox است از بازی‌های شاد، مفرح و سبک است که برای جمع‌های صمیمی و مهمانی‌ها نیز بسیار کارآمد خواهد بود. این بازی نیز مانند بازی گربه‌های انفجاری با مکانیزم تو پاچه کردن (Take That) همراه است که برای ما ایرانی‌ها جذابیت خاص خودش را دارد.

بازی ‌دورهمی کدنمیز

–          نوع بازی: دورهمی، تیمی، سرنخ محور

–          تعداد بازیکن: ۲ الی ۸ نفر

اگر بازی سرنخ را تجربه کرده باشید، قطعا کد نیمز یک بازی شبیه به سرنخ خواهد بود که تجربه بسیار جذاب تر و به یاد ماندنی تری با آن خواهید داشت. این بازی برای سالیان سال در صدر بازی های دورهمی بوده است و آن را به تنها گزینه بردگیم گیت وی ایده آل تبدیل کرده است.

کد نیمز یک بازی کلمات هوشمندانه و چالش برانگیز است که برای گروه ها عالی است. در Codenames، بازیکنان به نوبت سرنخ‌هایی می‌دهند تا به تیم خود کمک کنند تا کلمات صحیح را در یک شبکه حدس بزند، در حالی که از کلمات تیم دیگر و قاتل اجتناب می‌کنند. یادگیری بازی آسان است اما عمق و استراتژی زیادی را ارائه می دهد.

بازی‌رومیزی استوژیت

–          نوع بازی: داستان سرایی، حدس کلمه

–          تعداد بازیکن: ۲ الی ۸ نفر

در بازی رومیزی استوژیت، مهم ترین نقش را کارت های بازی دارند. کیفیت تصویر سازی در آنها و البته خلاقیت، مهم ترین عوامل انتقال حس بهتر در تجربه آن هستند. در نسخه اصلی بازی یعنی بازی Dixit کارت های بازی تصویر سازی های فانتزی و مختلفی دارند و حس تجربه مثبت بازی به خوبی منتقل می شود. جالب است که در نسخه فارسی هم این تجربه خوب با تصویر سازی های آقای نعیم تدین، تا حد قابل قبولی منتقل شده است.

بازی‌رومیزی اسپلندور یا کهربا

–          نوع بازی: استراتژیک، مجموعه سازی

–          تعداد بازیکن: ۲ الی ۴ نفر

اسپلندور یا کهربا یک بازی در مورد جمع آوری جواهرات و ساختن یک امپراتوری تجاری است. بازیکنان به نوبت جواهرات را جمع آوری می کنند و از آنها برای خرید کارت های توسعه استفاده می کنند که به نوبه خود امتیاز و پاداش بیشتری را ارائه می دهد. یادگیری این بازی آسان است و آثار هنری زیبایی دارد که آن را به یک انتخاب عالی برای کسانی که تازه وارد بازی های رومیزی می شوند تبدیل می کند.

اسپلندور هم یک بازی برای ورود به دنیای بازی رومیزی است که از نظر استراتژی می تواند در عین حال که ساده باشد، بسیار عمیق و پیچیده هم باشد. اصطلاحا این سبک بازی ها را می توان اصطلاحا “easy to learn and hard to master” دانست.

بازی دورهمی میکرو ماکرو

–          نوع بازی: دورهمی، همکاری، حل پرونده

–          تعداد بازیکن: ۱ الی ۴ نفر

بازی میکرو ماکرو شهر جنایت یا MicroMacro: Crime City، یک بازی رومیزی خانوادگی و دورهمی متفاوت و بسیار ساده است که در آن شما باید بر روی نقشه ای بزرگ، به دنبال حل پرونده های مختلف جنایت و خلافکاری در بازی بروید.

