راهنمای خرید تجهیزات و احداث جایگاه سوخت در سال ۱۴۰۲

0

جایگاه سوخت چیست؟

درصورتی که بخواهیم این مفهوم را لغوی معنا کنیم، جایگاه سوخت به مکانی گفته می شود که در آن فرآیند سوخت گیری انجام می شود. بیشترین سوختی که در جایگاه ها عرضه می شود بنزین است.

اما امروزه سوخت های دیگری از جمله سوخت دیزل، اتانول، سی ان جی و سایر سوخت ها نیز موجود می باشد.

حال این سوخت گیری می تواند در مکان های ثابت انجام شود یا جایگاه سوخت گیری سیار باشد. با توجه به این مفهوم جایگاه های سوخت را میتوان به دسته های مختلفی دسته بندی کرد.

ساختار اغلب جایگاه ها شبیه یکدیگر می باشد و مخزن زیر زمین قرار می گیرد و سوخت توسط پمپ و دیسپنسر سوخت به کاربرد تحویل داده می شود.

 1. جایگاه سوخت بنزین
 2. جایگاه سوخت گازوئیل
 3. جایگاه سوخت کانتینری ثابت
 4. جایگاه سوخت سیار

الزامات ساخت جایگاه سوخت از صفر تا صد

 • محل تخلیه در خروجی جایگاه در نظر گرفته شود.
 • فاصله بین دو سکو، حداقل ۶ متر
 • عرضه بنزین به موتورسیکلت به صورت مجزا
 • طراحی جایگاه بسته به شرایط فرهنگی
 • سیستم برق اضطراری
 • مقاوم سازی ابنیه(مقررات آئین نامه ۲۸۰۰) در برابر زلزله
 • رعایت مقررات ملی ساختمان ها (۱۹)
 • ارتفاع سکوها ۱۰ متر
 • محصور کردن محوطه مخازن
 • نصب دوربین های هوشمند حفاظت الکتریکی

مراحل گرفتن مجوز ساخت جایگاه از صفر تا صد

۱. مراجعه متقاضی به واحد بازرگانی مناطق۲. دریافت کتابچه راهنمای احداث جایگاه اختصاصی
۲. دریافت کتابچه راهنمای احداث جایگاه اختصاصی
تذکر: دریافت کتابچه راهنمای احداث جایگاه اختصاصی، هیچگونه تعهدی را برای شرکت، تا ارائه مدارک

مورد درخواست و صدور موافقت اصولی، ایجاد نخواهد کرد و صرفا” جهت اطلاع رسانی خواهد بود.
۳. تکمیل فرم درخواست و ارائه مدارک به واحد بازرگانی
۴. بررسی مدارک توسط واحد بازرگانی مناطق
۵. بازدید از زمین پیشنهادی توسط کارشناسان فنی و ایمنی شرکت
۶. اعلام پذیرش متقاضی و معرفی، جهت اخذ استعلام از شهرداری یا وزارت راه
۷. دریافت پاسخ استعلام و نقشه های طراحی شده، توسط مشاورین بخش خصوصی و تائید نهائی مهندسی منطقه و واحد HSE
۸. صدور مجوز احداث

جایگاه سوخت ثابت

جایگاه های سوخت ثابت  محلی برای عرضه سوخت به مشتریان می باشد. تاسیس یک جایگاه سوخت نیازمند مجوزاتی می باشد که در بالا به آن اشاره شده است.

ساختن یک جایگاه سوخت نیازمند الزاماتی است که وجود یک مشاور در کنار جایگاه دار بسیار حائز اهمیت است.

 احداث جایگاه سوخت

جایگاه سوخت سیار

یکی از مشکلاتی که برای سوخت گیری کاربران وجود دارد دسترسی سخت به جایگاه های سوخت ثابت می باشد. از این رو جایگاه های سوخت سیار تاسیس شد. جایگاه های سوخت سیار به دو صورت جایگاه کانتینری و خودرو سوخت رسان سیار ارائه شده است.

