تفریحات

سوالات آزمون پزشکی کانادا لو رفت !!!

0

آزمون ورودی پزشکی در کانادا (MCAT) شاه کلید پذیرش دانشجویان در بهترین دانشگاه های این کشور می باشد. چرا که یکی از اصلی ترین شروط پذیرش دانشجوی پزشکی در کانادا قبولی در همین آزمون می باشد و نمره این آزمون برای دانشگاه های علوم پزشکی کانادا، معیار ارزیابی متقاضیان به حساب می آید. همواره نیز درباره این آزمون و دیگر شرایط پذیرش رشته پزشکی در کانادا سوالاتی برای متقاضیان مطرح می شود که در همین مقاله به پاسخ هر یک از این سوالات خواهید رسید:

 • پزشکی در کانادا چند سال طول می کشد؟
 • برای پذیرش از دانشگاه های پزشکی کانادا چه شرایطی لازم است؟
 • بهترین دانشگاه های کانادایی برای تحصیل پزشکی کدامند؟
 • آیا قبولی در آزمون ورودی شرط پذیرش پزشکی در کاناداست؟
 • آزمون ورودی پزشکی در کشور کانادا چه شرایطی دارد و چه زمانی برگزار می شود؟
 • نمره قبولی در آزمون ورودی پزشکی کشور کانادا چقدر است؟

شرایط تحصیل پزشکی در کانادا ۲۰۲۳

یکی از بهترین و در عین حال رقابتی ترین رشته ها برای ادامه تحصیل در کشور کانادا رشته پزشکی است. رشته ای جذاب و پرطرفدار که امکان تحصیل آن برای دانشجویان ایرانی در بهترین دانشگاه های کانادا فراهم است. این رشته تحصیلی در کانادا غالبا به زبان انگلیسی ارایه شده و تحصیل در آن نیز کلا ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. دانشجویان پس از اتمام تحصیلاتشان نیز می توانند به مدرک معتبر MD (Doctor of Medicine) برسند. مدرکی که مورد تایید اغلب بوردهای پزشکی ملی و بین المللی مثل MCI، DCI و WHO می باشد.

ضمنا دانشجویان می توانند با انتخاب یکی از گرایشات پزشکی مثل دندانپزشکی، پزشکی، داروسازی، پرستاری، روانشناسی و دامپزشکی در کانادا ادامه تحصیل دهند. معمولا هزینه تحصیلی پزشکی در کانادا را نیز می توان به شهریه Tuition fees و نیز هزینه زندگی یا cost of life دسته بندی کرد. طبق آخرین آمارها متوسط شهریه سالانه دانشجویان پزشکی در کانادا در حدود CAD61000 (دلار کانادا) است. که دانشجویان بین المللی برای جبران این هزینه می توانند از وام، بورسیه ها و یا کار دانشجویی در کانادا بهره گیرند. در نمودار زیر می توان با متوسط شهریه سالانه در برخی از معروفترین دانشگاه های پزشکی کانادا آشنا شد:

سوالات آزمون پزشکی کانادا

در ضمن متوسط هزینه زندگی دانشجویان پزشکی در کانادا ماهیانه در حدود CAD2500 (دلار کانادا) برآورد می شود که شامل انواع هزینه ها مثل اجاره خانه، هزینه ملزومات آموزشی، خورد و خوراک، حمل و نقل، تفریح، پوشاک و غیره می باشد.

شرایط پذیرش پزشکی در کانادا

تقریبا اغلب دانشگاه های پزشکی کانادا در زمینه پذیرش دانشجو شرایط خاص خودشان را دارند. از طرف دیگر هیچ سیستم یکپارچه ای نیز برای درخواست پذیرش از کانادا وجود ندارد. بنابراین دانشجویان بین المللی بایستی از طریق پورتال های مختلف دانشگاهی اقدام به تکمیل فرم درخواست کنند. در جدول پایین می توان با پورتال های درخواست پذیرش و نیز زمان جذب دانشجوی پزشکی در کانادا بسته به دانشگاه مربوطه آشنا شد:

دانشگاه درخواست از طریق ماه جذب دانشجو پزشکی
دانشگاه تورنتو اداره درخواست دانشکده پزشکی اونتاریو اکتبر
دانشگاه مک گیل پورتال دانشگاه نوامبر
دانشگاه مک مستر اداره درخواست دانشکده پزشکی اونتاریو اکتبر
دانشگاه کویین اداره درخواست دانشکده پزشکی اونتاریو سپتامبر
دانشگاه شربروک پورتال دانشگاه نوامبر
دانشگاه مموریال نیوفاندلند CaRMS پورتال سپتامبر

برای پذیرش از دانشگاه های علوم پزشکی کانادا که اغلب هم مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد، دانشجویان بایستی به چند نکته مهم توجه کنند. اولا یکی از شروط پذیرش ارایه مدرک لیسانس است. دوما از آنجایی که تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی است از همین رو نیز ارائه مدرک مهارت زبان الزامی است و سوما اینکه شرط اصلی تحصیل در این رشته قبولی در آزمون ورودی پزشکی در کانادا (MCAT) می باشد. پس شرایط پذیرش پزشکی در کانادا ۲۰۲۳ از این قرار است:

 • مدرک لیسانس و ریز نمرات در سطح AAA
 • مدرک مهارت زبان Ielts با نمره حداقل ۶٫۵ و Toefl IBT با امتیاز ۸۰
 • قبولی در آزمون ورودی پزشکی کانادا با متوسط نمره ۵۰۰

از مدارک لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادایی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نمره آزمون ورودی پزشکی در کانادا (MCAT)
 • مدرک لیسانس معتبر در رشته علوم یا بیولوژی
 • توصیه نامه (LOR)
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی
 • کارنامه تحصیلی دوره لیسانس
 • گواهی پزشکی
 • رسید پرداخت هزینه درخواست پذیرش

