arongroups

درب لولا مخفی چیست؟

0

احتمالاً در مورد درب لولا مخفی مطالبی شنیده باشید، این درب‌ها به‌خاطر مخفی بودن لولا، زیبایی ویژه‌ای دارند و همین زیبایی منجربه محبوب شدن آن را در صنعت معماری داخلی ساختمان و ساختمان سازی شده‌ است. ما هم در این مقاله جزئیات بیشتری را درمورد این درب‌ها بیان کرده‌ایم. جهت آشنایی با درب‌ فریم لس داخلی، کاربرد و مزایای آن، تا پایان این مقاله کوتاه ما را همراهی بفرمایید.

  درب لولا مخفی

مشخصات درب‌های لولا مخفی، کاربرد، مزایا و انواع

اصلی‌ترین مشخصهٔ درب لولا مخفی، لولای متفاوتی است که در ساخت و اجرای آن به‌کار برده شده‌است. به‌طورکلی لولاها مهم‌ترین یراق آلات مورد استفاده در درب‌ها هستند. این درب‌ها با چهارچوب درب هم‌سطح بوده و استفاده از این لولای مخفی ظاهر درب را زیباتر می‌کند. ضمن این‌که درمورد درب اتاق یا درب‌های ورودی، امنیت بیشتری را برای افراد فراهم می‌کند.

فرق لولای مخفی با لولاهای معمولی در مخفی بودن آن است. به این شکل که فاصله‌ای بین لولا و چهارچوب درب وجود ندارد. این ویژگی باعث امنیت بیشتر و پیشگیری از سرقت و دزدی می‌شود، چراکه سارقان از فاصله‌ بین لولاهای معمولی و چهارچوب درب‌های معمولی برای نفوذ به داخل ساختمان استفاده می‌کنند. حال این‌که درب‌های با لولا مخفی مانع از چنین کاری می‌شوند.

انواع لولای درب

لولاهای متنوع و متفاوتی از قبیل لولای درب، لولای تخت، لولای کابینت، لولای ساده، لولای متری، پروانه‌ای، بادبزنی، فانتزی، استوانه‌ای، گازور، قابلمه‌ای، پاشنه‌ای و لولا مخفی در بازار موجود است. هرکدام از این لولاها کاربری متفاوتی دارند. موضوع این مقاله درب لولا مخفی است، بنابراین با لولاهای مخفی سروکار داریم و از توضیح دادن درمورد ویژگی‌های سایر لولاها صرف نظر می‌کنیم. در ادامه مطالب بیشتری دربارهٔ لولا مخفی و ساختار آن ارائه کرده‌ایم.

  • انواع لولا مخفی؛ جنس، کاربرد، مزایا و قیمت

با توجه به مطالب فوق‌الذکر می‌دانیم که تنها تفاوت درب با لولا مخفی با سایر درب‌های معمولی در لولای به‌کاررفته در آن است، بنابراین ازلحاظ ساختار درب، ابعاد، دستگیره و … تفاوت آنچنانی دیده نمی‌شود. البته همین لولا به خودی خود ظاهر این درب‌ها را به‌طرز کاملاً متفاوتی از انواع درب معمولی نشان می‌دهد. بهتر است با این لولاهای توکار و مخفی بیشتر آشنا شوید.

کاربرد لولا مخفی در درب‌ به دلیل ایجاد ظاهری یکدست و نمایی زیباتر اهمیت زیادی دارد. ایمنی لولاهای مخفی نسبت‌به سایر لولاها بیشتر است، ازاین‌رو درب با لولا مخفی مقاوم و ایمن‌تر است.

درب لولا مخفی

  • جنس لولای درب لولا مخفی

لولا مخفی یا لولا توکار با استفاده از استیل بسیار باکیفیت تهیه می‌شود، بنابراین در برابر رطوبت و اکسایش مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. این وسیله به‌طور معمول از دو بخش اصلی تشکیل شده‌است. یک قسمت آن به درب نصب می‌شود و قسمت دیگر در چهارچوب درب قرار می‌گیرد. این لولا قابلیت ۱۸۰ درجه باز شدن را دارد. همچنین در حالت بسته شدن درب دو قسمت لولا مخفی کاملاً بر روی هم منطبق می‌شوند، بنابراین هیچ‌گونه فاصله‌ای میان درب و چهارچوب وجود نخواهد داشت. لولاهای مخفی قابلیت تحمل وزن تا ۳۳۰ کیلوگرم را دارند و همانند لولاهای معمولی دچار افتادگی نمی‌شوند. درب‌های با لولا مخفی برای دیزاین زیباتر ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • کاربرد لولا مخفی در اجرای درب ضد سرقت

