arongroups

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری چیست؟ پانل سقف و دیوار

0

ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری، نوعی از مصالح نوین ساختمانی هستند که به منظور پوشش دیواره و سقف سازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این پانل ها با دارا بودن ویژگی ساختاری سه لایه و همچنین مقرون به صرفه بودن و راحتی در نصب امروزه در ساخت سازه های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

تفاوت اصلی این دو نوع ساندویچ پانل صرفا به دلیل ویژگی و کنترل های صورت گرفته به هنگام طراحی و تولید است.

یعنی ساندویچ پانل دیواری به دلیل قرارگیری به عنوان پوشش دیواره ها از لحاظ ضربه و فشار، جلوگیری از آتش سوزی و حریق و همچنین مواردی از این دست، مورد ارزیابی بیشتری قرار می گیرد و ساندویچ پانل سقفی به دلیل قرارگیری به عنوان پوشش سقف سازه از لحاظ بارگذاری سازه ای و همچنین مواردی جهت حفاظت از سقف در شرایط مختلف مورد ارزیابی بیشتری قرار می گیرد. حائز اهمیت است که بدانید این سازه ها علاوه بر این تفاوت ها، تفاوت های دیگری به لحاظ نوع کاربری، ساختار، شیوه اجرا، عایق، مشخصات فنی، شکل و ظاهر و قیمت با همدیگر دارند. در این مقاله بناست در خصوص انواع این تفاوت ها بین ساندویچ پانل سقفی و دیواری صحبت کنیم و آن ها را به خوبی بشناسیم تا به هنگام خرید انواع ساندویچ پانل سقفی یا دیواری به مشکل نخوریم.

ساندویچ پانل یک ساختار مرکب ۳ لایه ای است. هر ۲ مدل پوشش سقف و دیوار ساندویچ پانل ها از خیلی از سنجه ها مشابه هستند. برای خرید و سفارش انواع ساندویچ پانل ها می توانید با قیمت درب کارخانه  ساندویچ پانل را سفارش دهید.

 خرید انواع ساندویچ پانل از برند معروف تولید کننده

ساختار ساندویچ پانل

قبل از صحبت در خصوص متریال های به کار رفته در دو پانل مورد نظر بهتر است با ساختار ساندویچ پانل ها آشنا شویم. ساندویچ پنل ها دارای ساختاری سه لایه متشکل از دو لایه ورق فلزی در بخش رویه و زیره و یک لایه فوم عایق میانی است.

 • لایه های ورق فولادی منظور حفاظت از سازه در برابر فشار و ضربه، زنگ زدگی، آتش سوزی و … به کار رفته اند و جنس آن ها غالبا گالوانیزه، آلوزینک، استیل یا آلومینیوم می باشد.
 • در ساختار لایه میانی از فوم های عایق با جنس پلی یورتان، پلی استایرن، پشم سنگ، پشم شیشه و به تازگی فوم XPS استفاده می شود. این لایه های همانطور که از نامشان مشخص است باعث کاهش ورود و خروج هوای گرم و سرد، عایق صدا و عایق حرارت و آتش سوزی در بخش خود هستند.

تفاوت ساندویچ پانل های دیواری و سقفی

حال که با ساختاری کلی انواع پانل های ساختمانی آشنا شدیم، نوبت به بررسی تفاوت آن ها با یکدیگر می رسد. در بخش ابتدایی در خصوص تفاوت فنی و کلی این محصولات صحبت کردیم. اما این پانل ها علاوه بر تفاوت های اصلی که بیان کردیم از چند جبهه دیگر با همدیگر متفاوت هستند که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

 • به لحاظ کاربرد
 • به لحاظ ساختار
 • به لحاظ شیوه اجرا
 • به لحاظ عایق
 • به لحاظ مشخصات فنی
 • به لحاظ شکل و ظاهر
 • به لحاظ قیمت

تفاوت ساندویچ پانل دیواری و سقفی به لحاظ کاربرد

اولین تفاوت مشهود این دو مصالح نوین ساختمانی از لحاظ کاربرد آن هاست. بدین صورت که ساندویچ پانل های سقفی در اغلب موارد برای پوشش سقف سالن ها، ویلاهای پیش ساخته، سقف آشیانه های هواپیما، پوشش آلاچیق و سقف کانکس ها و … به کار می رود و ساندویچ پانل دیواری می تواند در ساخت دیواره های سازه های مختلف نظیر انبار ها، سوله ها، کانکس ها و … استفاده شود.

