۳ روش شکایت از فروشگاه اینترنتی و خرید اینترنتی اینستاگرام + نحوه شکایت

0

روش های شکایت از فروشگاه اینترنتی و خرید اینترنتی اینستاگرام + نحوه شکایت

افرادی که در خرید اینترنتی دچار ضرر و کلاهبرداری شدند، برای شکایت از فروشگاه اینترنتی و خرید اینترنتی اینستاگرام می توانند به ۳ روش زیر شکایت خود را مطرح کنند و منتظر پیگیری باشید :شکایت از شکایت از طریق پلیس فتا، شکایت از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی و شکایت از طریق مرجع قضایی. جزئیات مراحل را از مجله حرف تازه میخوانید:

امروزه خرید و فروش اینترنتی جای خود را به خرید های حضوری داده و مردم بیشتر به صورت اینترنتی لوازم مورد نیاز را از خوراکی و مواد غذایی و پوشاک و …تهیه میکنند، اما امکان خرید و فروش اینترنتی گاهی با مشکلاتی مواجه میشود که باید از طرق مراجع قضایی و پلیس فتا پیگیری شود. شکایت از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی، شکایت از طریق پلیس فتا و شکایت از طریق مرجع قضایی روش های شکایت از این نوع فروشگاه ها می باشد.

روش های شکایت از فروشگاه اینترنتی و خرید اینترنتی اینستاگرام + نحوه شکایت

۳ روش شکایت از فروشگاه اینترنتی

از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی

سامانه نماد اعتماد الکترونیکی enamad.ir و یا سایت اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی بوده که به صورت تخصصی به منظور شکایت از فروشگاه های اینترنتی ایجاد شده اند .

اگر فروشگاهی که از آن خرید کردید، دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشد و یا از اتحادیه، مجوز گرفته باشد، اگر فروشگاهی که از آن خرید نموده اید ، کالای خریداری شده توسط شما را تحویل نداده یا از ارائه دیگر خدمات قانونی مانند پذیرش درخواست مرجوعی کالا خودداری نموده ، باید ابتدا به سامانه نماد اعتماد الکترونیکی به آدرس enamad.ir مراجعه نمایید. سپس با استفاده از گزینه ورود به سامانه ثبت شکایات، برای ثبت شکایت از فروشگاه اینترنتی مربوطه از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی اقدام نمایید.

شکایت از طریق پلیس فتا

یکی دیگر از روش های شکایت از فروشگاه های اینترنتی ، شکایت از طریق پلیس فتا می باشد. پلیس فتا به صورت تخصصی ، تحقیقات مقدماتی جرایم رایانه ای را با ارجاع دادسرای جرایم رایانه ای انجام داده و نتیجه تحقیقات را برای مرجع صالح ارسال نماید.

نحوه و مراحل شکایت از پیج خرید و فروش اینترنتی به این صورت بوده که شاکی با ورود به صفحه پلیس فتا و با کلیک بر روی آیکون ثبت گزارش مردمی ،شکایت اینترنتی خود از جمله شکایت از جرم سرقت اینترنتی و شکایت از فروشگاه اینترنتی را ثبت و پیگیری نمایید .

توجه: روش شکایت از فروشگاه اینترنتی از طریق پلیس فتا اختصاص به مواردی داشته که عمل فروشگاه اینترنتی، جرم بوده و دارای یک عنوان مجرمانه همچون کلاهبرداری اینترنتی باشد.

مرجع قضایی

شکایت از فروشگاه اینترنتی به روش مراجع قضایی نسبت به دو روش قبل، کارآمدتر می باشد. برای این کار، ابتدا شخص شاکی باید با در دست داشتن مدارک لازم از جمله کارت ملی و رسید واریز وجه و ….. به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده تا پس از ثبت شکواییه، این شکایت نامه از طریق دفتر مزبور برای دادسرای جرایم رایانه ای ارسال شود.

پس از وصول شکایت به دادسرا و ارجاع آن به شعبه، شعبه دادسرا دستور تحقیقات مقدماتی را صادر نموده و برای پلیس فتا ارسال می کند.

با اتمام تحقیقات مقدماتی ، چنانچه نظر دادسرا بر عدم وقوع جرم باشد، قرار منع تعقیب شکایت از فروشگاه اینترنتی را صادر می نماید؛ اما در صورتی که نظر دادسرا بر وقوع جرم باشد، با صدور قرار جلب به دادرسی، پرونده را برای دادگاه کیفری دو ارسال می کند.

دادگاه کیفری پس از احضار طرفین و تشکیل جلسه دادرسی، مجددا به دلایل وقوع جرم رسیدگی کرده و در صورتی که نظر بر وقوع جرم داشته باشد، رای بر محکومیت کیفری صادر می کند. این رای ظرف ۲۰ روز از ابلاغ قابل تجدید نظر خواهی در دادگاه تجدیدنظر استان می باشد.

نحوه رسیدگی به تخلفات فروشگاه های اینترنتی

ثبت شکایت از فروشگاه های اینترنتی با روش های مختلفی همچون شکایت کیفری ، پلیس فتا و یا سامانه تخصصی نماد اعتماد الکترونیکی امکان پذیر است که شرح هر یک از این روش ها ضمن مقاله ارائه شده است. / دینا

نظرات