آموزش شیرینی برنجی اصل کرمانشاه سنتی و آسان + نکات مهم طرز تهیه شیرینی برنجی

0

آموزش شیرینی برنجی : شیرینی برنجی کرمانشاهی یکی از انواع شیرینی های سنتی و خوشمزه ایرانی است که به عنوان سوغات کرمانشاه شناخته می شود. از این جهت ما طرز تهیه این شیرینی خوشمزه را ویژه ۱۴۰۲ برای شما آماده کرده ایم. همراه ما باشید.

آموزش شیرینی برنجی

مواد لازم :

آرد برنج مرغوب ۵۰۰ گرم
پودر قند ۲۵۰ گرم
زرده تخم مرغ ۲ عدد
روغن جامد ۲۵۰ گرم
پودر هل ۲ قاشق غذاخوری
گلاب ۱ قاشق غذاخوری سرخالی

طرز تهیه :

برای تهیه شیرینی نان برنجی خوشمزه ابتدا پودر قند و روغن را داخل یک کاسه مناسب می ریزیم و با همزن دستی یا برقی مخلوط می کنیم تا مواد سبک شوند، سپس زرده تخم مرغ را به همراه پودر هل اضافه می کنیم.حالا مجددا مواد را مخلوط می کنیم تا با هم ترکیب شده و یکدست شوند. در ادامه آرد برنج را یک مرتبه الک می کنیم، سپس مجددا درون الک می ریزیم و روی مواد درون کاسه الک کرده و مخلوط می کنیم تا خمیر جمع شود.

طرز تهیه شیرینی برنجی

در صورتی که خمیر حالتی پودری و خشک داشت، نگران نباشید، چون با اضافه کردن ۱ قاشق گلاب می توانیم خمیر را نرم و منسجم کنیم. در ادامه خمیر را درون سلفون می پیچانیم و در یخچال قرار می دهیم تا استراحت کند.زمان استراحت خمیر حداقل ۲ ساعت و حداکثر ۲۴ ساعت می باشد. پس از اینکه خمیر به خوبی استراحت کرد، فر را با دمای ۱۷۰ درجه سانتیگراد روشن می کنیم تا به طور کامل گرم شود، سپس سینی فر را با کاغذ روغنی پوشش می دهیم.در ادامه خمیر را از بین سلفون خارج می کنیم، سپس به اندازه یک گردو از خمیر بر می داریم و آنرا به صورت گرد شکل می دهیم. در ادامه خمیرها را به ترتیب درون سینی فر می چینیم و با چاقو یا چنگال روی خمیرها طرح ایجاد می کنیم.
البته اگر بخواهیم شیرینی ها طرح یکسان داشته باشند، بهتر است آنها را مهر کنیم. در ادامه سینی را درون فر قرار داده و اجازه می دهیم شیرینی ها به مدت ۲۰ دقیقه بپزند. در نهایت شیرینی ها را از فر خارج کرده و اجازه می دهیم خنک شوند، سپس در ظرف دلخواه می چینیم.

شیرینی برنجی اصل کرمانشاه

همراه ما باشید

نظرات