اکسکینو

چه زمانی باید یک سیستم یو پی اس را تعویض کنیم؟

0

ما اغلب این سوال را می شنویم که “چه زمانی باید سیستم UPS خود را تعویض کنم؟” قبل از پاسخ به این سوال، مهم است که درک اساسی از نقشی که یک سیستم یو پی اس ایفا می کند داشته باشید.

به طور خلاصه، سیستم های UPS قلب زیرساخت حیاتی شما هستند. آنها برق ورودی را تنظیم، نظارت و فیلتر می کنند و هنگامی که برق قطع می شود، سیستم UPS بار شبکه را با باتری های داخلی خود پشتیبانی می کند.

سیستم های یو پی اس قطعات حساس فناوری هستند که شامل صدها قطعه از جمله خازن ها، باتری ها و کنترل ها هستند که همه با هم کار می کنند. این سیستم ها تضمین می کنند که بارهای حیاتی شما در ۷ روز هفته، ۲۴ ساعت شبانه روز و ۳۶۵ روز در سال محافظت و پشتیبان گیری می شوند.

در اینجا سؤالاتی وجود دارد که باید هنگام تصمیم گیری در مورد تعویض سیستم یو پی اس فعلی خود بپرسید:

سیستم یو پی اس چند ساله است؟

خطرات اصلی مرتبط با بهره برداری از واحدهای قدیمی UPS عبارتند از: خستگی قطعات، در دسترس بودن قطعات، هزینه های خدمات بالاتر و خطر بیشتر خرابی. اما، با سرویس مناسب، یک یو پی اس می تواند ایمن و قابل اعتماد کار کند.

اگر یو پی اس شما بیش از ۱۲ سال سن دارد، احتمال اینکه زمان تعویض سیستم فرا رسیده باشد زیاد است.

سیستم یو پی اس

سطح بار فعلی شما چقدر است؟

شما می توانید ظرفیت مورد نیاز UPS خود را با مجموع وات مورد نیاز تمام تجهیزاتی که قصد دارید به سیستم UPS متصل کنید، تخمین بزنید. اگر مطمئن نیستید، برای یافتن وات به راهنمای سازنده مراجعه کنید.

همچنین بخوانید : دلایل کوتاه شدن عمر باتری UPS

اگر بین ۲۵ تا ۸۰ درصد ظرفیت باتری یو پی اس بارگیری شده باشد – نگرانی بزرگی ندارید، در نقطه خوبی هستید.

اما اگر بیش از ۸۰٪ بارگذاری شده باشد ممکن است ظرفیت UPS تمام شود یا آسیبی به آن وارد شود.

و البته که اگر کمتر از ۲۵ درصد بارگیری کنید – انرژی و پول خود را هدر می دهید.

رتبه کارایی یو پی اس شما چیست؟

بهبود بهره وری انرژی یکی از مولفه های کلیدی برای کارایی هزینه در زیرساخت های حیاتی شما است.

بیش از ۹۲٪ بد نیست، اما می تواند بهتر باشد. بسته به مدل و نحوه عملکرد؛ سیستم های UPS جدید ۹۵ تا ۹۹ درصد کارآمد هستند.

کمتر از ۹۲٪ بد است – شما در حال هدر دادن پول هستید. به عنوان مثال: اگر راندمان یک سیستم یو پی اس ۱۰۰ کیلوواتی را از ۹۲ به ۹۷ درصد افزایش دهید، می توانید تا ۵۰۰۰ دلار در سال در هزینه های عملیاتی (در ۱۰ کیلووات ساعت دلار) صرفه جویی کنید.

عمر باتری های یو پی اس چقدر است؟

یک باتری یو پی اس در زمان قطع برق برای مدت کوتاهی برق را تامین می کند تا دستگاه برق پشتیبان به شبکه متصل شود. این به شما زمان می‌دهد تا اسناد را ذخیره کنید، رایانه‌ها را خاموش کنید و از دستگاه‌هایتان در برابر آسیب محافظت کنید.

باتری های یو پی اس می توانند جریان الکتریکی مورد نیاز سرورهای کامپیوتر، دستگاههای روشنایی، دستگاه های الکترونیکی و انواع لوازم خانگی را تامین کنند.

