همه چیز درباره وکیل دیوان عدالت اداری

0

بسیاری از پرونده های حقوقی اداری ممکن است از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری شوند. دیوان عدالت اداری یک دیوان برای رسیدگی اختصاصی به پرونده های حقوقی اداری است. این دیوان قادر به صدور حکم و رسیدگی به احکام مربوط به این حوزه اداری و حقوقی می باشد. نکته مهم در اینجا این است که هنگام پیگیری و رسیدگی پرونده های شما دراین دیوان، باید نکات و مراحل آن را بدانید چرا که ندانستن بسیاری از مراحل و نکات در مورد روند رسیدگی به پرونده، می تواند برای شما مشکلاتی را ایجاد کند. بنابراین بد نیست برای پرونده های خود یک وکیل متبحر در این حوزه را بگیرید تا شما را در طی کردن این مسیر راهنمایی کند؛ اما ویژگی های یک وکیل دیوان عدالت اداری خوب چیست؟ با نکاتی پیرامون این موضوع همراه ما باشید.

وکیل دیوان عدالت اداری

وکیل دیوان عدالت اداری را بیشتر بشناسید

وکلای دیوان عدالت اداری نسبت به سایر وکلا، تجربه و تخصص بیشتری در رسیدگی به پرونده های حقوقی اداری دارند؛ پس در نتیجه می توانند عملکرد خوبی از خود در رسیدگی به پرونده های دیوان عدالت اداری نشان دهد.

از مهمترین ویژگی های وکیل دیوان عدالت اداری این است که با روال اداری و قوانین اداری این دیوان به طور کلی آشنایی دارد. اطلاع داشتن از روال، قوانین و همچنین داشتن تجربه کافی کمک می کند تا پرونده شما را بتواند بهتر پیگیری کند و نتیجه مطلوب تری را بتوانید شاهد باشید.

یک وکیل دیوان عدالت اداری با تجربه و آگاه می تواند روند طی کردن مسیر پرونده های حقوقی اداری را برای شما هموارتر کند. به عنوان مثال گاهی ممکن است در دعاوی حقوقی که در دیوان عدالت اداری در حال جریان است موضوع تخصصی باشد و مربوط به پرونده های اعتراض به رای تخریب یا جریمه مربوط به کمیسیون موضوع ماده ۹۹ قانون شهرداری باشد. در اینجا داشتن یک وکیل کمیسیون ماده ۹۹ می تواند به شما کمک کند.

چالش های قانونی موارد اداری را با یک وکیل خوب هموار کنید

همیشه طی کردن موراد قانونی و مراجعه به دادگاه می تواند دردسرها و استرس های خاصی را به همراه داشته باشد. عدم اطلاع از قوانین و روند رسیدگی به پرونده ها در مراجع مختلف سبب دامن زدن به این نگرانی ها در افراد می شود. معمولا پرونده های اداری داری پیچیدگی ها و تبصره های مختلفی هستند که اطلاع از آن ها نیاز به دانش و تجربه خاص خود است.

در حقیقت وکیل یا مشاور حقوقی کمیسیون ماده ۹۹، یک وکیل پایه ۱ دادگستری است که در زمینه مربوط به دعاوی دیوان عدالت اداری فعالیت دارد اما در حوزه خاص یاد شده(اعتراض به رای تخریب یا جریمه مربوط به کمیسیون موضوع ماده ۹۹ قانون شهرداری)  تجربه و تخصص بیشتری دارد. اینجاست که علاوه به فن بیان، دانش و تجربه، اطلاع کافی داشتن از زیر و بم، نکات مربوط به این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند.

هر چند بد نیست قبل از مراجعه به وکیل و دادگستری نمونه دادخواست دیوان عدالت اداری را مشاهده کنید تا بدانید به چه موارد و مدارکی برای تکمیل پرونده نیاز دارید اما در نهایت این وکیل است که می تواند اطلاعات کاملتر و جامع تری پیرامون این موضوع در اختیار شما قرار دهد به شرطی که با دقت این وکیل حقوقی را انتخاب نمایید. البته وکیل پرونده های حقوقی باید دارای ویژگی هایی باشد که بتواند ثابت کند بهترین گزینه برای کمک به شما در طی کردن پرونده های اداری است که این ویژگی ها به شرح زیر هستند:

