هایفوتراپی و جوانسازی پوست صورت

0

با افزایش سن میزان کلاژن سازی پوست کاهش پیدا کرده و همچنین کلاژن موجود در پوست تجزیه می شود و این عامل باعث ایجاد چین و چروک و افتادگی در پوست شده و علائم پیری نمایان می‌شود، افراد از راهکارهای مختلفی به منظور زیباسازی و جوانسازی پوست استفاده می کنند و با توجه به استقبالی که از روش های جوانسازی پوست صورت گرفته است، در سال‌های اخیر روش های زیادی برای جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از این روش ها که به صورت غیر تهاجمی انجام گرفته و بسیار کارآمد و ایمن است، هایفوتراپی می باشد.

 هایفوتراپی و جوانسازی پوست صورت

هایفوتراپی چیست؟

یکی از روش های درمانی زیبایی که به منظور  سفت کردن و لیفت پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد و به صورت غیر تهاجمی بوده و ایمن می باشد و تاثیر زیادی در رفع چین و چروک و جوانسازی پوست دارد هایفوتراپی می باشد که در این روش از امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا استفاده می شود، این امواج شبیه امواجی می باشد که در دستگاه سونوگرافی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما با این تفاوت که، امواج هایفوتراپی به لایه مشخصی از پوست وارد شده و باعث تحریک کلاژن سازی در آن ناحیه می شود و با افزایش کلاژن در این ناحیه، بافت های بدن استحکام بیشتری پیدا کرده و باعث ایجاد پوستی سفت و بدون چین و چروک خواهد شد و همچنین برای درمان تومورهای سرطانی نیز استفاده می‌شود و نتایج قابل قبولی از آن دریافت شده است. این روش درمانی مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا می باشد و تاثیر بسزایی در بهبود وضعیت خطوط ناحیه گردن، بالای سینه و صورت دارد و همچنین عوارضی که ممکن است برای فرد ایجاد شود در حد بسیار کم بوده و نسبت به بسیاری از جراحی های زیبایی بسیار ایمن تر است، با توجه به شواهد موجود افرادی که از هایفوتراپی به منظور جوانسازی پوست استفاده کرده اند، نتایج قابل قبولی را از آن دریافت کرده بدون اینکه عوارض جانبی و خطراتی برای آنها ایجاد شود.

هایفوتراپی صورت

به منظور از بین بردن چین و چروک صورت می توان از هایفوتراپی استفاده کرد، که در هنگام استفاده از هایفوتراپی امواج متمرکز فراصوت لایه میانی پوست را مورد هدف قرار داده و با وارد کردن انرژی به این ناحیه باعث افزایش دما و تحریک کلاژن سازی می شود، در واقع زمانی که بافت سلولی ناحیه مورد نظر به دمای مشخصی برسد، دچار آسیب سلولی شده و این آسیب سلولی باعث واکنش بدن و تحریک کلاژن سازی می شود و کلاژن نوعی پروتئین می باشد، که تاثیر زیادی در افزایش استحکام و سفتی پوست دارد و هرچه میزان آن در بافت پوست بیشتر باشد، باعث افزایش سفتی و استحکام پوست می شود، بنابراین با افزایش کلاژن  پوستی صاف و بدون چروک خواهید داشت، آسیب هایی که به پوست وارد می شود تنها در ناحیه ای است که امواج فراصوت بر روی آن متمرکز شده است و به سایر قسمت های بدن مانند اعصاب و ماهیچه ها آسیبی وارد نخواهد شد. از عوامل بسیار مهم در هایفوتراپی صورت میزان ماندگاری هایفوتراپی دور چشم می باشد که نیاز به توجه و مراقبت دارد.

هایفوتراپی صورت چیست

نحوه انجام هایفوتراپی

این روش با استفاده از یک لنز به نام آکوستیک انجام می گیرد که این لنز باعث متمرکز کردن پرتو انرژی التراسونیک بر روی ناحیه مورد نظر می شود، انرژی ساطع شده، یک و نیم تا چهار و نیم میلی متری پوست را تحت تاثیر قرار داده و باعث تحریک کلاژن سازی و الاستین در آن ناحیه می‌شود، در واقع افزایش دما در ناحیه مورد نظر باعث تحریک کلاژن سازی می شود و این پروتئین منجر به شروع فرآیند ترمیم می شود، در این روش هیچ گونه تصویر برداری از چگونگی انجام هایفوتراپی صورت نمی‌گیرد و پزشکان چگونگی روند هایفوتراپی را نمی توانند ببینند، اما تشخیص آن از طریق اثراتی است که این پرتوها بر روی پوست دارد.

