تفریحات

آرتروسکوپی شانه بهتر است یا جراحی شانه

0

مشکلات مربوط به شانه دست چه هستند؟ آرتروسکوپی شانه چیست؟ عمل آرتروسکوپی با چه هدفی انجام می‌گیرد؟ آرتروسکوپی شانه بهتر است یا جراحی شانه؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سؤالات خودتان را پیدا کنید.

آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی شانه

عمل آرتروسکوپی روشی است که  جراحان ارتوپدی برای معاینه، تشخیص و درمان مشکلات داخل مفصل از آن استفاده می‌کنند. این عمل باید توسط بهترین متخصص آرتروسکوپی انجام شود. در طی آرتروسکوپی، متخصص جراحی در حقیقت شانه دوربینی کوچک را که نامش آرتروسکوپ است، وارد مفصل شانه می‌کند. این دوربین درواقع  تصاویری را از داخل این مفصل روی مانیتور ویدیویی نشان می‌دهد. پزشک جراح هم از این تصاویر جهت هدایت کردن ابزارهای مینیاتوری جراحی بهره‌گیری و استفاده می‌کند.

در صورت داشتن شرایطی دردناک در شانه که به درمان غیر جراحی پاسخ نمی‌دهد؛ پزشک فوق تخصص شانه ممکن است آرتروسکوپی شانه را توصیه کند. نمایش غیر جراحی مانند استراحت، فیزیوتراپی و دارو یا تزریقات مختلف معمولاً می‌توانند التهاب را کاهش دهند؛ و باعث شوند بافت‌های آسیب‌دیده بهبود یابند.

 مشکلات مربوط به شانه دست چه هستند؟

در حقیقت اغلب مشکلات شانه دست‌تنها بر روی ناحیه‌ای کوچک از این اندام تأثیرگذار هستند و درواقع مدت‌زمان نسبتاً کوتاهی هم ادامه پیدا می‌کند. ولی بعضی‌اوقات مشکلی که در شانه هست بخشی از بیماری مزمنی مثل استئوآرتریت و یا پلی میالژی روماتیکا می‌باشد؛ این بیماری مدت بسیار طولانی در بدن باقی خواهد ماند.

در افرادی که مبتلا به آرتریت روماتوئید، درد و یا تورم شانه عادی هستند، استئوآرتریت نسبت به دیگر مفاصل، کمتر بر روی شانه‌ها اثر می‌گذارد. مگر اینکه پیش از مبتلا شدن به این بیماری، مفصل شانه آسیب‌دیده باشد.

بی‌ثباتی شانه

ناپایداری و بی‌ثباتی شانه وقتی اتفاق میافتد که سر استخوان فوقانی بازو از سوکت شانه خارج گردد که درواقع این حالت امکان دارد به خاطر آسیب‌دیدگی ناگهانی اتفاق بیفتد و یا ناشی از استفاده و بهره‌گیری بیش‌ازاندازه باشد. جابه‌جایی شانه‌ها امکان دارد جزئی بوده باشد و سبب این بشود که بخشی از قسمت فوقانی بازو از جای خودش خارج بشود. گاهی هم کلی است و به معنای خارج شدن کامل استخوان از سوکت شانه می‌باشد. به‌طورمعمول پارگی رباط‌ها و شل شدن عضلات اطراف شانه سبب بی‌ثباتی می‌گردد.

پاره شدن تاندون

قطع شدن و پارگی تاندون‌ها امکان دارد به خاطر صدمات حاد و یا تغییرات دژنراتیو در تاندون‌ها باشد که به علت افزایش یافتن سن و استفاده بیش‌ازاندازه و طولانی‌مدت از شانه‌ها و همچنین ساییدگی و آسیب ناگهانی رخ می‌دهد. این پارگی امکان دارد جزئی بوده و یا تاندون را به‌طور کامل از محل اتصال به استخوان جدا بکند. آسیب‌های تاندون‌های دو سر ران و تاندون روتاتور کاف از شایع‌ترین این آسیب‌ها می‌باشند.