ساختار ساندویچ پانل سقفی و دیواری

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری ساختار

ساختار اصلی ورقه های به کار رفته در ساندویچ پانل های دیواری به صورت دو رو ورق است و عمده ورق هایی که به جهت ساخت این پانل ها استفاده می شود، ورقه هایی از جنس آلومینیوم و گالوانیزه است.

اما ساختار به کار رفته در ساخت پانل های سقفی می تواند علاوه بر پانل دورو ورق، یکرو ورق یکرو فویل، یکرو ورق یکرو نایلون، یکرو ورق یکرو کاغذ نیز باشد. همچنین ورق های رویه این پانل ها به جهت محافظت سازه در برابر عوامل متعدد طبیعی نظیر وزش باد، بارش باران، برف و وزن موارد فوق، به صورت مواج یا گام دار طراحی و تولید می شوند.

ورقه های ساندویچ پانل سقفی به صورت سه گام و پنج گام ساخته شده که در هر پانلی این گام ها بلندتر یا کوتاهتر می توانند باشند.

تفاوت شیوه اجرا در ساندویچ پانل سقفی با دیواری

در خصوص نحوه نصب و اجرا انواع سازه های پیش ساخته می توان از اتصالات مختلفی چون نر و مادگی، پیچ مهره و پیچ مخفی می توان استفاده کرد.در خصوص تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری به لحاظ شیوه اجرا می توان این را بیان کرد که پانل های دیواری به جهت دارا بودن ظاهری زیباتر و یکپارچه به صورت اتصالات پیچ مخفی خاص به یکدیگر متصل می شوند و پانل های ساندویچی سقف به دلیل آب بند بودن و جلوگیری از نفوذ باران، به صورت همپوشانی شده به یکدیگر متصل می شوند (نر و مادگی)

فوم عایق میانی به کار رفته در ساندویچ پانل ها

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری به لحاظ عایق

در خصوص استفاده از فوم عایق میانی در دو پانل گفته شده، ساندویچ پانل های سقفی به دلیل قرارگیری بیشتر در مقابل بارش باران و برف و … باید دارای لایه میانی ضخیم تری باشد و سعی می شود تا این مصالح را به جهت جلوگیری از رطوبت، آب باران و موارد دیگر ضخیم تر طراحی و تولید کرد.

تفاوت ساندویچ پانل دیواری و سقفی از لحاظ مشخصات فنی

ساندویچ پانل های دیواری با عرض مفید ۱ و عرض غیر مفید ۱٫۰۳ متر قابل تولید هستند و به جهت طول آنها می توان تا ۱۰ متر طول و ضخامت بین ۴ تا ۱۰ سانتی متر را متصور شد.

در خصوص ورقه های ساندویچ پانل سقفی این ابعاد و مشخصات فنی دارای عرضی ۱ متری با طول ۱۴ متر و ضخامت ۶ تا ۱۲ سانتی متری است.

نکته حائز اهمیت این است که ضخامت ساندویچ پانل منظور ضخامت لایه فوم عایق میانی است که می تواند سازه را در برابر شرایط مختلف و عایق بندی بسیار کمک کند و همانطور که در بخش های قبلی هم خواندیم ساندویچ پانل های سقفی به دلیل قرار گیری در برابر بارش باران، برف و بارگذاری بیشتر دارای ضخامت لایه عایق میانی بیشتری است و به طبع مقاومت بالاتری را نسبت به ساندویچ پنل های دیواری دارد.