مراحل انجام هایفوتراپی به شرح زیر می باشد

۱- ابتدا ناحیه ای که باید از هایفوتراپی برای روی آن استفاده شود، توسط پزشک کاملاً استریل می شود.

۲- چنانچه فرد مراجعه کننده در مورد درد ناشی از هایفوتراپی نگرانی داشته باشد، پزشک از بی حسی موضعی استفاده می کند.

۳- بعد از بی حسی موضعی، از ژل مخصوصی بر روی ناحیه مورد نظر استفاده می شود تا امواج به خوبی از لایه سطحی پوست عبور کند.

۴- سپس دستگاه هایفو بر روی ناحیه مورد نظر قرار داده می شود و میزان شدت امواج فراصوت تنظیم می شود، تعداد امواجی که به ناحیه مورد نظر فرستاده می‌شود با توجه به شدت آسیب های پوستی و تشخیص پزشک متفاوت می باشد.

مدت زمان هر جلسه درمانی بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه می باشد که این میزان در افراد مختلف متفاوت می باشد که هرچه میزان آسیب های پوستی بیشتر باشد، امکان افزایش مدت هر جلسه درمانی وجود دارد، اما به طور معمول بعد از انجام یک تا دو جلسه هایفوتراپی نتایج قابل قبولی دریافت می شود و بعد از یک سال با توجه به نتایج به دست آمده، نیاز به تکرار هایفوتراپی می باشد.

ماندگاری هایفوتراپی صورت

مزایای هایفوتراپی

تاثیر هایفوتراپی بر روی پوست مانند اکسیر جوانی می باشد و روش ایمن و کم خطر بوده و نیاز به استراحت و دوره نقاهت ندارد، در واقع ازمزایای  اصلی هایفوتراپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- ایجاد نتایج سریع بر روی پوست و ماندگاری مناسب

نتایج هایفو تراپی بعد از یک جلسه درمان بر روی پوست قابل مشاهده می باشد، که این نتایج بین ۶ تا ۱۲ هفته بعد از انجام هایفوتراپی بر روی پوست قابل مشاهده می باشد، در واقع این زمان به دلیل ایجاد کلاژن در محل مورد نظر می باشد و تولید کلاژن نیز نیاز به زمان دارد، هرچه میزان کلاژن سازی در پوست افراد بیشتر باشد، نتایج سریعتر بر روی پوست مشاهده می شود و ماندگاری نتایج آن نیز به سرعت فرآیند پیری پوست افراد بستگی دارد، اما به طور معمول میزان ماندگاری نتایج هایفوتراپی حدود یک سال می باشد و به صورت دائم نیست و در صورتی که خواهان نتایج دائمی از هایفوتراپی هستید، باید هایفوتراپی هر سال تکرار شود، تا باعث محافظت از پوست و ماندگاری نتایج شود.

۲- تعداد جلسات درمانی کم می باشد.

با توجه به شواهدی که موجود است، هایفوتراپی بر روی پوست صورت تاثیر بسزایی دارد و با انجام یک جلسه درمان نیز مشکلات پوستی آن برطرف می‌شود، اما چنانچه میزان افتادگی پوست و چین و چروک آن بیشتر باشد، نیاز به چند جلسه درمانی می باشد، در واقع تعداد این جلسات بستگی به شرایط پوستی افراد دارد و بعد از دریافت نتایج مثبت، سالانه دو جلسه درمانی با فاصله شش ماه انجام می گیرد تا تاثیر زیادی در حفظ جوانی پوست داشته باشد.

۳- قابل استفاده بودن در نواحی مختلف بدن

با توجه به ایمن بودن و عوارض کم هایفوتراپی از این روش می‌توان برای جوانسازی نقاط مختلف بدن استفاده کرد، از این روش می توان برای نواحی حساسی مانند اطراف چشم نیز استفاده کرد و هایفوتراپی تأثیر زیادی در رفع ورم پلک ها، بهبود خط فک، رفع غبغب و افتادگی گردن و تغییر شکل کلی صورت دارد و این فرایند با سرعت بالا بدون دردسر های زیادی انجام می گیرد.