آرتروسکوپی شانه

درمان کردن آرتروز شانه

پزشک متخصص شانه جهت درمان کردن آرتروز شانه در نخستین قدم تلاش می‌کند که از شیوه‌های کمتر تهاجمی مثل استراحت دادن به مفصل شانه، تجویز جلسات فیزیوتراپی و تجویز داروهای مسکن و شیوه‌های ساده مثل سرما درمانی استفاده بکند. ولی گاهی اوقات این درمان‌ها جوابگو نیستند؛ درواقع حال بیمار به‌تدریج وخیم‌تر می‌گردد.

اگر که نمایش غیر جراحی نتوانند شکل مؤثر دردهای ناشی از آرتروز را کاهش بدهند، روش‌های جراحی بسیار زیادی جهت کم کردن این درد وجود دارد. بعضی از جراحی‌هایی که پزشکان ما جهت درمان آرتروز شانه از آن‌ها استفاده و بهره‌گیری می‌کنند شامل موارد زیر می‌شوند:

در جراحی‌های تعویض مفصل شانه، درواقع مفصل شانه به‌صورت کلی با مفصل مصنوعی عوض می‌شود. این شیوه به‌طورمعمول جهت درمان آرتروز مفصل گلنوهومرال به کار می‌رود. جراحی تعویض سر هومروس شیوه دیگری جهت درمان کردن آرتروز شانه هست. این کار هم بیشتر جهت درمان کردن آرتروز مفصل گلنوهومرال استفاده می‌گردد.

برداشتن تکه کوچکی از انتهای استخوان ترقوه هم شیوه درمانی دیگری می‌باشد. این گزینه درواقع رایج‌ترین عمل جراحی جهت درمان کردن آرتروز مفصل AC و یا مشکلات مربوط به روتاتور کاف می‌باشد. پس از برداشت انتهای  استخوان، در حقیقت فضای خالی آن با بافت اسکار پر می‌شود.

درباره آرتریت

درد شانه امکان دارد ناشی از آرتریت بوده باشد. انواع متفاوتی از آرتریت وجود دارند. شایع‌ترین گونه آرتریت شانه، استئوآرتریت است. با ابتلا به این بیماری علائمی مثل تورم، درد و یا سفتی معمولاً از سنین میانسالی شروع می‌شوند.

استئوآرتریت به‌تدریج پیشرفت می‌کند و دردی که ایجاد می‌کند،  با گذر زمان بدتر می‌شود. بیشتر افراد جهت کاهش دادن درد بی‌تحرکی را ترجیح می‌دهند. ولی این بی‌تحرکی گاهی اوقات سبب سفت شدن بافت نرم مفصل می‌شود و همچنین باعث محدودیت دردناک حرکتی می‌شود.

تعویض مفصل شانه به چه صورت است؟

جراحی و یا  تعویض مفصل شانه به‌صورت فنی انجام می‌گیرد و باید به‌وسیله یک متخصص جراحی شانه باتجربه انجام گیرد. شیوه‌های متفاوتی جهت جراحی و تعویض مفصل شانه هست. جراح شانه پیش از تصمیم‌گیری درباره نوع عمل، به‌دقت وضعیت شمارا بررسی می‌کند.

جراحی تعویض کل مفصل شانه درواقع شامل تعویض سطح مفصل با توپی فلزی و بسیار صیقلی می‌باشد؛ که از طرفی به یک ساقه و از سمت دیگر به سوکت پلاستیکی متصل می‌گردد. گاهی اوقات بسته به شرایط شانه، جراح امکان دارد فقط توپ را جایگزین بکند. به این عمل همیآرتروپلاستی ساقه گفته میگویند.

همیآرتروپلاستی شیوه متداول دیگری می‌باشد که برای اشخاص مبتلا به آرتروز بسیار مفید می‌باشد. تعویض معکوس کل شانه هم برای اشخاصی که عضلات گرداننده شانه‌هایشان به‌صورت کامل پاره شده مناسب است؛ اشخاصی که به خاطر آرتریت شدید دچار التهاب روتاتور کاف می‌شوند و اشخاص که قبل‌تر یکی از عمل‌های نام‌برده در بالا را انجام داده‌اند و به نتیجه‌ای نرسیده‌اند کاربرد دارد.