تفاوت شکل و ظاهر ساندویچ پانل های سقفی و دیواری

پانل دیواری از لحاظ ظاهری به صورت یک فاق U شکل تولید می شود تا به هنگام نصب بتوانند به خوبی بر روی یکدیگر قرار گرفته و به وسیله پیچ های مخفی یا حالت نر و مادگی به یکدیگر متصل شوند. این نحوه قرارگیری موجب این موضوع می شود که تمامی منافذ پانل بسته شده و مانع نفوذ رطوبت و آب باران به داخل سازه می شود.

در خصوص شکل ظاهری انواع پانل های سقفی به صورت گام های ذوزنقه ای و اورلپ ساخته می شود. طراحی به شکل اورلپ این محصول موجب می شود تا عمر و استحکام سازه افزایش یافته و از نفوذ برف و باران جلوگیری شود.

ساندویچ پانل های سقفی به صورت به صورت شکل های مختلفی نظیر سفالی، آردواز، شادولاین در بازار موجود است که هر کدام جلوه های متنوعی دارند.

رال رنگ یا رنگ بندی جفت سازه متنوع بوده می توان از رنگ های مختلف در آن ها استفاده کرد.

قیمت ساندویچ پانل سقفی و دیواری

تفاوت ساندویچ پانل های سقفی و دیواری به لحاظ قیمت

سـاندویچ پانل های دیواری و سقفی از لحاظ قیمتی هم با همدیگر تفاوت های عمده ای دارند، تمامی متریال های مورد استفاده در این جفت پانل می تواند با یکدیگر متفاوت باشد و همین عامل سبب تفاوت قیمتی این مصالح می شود. همچنین در صورت یکسان بودن متریال ها این بار ضخامت لایه میانی پانل ساندویچی سقف است که موجب تفاوت قیمتی این دو سازه می شود.

مزایا استفاده از انواع ساندویچ پانل ها

 • عایق مناسب حرارت و برودت
 • عایق صوتی
 • مقاومت بالا در برابر زلزله تا ۹ ریشتر
 • مقاومت در برابر آتش سوزی و حریق
 • منعطف بودن و فرم پذیری آسان
 • قیمت مقرون به صرفه و قابل استفاده
 • سازگاری با محیط‌زیست
 • قابلیت شست و شوی آسان و سریع
 • صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های نهایی پروژه ساخت‌وساز
 • عدم نیاز به زیرسازی و قالب‌بندی
 • کاهش نیاز به مصالح ساختمانی سنگین و سنتی مانند آجر و سیمان
 • وزن سبک
 • جابجایی آسان
 • نصب سریع

خرید ساندویچ پانل سقفی و دیواری

حال که با تفاوت انواع ساندویچ پنل های دیواری و سقفی و نقش آن ها در سازه آشنا شدیم. شما عزیزان می توانید با خیالی آسوده و با دقت فراوان به خرید انواع سـاندویچ پانل بپردازید، همچنین شما عزیزان می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید و از قیمت انواع سـاندویچ پانل سقفی و دیواری اطلاع حاصل فرمایید.

راه های ارتباطی

 1. استعلام قیمت انواع ساندویچ پانل دیواری: ۳۶۲۲۸۸۰۰-۰۵۱
 2. خرید ساندویچ پنل سقفی: ۳۶۲۲۸۸۱۴-۰۵۱

راه های ارتباطی برای خرید انواع ساندویچ پانل

فرق ساندویچ پانل دیواری و سقفی و نتیجه آن

در این مقاله از حرف تازه در خصوص تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری و موارد حائز اهمیت آن صحبت کردیم و متوجه شدیم هر کدام از پانل ها به دلیل نوع کاربری، ساختار، شیوه اجرا، عایق، مشخصات فنی، شکل و ظاهر و قیمت با یکدیگر متفاوت هستند. در پایان از اینکه با ما تا انتهای این مقاله همراه بودید بسیار سپاسگزاریم. سوالات خود را در خصوص خرید انواع سـاندویچ پانل های دیواری و پنل سقفی را می توانید از ما در بخش نظرات یا به صورت مشاوره رایگان تلفنی بپرسید./۴۹۰۲۳۹

نظرات