arongroups

ساعت و زمان ماه گرفتگی جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ایران مشخص شد

0

ساعت و زمان ماه گرفتگی ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ایران مشخص شد عمیق‌ترین خسوف و ماه گرفتگی در ۶ مه ۲۰۲۳ در ایران در روز جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساکنان ایران از ساعت ۱۸ و ۴۴ دقیقه شروع می شود. جزئیات کامل در ادامه مطلب میخوانید:

ساعت و زمان ماه گرفتگی جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ایران مشخص شد

ماه گرفتگی در روز جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساکنان ایران از ساعت ۱۸ و ۴۴ دقیقه شروع می شود و در ساعت ۲۰ و ۵۲ دقیقه و ۵۸ ثانیه به اوج خود می رسد. پایان آن هم ساعت۲۳ و یک دقیقه و ۴۵ ثانیه خواهد بود. اما خسوف ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ در کدام شهرهای ایران قابل رویت است؟

ماه گرفتگی جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

ماه گرفتگی ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ پدید می‌آید

ساعت ماه گرفتگی جمعه ۱۵ اریبهشت ۱۴۰۲ می توانید از ساعت ۱۸ و ۴۴ دقیقه و ۱۱ ثانیه به وقت کشورمان به تماشا بنشینید که آغاز این پدیده نجومی میباشد. لحظه اوج این ماه گرفتگی در ساعت ۲۰ و ۵۲ دقیقه و ۵۸ ثانیه خواهد بود. ماه گرفتگی پیش رو در ساعت ۲۳ و یک دقیقه و ۴۵ ثانیه شبانگاه جمعه ۱۵ اردیبهشت به پایان خواهد رسید

خسوف و ماه گرفتگی ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲، به دلیل افت نامحسوس نور ماه در هنگام ماه گرفتگی نیمسایه، این نوع ماه گرفتگی معمولا مورد توجه رصدگران و عکاسان نجومی قرار نمی‌گیرد، ولی ماه گرفتگی ۱۵ اردیبهشت امسال پس از گرفت بامداد شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، عمیق‌ترین ماه گرفتگی نیمسایه است و تا ۱۹ سال دیگر یعنی ماه گرفتگی نیمسایه شبانگاه دوشنبه ۷ مهر ۱۴۲۱ خورشیدی با چنین شرایطی تکرار نخواهد شد. حتما برای محافظت از چشمان خود حتما از عینک ویژه یا تجهیزات استاندارد دیگر، استفاده کنید.

این ماه‌گرفتگی جزیی از ساعت ۱۸ و ۴۴ دقیقه پانزدهم اردیبهشت آغاز خواهد شد و در ساعت ۲۰ و ۵۲ دقیقه و ۵۸ ثانیه به اوج خود می رسد. پایان آن هم ساعت۲۳ و یک دقیقه و ۴۵ ثانیه خواهد بود.

این پدیده نجومی یک ماه‌گرفتگی بی‌تکرار تا ۱۹ سال آینده خواهد بود که وقوع آن در سال ۱۴۲۱ رخ خواهد داد.

خسوف ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ در چه نقاطی از ایران قابل رویت است؟

بنابر گفته مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، ماه گرفتگی ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ در آسمان ایران پدیدار خواهد شد. این پدیده ماواریی هر ۱۹ سال یکبار اتفاق می‌افتد و به گفته عتیقی ماه‌گرفتگی فردا جمعه، از ساعت ۱۸:۴۴ دقیقه آغاز خواهد شد که عمیق‌ترین ماه‌گرفتگی نیم‌سایه است. لازم به ذکر است که در تاریخ ۳۱ فروردین‌ماه نیز در قاره استرالیا خورشیدگرفتگی پدید آمده بود و تنها چند روز پس‌از آن پدیده خسوف در ایران نمودار خواهد شد.

ساعت و زمان ماه گرفتگی جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ایران کی هست | خسوف 15 اردیبهشت

جزئیات کامل خبر خسوف ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

به نقل از ایسنا، مسعود عتیقی با اشاره به رویداد ماه‌گرفتگی، گفت:

با توجه به اینکه مدار ماه نسبت به مدار زمین ۵.۱ درجه زاویه دارد، بدیهی است این دو مدار (مدار ماه و زمین)، در دو نقطه یکدیگر را قطع می‌کنند که به آنها “گره”می‌گویند و از اتصال دو گره به یکدیگر، “خط گره” به دست می‌آید.

وی ادامه داد: «هرگاه این خط گره به سمت خورشید باشد، ساکنان کره زمین شاهد وقوع خورشیدگرفتگی و یا ماه‌گرفتگی به ترتیب در هنگام ماه نو و ماه کامل (ماه بدر) خواهند بود.»

