arongroups

شرایط و سایت ثبت نام سهام عدالت فرهنگیان +‌نحوه واگذاری سهام به فرهنگیان

0

شرایط و سایت ثبت نام سهام عدالت فرهنگیان +‌نحوه واگذاری سهام به فرهنگیان

روش عرضه سهام به فرهنگیان

واگذاری سهام به فرهنگیان و اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان در روز ولادت حضرت معصومه (س)، ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ خواهد بود. فرهنگیان بازنشسته که عضو صندوق ذخیره فرهنگیان هستند، برای استفاده از سهام شرکت ها و دریافت آن می بایست به سایت صندوق ذخیره فرهنگیان szf.ir وارد شده و کد بورسی خود را وارد نمایند. اما شرایط و نحوه واگذاری سهام به فرهنگیان بازنشسته چگونه خواهد بود و چه کسانی شامل دریافت سهام صندوق ذخیره فرهنگیان خواهند بود. جزئیات کامل را بخوانید.

سهام فرهنگیان

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان اعلام کرد: اولین مرحله واگذاری سهام مالکانه به اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان در روز ولادت حضرت معصومه (س)، ۳۱ اردیبهشت ماه خواهد بود و اطلاع رسانی لازم به فرهنگیان درباره جزئیات سهام دریافتی انجام می‌شود.

تاکنون بیش از دو سوم اعضا کد بورسی دریافت کرده‌اند. برای آنها که کدبورسی ندارند از سوی سازمان بورس مهلتی تعیین شده تا سهام آنها ذخیره و بعد از دریافت کد بورسی تخصیص یابد.

طی اطلاعیه بسیاری از شرکت های زیر مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان که به بورس وارد شده اند، بازنشستگانی که عضو صندوق ذخیره فرهنگیان هستند، برای استفاده از سهام شرکت ها و دریافت آن می بایست به سایت صندوق ذخیره فرهنگیان szf.ir وارد شده و کد بورسی خود را وارد نمایند.

حمید باقرنژاد معاون برنامه‌ریزی و توسعه صندوق ذخیره فرهنگیان در گفت‌وگو با ایسنا با تشریح دلایل واگذاری سهام به بازنشستگان عضو اعلام کرد: مطابق اساسنامه موسسه، تسویه حساب با اعضا باید در زمان بازنشستگی صورت پذیرد و در اولین گام اجرای طرح ارزش مالکانه، سهام شرکت‌ها به اعضای بازنشسته واگذار می‌شود.

فرهنگیان مطمئن باشند حقوق تمامی اعضای بازنشسته و شاغل محفوظ خواهد بود و از هر شرکت تابعه موسسه به همه اعضاء، سهام تخصیص می‌یابد.

وی افزود: تخصیص و واگذاری ارزش مالکانه به اعضاء، به میزان سهم هر یک از آنها از ارزش مالکانه محاسبه و مطابق با اساسنامه هنگام تسویه حساب با اعضاء در زمان بازنشستگی به آنان تعلق می‌گیرد و سهام شاغلان نزد موسسه صیانت می‌شود.

چه کسانی مشمول سهام فرهنگیان خواهند یود؟

سهام طبق اساسنامه ارزش افزوده به تمام اعضای صندوق تعلق می‌گیرد و بر این اساس تمام افراد اعم از شاغلان، بازنشستگان، افراد انصرافی و فوتی و … از ارزش مالکانه بهره‌مند می‌شوند؛ ولی در این مرحله تمام شرکت‌های منتخب فقط به بازنشستگان قبل از ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ تعلق می‌گیرد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه در گام عملیاتی اولیه، بازنشستگانی که تا ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ بازنشستگی آنها به مؤسسه اعلام شده است مشمول این طرح می‌شوند گفت: با توجه به اینکه فرمول محاسبه نسبت سهم هر یک از اعضاء از ارزش مالکانه به نحوی است که در هر زمان امکان محاسبه و تعیین میزان ارزش سهم هر فرد از ارزش مالکانه را فراهم می‌کند، امکان محاسبه ارزش مالکانه در هر دوره زمانی پس از بازنشستگی که مطلوبیت بهتری برای فرهنگیان داشته باشد، وجود دارد.

شرایط عرضه

باقرنژاد درباره بهترین روش عرضه سهام یا تحویل ریالی آن به بازنشستگان اظهار کرد: برای مشخص شدن نحوه تعیین این سهام، تقویم و تحویل ابرپروژه ارزش مالکانه، از سال گذشته کارگروه‌های تخصصی با حضور متخصصین و نخبگان اقتصادی، مالی و بازار سرمایه کشور در مؤسسه شکل گرفت.

وی ادامه داد: بالغ بر ۱۸۰۰ نفر – ساعت جلسات کارشناسی برگزار شد و پس از آن ۱۱ راهکار مختلف مطرح و مزایا و معایب هر یک از راهکارها بررسی و به دقت ارزیابی شد. بر اساس نتایج جلسات مذکور، روش ترکیبی و اقتضایی به عنوان بهترین و عادلانه‌ترین روش برای تخصیص ارزش مالکانه به اعضاء شناخته شد که نسبت به سایر روش‌های موجود از مزایای بیشتری برخوردار است.

