قیمت یونولیت سقفی نسوز

0

یونولیت‌ها از جمله کاربردی‌ترین مواد پلیمری هستند که امروزه در بسیاری از صنایع استفاده می‌شوند و به واسطه ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارند با استقبال بی‌نظیری مواجه شده‌اند. یونولیت‌ها همانند انواع مواد و تجهیزات دیگری می‌توانند بر اساس فاکتورها و پارامترهای مختلفی دسته‌بندی شوند که مهم‌ترین آن‌ها نوع و کاربرد، ابعاد و اندازه، دانسیته و چگالی، قابلیت اشتعال و … هستند. در حقیقت یونولیت‌ها بر اساس میزان مقاومت در برابر شعله به دو دسته اصلی یونولیت قابل اشتعال و یونولیت کندسوز تبدیل می‌شوند. در ادامه مطلب به بررسی کامل قیمت یونولیت سقفی نسوز و عوامل مؤثر بر آن پرداخته خواهد شد.

 یونولیت سقفی نسوز

یونولیت و کاربردهای آن

یونولیت در حقیقت نوعی ماده پلیمری سفید رنگ، متخلخل و خنثی است که هیچ‌گونه واکنش شیمیایی انجام نمی‌دهد و از نوعی پلاستیک تهیه شده از استایرن مونومر تولید می‌شود. این ماده اولین بار در سال ۱۸۳۹ توسط ادوارد سیمون کشف شده و در سال ۱۸۵۹ به تولید انبوه رسید و امروزه با نام‌هایی همچون آکاسیف، استایروفوم، پلاستوفوم و پلی استایرن انبساطی نیز شناخته می‌شود. یونولیت‌ها می‌توانند انواع مختلفی همچون یونولیت سقفی، یونولیت دیواری، یونولیت بسته‌بندی، یونولیت فشرده، یونولیت فوق فشرده، یونولیت ورقه‌ای، یونولیت تزریقی و … داشته باشند. از مهم‌ترین کاربردهای این ماده می‌توان به استفاده در صنایع ساختمان‌سازی، صنعت بسته‌بندی، لوازم‌خانگی، کشاورزی، هنر و مجسمه‌سازی، تولید لوازم‌تحریر، عایق‌بندی، غذا و دارو، پزشکی، صنایع شیمیایی و … اشاره کرد.

یونولیت سقفی نسوز چیست؟

از آنجایی که یونولیت‌ها از مشتقات نفتی به حساب می‌آیند می‌توانند به سرعت مشتعل شده و آتش بگیرند به همین دلیل مهم‌ترین واصلی‌ترین نقطه ضعف آن‌ها مقاومت کم در برابر حریق است. امروزه در تولید یونولیت‌های نسوز از مواد اولیه و افزودنی‌های ویژه‌ای استفاده می‌شود که می‌تواند میزان مقاومت آن‌ها در برابر حریق را افزایش دهد. این یونولیت‌ها با نام یونولیت کندسوزی شناخته می‌شوند و می‌تواند تا ۲۰ دقیقه بیشتری از یونولیت‌های معمولی در برابر آتش مقاومت کنند. این نوع از یونولیت‌ها همچنین به محض دور شدن از منبع آتش به سرعت خاموش می‌شوند در حالی که یونولیت‌های معمولی همچنان شعله‌ور خواهند شد. از مهم‌ترین ویژگی‌های یونولیت سقفی نسوز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این یونولیت‌ها از کیفیت پخت بالایی برخوردار بوده و تمام مراحل تولید آن‌ها با تجهیزات مدرن و به‌روز انجام می‌شود.
  • در تولید این یونولیت‌ها از مواد بازیافتی استفاده نمی‌شود
  • از ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی بهتری نسبت به یونولیت معمولی برخوردارند
  • از استانداردهای بین‌المللی و بهداشتی برخوردارند
  • مقاومت بالایی در برابر حرارت و آتش دارند
  • قیمت بالایی داشته و در دانسیته های مختلفی تولید می‌شوند.

عوامل موثر بر قیمت یونولیت سقفی نسوز

به صورت کلی نمی‌تواند برای یونولیت‌ها قیمت دقیق و مشخصی عنوان کرد چرا که عوامل و فاکتورهای مختلفی می‌توانند بر روی قیمت آن‌ها تأثیر داشته باشند. از مهم‌ترین عواملی که نرخ این مواد پلیمری را تحت تأثیر می‌گذارند می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

یونولیت سقفی نسوز

میزان دانسیته یونولیت

در حقیقت یونولیت سقفی نسوز می‌تواند در دانسیته و چگالی‌های مختلفی تولید شود و دانسیته یونولیت نیز مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل در تعیین ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن به شمار می‌رود. هرچقدر دانسیته یونولیت بیشتر باشد میزان نفوذپذیری کمتری داشته، مقاومت بالاتری دارد، ظاهر یکپارچه‌تری داشته و طبیعتاً قیمت بالاتری نیز دارد. امروزه یونولیت‌ها در دانسیته های متعددی تولید می‌شوند اما رایج‌ترین دانسیته برای یونولیت‌های سقفی ۱۲ است.

