صندوق سرمایه‌گذاری مختلط: تنوع برای سودآوری بیشتر

0

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط چیست؟

صندوق مختلط (Mixed fund)، از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در بورس هستند که دارایی تحت مدیریت آن‌ها به سهام و حق تقدم سهام و همچنین اوراق با درآمد ثابت اختصاص دارد. این صندوق‌ها به لحاظ عملکردی و بازدهی، تلفیقی از صندوق‌های سهامی و صندوق‌های درآمد ثابت در نظر گرفته می‌شوند. سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها، به عنوان یکی از بهترین استراتژی‌ها برای کسب بازدهی مناسب در شرایط سودآور بازار و همچنین کاهش ریسک در شرایط رکود شناخته می‌شود.

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط

ترکیب دارایی‌های صندوق مختلط

ترکیب متداول برای دارایی‌های تحت مدیریت صندوق مختلط معمولا شامل ۴۰ تا ۶۰ درصد سهام و مابقی اوراق درآمد ثابت از قبیل سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و … است. لازم به ذکر است که هرچه میزان سرمایه‌گذاری در سهام بیشتر باشد، سود و به تبع ریسک مورد انتظار هم بیشتر خواهد بود. از طرفی در دوران رکود می‌توان با افزایش سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت نسبت به سهام، ریسک مرتبط با این صندوق را کاهش داد.

شرایط تغییر نسبت دارایی یک صندوق سرمایه گذاری مختلط

نسبت بین دارایی‌های مربوط به سهام و اوراق درآمد ثابت در صندوق سرمایه‌گذاری مختلط قابل تغییر است. این نسبت حداقل ۴۰ درصد و حداکثر ۶۰ درصد سهام است و مابقی به اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص می‌یابد که تطبیق آن با شرایط بازار و نظر مدیر سرمایه‌گذاری به صورت دوره‌ای انجام می‌پذیرد. در واقع، صندوق مختلط، به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد تا با سرمایه‌گذاری در آن، ضمن بهره‌مندی از مزیت تنوع‌بخشی، در شرایط نوسانات بازار با تحمل ریسک کم‌تر، بازدهی بیشتری کسب کنند. با توجه به مواردی که ذکر شد، این صندوق‌ها یکی از بهترین صندوق سرمایه گذاری در بازار بورس شناخته می‌شوند.

ریسک و بازدهی صندوق سرمایه گذاری مختلط

به صورت کلی، صندوق‌های مختلط با اخذ رویکردی محافظه‌کارانه، تقریباً نیمی از دارایی‌های خود را در اوراق با درآمد ثابت و ریسک کم سرمایه‌گذاری می‌کنند و بازدهی بالاتر و ریسک کمتری نسبت به سپرده‌های بانکی و صندوق‌های با درآمد ثابت دارند. در واقع، از نظر بازدهی و ریسک می‌توان صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط را چیزی مابین صندوق‌های سهامی و صندوق‌های با درآمد ثابت در نظر گرفت.

ضمنا بازدهی این صندوق‌ها در شرایط رشد بازار معمولا از بازدهی صندوق‌های درآمد ثابت بیشتر و از صندوق‌های سهامی کمتر است. ولی در بازار نزولی، شرایط می‌تواند بسته به عملکرد صندوق متفاوت باشد.

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط مناسب چه سرمایه‌گذارانی است؟

سرمایه‌‌گذاری در این صندوق‌ها برای افرادی که سطح متوسطی از ریسک‌پذیری دارند، یک انتخاب مناسب است.

مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط

۱ . امکان کسب بازدهی بیشتر و ریسک کمتر

با توجه به ترکیب دارایی‌های یادشده برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط، این صندوق‌ها دو ویژگی اصلی و مهم صندوق‌های با درآمد ثابت و صندوق‌های سهامی یعنی ریسک کمتر به همراه بازدهی بیشتر را به صورت توامان دارند.

۲ . سود بیشتر در دوران رونق

در دوران رونق بازار، بخش اعظم دارایی‌های صندوق مختلط را سهام تشکیل می‌دهد که باعث می‌شود سرمایه‌گذاران از پتانسیل رشد سهام استفاده کرده و نسبت به اوراق درآمد ثابت بازدهی بیشتری کسب کنند.

۳ . زیان کمتر در دوران رکورد

از طرفی در دوران رکود، اوراق با درآمد ثابت نقش پوشش ریسک را ایفا می‌کنند که نهایتا که با توجه به ریسک کمی که دارند، نسبت به سهام یا صندوق‌های سهامی، زیان کمتری متحمل خواهید شد.

۴ . مدیریت تخصصی

اداره صندوق‌های مختلط به عهده افرادی حرفه‌ای و مجرب و آشنا به اصول مدیریت سرمایه است. کسانی که دانش کافی در زمینه بازار سهام ندارند، می‌توانند از خدمات مدیریت حرفه‌ای این صندوق‌ها بهره‌ برده و سرمایه‌گذاری موفقی داشته باشند.

۵ . نقدشوندگی بالا

وجود رکن ضامن نقد شوندگی در اکثر این صندوق‌ها باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران در هر زمانی بتوانند اقدام به فروش و نقد کردن دارایی خود کنند.

معایب صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط

۱ . محدودیت در خرید

هر صندوق مختلط، تعداد ثابت و مشخصی از واحدها برای عرضه دارد و در صورت اتمام تا زمانی که شخص دیگری اقدام به ابطال واحدهای خودش نکند،‌ امکان خرید وجود سایرین وجود نخواهد داشت.

۲ . ریسک بالا در بخش سهامی صندوق

با توجه به اینکه ۴۰ تا ۶۰ درصد دارایی صندوق‌های مختلط شامل سهام و یا حق تقدم سهام است، این صندوق‌ها همواره نسبت به سپرده‌های بانکی، اوراق درآمد ثابت و امثال آن‌ها سطح ریسک بالاتری دارند./۱۸۷۶۶۳

نظرات