موعد زمانی تحویل سهام به فرهنگیان بازنشسته

با تلاش‌های صورت پذیرفته، واگذاری سهام مراحل کارشناسی، ارزیابی و شناسایی شرکت‌های قابل واگذاری را طی کرده است و به‌زودی از اولین مرحله از این واگذاری رونمایی خواهد شد. طبق برنامه ریزی به‌عمل آمده تا پایان اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ اولین مرحله واگذاری انجام می‌شود.

برای این منظور، ابتدا ارزش روز تمامی ورودی‌های هر یک از اعضاء (واریزی فرد، واریزی دولت، سود حسابداری متعلقه)، بر اساس فرمول‌های معتبر و دقیق مالی محاسبه می‌شود؛ سپس نسبت سهم هر فرد، از تقسیم ارزش روز ورودی‌های وی بر مجموع ارزش روز ورودی‌های تمامی اعضاء به دست می‌آید. پس از محاسبۀ نسبت سهم هر فرد، این نسبت در میزان سهامی که در هر مرحله به اعضاء واگذار می‌گردد، ضرب می‌شود و بر اساس آن میزان سهام قابل واگذاری به هر یک از اعضاء تعیین می‌شود. بنابراین لازم است فرهنگیان عضو، ‌از مقایسه میزان سهام اختصاص یافته با یکدیگر خودداری کنند.

نحوه واگذاری سهام به فرهنگیان بازنشسته عضو صندوق

مدیریت و مالکیت سهام واگذار شده به فرهنگیان کاملا در اختیار معلمان است و از روزی که به آنان واگذار می شود قابلیت نقد شوندگی دارد هرچند که توصیه من فرهنگیان به منظور جلوگیری از سوءاستفاده از سفته بازها در بازار سرمایه از ایجاد صف فروش خودداری کنند و با دید بازتری کار را انجام دهند.

باقرنژاد در پاسخ به اینکه چه سازوکاری برای مدیریت سهام بیمه معلم در موعد زمانی تحویل سهام به بازنشستگان و احتمال ایجاد صف فروش و ریزش قیمت سهم در نظر گرفته شده است؟ گفت: توصیه می‌شود فرهنگیان در حوزه بورسی اطلاعات خود را ارتقاء دهند. در سایت مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان هم آموزش‌هایی را برای این منظور در نظر گرفته‌ایم، علاوه بر آن تدابیری نظیر سبدگردانی از سوی مؤسسه اندیشیده شده است تا اموال فرهنگیان در مؤسسه با تهدیدی مواجه نباشد.

دبیر کارگروه ارزش مالکانه اضافه کرد: فرهنگیان در روزهای اولیه واگذاری سهام از هیجانات بازار در خرید و فروش دوری کنند تا سودجویان فرصت سوءاستفاده نداشته باشند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه صندوق ذخیره فرهنگیان اجرای طرح ارزش مالکانه را تدریجی و مرحله‌ای دانست و گفت: اجرای طرح واگذاری سهام مرحله‌ای و تدریجی خواهد بود و با شناسایی شرکت‌های دارای قابلیت ورود به بورس به تدریج و طی حدود دو سال تمام سهام متعلقه به بازنشستگان به آنها واگذار خواهد شد. دارا بودن کد بورسی شرط لازم واگذاری سهام به بازنشستگان است و از اعضای صندوق تقاضا داریم جهت تسریع در روند واگذاری سهام هر چه سریع‌تر نسبت به دریافت کد بورسی و ثبت آن در سایت صندوق ذخیره اقدام کنند.

سامانه صندوق ذخیره فرهنگیان برای دریافت کد بورسی

سایت صندوق ذخیره فرهنگیان که در ابتدا به نشانی tifco.co بوده و اکنون به سایت szf.ir تغییر کرده است، نهادی خصوصی است که در سال ۱۳۷۴ با هدف حمایت مالی از فرهنگیان بازنشسته تاسیس شد. این موسسه، فرهنگیان را به مشارکت و فعالیت در عرصه ها و بازارهای سرمایه گذاری تشویق کرده و با تحقیق و بررسی دقیق، اقدام به سرمایه گذاری در هلدینگ های مختلف می نماید.

بازنشستگان فرهنگی مطالبات ۱۰ تا ۱۲ ساله داشتند که معطل مانده بود، اما با ثبت کد بورسی خود در سامانه موسسه، از سهامشان بهره‌مند خواهند شد؛ بنابراین فرهنگیان با مراجعه به وب سایت موسسه به نشانی https://www.szf.ir بخش مشاهده صورت وضعیت و یا با ورود به نشانی https://mb.szf.ir وارد سامانه صورت وضعیت اعضا شده و در بخش مشخصات پرسنلی، کد بورسی و شماره همراه خود را وارد کنند.

مهلت ثبت کد بورسی

نجف‌پور کردی درباره مهلت ثبت کد بورسی تاکید کرد: فرهنگیان هر چه زودتر کد بورسی خود را ثبت کنند، زودتر می‌توانند سهام خود را دریافت کنند، ولی ما انتظار داریم حداکثر تا پایان اردیبهشت تمامی فرهنگیان کد بورسی خود را در سامانه صندوق ثبت کرده باشند.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان افزود: اگر این همکاری محقق شود ما در صددیم تا سهام یکی از بزرگترین شرکت‌های تابعه موسسه را که بستر و مسیر آن کاملا آماده شده است به فرهنگیان بازنشسته تقدیم کنیم.

نظرات