باتری ها در عملکرد ۲۴ ساعته یو پی اس حیاتی هستند. با این حال، ظرفیت باتری UPS با گذشت زمان بر اساس استفاده، دمای محیط و تکرار چرخه های شارژ و دشارژ کاهش می یابد.

توسعه یک استراتژی پیشگیرانه برای نگهداری داده ها، مانند آزمایش مکرر باتری ها، اطمینان حاصل می کند که آنها آماده تامین برق پشتیبان در صورت قطع شدن هستند.

هزینه های تعویض یک رشته باتری می تواند بسیار گران باشد (گاهی اوقات ۴۰٪ از ارزش یک سیستم UPS جدید).

در حالی که تعویض کل سیستم یو پی اس می تواند پرهزینه باشد، باتری های تازه، ویژگی های جدید، راندمان بالاتر و گارانتی را ارائه داده و تاثیر به سزایی در کاهش هزینه ها خواهند داشت.

جزء اصلی ذخیره انرژی در یک منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) مجموعه باتری های آن است. خواه این باتری مدت زمان کوتاهی فعال باشد باشد که کمتر از ۵ دقیقه کار می کند یا یک مجموعه باتری بزرگتر که چندین ساعت پشتیبان را پوشش می دهد، معمولا انتخاب اصلی مدیران شبکه برای دستگاه یو پی اس باتری سرب اسید است.

انواع باطری یو پی اس

باتری‌های سرب اسیدی تنظیم‌شده با سوپاپ که گاهی اوقات به نام‌های سرب اسیدی مهر و موم شده، سلول ژل یا باتری بدون تعمیر و نگهداری نامیده می‌شوند. باتری های VRLA قابل شارژ هستند و کم تعمیر و بدون نیاز به نگهداری در نظر گرفته می شوند، اما همچنان نیاز به تمیز کردن و آزمایش منظم دارند.

باتری‌های لیتیوم یونی جایگزین مناسبی برای فناوری‌های VRLA هستند. باتری های لیتیوم یونی طول عمر قابل توجهی بیشتری دارند، نیاز به تعمیر و نگهداری و سرویس کمتری دارند و جای بسیار کمتری اشغال می کنند، اجازه می دهد فضای کف به نیازهای خنک کننده اختصاص داده شود و در نتیجه هزینه های عملیاتی کمتری را به همراه دارد.

فلایویل ها ، جایگزین باتری یـو پی اس

فلایویل ها راه حلی بدون باتری هستند. آنها انرژی جنبشی (که توسط یک جرم چرخان داخلی ایجاد می شود) را به کار می گیرند که می تواند برای تامین انرژی مورد استفاده قرار گیرد. فلایویل ها را می توان به صورت موازی برای افزایش قدرت و زمان اجرا متصل کرد.

برای کسانی که می‌خواهند وابستگی خود به باتری‌ها را کاهش دهند و به زمان‌های طولانی‌تری نیاز ندارند، فلایویل‌ها می‌توانند گزینه بهتری باشند.

طی چند سال گذشته، فناوری‌های باتری‌های لیتیوم یونی به سرعت پیشرفت کرده‌اند که ناشی از تقاضای آن‌ها در صنعت خودروهای الکتریکی و ذخیره‌سازی انرژی در مقیاس شبکه است.

امروزه باتری یو پی اس اسید سرب تنظیم شده با سوپاپ که به آن باتری VRLA نیز می گویند با رقابت سختی از رقبای لیتیوم یونی مواجه است.

این رقابت شکل گرفته دلایل مختلفی دارد اما عمدتاً به این دلیل است که باتری‌های لیتیوم یون (Li-ion) حساسیت کمتری به دما دارند، با چگالی توان بالاتر و قادر به شارژ تقریباً نامحدود و چرخه‌های شارژ سریع هستند.

از آنجایی که تولید باتری لیتیومی برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده افزایش یافته است، بنابراین قیمت هر بلوک باتری کاهش یافته است. در حال حاضر باتری های لیتیوم یون بسیار گرانتر بوده و با باتری های UPS سرب اسید فاصله زیادی دارند، اما در ۵ سال آینده احتمالا این شکاف قیمت کاهش خواهد یافت.

نظرات