مهم ترین قوانین نصب داربست در ایران

0

داربست چیست

داربست در کرج طی سال های گذشته پیشرفت های بسیاری داشته است در اینجا قصد داریم توضیحاتی راجب این ابزار به شما بدهیم.داربست به یک ساختار فلزی، چوبی یا پلاستیکی اطلاق می‌شود که برای استحکام دادن قسمت‌های سازه‌ای ساختمان و یا افزایش پایه‌های آن به کار می‌رود. داربست ها می توانند به صورت عمودی، افقی و یا مورب نصب شوند و هدف آن‌ها، ایجاد پایداری و ایمنی در ساختمان و رفع عیوب و نواقصی است که در قسمت های ساختمان بروز کرده است.

 نصب داربست

نحوه نصب داربست

نصب داربست به دو روش انجام می‌شود:

۱- روش سنتی: در این روش، ابتدا از محل مورد نظر برای نصب، دو مربع ایجاد می‌شود و عمق آن‌ها حداقل برابر با طول داربست است. سپس داربست به اندازه مربع‌ها شکل می‌گیرد. در نهایت، داربست درون مربع‌ها قرار داده شده و با استفاده از چوب جهت تثبیت و ایمنی بیشتر ضربه می‌زنیم.

۲ – روش نصب با بست استفاده شده در راه‌های بتنی: ابتدا در محل نصب، با سنگزنی یا قوطی به ضخامت حداقل ۲ سانتیمتر، سوراخ های در مقطع دایره‌ای ایجاد می‌شود. سپس با استفاده از بست و کوبیدن آن، داربست درون سوراخ قرار داده می‌شود. عمق و ارتفاع نصب باید در حد ارتفاع داربست باشد. سپس با استفاده از چکش و میلگرد، بست را تا حد ایمنی گرفته و ظاهری متناسب با محیط را به داربست بخشید.

نصب داربست

مهم ترین قوانین نصب داربست

۱- قبل از نصب داربست، باید مطمئن شوید که محل نصب آن از محلی انتخاب شده که قوانین ساختمانی و ایمنی آن رعایت شده است.

۲- داربست‌های فلزی برای نصب باید به کمک پیچ و مهره در دیوار یا تیرچه نصب شوند.

۳- قبل از نصب داربست، باید ابتدا داربست را کاملاً بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچ ضرری به آن وارد نشده است.

۴- برای نصب داربست‌ها باید از ابزارهای مخصوصی استفاده کنید و از تجهیزات ایمنی مانند کفش‌های ایمنی، دستکش و ماسک استفاده کنید.

۵- باید حتماً دستورالعمل‌های نصب داربست در کرج که توسط نظام مهندسی نوشته شده است  را مرور و درست پیروی کنید.

۶- برای نصب داربست بر روی پشت بسته‌بندی، حداقل فاصله از دیوارها، پله‌ها و سقف را پیروی کنید.

۷- پس از نصب داربسـت، باید آن را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که به درستی نصب شده است و محکم است.

۸- نباید از داربست رد شوید یا به آن دست‌کشید.

۹- برای اطمینان از ایمنی، باید داربست‌ها را به صورت دوره‌ای بررسی کنید و از هر گونه خرابی آن‌ها خبر دهید.

۱۰- برای بالا بردن ایمنی، باید از داربست‌های قوی و با کیفیت استفاده کنید و از قطعات جایگزین نامناسب دوری کنید.

نصب داربست

قوانین ایمنی داربست

یکی از قوانین مهم ایمنی داربست آن است که همیشه از داربست های سالم استفاده کنید و در صورت هرگونه آسیب به آن، آن را تعمیر یا جایگزین کنید. داربست ها باید درست و موثر کار کند، حتماً باید با نیروی انسانی سازگار باشد. در صورت برخورد با مشکلی، باید داربست را به روش درست تنظیم گردد. داربست های دچار زنگ زدگی را به هیچ عنوان استفاده نکنید و هرگز در مورد استفاده از این داربست ها درنگ نکنید. هرگز داربست های دارای انواع ضربه ها یا آسیب هایی مختلف از جمله گره های متفاوت معیوب و یا بگیرهای ناقص را استفاده نکنید. برای استفاده از داربست ها، باید به علائم ایمنی محیط کار توجه کنید و برای پیشگیری از آسیب به خود یا دیگران، هیچ وقت این قوانین را فراموش نکنید.

برای استفاده از داربست ها، باید به روشی که توسط نظام مهندسی مشخص شده است، نصب و اجرا گردد و نباید از روش های تجربی قدیمی استفاده کرد. برای اطمینان از ایمنی داربست ها ، باید در مورد انواع داربست ها، تنظیمات و اثرات جانبی و خطرات استفاده، آموزش ببینید و با دستورالعمل های ایمنی محیط کار آشنا باشید. برای حفظ امنیت خود در استفاده از داربست ها، هرگز نباید؛ داربست هایی را که معیوب هستند، اصلاح کنید و یا در صورت ایجاد مشکل، شما باید آنها را به روش مناسب تعمیر کنید.همچنین در هنگام نصب به هیچ عنوان بدون طناب مهار از داربست استفاده نکنید.

نصب داربست در کرج بصورت حرفه ای

شرکت کرج داربست با استفاده از بهترین و مجرب ترین پرسنل در امر نصب و اجاره داربست در کرج می تواند شما همشهریان کرج و حومه و تهران را یاری دهد. از ویژگی های مهم شرکت کرج داربست می توان به نازلترین قیمت و با کیفیت ترین نصب اشاره کرد. همچنین تمام نمونه کار های نصب شده در شهر کرج و حومه در سایت کرج داربست قابل روئیت می باشد.

نظرات