درب لولا مخفی ظاهری یکدست و زیبا دارد. به‌طورکلی زمانی که بخواهید ظاهرکار یکدست و جلوهٔ بهتری داشته باشد، از لولا مخفی استفاده می‌شود. برهمین اساس طرفدار ساخت و اجرای درب ضد سرقت لولا مخفی هستند. درب‌های ضد سرقت یکی از انواع درب‌های امنیتی هستند. در ساخت این درب‌ها نیز از متریال و یراق‌آلات خاص استفاده می‌شود. درب‌های ضد سرقت در برابر عواملی مثل صدا، رطوبت، سرما و آتش سوزی مقاوم هستند و همچنین از نفوذ افراد خارجی و سارقین به داخل ساختمان جلوگیری می‌کنند.

همچون سایر درب‌های موجود اصلی‌ترین بخش درب‌های ضد سرقت لولای به‌کاررفته در آن‌هاست. لولای درب سرقت از دو سمت یعنی هم سمت داخلی و هم خارجی آن مخفی است، بنابراین امکان نفوذ سارق با کمک اهرم کردن لولا وجود ندارد. در برخی انواع درب ضد سرقت لولا مخفی، می‌توان لولا را از سمت داخل مشاهده کرد. در درب‌های ضد سرقت چینی لولا از هر دو سمت خارج و داخل غیرقابل مشاهده است.

  • قیمت لولا مخفی درب چوبی

در هنگام خرید لولا مخفی برای درب، باید به نکات مهمی ازجمله محدودهٔ رگلاژ، جنس لولا، میزان تحمل وزن لولا، کلیپسی یا بدون کلیپس بودن آن اهمیت زیادی بدهید. علاوه‌بر این‌ها قیمت لولا مخفی نیز باید مدنظر شما باشد. در نظر داشته باشید که برند سازندهٔ لولا مخفی در قیمت آن تأثیر دارد.

در حال حاضر برندهای مشهوری از قبیل برند Soos، Amerock و Blum انواع لولا مخفی باکیفیت را به بازار عرضه کرده‌اند. در انتخاب و خرید لولا مخفی برای درب باید به نوع و اندازهٔ لولا اهمیت بدهید. همچنین این موضوع که لولا را برای چه دربی می‌خواهید، اهمیت زیادی دارد. برای مثال، لولا برای درب داخلی و یا درهای ورودی با لولا مخفی برای کابینت یا پنجره فرق دارد.

چرا باید از لولای مخفی استفاده کنیم؟

با توجه به آنچه گفتیم درب‌های لولا مخفی به دلیل استفاده از لولای مخفی ظاهر یکدستی دارد. علاوه‌بر ظاهر یکدست این درب‌ها امنیت بیشتری دارند، چراکه دست سارقین به اهرم کردن لولا کوتاه است و راهی برای نفوذ آن‌ها به داخل ساختمان باقی نمی‌ماند، بنابراین در هرکجا که قصد دارید ظاهر کار تمیز و یکدست باشد، می‌توانید از این لولاها استفاده کنید. علاوه‌بر موارد ذکرشده، لولاهای مخفی در برابر عوامل محیطی مقاوم هستند. از همین لحاظ درب با لولا مـخفی دوام بیشتری نسبت‌به سایر درب‌های معمولی دارد.

درب لولا مخفی

کلام پایانی

به‌کارگیری لولای مخفی در اجرای درب لـولا مخفی مهم‌ترین وجه تمایز آن با درب‌های معمولی است. درب‌های لولا مخفی ازلحاظ زیبایی، امنیت، مقاومت و تحمل وزن نسبتاً بالا در صنعت ساختمان‌سازی مورد توجه قرار گرفته‌است. این درب‌ها با چهارچوب درب هم سطح هستند و لولای آن‌ها دیده نمی‌شود. لولاهای مخفی قابلیت باز شدن به اندازهٔ ۱۸۰ درجه را دارند و هنگامی که بسته می‌شوند، کاملاً بر روی هم منطبق می‌شوند، بر همین اساس از چشم پنهان می‌مانند.

نظرات