انواع تجهیزات جایگاه سوخت

برای ساخت یک جایگاه سوخت نیازمند قطعاتی است که در ادامه لیست این تجهیزات آورده شده است.

·        سیستم های مدیریت سوخت

·        تجهیزات نقطه فروش

·        فیلتر سوخت

·        سیستم های بازیابی بخار

·        سیستم های مهار ثانویه

·        پالسر

·        دبی سنج ها

·        نازل سوخت

·        شیلنگ ها

·        مخازن ذخیره سازی زیرزمینی

·        دیسپنسر

·        پمپ های سوخت (پمپ ضدانفجار)

·        لوله کشی نفت

·        سایبان

·        روشنایی منطقه

·        تانک مانیتورینگ مخازن

·        سنسور مخزن

·        گیج های اتوماتیک مخزن

 

فیلتر سوخت

معمولا هنگام بحث عملکرد سیستم، حذف آلاینده هایی مانند ذرات و آب از سیال عامل بسیاری مهمی می باشد.

فیلتربا جذب ذرات و آلودگی‌ها مانع از ورودشان به کانال سوخت‌رسانی می‌شود. ذرات جامد شامل گرد و خاک، خرده‌های فلز، تکه‌های اکسید فلزات و البته رطوبت احتمالی موجود در سوخت است. این رطوبت در صورت رسیدن به سیستم، با تأثیر منفی منجر به زنگ‌زدگی بخش‌های فلزی موتور می‌شود.

دیسپنسر سوخت

دیسپنسر سوخت بیرونی ترین و نمای کار یک جایگاه سوخت می باشد به عبارتی میتوان این تجهیز را به عنوان مهم ترین تجهیز یک جایگاه سوخت نام برد زیرا مستقیما با کاربر نهایی در ارتباط است.

دیسپنسر سوخت وظیفه توزیع سوخت را به کاربران برعهده دارد. عملکرد آن ها نیز بدین صورت است که پمپ شناور درون مخزن سوخت، مکش و انتقال سوخت به دیسپنسر را انجام داده و دیسپنسر با شمارش میزان سوخت و انتقال آن به کاربرد سوخت رسانی را به اتمام می رساند.

با توجه به وظیفه ای که این سیستم برعهده دارد، اجزای تشکیل دهنده یک دیسپنسر سوخت شامل، میتر، پالسر و نازل می باشد. که مجموع این عملیات را انجام دهد.

تجهیزات جایگاه سوخت

تانک مانیتورینگ

تانک مانیتورینگ همانطور که از نام آن نیز پیداست، مانیتور کردن مخزن را به عهده دارد. زیرا مدیریت کردن مخازن سوخت موضوع بسیار حائز اهمیتی می باشد که باید به صورت لحظه از احوالات مخازن آگاه بود.

این بررسی توسط یک لول سنج انجام می گیرید و در نهایت در تانک مانیتورینگ نمایش داده می شود.

نازل سوخت

سرنازل سوخت قسمت انتهایی یک دیسپنسر سوخت است که با کاربرد در ارتباط است و تنها تجهیزی است که کاربر آن را کنترل می کند تا میزان دلخواه خود را تعیین کند.

در واقع می توان گفت نازل سوخت یک کنترلر دستی می باشد که توسط مشتری تنظیم میگردد. نازل های سوخت را براساس نوع سوخت و روش قطع کردن آن به دسته های زیر دسته بندی می کنند.

تجهیزات جایگاه سوخت

تجهیزات و احداث جایگاه سوخت

 • نازل اتوماتیک بنزین
 • نازل اتوماتیک گازوئیل
 • نازل دستی بنزین
 • نازل دستی گازوئیل

سیستم بازیافت بخارات

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، سوخت در مخازن به خصوص بنزین بخارات زیادی تولید می کند. که این بخارات درون مخزن توسط شیر تخلیه بخارات تخلیه می شود. درصورتی که این بخارات وارد فضای جایگاه سوخت شود باعث آلودگی فضای جایگاه می شود.

