روش مطالعه زیست شناسی

0

بدون شک درس زیست شناسی مهم‌ترین درس تخصصی گروه رشته تجربی است؛ به‌طوری‌که می‌تواند رتبه نهایی کنکور را از این رو به آن رو کند. اما بهترین روش مطالعه زیست چیست و چگونه می‌توان به تسلط کامل روی مباحث این درس رسید؟ مسلما روش مطالعه دروس برای هرداوطلب متفاوت است، اما ما در ادامه استانداردترین نحوه مطالعه زیست را بررسی می‌کنیم تا با بهترین روش خواندن این درس آشنا شوید.

یادگیری مبحث در کلاس درس

بسیاری از داوطلب‌ها تمام مباحث درس زیست شناسی را حفظ هستند و اگر سوال تشریحی از آن‌ها بپرسید به طور کامل و درست پاسخ سوال شما را می‌دهند؛ اما همین داوطلب نمی‌تواند به تست‌های آزمون‌ها پاسخ دهد. دلیل این موضوع این است که درس زیست شناسی یک درس با ماهیت مفهومی است، بنابراین حفظ کردن فایده‌ای ندارد و باید مطالب را فهمید.

 یادگیری زیست شناسی در کلاس درس

از همین رو اولین قدمی که باید برای فهمیدن مباحث بردارید، گوش دادن به تدریس در کلاس درس است. البته بسیاری از افراد فکر می‌کنند که باید تمام نکاتی که معلم در کلاس می‌گوید را یادداشت کنند، اما باید گفت این کار نه‌تنها فایده‌ای ندارد، بلکه باعث می‌شود شما به صورت مفهومی نیز مطلب را متوجه نشوید. شما موظف هستید که تمام حواستان را به تدریس بدهید و نگران نکات نباشید، زیرا تمام آن‌ها در درسنامه کتاب‌های کمک درسی وجود دارد.

مطالعه عمیق و مفهومی زیست شناسی

روش خواندن زیست با روش خواندن سایر دروس متفاوت است؛ به طوری که اغلب مشاوران در جلسات مشاوره کنکور تجربی به داوطلبان می‌گویند که بیشتر زمان خود را برای تست زدن درنظر بگیرند و تایم کمتری را مشغول مطالعه باشند. اما این موضوع در رابطه با درس زیست شناسی صدق نمی‌کند و اغلب مشاوران معتقد هستند که شما باید بیشتر از آنکه تست زیست بزنید، دروس را به خوبی مطالعه کنید.

البته چگونه درس خواندن شما نیز اهمیت دارد. بهترین روش مطالعه زیست مطالعه به شکل عمقی و مفهومی است. بسیاری از داوطلبان در سال کنکور روش تندخوانی را برای مطالعه دروس انتخاب می‌کنند؛ در حالی که باید گفت این تکنیک برای درسی مانند زیست شناسی مناسب نیست. درس زیست پر از نکته و قیدهای مهم است که تست آن‌ها می‌تواند شما را گمراه کند.

علاوه‌بر مطالب، درس زیست پر از تصویر و عکس‌های مختلف است و باید بدانید که در آزمون کنکور سوال‌های بسیاری از تصاویر طراحی می‌شود. بنابراین حتما به عکس‌ها توجه داشته باشید و رنگ، اسم و جایگاه آن‌ها را به خاطر بسپارید تا بتوانید به سوالاتی که مطرح می‌شود پاسخ دهید.

بهترین روش مطالعه زیست

بهترین نحوه مطالعه زیست به این صورت است که شما هر پاراگراف از مبحث را از کتاب اصلی بخوانید و مطلب را خوب متوجه شوید. در ادامه شما باید کتاب را ببندید و هرآنچه فهمیده‌اید را روی کاغذ بنویسید. در نهایت نوشته‌های خود را با کتاب مقایسه کنید تا مطمئن شوید که تمام نکات را به خوبی یاد گرفته‌اید.

بهترین روش مطالعه زیست کنکور

پس از آنکه بخش‌های یک فصل از کتاب را به‌طورکامل مطالعه کردید، باید به سراغ درسنامه کتاب کمک درسی زیست بروید. البته نیازی به مطالعه کل درسنامه نیست و شما نباید زمان زیادی را برای مطالعه ریز به ریز درسنامه هدر دهید؛ بلکه باید تنها برای رفع اشکال نگاهی به آن بیندازید.