1 .   حفظ آرامش در زمان پیگیری پرونده حقوقی در دیوان عدالت اداری

یکی از مهمترین اصول در رسیدگی به دعاوی حقوقی حفظ آرامش است. در مسیر طی کردن پرونده های حقوقی هر چه با آرامش، صبر و حوصله بیشتری مسیر را طی کنید قطعا نتیجه بهتری می گیرید. بنابراین از ویژگی های مهم یک وکیل دیوان عدالت اداری این است که هم خودش آرامش داشته باشد؛ هم بتواند شما را به آرامش دعوت کند تا در طول مسیر پیگیری پرونده و در مراحل مختلف آن، با اعتماد به نفس به بررسی دقیق و موشکافانه نکات و راهکارهای پرونده بپردازد.

2 .   پیگیری پرونده های حقوقی با سرعت بالا

اطلاع از روند اداری پیگیری پرونده ها، قوانین و تبصره های مرتبط با آن قطعا سرعت بیشتر به روند رسیدگی پرونده شما خواهد داد. نتیجه موضوع فوق این است که با آزمون و خطا روند پیگیری پرونده حقوقی خود را پیش نمی روید و حتی بسیاری از فرصت های خود را در پرونده به دلیل ناآگاهی از دست نخواهید داد.

3 .   داشتن تجربه مهمترین معیار انتخاب وکیل دیوان عدالت اداری

قطعا یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب وکیل در پرونده های حقوقی داشتن تجربه کافی است. تجربه و آگاهی یک وکیل می تواند تاثیر زیادی در نتیجه پرونده شما داشته باشد.

بنابراین توصیه می کنیم برای اینکه بتوانید تجربه یک پرونده موفق را داشته باشید هیچ وقت کار خود را به وکیلی که در زمینه های حقوقی اطلاع کافی ندارد نسپارید.

همچنین برای اطلاع از تجربه و تبحر وکلا، بررسی تعداد پرونده های حقوقی اداری او و میزان موفقیتش در این پرونده ها می تواند بهترین نشان دهنده تخصص وکیل مورد نظر شما باشد.

4 .   دانش و تخصص در پرونده مورد نظر

یکی دیگر از ویژگی های مهم وکلا، داشتن تخصص کافی در حوزه مسائل حقوقی پیرامون دعاوی ادای می باشد. در حقیقت یک وکیل خوب دعاوی حقوقی اداری، وکیلی است که به تمام قوانین و تبصره ها و جوانب مختلف آن واقف است. این فاکتور در کنار تجربه می تواند میزان احتمال موفقیت پرونده شما را بیشتر از پیش کند.

5 .   فن بیان قوی لازمه موفقیت وکیل حقوقی

قطعا مهمترین ابزار موفقیت در دادگاه ها داشتن فن بیان قوی و نفوذ کلام است. یک وکیل هرچند آگاه به تمام قوانین و مقررات باشد ولی فن بیان خوبی برای استفاده از این قوانین در دادگاه و نزد قاضی را نداشته باشد همانند عالم بی عملی است که به درختی بی ثمر تشبیه شده است.

فن بیان و نفوذ کلام بیشتر یک وکیل سبب می شود تا بتواند هم با شما و هم با قاضی ارتباط برقرار کند و پرونده شما را به نتیجه برساند. موضوع دیگری که مربوط به این ویژگی مهم وکلا می شود داشتن دامنه ارتباطی قوی و بزرگ است که سبب می شود وکیل با سرعت و دست بازتری بتواند پرونده شما را پیگیری نماید.

استخدام وکیل دیوان عدالت اداری مجرب می تواند مزایای بی شماری داشته باشد که از جمله آن ها می توان به تاثیر مستقیم در نتیجه و سرعت رسیدگی به پرونده اشاره کرد.

همچنین کاهی اطلاع از یکسری نکات جزئی می تواند به طور کلی نتیجه پرونده شما را تغییر دهد. نکته مثبت دیگر کاهش سردرگمی ها شما در طی پیگیری پرونده حقوقی است.

سخن پایانی

موفقیت در پرونده های حقوقی نیازمند داشتن دانش، ارامش و تجربه کافی در حوزه مورد وکالت است. انتخاب یک وکیل خوب به شما کمک می کند تا هم در زمان و هزینه صرفه جویی زیادی کنید. بنابراین در پایان به شما توصیه می کنیم حتما در انتخاب وکیل خود دقت لازم را داشته باشید.

نظرات