این بازی از آن دسته از بازی هاست که نیاز نیست اصلا درباره قوانین آن بدانید. کافی است یک ذره بین بردارید و روی نقشه بزرگ بازی به دنیال سرنخ بگردید. این بازی به حدی جالب و خلاقانه است که یک جمع با همه رده های سنی را درگیر می کند. از بابابزرگ ها تا بچه ها، همه روی نقشه بازی دراز می کشند و به دنبال سرنخ می گردند.

بازی‌رومیزی رسام

بازی رسام یک بازی استراتژیک سبک و خانوادگی است که در آن بازیکنان به عنوان نقشه برداران سرزمین‌های شمالی، سعی می‌کنند که با کشیدن بهترین الگوهای، نقشه‌ای رسم کنند که بیشترین ستاره شهرت را برایشان به ارمغان بیاورد. بازی در طول چهارفصل بازی می‌شود که در هر فصل دو ماموریت از فرمان‌های ملکه، برای بازیکنان ستاره شهرت خواهد داشت.

این بازی برای یک جمع با رده سنی های مختلف بسیار مناسب است و چون ذوق هنری در آن می تواند بسیار مهم باشد، برد و باخت و رقابت در آن گاها فراموش می شود و صرفا فان و بودن و دورهم بودن در آن مهم می شود.

بازی‌رومیزی پچ ورک

بازی رومیزی پچ‌ورک یا به فارسی چلوار یا چل تکه، یک بازی دو نفره بی‌نهایت جذاب و پرطرفدار است که در آن بازیکن‌ها باید با تکه‌های بریده بریده فرش‌ها و قالی‌ها، سعی کنند فرش ببافند و امتیاز بیشتری بگیرند.

این بازی از بهترین بازی‌های دونفره جهان می‌باشد و در عین انتزاعی بودن، تم و فضای بصری بسیار خیره‌کننده و متناسبی با مکانیزم‌های بازی دارد. مکانیزم‌های پایه‌ای این بازی بسیار جذاب و خلاقانه است. چراکه شما را وادار می‌کند در عین حال که به برداشتن بهترین تکه از فرش برای خودتان فکر کنید، به بلاک کردن و جلوگیری از حریفتان هم فکر کنید.

بازی‌رومیزی عجایب هفتگانه دوئل

این بازی یک بازی استراتژیک زیباست که برای دو نفر طراحی شده است و در آن بازیکنان به دنبال ساخت بزرگ‌ترین شهر باستانی ممکن هستند.

هر بازیکن باید با استفاده از منابع و راهبردهای مختلف، ساختمان‌هایی را در شهر خود بنا کند و به امتیاز بالاتری دست پیدا کند. امتیازها در این بازی به سه روش مختلف کسب می‌شوند: از طریق ساخت سبک‌های مختلف ساختمانی، کسب منابع مورد نیاز برای ساخت ساختمان‌ها، و کسب امتیازهای خاص در حین بازی.

بازی‌رومیزی تارگی

بازی رومیزی تارگی، جزو بهترین بردگیم‌های دو نفره است که تجربه بازی من کاملا در بستر آنلاین شکل گرفت. بازی Targi یک بردگیم دو نفره است که در آن بازیکنان به عنوان رهبران قبیله‌هایی در صحرای شمال آفریقا رقابت می‌کنند. در این بازی، بازیکنان با قرار دادن مهره‌های خود در جاهای مختلف روی صفحه بازی، به دنبال جمع آوری منابع و امتیازات هستند.

بازیکنان در هر دور، با استفاده از تقاطع مهره‌های خود، تلاش می‌کنند تا بیشترین تعداد از منابع مختلف از جمله خرما، زنجبیل، فلفل یا کارت‌های دیگر را به دست آورند. اگر جمع خانوادگی شما به بیش از دو نفر نمی‌‎رسد، لیست بردگیم دونفره آیوی گیم را به شما پیشنهاد می‌دهم.