تست زدن را فراموش نکنید!

در روش مطالعه زیست بعد از اینکه درسنامه کتاب کمک درسی را خواندید، نوبت به تست زدن می‏رسد. حالا این تست زدن باید آموزشی باشد، یعنی چی؟ یعنی باید به‌صورت اپن بوک تست بزنید، اپن بوک یعنی چی؟  یعنی یکسری تست می‌زنید، اگر درست زدید که هیچ، اما اگر اشتباه زدید به سراغ پاسخنامه نروید، بلکه باید به‌سراغ کتاب اصلی برگردید و نکته مربوط به سوال را پیدا کنید تا متوجه شوید که چگونه از متنی که خواندید سوال طرح می‌شود. فراموش نکنید که اولویت اول و آخر شما کتاب درسی است.

از طرفی برخی از داوطلب‌ها که از اول سال قوی شروع نکرده‌اند، وسط سال می‌خواهند با زرنگی شرایط را کنترل کنند. این افراد در جلسات مشاوره کنکور تجربی به‌دنبال این هستند که بدانند هر مبحث چه تعداد تست دارد تا بتوانند مباحثی که کمتر تست دارند را حذف کنند و تمرکز خود را روی مباحثی که تست بیشتر دارند قرار دهند. اگر به‌دنبال موفقیت هستید، باید در طول سال تحصیلی تمام دروس را مطالعه کنید و به حذف هیچ مبحثی فکر نکنید.

مطالعه مجدد کتاب درسی

همان‌طورکه گفته شد روش خواندن درس زیست شناسی با روش مطالعه سایر دروس متفاوت است؛ به‌ طوری که شما باید بعد از تست زدن دوباره به‌سراغ مطالعه کتاب درسی بروید تا مفهوم مبحث را به خوبی یاد بگیرید. همچنین بعد از تست زدن شما با مباحث تست‌خیز آشنا می‌شوید و می‌توانید با صرف زمان بیشتر برای آن بخش‌ها با تمام نکات آشنا شوید.

بعد از مرور دوباره‌ی کتاب به سراغ تست زدن بروید؛ البته دیگر نیازی به تست آموزشی نیست. شما باید ۵ تا ۵ تا از یک مبحث تست بزنید و پاسخ سوال را تنها از روی پاسخنامه چک کنید. اگر شما مراحل قبل را به‌درستی پشت سر گذاشته باشید، به احتمال زیاد تست‌هایی که در این بخش می‌زنید همگی دست هستند، اما اگر مشکلی وجود داشت از نکات گفته شده در پاسخنامه استفاده کنید.

مطالعه کتاب درسی زیست شناسی

انتخاب بهترین منابع زیست کنکور

تا به اینجا به بررسی بهترین روش مطالعه زیست پرداختیم، اما باید گفت برای موفق شدن علاوه بر نحوه مطالعه زیست منابعی که انتخاب می‌کنید نیز اهمیت دارند. همان‌طورکه می‌دانید منابع دروس کنکور تنوع بسیار زیادی دارند و این موضوع باعث سردرگمی بسیاری از داوطلبان شده است.

البته جای هیچ نگرانی وجود ندارد، زیرا اگر شما بهترین گروه مشاوره کنکور را انتخاب کنید، می‌توانید با کمک مشاور بهترین منابع زیست را داشته باشید و با کمک آن‌ها به موفقیت برسید.

جمع‌بندی

اگر داوطلب کنکور رشته تجربی هستید، می‌دانید که رقابت در این رشته تا چه میزان سخت است؛ بنابراین اولین قدمی که باید در جهت موفقیت بردارید، انتخاب بهترین روش مطالعه زیست است. حال از آنجایی که روش خواندن زیست با سایر درس‌ها تفاوت دارد ما در این مقاله به بررسی نحوه مطالعه زیست پرداختیم و نکاتی که می‌توانند به شما کمک کنند را بررسی کردیم تا با کمک آن‌ها از مسیر سخت کنکور گذر کنید.

نظرات