۴- زمان ریکاوری

چنان چه به منظور زیبایی پوست از روش‌های جراحی و لیفت استفاده شود، مدت زمان ریکاوری طولانی بوده و بعد از آن نیاز به انجام مراقبت ها و استراحت در منزل می باشد، اما از مزایای هایفوتراپی عدم نیاز به ریکاوری می باشد و فرد بعد از انجام آن می تواند به فعالیت های روزمره بپردازد.

۵- عدم نیاز به ایجاد زخم و برش بر روی پوست

انجام هایفوتراپی نیاز به ایجاد زخم و برشی بر روی پوست ندارد و به صورت غیر تهاجمی انجام گرفته و نتایج سریع از این شیوه درمانی دریافت می‌شود، اما در روش های لیفت صورت و جراحی نیاز به ایجاد زخم و برش بر روی پوست می باشد.

مزایای هایفوتراپی

مراقبت های قبل از هایفوتراپی

۱- گاهی مصرف بعضی از مواد شیمیایی یا طبیعی باعث ایجاد تحریک پوست و التهاباتی بر روی آن می شود، بنابراین قبل و بعد از هایفوتراپی از مصرف این مواد خودداری شود.

۲- مصرف برخی داروها مانند آنتی بیوتیک باعث افزایش حساسیت پوست به نور آفتاب می شود، بنابراین به مدت دو هفته قبل از انجام هایفوتراپی از مصرف این داروها خودداری کنید.

۳- چنان چه به سرماخوردگی مبتلا هستید و علائمی مانند گلودرد و تب دارید، باید قبل از انجام هایفوتراپی این مورد را به پزشک اطلاع دهید و با توجه به اینکه این علائم مانع انجام هایفوتراپی هستند، هایفوتراپی را به تعویق بیندازید.

۴- از مصرف هرگونه مواد آرایشی و بهداشتی بر روی پوست قبل از هایفو تراپی خودداری شود، زیرا مصرف این مواد باعث تاثیرات منفی بر نتایج هایفوتراپی خواهد شد.

۵- مصرف نوشیدنی های الکلی و دخانیات باعث افزایش احتمال خونریزی و کبودی در ناحیه درمان خواهد شد، بنابراین به مدت چند روز قبل از هایفو تراپی از مصرف این مواد خودداری شود.

۶- به مدت یک هفته قبل از انجام هایفوتراپی از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و وارفارین خودداری شود.

۷- چنان چه قبلا از روش هایی مانند تزریق ژل و بوتاکس به منظور جوانسازی پوست استفاده کرده اید، این مورد را به پزشک اطلاع دهید.

۸- چنان چه به بیماری خاصی مبتلا هستید و یا داروی خاصی  مصرف می کنید، پزشک باید در جریان باشد.

مراقبت های بعد از هایفوتراپی برای جوانسازی پوست

چنانچه بعد از انجام هایفوتراپی مراقبت‌های لازم انجام گیرد تاثیر بسزایی در دریافت نتایج مطلوب  و کاهش عوارض دارد، از این مراقبت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد

۱- از قرار گرفتن در معرض نور خورشید دوری کنید.

به مدت چند هفته بعد از انجام هایفوتراپی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب شود، زیرا اشعه های خورشید باعث هیپرپیگمانتاسیون، آفتاب سوختگی و آسیب رساندن پوست می شود و با توجه به اینکه بعد از انجام هایفوتراپی پوست از حساسیت بیشتری برخوردار می‌شود، امکان آسیب رسیدن به پوست افزایش پیدا می کند و در صورت لزوم از کرم ضدآفتاب با spf مناسب استفاده شود، این شرایط تا بهبودی کامل پوست باید رعایت شود.

میزان نتایج هایفوتراپی

۲- از مصرف مشروبات الکل خودداری شود.

وظیفه کبد در بدن تجزیه چربی های غیر فعال می باشد و در صورتی که الکل مصرف شود و تجزیه ودفع مواد الکلی بر عهده کبد می باشد و باعث می شود تجزیه چربی ها به خوبی انجام نگرفته و باعث کاهش غلظت خون و احتمال خونریزی در ناحیه مورد نظر شود، پس بهتر است بعد از انجام هایفوتراپی از مصرف الکل خودداری شود.

