عید قربان ۱۴۰۲ در ایران چه روزی است و چند روز تعطیل است ؟!

0

عید قربان ۱۴۰۲ در ایران چه روزی است و چند روز تعطیل است ؟!

تعطیلات عید قربان در ایران چند روز است؟

عید قربان در ایران مصادف با روز پنجشنبه ۸ تیر ۱۴۰۲ است و تنها یک روز تعطیل است، اما در بعضی از کشورهای عربی و اسلامی دو روز تا ۴ و ۶ روز تعطیل در عید قربان تعطیل است.

عید قربان یکی از اعیاد مذهبی مسلمان است که از آن به عنوان بزرگترین عید یاد میشود و در تقویم شمسی در ایران تعطیل رسمی است. امسال عید قربان برابر است با روز پنجشنبه هشتم تیر ۱۴۰۲ که مانند سال های گذشته، با برگزاری نماز عید قربان و مراسم جشن و سرور گرامی داشته میشود.

عید قربان 1402 در ایران چه روزی است و چند روز تعطیل است ؟!

در حالیکه در تعطیلات عید قربان در ایران یک روز است، اما در بعضی از کشورهای عربی و اسلامی دو روز تا ۴ و ۶ روز تعطیل در عید قربان تعطیل است که در گزارش زیر، به تعطیلات عید قربان سال جاری در کشورهای مختلف عربی و اسلامی خواهیم پرداخت:

تعطیلات عید قربان در عربستان سعودی

دولت عربستان سعودی هنوز تاریخ شروع تعطیلات عید قربان را اعلام نکرده است، اما پیش‌بینی می‌شود که این تعطیلات برای کارمندان دولتی از صبح روز سه‌شنبه ۶ تیر آغاز و روز یکشنبه ۱۱ تیر به پایان برسد تا این کارمندان صبح دوشنبه ۱۲ تیرماه به محل کار و اداره خود باز گردند.

تعطیلات عید قربان در قطر

دیوان امیری قطر هنوز تاریخ رسمی تعطیلات عید قربان را اعلام نکرده است، اما انتظار می‌رود تعطیلات رسمی این عید در وزارتخانه‌ها، سازمان‌های دولتی و سایر ارگان‌ها و مؤسسات عمومی از روز سه شنبه ۹ ذی الحجه مطابق با ۶ تیر آغاز شود و در روز شنبه دهم همین ماه به پایان برسد.

مصر

به گزارش منابع خبری مصر، تعطیلات عید قربان در مصر از روز سه شنبه ۹ ذی الحجه (ششم تیرماه) آغاز می‌شود و به مدت ۵ روز تا پایان روز شنبه ۱۰ تیر ادامه می‌یابد.

تعطیلات عید قربان در ایران چند روز است؟

تعطیلات عید قربان در امارات

بر اساس بخشنامه‌ای که توسط اداره فدرال منابع انسانی دولت صادر شده است، روز عرفات و تعطیلات عید قربان برای وزارتخانه‌ها و نهادهای فدرال از سه شنبه ۹ تا جمعه ۱۲ ذی الحجه ۱۴۴۴ هجری قمری خواهد بود.

اداره فدرال منابع انسانی این کشور اعلام کرد: این بخشنامه بر اساس مصوبه هیئت وزیران در خصوص تقویم تعطیلات عمومی مصوب سال ۲۰۲۳ در بخش‌های دولتی و خصوصی صادر شده است.

تعطیلات عید قربان در کویت

پیش بینی می‌شود تعطیلات عید قربان امسال کویت برای کارمندان بخش دولتی از روز سه شنبه ۶ تیرماه آغاز و به مدت ۵ روز ادامه یابد.

تعطیلات عید قربان در عمان

تعطیلات عید قربان ۲۰۲۳ عمان، ۵ روزه است که از روز سه شنبه منطبق با ۶ تیرماه شروع می‌شود و تا یکشنبه ۱۱ تیر ادامه می‌یابد.

تعطیلات عید قربان در عراق

تعطیلات عید قربان عراق امسال از روز عرفه (ششم تیرماه) آغاز و تا روز یکشنبه ۱۱ تیرماه ادامه می‌یابد.

بحرین

پیش‌بینی می‌شود تعطیلات عید قربان در بحرین از صبح روز سه‌شنبه ۶ تیرماه که روز عرفه است، آغاز شود و تا صبح یکشنبه (۱۱ تیرماه) ادامه یابد.

یمن

تعطیلات عید قربان در یمن نیز از صبح روز سه شنبه ۶ تیر آغاز و تا صبح یکشنبه (۱۱ تیرماه) ادامه می‌یابد.

اردن

دولت اردن هنوز به طور رسمی تاریخ تعطیلات عید قربان را اعلام نکرده است، اما به نظر می‌رسد که از روز سه شنبه نهم ذی الحجه مطابق با ۶ تیر آغاز و تا پایان، ۱۰ تیرماه ادامه یابد.

تعطیلات عید قربان در فلسطین

تعطیلات عید قربان در کشور فلسطین معمولاً ۴ روزه است و از روز عرفه یعنی سه شنبه ۶ تیرماه شروع و تا صبح یکشنبه (۱۱ تیرماه) ادامه یابد.

تعطیلات عید قربان در لبنان

طبق قانون تعطیلات عید قربان در این کشور دو روز متوالی است و از این رو، امسال، روزهای چهارشنبه (۷ تیرماه) و پنجشنبه (۸ تیر) تعطیل خواهد بود.

تعطیلات عید قربان در سوریه

پیش بینی می‌شود که تعطیلات عید قربان در سوریه از روز عرفه یعنی سه شنبه ۶ تیر آغاز و تا صبح روز یکشنبه ادامه یابد.

تونس

بر اساس محاسبات نجومی، تعطیلات عید سعید قربان از روز سه شنبه ۶ تیرماه در تونس آغاز می‌شود و تا روز شنبه ادامه خواهد داشت.

تعطیلات عید قربان در مراکش

مقامات مراکشی هنوز تاریخ تعطیلات عید قربان را اعلام نکرده اند، اما انتظار می‌رود این تعطیلات در این کشور از صبح روز سه شنبه ۶ تیرماه آغاز و تا پایان روز شنبه ادامه یابد.

الجزایر

تعطیلات عید قربان در الجزایر دو روزه است و از این رو، تعطیلات امسال در این کشور، روزهای چهارشنبه (۷ تیرماه) و پنجشنبه (۸ تیرماه) خواهد بود.

لیبی

پیش بینی می‌شود تعطیلات عید قربان در لیبی از روز سه شنبه ۶ تیرماه آغاز شود و تا پایان روز شنبه ادامه یابد./ مهر

نظرات