برند و شرکت تولید کننده

یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین قیمت یونولیت سقفی نسوز برند و شرکت تولید کننده آن است. هر کدام از برندها از اعتبار خاصی برخوردارند و محصولاتی با کیفیت‌های مختلف عرضه می‌کنند به همین دلیل برندهای شناخته شده و معتبر معمولاً محصولات مرغوب و باکیفیت و در نتیجه گران‌قیمت‌تری تولید می‌کنند.

ابعاد و اندازه‌های یونولیت

هرچند که امروزه یونولیت‌های سقفی دارای اندازه‌های استاندارد بوده و در ابعادی مشخص تولید می‌شوند اما امکان سفارشی‌سازی آن‌ها نیز وجود خواهد داشت. طبیعتاً اندازه و ابعاد می‌تواند نقش پر رنگی در قیمت یونولیت داشته باشد.

ویژگی‌ها و مشخصات یونولیت

یونولیت‌ها در اصل با توجه به کاربردها و میزان دانسیته ای که دارند می‌توانند از ویژگی‌ها و مشخصات منحصربه‌فردی برخوردار باشند. میزان مقاومت در برابر رطوبت، میزان مقاومت در برابر صوت، میزان مقاومت در برابر مواد شیمیایی، میزان مقاومت در برابر فشار و ضربه و لرزش و … از جمله ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند در تعیین قیمت نهایی یونولیت‌ها نقش پررنگی داشته باشند.

نرخ ارز و نوسانات آن

در اصل امروزه قیمت تمامی محصولات تحت تأثیر نرخ ارز و نوسانات آن قرار دارند چرا که مواد اولیه بسیاری از این مواد از کشورهای خارجه وارد می‌شود و یا آنکه باید تجهیزات خط تولید را از خارج خریداری کرد به همین دلیل هر چقدر قیمت ارز و دلار بیشتر شود قیمت محصولاتی همچون یونولیت سقفی نسوز نیز بالاتر خواهد رفت.

میزان عرضه و تقاضا

یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورها در تعیین قیمت یونولیت سقفی نسوز و سایر مواد دیگر میزان عرضه و تقاضا است. در اصل هرچه میزان عرضه بیشتر شود قیمت محصولات نیز کاهش پیدا می‌کند و با کاهش عرضه این قیمت‌ها افزایش خواهد یافت. در اصل استفاده از راهنمای خرید یونولیت سقفی می‌تواند ارزش و اهمیت بالایی داشته باشد و افراد باید تمامی نکات و فاکتورها را در نظر بگیرند

یونولیت سقفی نسوز

استانداردها و مدت زمان گارانتی

همانطور که گفته شد یونولیت‌های سقفی نسوز باید تحت استانداردهای ایمنی و بهداشتی مختلفی تولید شوند. نوع استانداردها و همچنین مدت زمان گارانتی یونولیت می‌تواند در قیمت آن نیز تأثیر قابل توجهی داشته باشد. در حقیقت یونولیت‌های استاندارد که از مدت زمان گارانتی بالایی برخوردارند می‌توانند کیفیت بالاتری داشته باشند و در برابر آتش و حریق از مقاومت بالاتری برخوردارند.

  • در کنار تمامی موارد گفته شد عوامل دیگری نیز می‌توانند در قیمت یونولیت سقفی مؤثر باشند که مهم‌ترین آن‌ها شامل حجم و مقدار یونولیت خریداری شده، هزینه‌های خط تولید و دستمزد نیروهای انسانی، هزینه‌های انبار و …، فروشگاه عرضه‌کننده و … هستند.

جمع‌بندی نهایی

یونولیت‌های سقفی از جمله کاربردی‌ترین نوع یونولیت‌ها به شمار می‌روند و می‌توانند بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته‌بندی شوند که مهم‌ترین آن‌ها میزان مقاومت در برابر آتش و حرارت است. یونولیت کندسوز نوعی یونولیت است که می‌تواند تا ۲۰ دقیقه در برابر حرارت مقاومت داشته باشد و به محض دور شدن از منبع آتش به سرعت خاموش می‌شود. دانسیته، ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی، ابعاد و اندازه، برند تولید کننده، استانداردها و مدت زمان گارانتی و … از مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند بر روی قیمت یونولیت سقفی نسوز مؤثر باشند.

نظرات