بازی‌رومیزی جایپور

جایپور جزو اولین بردگیم‌های دو نفره مدرنی بود که بازی کردم. این بازی نیز جزو بهترین بردگیم‌های دو نفره است که با استراتژی جذاب و مکانیزم‌های جذاب تولید شده است. بازی Jaipur یک بازی رومیزی دو نفره است که در آن بازیکنان به عنوان بازرگان در بازاریابی و خرید و فروش کالاهای مختلف، رقابت می‌کنند.

در هر نوبت بازی، کارت‌هایی با کالاهای مختلف در صف نوبت قرار می‌گیرند و بازیکنان به ترتیب یا انتخاب یکی از کارت‌ها یا برداشتن چندین کارت از صف، سعی می‌کنند تا کارت‌هایی با ارزش بالاتر و بیشتری را جمع آوری کنند.

بازی‌رومیزی آزول

بازی رومیزی Azul یک بازی زیبا و محبوب است که  برای ۲ تا ۴ بازیکن مناسب است و یکی از چشم نوازترین بردگیم‌های من در خانه است. هدف اصلی بازیکنان در Azul، جمع آوری تایل‌های شیشه‌ای رنگارنگ به شکلی است که بهترین امتیاز را بگیرند. برای این کار، بازیکنان باید تایل هایی را که از روی صفحه اصلی بازی، در اختیارشان قرار می گیرد، به صورت استراتژیکی بر روی صفحه شخصی خودشان قرار دهند.

بازی‌رومیزی کینگدومینو

بازی رومیزی کینگدومینو یکی دیگر از بهترین بردگیم‌های دو نفره استراتژیک است که برای دو تا چهار نفر طراحی شده است. هدف اصلی بازی، ساخت قلعه‌ها و توسعه سرزمین‌ها در دنیایی از قرون وسطی است. بازیکنان باید با استفاده از کاشی‌هایی که در زمین بازی قرار می‌دهند، قلعه‌ها و سرزمین‌های خود را بسازند و به امتیاز بیشتری دست پیدا کنند. حالت دوئل این بازی رومیزی دو نفره که یک سرزمین ۷*۷ خانه ایجاد می‌کند یک بازی با استراتژی بلند مدّت و جذاب است و این بازی که در ایران نیز تولید شده است را یکی از بهترین گزینه‌ها برای رقابت‌های دونفره کرده است.

بازی رو میزی

بازی‌رومیزی ماتیکان

بازی رومیزی ماتیکان یا کدکس یک بازی تا چهارنفره جذاب با استراتژی سبک است که در آن بازیکن‌ها باید تکه‌های از یک کتاب قدیمی را جمع آوری کنند. نحوه جمع آوری کردن آن هم با یک سری کارت هایی است که به دست شما می‌آیند و شما باید آن‌ها را با توجه به گوشه هایشان روی هم قرار دهید تا کتاب الگویی در مقابل خود بسازید. هر کارت شامل نمادی از چهار ماده گیاه‌ها، حیوانات، قارچ‌ها و حشرات است که هر کدام به عنوان یک منبع در بازی استفاده می‌شوند.

بازی‌رومیزی اولون

در بازی رومیزی اولون بازیکن ها به دو تیم تقسیم می شوند، یک تیم متحدان شاه آرتور و مرلین و تیم دیگر متحدان موردرِد، که هر تیم نقش های خاص خودش را دارد. سپس ماموریت هایی پیش روی بازیکن ها قرار می گیرد که تعیین کننده این خواهد بود که کدام تیم برنده می شود. بازی اولون با تم قرون وسطی ای خود، روایتی است از نبرد بین متحدان شاه آرتور بزرگ و دشمن او، یعنی موردرِد، که نیروهای خیر و شر را در نبردی برای کنترل آینده تمدن بشری، روبروی هم قرار می دهد. آرتور نمایانگر آینده بریتانیا است، یک منجی برای به سعادت رساندن بشر و نمادی افتخار، اما در میان جنگجویان و متحدان شجاع او، عوامل و دستاویز های موردرِد شیطلانی هم پنهان شده‌اند.