۳- از خاراندن و دستکاری پوست خودداری شود.

بعد از انجام هایفوتراپی پوست از حساسیت بالایی برخوردار می باشد و چنانچه پوست دستکاری شود و آن را بخارانید باعث ایجاد آسیب و زخم هایی بر روی پوست می شود، بنابراین اجازه دهید روند ترمیم طبیعی پوست ادامه داشته باشد، زیرا خارش پوست باعث بزرگتر شدن زخم های ایجاد شده بر روی پوست شده و احتمال ایجاد عفونت افزایش پیدا می کند.

۴- به میزان کافی آب بنوشید

آب تاثیر زیادی در هیدراته نگه داشتن بدن و افزایش سرعت تولید کلاژن دارد و با توجه به اینکه نتایج هایفوتراپی با تولید کلاژن بر روی پوست قابل مشاهده می باشد، بنابراین بعد از انجام هایفوتراپی آب بیشتری بنوشید، تا نتایج هایفوتراپی سریعتر بر روی پوست قابل مشاهده باشد.

۵- عدم استحمام با آب داغ

آب داغ باعث تحریک و آسیب به پوست و همچنین از بین بردن چربی های طبیعی پوست می شود، اما بعد از انجام هایفوتراپی با توجه به حساسیت پوست، امکان بروز این آسیب ها افزایش پیدا می‌کند، بهتر است بعد از هایفوتراپی با آب ولرم استحمام کنید و این روند تا بهبودی کامل پوست ادامه داشته باشد.

۶- عدم استفاده از لایه بردار

با توجه به حساسیت پوست بعد از انجام هایفوتراپی به مدت یک هفته بعد از هایفوتراپی از لایه بردار های پوست استفاده نشود.

۷- به مدت چند روز بعد از انجام هایفوتراپی از انجام فعالیت هایی که باعث تعریق می شود، خودداری کنید

معایب هایفوتراپی

با اینکه هایفوتراپی دارای مزایای زیادی می باشد اما ممکن است مانند سایر روش های درمانی معایبی نیز داشته باشد، که از این معایب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

۱- بی حسی ناحیه درمانی

در برخی افراد بعد از انجام هایفوتراپی در قسمت های تحت درمان احساس بی حسی ایجاد می‌شود و ممکن است پوست دارای احساس سوزن سوزن شدن شود، این احتمال وجود دارد که این عارضه تا چند هفته بعد از انجام هایفوتراپی ادامه داشته باشد، اما جای نگرانی ندارد و مشکل خاصی ایجاد نمی کند و بعد از مدتی از بین خواهد رفت.

۲- قرمزی پوست

با استفاده از اشعه های هایفوتراپی امکان تحریک پوست و ایجاد نقاط قرمز رنگی بر روی پوست را دارد که این قرمزی پوست به صورت موقت بوده و عارضه حادی نمی باشد و بعد از چند روز از بین خواهد رفت.

۳- ورم

با توجه به این که هایفوتراپی در بافت های زیرین پوست با آسیب رساندن به بافت های ناحیه درمان انجام می گیرد تا کلاژن سازی انجام شود، این آسیب‌های بافتی ممکن است باعث ایجاد ورم و کبودی در سطح پوست شود، که این ورم و کبودی ماندگار نبوده و بعد از مدتی کاملا از بین خواهد رفت.

۴- نتایج کم

تاثیر هایفوتراپی بر روی پوست افراد مختلف متفاوت می باشد، گاهی افراد با انجام یک جلسه هایفوتراپی نتایج قابل قبولی دریافت می کنند، اما ممکن است هایفوتراپی برای فرد دیگری نتایجی به همراه نداشته باشد، در واقع نتایج هایفوتراپی به شرایط پوستی افراد بستگی دارد و در صورتی که میزان افتادگی و چین و چروک های پوستی بیش از حد باشد، نتایج مطلوبی از این روش کسب نخواهد شد.

۵- ایجاد درد

انرژی که از دستگاه هایفوتراپی بر روی پوست تابانده می شود، باعث ایجاد احساس گرما در ناحیه تحت درمان می‌شود که این افزایش دما، گاهی با سوزش و درد همراه می باشد، البته میزان این درد بستگی به آستانه تحمل درد مراجعین دارد، بنابراین چنانچه آستانه تحمل درد پایینی دارید، بهتر است قبل از درمان از بیحسی موضعی و داروهای مسکن استفاده شود.

