arongroups

فرق “سرباز فراری” با “سرباز غایب” چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

0

فرق “سرباز فراری” با “سرباز غایب” چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

فرار رسیدن سن ۱۸ سالگی برای پسران آغاز شروع سربازی است و در صورت عدم ادامه تحصیل باید خود را برای سربازی اماده کنند و اگر این کار را نکنند و دلیل موجهی برای این کار نداشته باشند سرباز غایب نامیده میشوند.

فردی که خودش را به پادگان معرفی می‌کند اگر از ادامه خدمت سربازی خودداری کند سرباز فراری محسوب می‌شود. اما سرباز غایب کسی است که سن ۱۸سالگی رسیده باشد و هنوز برای تکمیل و ارسال دفترچه اعزام به سربازی اقدامی نکرده باشد. جزئیات کامل را از مجله حرف تازه بخوانید

فرق سرباز فراری با سرباز غایب چیست

فرق سرباز فراری با سرباز غایب چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

به گزارش تسنیم، فردی که خودش را به پادگان معرفی می‌کند اگر از ادامه خدمت سربازی خودداری کند سرباز فراری محسوب می‌شود. اما سرباز غایب کسی است که سن ۱۸ سالگی رسیده باشد و هنوز برای تکمیل و ارسال دفترچه اعزام به سربازی اقدامی نکرده باشد

افرادی که موعد خدمت سربازی آنها فرا رسیده است اما از رفتن به سربازی خودداری می‌کنند از نظر قانون به دو دسته سرباز فراری و سرباز غایب تقسیم می‌شوند؛ اما تفاوت بین این دو در چیست؟

سربازی از سن ۱۸ سالگی برای پسران آغاز می‌شود، برخی از دلایل مانند ادامه تحصیل می‌تواند موعد اعزام به خدمت سربازی را به تعویق اندازد اما اگر برای نرفتن به خدمت سربازی دلیل موجهی وجود نداشته باشد، فرد یا سرباز غایب محسوب می‌شود یا سرباز فراری.

سرباز غایب به چه کسی گفته میشود

سرباز غایب، به فردی می‌گویند که به سن ۱۸سالگی رسیده باشد و هنوز برای تکمیل و ارسال دفترچه اعزام به سربازی اقدامی نکرده باشد همچنین اگر فرد دفترچه اعزام را تکمیل و ارسال کند و زمان اعزامش مشخص شود اما خودش را به پادگان معرف نکند همچنان سرباز غایب محسوب می‌شود.

سرباز فراری به چه کسی گفته میشود

سرباز فراری، به فردی که خودش را به پادگان معرفی می‌کند اگر از ادامه خدمت سربازی (چه در دوران آموزشی و چه خدمت) خودداری کند سرباز فراری محسوب می‌شود.

جرم فرار از خدمت

جرم فرار از خدمت در کشور هایی مطرح و قابل مجازات است که بر اساس قانون اساسی آن کشورها همه افراد ذکور در صورت نداشتن مشکل جسمانی در سنین خاصی به مدت مشخص به خدمت زیر پرچم فرا خوانده می‌شوند؛ خدمت اجباری یا خدمت نظام وظیفه در کشور ایران از زمان رضاخان شروع و با اصلاحاتی تا زمان حاضر ادامه داشته است. بر اساس ماده ۵۹ قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح کارکنان وظیفه نیروهای مسلح یا سربازان وظیفه هرگاه در زمان صلح بیش از ۱۵ روز متوالی مرتکب غیبت شده و عذر موجهی برای غیبت خود نداشته باشند فراری محسوب می‌شوند. چنانچه غایبان فراری دستگیر شوند ممکن است دادگاه نظامی آن ها را به سه ماه تا یک سال حبس یا سه ماه تا یکسال اضافه خدمت محکوم نماید. البته باید توجه داشت که این ماده قانونی کسانی را در بر می‌گیرد که خود را به حوزه نظام وظیفه معرفی کرده و قانونن جز نیروهای مسلح محسوب می‌شوند.

همچنین ببینید: شرایط جدید معافیت سربازی خانواده هایی که عضو معلول دارند (۱۴۰۲)

همچنین ببینید: زمان مراجعه مشمولان متاهل برای معافیت سربازی ۳ فرزند و بالاتر / جزئیات

قوانین

سربازانی که مدت غیبت اولیه آنها از یک روز تا ۳ ماه باشد، سه ماه اضافه‌خدمت سربازی و چنانچه مدت غیبت اولیه آنها بیشتر از سه ماه باشد به ۶ ماه اضافه‌خدمت سربازی تنبیه می‌شوند همچنین مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنها بیش از یک سال باشد، علاوه بر ۶ ماه اضافه‌خدمت سربازی، سرباز‌فراری نیز محسوب و به مراجع قضائی معرفی می‌شوند.

محرومیت های اجتماعی برای سرباز فراری و سرباز غایب

مشمولان غایب علاوه بر محرومیت‌های اجتماعی ماده ۱۰ قانون خدمت وظیفه عمومی از جمله دریافت تسهیلات بانکی، استخدام به هر صورت (رسمی، پیمانی، روزمزد و خرید خدمت)، اخذ پروانه کسب، با محرومیتهایی از جمله عدم امکان ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر، عدم برخورداری از معافیت کفالت، کسر خدمت ایثارگری و ممنوعیت خروج از کشور مواجه می‌شوند.

سربازان فراری دارای ۳ فرزند معاف می‌شوند

به گزارش تسنیم، هفته گذشته سازمان وظیفه عمومی فراجا اعلام کرد سربازان وظیفه فراری دارای ۳ فرزند در صورت داشتن شرایط معافیت از سربازی، پس از معرفی خود به یگان خدمتی می‌توانند برای معافیت اقدام کنند.

نظرات