بازی‌کارتی کودتا

در بازی کارتی کودتا یا Coup بازیکن‌ها با بکارگیری از استراتژی خودشان، بلوف زدن و مدیریت ذهن بقیه بازیکن‌ها باید سعی کنند بیشترین نفوذ را از طریق حذف بقیه رقیبان در دربار پیدا کنند. در این بازی هر بازیکن دو کارت شخصیت با قابلیت‌های مشخص خودش می‌گیرد که در نوبتش باید سعی کنند با بهره‌گیری از قابلیت‌های آنها یا بلوف زدن!، به سکه‌های بیشتر برسد تا بتواند علیه بازیکن‌های دیگر کودتا کند.

بازی‌رومیزی باشگاه کارآگاهان

بازی باشگاه کارآگاهان یا Detective Club یک بازی رومیزی دورهمی و استدلال محور فان و خنده دار است که قرار است در آن در نقش کارآگاه هایی همچون شرلوک هلمز، پوآرو و ناوارو از کارت هایی که بقیه بازیکن ها بازی می کنند و دلایلی که برای آن می آورند، خائن بازی را پیدا کنید. البته مواظب باشید، چون ممکن است شما خائن بازی باشید!

بازی‌رومیزی آنتی آنزیم

در بازی آنتی آنزیم بازیکن‌ها در نقش میکروب هایی هستند که داخل یک لباسشویی برای باقی ماندن روی لباس‌های بیشتر با هم رقابت می‌کنند. هر بازیکن تعدادی میکروب در دست دارد که ان‌ها را طبق قواعد بازی وارد لباسشویی کرده و با حرکت دادن آنها به سمت مرکز لباسشویی امتیاز بیشتری می‌گیرد. گاهی هم ممکن است بین دو بازیکن نبرد روی دهد…

آنتی آنزیم یک بازی تمام خانوادگی است. قوانین ساده و کم آن، این بازی را مناسب برای خانواده می‌کند. از طرفی سطح فکری بودن آن هم آن را برای خانواده مناسب تر کرده است. این بازی از ۱ نفر تا ۵ نفر قابل تجربه است. در این بین تجربه تعداد نفرات متوسط آن، یعنی حدود ۳ نفره، در این تعداد نفرات تا حد خوبی بازی در کنترل بازیکن هاست. در عین حال ممکن است نبرد در بازی خیلی زیاد اتفاق نیفتد. این بازی مناسب برای افرادی است که تجربه چندانی در دنیای بازی‌های رومیزی ندارند. پس می‌شود آن را با افراد جدید هم تجربه کرد.

بازی کارتی رکب

بازی رومیزی رکب یک بازی کارتی و نبرد محور است که در آن بازیکن ها در نقش سردارانی، برای تصرف استان های مختلف روی نقشه بازی، ارتش خود را، شامل کارت هایی از سربازان مختلف، به نبرد ها می فرستند و تلاش می کنند با پیشی گرفتن از بقیه بازیکن ها در نبرد ها پیروز شده و با تصرف تعداد خاصی استان در نقشه برنده کل بازی شوید.

بازی رومیزی رکب یک بازی نبرد محور تاکتیکی است. شما باید با کارت های دست خود که نیروهای شما را تشکیل می دهند، و بازی کردن تعدادی از آنها روبروی خودتان، ارتش خودتان را تشکیل دهید. این ارتش در مقایسه با ارتش بازکن های دیگر مشخص می کند شما برنده نبرد هستید یا نه؟ اگر به دنبال یک بازی کارتی تاکتیکی با چاشنی نبرد هستید، این بازی مناسب شماست.

در صورتی که به دنبال پیدا کردن سرگرمی‌ها و بازی‌های جذاب دورهمی و رومیزی برای آخر هفته خود هستید، می‌توانید مجله بازی آیوی گیم را دنبال کنید./۱۹۲۵۳۴

نظرات