درمان کردن درد شانه

همانطوری که گفتیم درد شانه ممکن است که دلایل متعددی داشته باشد. هرکدام از این دلایل هم شیوه درمانی مخصوص به خودشان رادارند. به‌عنوان مثال جهت درمان دررفتگی مفاصل، شخص حتماً به کمک پزشک نیازمند است. در این وضعیت پزشک متخصص درواقع شانه استخوان و یا همان مفصل آسیب‌دیده را سر جای خودش قرار می‌دهد. سپس بازو را با ابزارهای مخصوصی می‌بندد.

پزشکان درواقع سعی می‌کنند تا جای ممکن از شیوه‌های غیر جراحی مثل استراحت، گرما درمانی و یا دارو جهت کاهش درد و یا تورم استفاده بکنند. ولی اگر که شانه بعد از انجام گرفتن اولین مراحل درمان بهبودی خاصی پیدا نکرد، پزشک متخصص شانه ما امکان دارد جهت کاهش دادن تورم و درد از شیوه‌هایی مثل تزریق کورتیکواستروئید به مفصل شانه استفاده بکند.

بعضی‌اوقات هم پارگی غضروف و یا حتی سندرم شانه منجمد با استراحت کردن و دارو خوب نمی‌شود. در این حالت پزشک امکان دارد عمل جراحی را پیشنهاد دهد. درواقع برنامه درمانی برای بیمارانی که مبتلا به مشکلات شانه هستند شامل تمریناتی است که به کشش و تقویت کردن مفصل این اندام کمک کرده و البته دامنه حرکتی شخص بیمار را بهبود می‌بخشند.

برنامه‌های توانبخشی

پس از جراحات و یا جراحی به‌طورمعمول بیماران به نوعی برنامه توانبخشی نیازمند هستند. درواقع این برنامه به آن‌ها کمک می‌کند که بتوانند به فعالیت‌های عادی خود برگردند. در این برنامه درواقع دکتر فوق تخصص شانه از طیف گسترده‌ای از تمرینات که به‌غیراز ایمنی، کارایی کافی را هم دارند تحت نظر فیزیوتراپیست استفاده خواهد کرد.

سخن آخر

همان‌طور که مطالعه کردید ما درواقع در این متن درباره مشکلات مربوط به شانه،  راه‌های درمانی آن مانند عمل آرتروسکوپی شانه، تفاوت آن با جراحی شانه و همچنین برنامه‌های توانبخشی پس از جراحی برای شما توضیحاتی را ارائه کردیم.

دکتر فرشید راعی بهترین متخصص آرتروسکوپی در تهران می‌تواند با استفاده از به‌ روزترین تکنولوژی و ابزارهای پزشکی تمامی شرایط لازم برای تعویض مفصل زانو، بازسازی نمودن لیگامان صلیبی و خارج نمودن غضروف‌های آسیب‌دیده و بسیاری موارد دیگر را انجام دهد.

برای انجام ویزیت و مشاوره تخصصی با بهترین متخصص آرتروسکوپی و ارتوپد در تهران از طریق شماره تلفن‌های مطب واقع در بزرگراه فتح ۰۲۱۶۶۲۵۹۱۳۰ ، ۰۹۹۰۱۲۲۹۳۲۰ و یا شماره تلفن‌های مطب خیابان ونک ۰۲۱۸۸۷۷۸۰۹۷ ، ۰۹۱۲۹۲۴۱۰۶۳ اقدام به تعیین نوبت نموده تا ویزیت شوید.

برای مشاهده نمونه عمل‌های جراحی انجام‌شده توسط دکتر فرشید راعی به آدرس سایت شخصی ایشان  www.dr-raei.com مراجعه نموده و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک تماس بگیرید./۱۸۸۳۷۳

نظرات