بهترین های کن ۲۰۲۳ : فهرست برندگان جوایز جشنواره کن ۲۰۲۳

0

لحظاتی پیش هفتاد‌و‌ششمین دوره‌ی جشنواره‌ فیلم کن به به پایان رسید و برندگان جشنواره کن ۲۰۲۳ مشخص شد و فیلم ها و بازیگران برگزیده هفتاد و ششمین جشنواره کن اعلام شد. جشنواره‌ی کن امسال مانند دوره‌ی گذشته، از ۱۶ می (۲۶ اردیبهشت) کار خود را آغاز کرد و در نهایت در ۲۷ می (۶ خرداد) به کار خود پایان داد. «آناتومی یک سقوط» که یک فیلم دلهره‌آور فرانسوی به کارگردانی ژوستین تریه است موفق شد اصلی‌ترین جایزه جشنواره کن ۲۰۲۳ یعنی نخل طلا را به خود .

بهترین های کن ۲۰۲۳ : فهرست برندگان جوایز جشنواره کن 2023

اسامی بهترین فیلم ها و بازیگران جشنواره کن ۲۰۲۳

لحظاتی پیش هفتاد‌و‌ششمین دوره‌ی جشنواره‌ فیلم کن به به پایان رسید و بهترین های کن ۲۰۲۳ مشخص شد و فیلم ها و بازیگران برگزیده هفتاد و ششمین جشنواره کن اعلام شد. جشنواره‌ی کن امسال مانند دوره‌ی گذشته، از ۱۶ می (۲۶ اردیبهشت) کار خود را آغاز کرد و در نهایت در ۲۷ می (۶ خرداد) به کار خود پایان داد. «آناتومی یک سقوط» که یک فیلم دلهره‌آور فرانسوی به کارگردانی ژوستین تریه است موفق شد اصلی‌ترین جایزه جشنواره کن ۲۰۲۳ یعنی نخل طلا را به خود .

هفتاد و ششمین دوره جشنواره فیلم کن که می‌توان آن را مهم‌ترین جشن سالانه سینمای جهان دانست، از ۱۶ می (۲۶ اردیبهشت) در جنوب فرانسه آغاز به کرد و امشب ۲۷ می (۶ خرداد) با برگزاری مراسم اعطای جوایز به کار خود پایان داد

به گزارش ایسنا، هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن در حالی به ایستگاه پایانی خود رسید که در بخش مسابقه اصلی شاهد رقابت ۲۱ فیلم بود و در نهایت فیلم فرانسوی «آناتومی یک سقوط» ساخته «جاستین تریه» موفق به کسب نخل طلای بهترین فیلم شد و جایزه بزرگ هیات داوران نیز به «منطقه مورد علاقه» ساخته «جاناتان گلیزر» رسید.

بهترین های کن ۲۰۲۳ : فهرست برندگان جوایز جشنواره کن 2023

امسال «روبن اوستلوند» فیلمساز مطرح سوئدی است (که خودش از جمله معدود کارگردان برنده دو جایزه اصلی کن است،) ریاست هیات داوران بخش مسابقه اصلی را بر عهده داشت و «جولیا دوکورنو» کارگردان و فیلمنامه نویس فرانسوی برنده نخل طلای ۲۰۲۱، «مریم توزانی» کارگردان و فیلمنامه نویس مراکشی، «دنیس منوچه» بازیگر فرانسوی، «رونگانو نیونی» نویسنده و کارگردان زامبیایی-انگلیسی، «بری لارسون» بازیگر، کارگردان و تهیه کننده آمریکایی، پل دانو بازیگر، نویسنده و کارگردان آمریکایی، «عتیق رحیمی» نویسنده و فیلمساز افغانستانی و «دامین شیفرون» نویسنده و کارگردان آرژانتینی دیگر اعضای هیات داوران هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن بودند که مسئولیت دشوار انتخاب برنده نخل طلای بهترین فیلم و دیگر جوایز از جمله جایزه بزرگ هیات داوران، جایزه هیات داوران، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد و زن و… را برعهده داشتند.

فهرست کامل اسامی برندگان جشنواره کن ۲۰۲۳

نخل طلایه بهترین فیلم:

«آناتومی یک سقوط» به کارگردانی جاستین تریه

جایزه بزرگ هیات داوران:

«منطقه مورد علاقه» به کارگردانی جاناتان گلیزر

بهترین بازیگر مرد در جشنواره کن ۲۰۲۳

«کوجی یاکوشو» برای فیلم روزهای عالی به کارگردانی ویم وندرس

اسامی برندگان جشنواره کن 2023

بهترین بازیگر زن جشنواره کن ۲۰۲۳

«مروه دیزدار» برای فیلم درباره علف‌های خشک به کارگردانی نوری بلگه جیلان

بهترین های کن ۲۰۲۳ : فهرست برندگان جوایز جشنواره کن 2023

جایزه هیات داوران:

«برگ‌های افتاده» به کارگردانی آکی کوریسماکی

بهترین کارگردان:

«ترن آن هونگ» برای فیلم اشتیاق دودن بوفا (The Pot-au-Feu)

بهترین فیلمنامه:

«یوجی ساکاموتو» برای فیلم هیولا به کارگردانی هیروکازو کوئیدا

دوربین طلایی (بهترین فیلم اول جشنواره):

«داخل پوسته پیله زرد» به کارگردانی فام تین آن

نخل طلای بهترین فیلم کوتاه:

«۲۷» به کارگردانی فلورا آنا بودا

تقدیر ویژه: «کمی» به کارگردانی گونور مارتینسدوتر شلوت

نظرات