عتیقی خاطر نشان کرد: شامگاه جمعه، ۱۵ اردیبهشت‌ماه جاری و پس از دو هفته از وقوع خورشیدگرفتگی کلی-حلقوی پنج‌شنبه ۳۱ فروردین امسال که در قاره استرالیا قابل مشاهده بود، ماه‌گرفتگی رخ خواهد داد که از نوع «نیمسایه» است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطرنشان کرد: «به دلیل افت نامحسوس نور ماه در هنگام ماه‌گرفتگی نیمسایه، این نوع ماه‌گرفتگی معمولاً مورد توجه رصدگران و عکاسان نجومی قرار نمی‌گیرد، ولی ماه‌گرفتگی ۱۵ اردیبهشت امسال پس از گرفت بامداد شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، عمیق‌ترین ماه‌گرفتگی نیمسایه است و تا ۱۹ سال دیگر یعنی ماه‌گرفتگی نیمسایه شبانگاه دوشنبه ۷ مهر ۱۴۲۱ خورشیدی با چنین شرایطی تکرار نخواهد شد.»

وی با تاکید بر اینکه ماه‌گرفتگی ۱۴۲۱ در ایران قابل رؤیت نیست؛ ماه‌گرفتگی نیمسایه ۱۵ اردیبهشت‌ماه جاری را به نسبت ماه‌گرفتگی تیره فرصت خوبی برای رصد دانست.

عتیقی با بیان اینکه علاقه‌مندان دانش ستاره‌شناسی کشور رصد این رخداد نجومی را از دست ندهند، یادآور شد:

خوشبختانه در سراسر کشور این ماه‌گرفتگی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: «گرفت ۱۵ اردیبهشت‌ماه جاری در ساعت ۱۸ و ۴۴ دقیقه و ۱۱ ثانیه به وقت کشورمان آغاز می‌شود، ولی در این زمان ماه در تهران در زیر افق بوده‌ و قابل مشاهده نخواهد بود. بدیهی است ماه حدود ساعت ۱۹ روز جمعه در تهران از افق جنوب شرق همراه با صورت فلکی ترازو (میزان) طلوع خواهد کرد.»

عتیقی با بیان اینکه ماه‌گرفتگی پیش رو در ساعت ۲۳ و یک دقیقه و ۴۵ ثانیه شبانگاه جمعه ۱۵ اردیبهشت به پایان خواهد رسید، گفت: «این ماه‌گرفتگی در قاره‌های اروپا، آسیا، استرالیا و آفریقا و همچنین اقیانوسه‌ای آرام، اطلس و هند و در قطب جنوب نیز قابل مشاهده خواهد بود.»

ماه‌گرفتگی جمعه ۱۵ اردیبهشت کدام مناطق را پوشش خواهد داد؟

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان این‌اینکه دو نوع دیگر از ماه‌گرفتگی وجود دارد، گفت:

یک نوع ماه‌گرفتگی جزئی است و زمانی رخ می‌دهد که بخشی از ماه از سایه زمین عبور می کند.

عتیقی، نمونه دیگر ماه‌گرفتگی را ماه گرفتگی کامل عنوان کرد و درباره آن توضیح داد: «در ماه‌گرفتگی کامل تمام ماه در سایه زمین قرار می‌گیرد، ولی در ماه‌گرفتگی نیمسایه هیچ بخشی از ماه درون سایه زمین قرار نمی‌گیرد، به همین دلیل در گذشته و در نجوم قدیم به آن «خسوف غیر مرئی» می‌گفتند.»

وی یادآور شد:

ماه‌گرفتگی شبانگاه جمعه ۱۵ اردیبهشت به ساروس ۱۴۱ تعلق دارد که ۷۲ گرفت در آن واقع شده است. اولین گرفت این ساروس بیش از ۴۱۴ قبل و در شبانگاه دوشنبه چهارم شهریور سال ۹۸۷ خورشیدی به صورت نیمسایه رخ داده و آخرین گرفت از این دوره نیز ۸۶۵ سال بعد، دوشنبه ۲۰ مهر ۲۲۶۷ خورشیدی آن هم به صورت نیمسایه رخ خواهد داد.

به گفته این محقق حوزه نجوم آماتوری، گرفت ۱۵ اردیبهشت امسال بیست و چهارمین گرفت از ۷۲ گرفت این ساروس است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد : «در این ساروس ۳۲ ماه‌گرفتگی نیمسایه، ۱۴ ماه‌گرفتگی جزیی و ۲۶ گرفت کلی رخ خواهد داد.»

عتیقی ساروس را واژه‌ای بابِلی به معنای «دوره» دانست و افزود:

این واژه بیانگر دوره‌های تکرار ماه‌گرفتگی‌ها و یا خورشیدگرفتگی‌های با شرایط یکسان است که برابر ۱۸ سال و ۱۱ روز و ۷ ساعت و ۴۹ دقیقه است.

 

نظرات