۶- ایجاد رنگدانه هایی بر روی پوست

یکی از عارضه هایی که ممکن است بعد از هایفوتراپی بر روی پوست ایجاد شود و تنها در موارد خاصی این شرایط برای افراد ایجاد می‌شود، ایجاد رنگدانه های پوستی می باشد و بیشتر این عارضه برای افرادی ایجاد می‌شود که قبل و بعد از هایفوتراپی در معرض نور خورشید قرار بگیرند، به همین دلیل انجام مراقبت های قبل هایفوتراپی و بعد از آن توصیه می شود.

در چه سنی می توان هایفو تراپی انجام داد؟

با بروز اولین نشانه های پیری بر روی صورت می توان اقدام به انجام هایفوتراپی کرد، اما به طور معمول افراد بالای ۳۰ سال می توانند انجام دهند و افراد زیر ۳۰ سال نیز با توجه به اینکه این فرآیند باعث تولید کلاژن سازی در پوست می شود، چنان چه هایفوتراپی انجام دهند، باعث کاهش روند پیری پوست می شود، اما استفاده از این روش برای افرادی که سن بالای ۶۰ دارند، گزینه ی مناسبی نیست، زیرا میزان آسیب های پوستی آنها زیاد بوده و با انجام هایفوتراپی نتایج مطلوبی دریافت نخواهند کرد.

هایفـوتراپی برای چه افرادی مناسب نیست؟

با اینکه با انجام هایفوتراپی نتایج مطلوبی کسب می شود و روش ایمن و کم خطری می باشد، اما گاهی برای افرادی مناسب نیست، در واقع رنگ پوست و سن افراد بر انجام هایفو تراپی تاثیر گذار نبوده و افراد در هر سن با هر رنگ پوستی می توانند از این روش برای جوانسازی پوست استفاده کنند، اما با افزایش پیری پوست امکان دریافت نتایج مثبت از هایفوتراپی کاهش پیدا می‌کند، از افرادی که انجام هایفوتراپی برای آنها مناسب نیست می توان به موارد زیر اشاره کرد

۱- افرادی که بر روی پوست ناحیه درمان، زخم باز و یا بریدگی وجود داشته باشد، نمی توانند از هایفوتراپی برای جوانسازی پوست استفاده کنند.

۲- چنان چه بر روی ناحیه تحت درمان آکنه شدید و یا کیست وجود داشته باشد، نباید اقدام به انجام هایفوتراپی کرد.

۳- افرادی که از ایمپلنت های دندانی استفاده کرده اند.

۴- افرادی که به بیماری های پوستی مبتلا می باشند.

۵- افرادی که دچار تب و گلودرد می باشند.

۶- افرادی که بر روی ناحیه درمانی آنها تبخال وجود داشته باشد.

۷- افرادی که در سیستم ایمنی بدن آنها نقص و اختلالاتی وجود دارد.

۸- افرادی که در فاصله سه ماه قبل از انجام هایفوتراپی تزریق ژل یا بوتاکس انجام داده اند.

۹- افرادی که به بیماری های کم کاری تیروئید مبتلا هستند.

۱۰- وجود فلج عضلات صورت مانعی برای انجام هایفوتراپی می باشد.

نکات مهم در هایفو تراپی

چنان چه قصد دارید از هایفوتراپی برای جوانسازی پوست و رفع چین و چروک آن استفاده کنید، لازم است در این مورد اطلاعاتی داشته باشید، از نکات حائز اهمیت در هایفوتراپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- هایفوتراپی لایه های عمقی پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و این امواج باعث افزایش دما در این ناحیه و آسیب سلولی می‌شود، که موجب می‌شود و این رشته های کلاژن ساخته شده به لایه سطحی پوست رفته و باعث جوانسازی پوست شود.

۲- چنان چه به منظور درمان غبغب از هایفوتراپی استفاده شود، این امواج با افزایش دما در زیر پوست باعث ذوب چربی ها و بهبود غبغب می شود.

۳- نه تنها هایفوتراپی تاثیر زیادی بر افتادگی و سفت شدن پوست دارد، بلکه از این روش می توان برای لیفت گونه ها، ابروها، رفع غبغب و ورم پلک نیز استفاده کرد.

نظرات