بیوگرافی خان محمد آدینه پور پیشکسوت موسیقی خراسان + علت فوت و درگذشت

0

بیوگرافی خان محمد آدینه پور پیشکسوت موسیقی خراسان + علت فوت و درگذشت

خان محمد آدینه پور پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان متولد ۱۳۳۰ خانلق شیروان بود که صبح روز ۱۳ تیر ۱۴۰۲ در بیمارستان خاتم الانبیای شیروان در سن ۷۲ سالگی درگذشت. او از پیشکسوتان موسیقی مقامی و نوازندگان سنتی بود که حدود ۶۰ سال در عرصه موسیقی مقامی فعالیت داشت.

بیوگرافی خان محمد آدینه پور پیشکسوت موسیقی خراسان + علت فوت و درگذشت خان محمد آدینه پور

علت فوت و درگذشت خان محمد آدینه پور

خان محمد آدینه پور متولد ۱۳۳۰ در شهر خانلق شیروان، نوازنده قوشمه، کمانچه، دوتار و پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان بود. او دارای نشان درجه یک هنری بوده و صاحب مقام های کشوری و استانی بود

مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر استاد خان‌محمد آدینه پور فردا در امامزاده حمزه رضای زیارت شیروان برگزار می شود.

سوابق

اولین استادش پدرش بود

وی میگوید: پدرم رستم آدينه پور عاشق بود و اولين استادم در راه یادگیری موسیقی بود .او در خانه ساز می نواخت و از همان بچگی با سا ز و موسیقی الفتی یافتم و مانوس شدم . ازهمان بچگي شور نواختن و آموختن در وجودم بود و در محضر استاداني چون رمضان عزيزي ،نياز علي صحرايي،حسينعلي عزيزي و….جرعه نوشيدم و در اين واديه قدم نهاد م و نوازندگي را آموختم

بارها و بارها در مجالس و محافل ادبي و هنري در شهرها و استان های مختلف و صدا و سیما به اجرای برنامه پرداختم و افتخارش را به همه شیروانی های عزیز تقدیم می نمایم

علت فوت و درگذشت خان محمد آدینه پور

همسر و فرزندان خان محمد آدینه پور

خان محمد آدینه پور هشت فرزند دارد و دوتای آنها نوازنده شده اند.

او میگوید: هشت فرزند دارد كه دو تاي آنها قدم در راه نوازندگی گزارده اند و ساز می نوازند و او بسیار خوشحال است که این سرمایه اجدادی و نیاکانش از بین نمی رود و نسل به نسل در طایفه اش می گردد.

پیام تسلیت

همچنین طی امروز تقی صادقی مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالی به مناسبت درگذشت این استاد موسیقی پیام تسلیت صادر کرد که متن آن به شرح زیر است:

إنّا لِلّهِ وَإنّا إلَیْهِ راجِعُون

خبر در گذشت هنرمند ارجمند و چهره ممتاز موسیقی مقامی، استاد خانمحمد آدینه پور موجب تاسف گردید. آن مرحوم عمر پربرکت خود را در راه صیانت و تقویت موسیقی مقامی سپری و شاگردانی شایسته تربیت کرد.

آثار ارزشمند و افتخارات ملی در کنار منش و اخلاق نیکو، خاطراتی ماندگار و کارنامه ای درخشان از آن مرحوم به یادگار نهاده است. بی گمان نام و یاد ایشان در تاریخ هنر کشور ماندگار خواهد بود و شاگردانش راه خدمت به فرهنگ و هنر ایران اسلامی را ادامه خواهند داد.

اینجانب به فرزندان و خاندان گرامی و جامعه هنری بخصوص اهالی فرهنگ و هنر شیروان تسلیت می گویم و رحمت و مغفرت الهی را برای ایشان مسألت می نمایم.

سوابق خان محمد آدینه پور

بیوگرافی خان محمد آدینه پور پیشکسوت موسیقی خراسان + علت فوت و درگذشت

روحش شاد

نظرات