این آلودگی برای کارکنان و مشتریان خطرناک خواهد بود. لذا با سیستم بازیافت بخارات، بخارهای بنزین جمع آوری شده تا خطرات ناشی از انفجار را به حداقل برسانند.

شیلنگ سوخت

انتقال سوخت از دیسپنسر سوخت به کاربر توسط شیلنگ ها صورت میگیرد. شیلنگ های استفاده شده در جایگاه های سوخت توسط استانداردهای شرکت پخش تعیین می شود. این شیلنگ ها عموما لاستیکی می باشند و براساس سوخت عبوری از آن ها به دسته های زیر طبقه بندی می شوند.

 • شیلنگ بنزین
 • شیلنگ گازوئیل

پالسر

پالسر یکی از اجزای به کار رفته در دیسپنسر سوخت می باشد. سوختی که از مخزن وارد دیسپنسر می شود، ابتدا وارد میتر می شود. به ازای لیتراژ عبوری از میتر، پالسر یک پالس می دهد. این پالس به برد دیسپنسر سوخت داده می شود و در نهایت میزان نهایی سوخت شمرده خواهد شد.

میتر

سوخت وارد شده از مخزن به دیسپنسر وارد میتر شده و در آن جا پیمانه می شود.

گیج های فشار مخزن

یکی از مهم ترین نکات امنیتی بررسی میزان فشار مخزن سوخت در یک جایگاه سوخت می باشد که به صورت مداوم مانیتور شود. این مقدار با کمک گیج هایی که برروی مخزن نصب می شود اندازه گیری می شود.

مخزن سوخت

مخزن سوخت تجهیزی برای ذخیره سوخت استفاده می شود. این مخازن برای ذخایر متفاوت حجم های متفاوتی دارند. رایج ترین نوع مخزن ذخیره سوخت استفاده شده در جایگـاه های سوخت، ۴۸۰۰۰ لیتر و ۶۰۰۰۰ لیتری می باشد.

تجهیزات جایگاه سوخت

شیر تخلیه بخارات

سوخت بنزین با داشتن دمای تبخیر بسیار پایین دردمای معمولی به بخار تبدیل می شود. از این رو در مواردی که نیاز به ذخیره سازی بنزین می باشد از جمله در جایگاه های سـوخت بنزین، این مورد به یک مشکل اساسی تبدیل خواهد شد.

زیرا با تبخیر بنزین درون مخزن، بخارات درون مخزن، باعث بالا رفتن فشار مخزن خواهد شد. که این فشار بالا خطرات بی شماری را در پی خواهد داشت ملموس ترین آن خطر انفجار با بالا رفتن فشار مخزن خواهد بود.

در راستای مرتفع ساختن مشکل فشار بخارات مخزن، یک شیر تخلیه بخارات روی مخزن قرار می گیرد. این شیر با بالا رفتن فشار مخزن، دریچه آن باز شده و بخارات را تخلیه می کند.

ایران صنعت گروپ بهترین وبسایت آنلاین خرید تجهیزات جایگاه سوخت

مجموعه ایران صنعت گروپ با داشتن متخصصانی که با در اختیار قرار دادن اطلاعات موثر در مورد تجهیزات جایگاه سـوخت Fuel station equipment درصدد است تا روند خرید لوازم جایگاه سوخت را برای مشتریان تسهیل نماید.

کارشناسان ایران صنعت گروپ توضیحات دقیقی برای انواع قطعات به کار رفته در جایگاه سـوخت ارائه می دهند.

امکان ثبت خرید آنلاین تجهیزات جایگاه سـوخت نیز برای مشتریان نیز وجود دارد. برای مشاوره برای راهنمایی و مشاوره در راستای بهترین انتخاب در غیر اینصورت با شماره های تماس گرفته و با راهنمایی و مشاوره بهترین انتخاب را در خرید تجهیزات جایگاه سـوخت داشته باشید./۱۸۵۳۱۷

نظرات