سوالات آزمون پزشکی کانادا

آزمون MCAT یا آزمون ورودی پزشکی در کانادا

همان طوری که در مطالب قبلی هم عنوان شد، یکی از مهمترین ملاک ها در ارزیابی و گزینش دانشجویان برای تحصیل پزشکی در کانادا قبولی در آزمون ورودی یا همان آزمون MCAT می باشد. در واقع آزمون MCAT (آزمون پذیرش کالج پزشکی)در کانادا و آمریکا یک نوع آزمون چندگزینه ای است که با اهدافی مثل ارزیابی دانش داوطلبان در علوم طبیعی، مبانی آموزشی در خصوص جنبه های انسانی و اجتماعی پزشکی، مهارت های پژوهشی داوطلبان و غیره برگزار می شود.

آزمون ورودی پزشکی در کانادا از اواخر ژانویه تا اوایل سپتامبر در مراکز مختلفی برگزار می شود. داوطلبان می توانند در هر سال ماکسیمم ۳ بار در این آزمون شرکت کنند. ضمنا آزمون مذکور به صورت اینترنتی برگزار می شود و داوطلبان می توانند از پشت کامپیوتر به سوالات آزمون پاسخ دهند. آزمونی که طراح آن نیز انجمن کالج های پزشکی آمریکا (AAMC) می باشد.

شرایط آزمون ورودی پزشکی در کانادا

پس برای تحصیل پزشـکی در کانادا و آمریکا، داوطلبان حتما بایستی نمره قبولی را در آزمون ورودی MCAT اخذ کنند. آزمونی که از بخش های مختلفی شامل فیزیک، بیوشیمی، زیست شناسی، CARS، روانشناسی، شیمی عمومی، شیمی آلی و جامعه شناسی تشکیل شده است. و کل سوالات ۲۳۰ سوال چندگزینه ای است. و همان طوری که در نمودار پایین هم ملاحظه می شود، بیشترین تعداد سوالات با حدود ۵۳ سوال مربوط به بخش CARS (یا آنالیز بحرانی و مهارت های استدلالی) آزمون می باشد:

سوالات آزمون پزشکی کانادا

معمولا نمره آزمون MCAT در مقیاس ۴۷۲ تا ۵۲۸ گزارش می شود. ولی نمره هر بخش به صورت تکی در مقیاس ۱۱۸ (حداقل نمره) تا ۱۳۲ (حداکثر نمره) اعلام می شود. نمره ای که تا یک دوره ۳ ساله معتبر است و دانشجویان نیز در همین بازه زمانی فرصت دارند تا از دانشگاه های پزشـکی کانادا پذیرش بگیرند. و AAMC به عنوان طراح این آزمون نیز نتایج را پس از ۳۰ الی ۳۵ روز اعلام می کند.

نمره قبولی در آزمون ورودی پزشـکی کانادا باید چقدر باشد؟

حالا که با شرایط آزمون پزشـکی در کانادا MCAT آشنا شدیم ممکن است این سوال برای داوطلبان عزیز مطرح شود که برای پذیرش در دانشگاه های مختلف کانادا نمره آزمون باید چقدر باشد؟ معمولا متوسط نمره ۵۰۰ در این آزمون مورد تایید اغلب دانشگاه های پزشکی کاناداست. ولی با این حال هر دانشگاهی در کانادا شرایط خودش را درباره نمره آزمون ورودی دارد که بشرح زیر است:

دانشگاه حداقل نمره MCAT لازم
دانشگاه تورنتو ۱۲۵ در هر بخش
دانشگاه مک گیل ۵۰۸ یا درصد ۸۰- ام
دانشگاه مک مستر ۱۲۳ در بخش آنالیز بحرانی و بخش استدلال
دانشگاه کوئین ۱۲۰ در هر بخش
دانشگاه مموریال نیوفاندلند ۵۱۰ با ۱۲۷ در بخش CARS
دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) ۱۲۴ در هر بخش و متوسط نمره کل در حدود ۵۱۳
دانشگاه دالهوزی ۱۲۳ در هر بخش
دانشگاه آلبرتا ۱۲۴ در هر بخش
دانشگاه مونترال ۱۲۴ در هر بخش

تحصیل پزشکـی در کانادا بدون آزمون ورودی؟!!

با اینکه اغلب دانشگاه های کانادا برای پذیرش دانشجوی پزشـکی خواستار نمره قبولی آزمون MCAT هستند. ولی برخی کالج های پزشـکی در این کشور هستند که امکان تحصیل این رشته را بدون آزمون ورودی برای دانشجویان فراهم کرده اند. اینها عمدتا از نوع دانشگاه های پزشـکی آلوپاتی در کانادا هستند و از همین رو نیز نیازی به آزمون ندارند. بنابراین دانشجویان علاقه مند با ارایه مدرک پیش دانشگاهی و یا مدرک لیسانس می توانند از این دانشگاه ها پذیرش بگیرند. از جمله این دانشگاه ها در کشور کانادا می توان به دانشگاه های زیر اشاره نمود:

 • دانشگاه لاوال
 • دانشگاه اوتاوا
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه شربروک

در این مقاله به تفصیل درباره شرایط پذیرش در رشته پزشـکی کانادا با تمرکز بر روی آزمون ورودی این رشته پرداختیم. هموطنان عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل پزشـکی در کانادا و نیز نحوه اخذ ویزای تحصیلی کانادا میتوانند از مشاوره های حرفه ای کارشناسان و وکلای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره مند شوند./۱۸۵۴۳۷

نظرات