تفریحات

کاربردها و ترفندهای واریاسیون مو در منزل

0

واریاسیون یکی از ترفندهای رنگ مو است که برای دست یابی به رنگ موی دلخواه کاربرد دارد. حتی اگر رنگ موی مورد نظر خود را با بهترین متریال و توسط آرایشگر حرفه‌ای انجام دهید، بازهم ممکن است رنگ موی بدست آمده با سلیقه شما کمی تفاوت داشته باشد. در چنین شرایطی از ترفندهای واریاسیون مو استفاده می‌شود. در ادامه این مطلب از وب‌سایت هستی آکادمی ضمن معرفی تکنیک واریاسیون مو، به بررسی کاربردهای واریاسیون مو و نحوه انجام این تکنیک در منزل می‌پردازیم.

 واریاسیون مو

واریاسیون مو چیست؟

واریاسیون مو در واقع مکمل رنگ مو هستند و برای اصلاح رنگ مو پس از دکلره یا استفاده از تکنیک‌های مختلف رنگ مو کاربرد دارند. واریاسیون فرآیند حذف رنگ‌های نامطلوب مانند رنگ نارنجی یا زرد و به طور کلی اصلاح رنگ موها می‌باشد، به طوری که رنگ مورد نظر شما بدست آید. واریاسیون رنگ‌های خالص و قوی هستند که برای استفاده از آنها به عنوان مکمل رنگ مو باید با سایر رنگ موها و شامپو ترکیب شوند.

واریاسیون مو کاربردها و فواید زیادی در دنیای رنگ موی حرفه‌ای مو دارد. این تکنیک به آرایشگران کمک می‌کند تا رنگ موی خود را تغییر، اصلاح یا شخصی‌سازی کنند تا برای هر مشتری رنگی کاملا منحصر به فرد به دست آورند. واریاسیون به بهبود تناژ مو پس از انجام رنگ مو و دکلره کردن، کمک می‌کنند. همچنین می‌توان از آن‌ها برای طراوت و روشن کردن رنگ مو استفاده کرد.

انواع تناژ رنگ مو

قبل از استفاده از تکنیک واریاسیون باید با انواع تناژ رنگ مو و رنگ‌های سرد و گرم آشنا شوید. رنگ موی گرم معمولا ظاهری شفاف دارد، از جمله رنگ موهای گرم می‌توان به رنگ‌های طبیعی (N)، فندقی یا مسی (Copper)، بنفش (Violet)، رنگ قرمز یا شرابی (R) و رنگ قهوه‌ای متمایل به قرمز اشاره کرد. رنگ موی سرد دارای ظاهری مات است و شامل رنگ‌های زیتونی، خاکستری یا دودی و… می‌باشد.

با توجه به این که رنگ موی پایه افراد با یکدیگر متفاوت است، نتیجه استفاده از هر یک از رنگ‌های سرد و گرم ممکن است متفاوت باشد یا با سلیقه مشتری مطابقت نداشته باشد. در این صورت استفاده از تکنیک واریاسیون به منظور دستیابی به ترکیب رنگی دلخواه، بسیار کاربردی است.

معرفی انواع واریاسیون ها

واریاسیون‌ها در کاتالوگ‌های رنگ مو با حرف E مشخص می‌شوند. واریاسیون‌ها در واقع رنگ موهای خالصی هستند که به تنهایی کاربردی ندارند و هر کدام از آنها برای ایجاد یک تناژ خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع رنگ مو واریاسیون به شرح زیر است.

واریاسیون سبز

برای خنثی کردن تناژ قرمز در زنگ موهای قرمز از واریاسیون سبز استفاده می‌شود. این واریاسیون به عنوان واریاسیون ضد قرمزی نیز شناخته می‌شود.

واریاسیون زرد

برای ایجاد تناژ طلایی در موها از واریاسیون زرد استفاده می‌شود.

واریاسیون نقره‌ای

برای موهایی که رنگ زرد در آنها زیاد به چشم می‌خورد باید از واریاسیون نقره‌ای استفاده کنید. این واریاسیون به منظور افزایش جلوه موهای دودی و نقره‌ای نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به عنوان رنگ اصلی پس از دکلره، لایت نقره‌ای و رنگ کاراملی نیز از واریاسیون نقره‌ای استفاده می‌شود.

واریاسیون مو

واریاسیون قرمز

ترکیب واریاسیون قرمز با رنگ‌های گرم باعث ایجاد یک رنگ موی جذاب می‌شود. توجه داشته باشید که از ترکیب واریاسیون قرمز با رنگ‌های گروه M، رنگ خاکستری و دودی معمولا رنگ موی مناسبی ایجاد نمی‌شود.

واریاسیون دودی

برای افزایش تن دودی در رنگ مو می‌توانید از واریاسیون دودی استفاده کنید. واریاسیون دودی همچنین دارای خاصیت ضد زردی و ضد نارنجی است که باعث از بین رفتن تن زرد در موها می‌شود.

واریاسیون طلایی

واریاسیون طلایی قابلیت ترکیب با تمام گروه‌های رنگی را دارد. برای افزایش رنگ طلایی در موها و همچنین افزایش براقیت مو، می‌توانید مقداری واریاسیون طلایی را با رنگ اصلی ترکیب کنید.

واریاسیون بنفش

برای افزودن تن رنگی بنفش به موها می‌توانید از واریاسیون بنفش استفاده کنید. این واریاسیون برای حذف رنگ زرد و همچنین کاهش زردی مو پس از دکلره کاربرد دارد. همچنین پیش از این که موها را دودی کنید، می‌توانید از واریاسیون بنفش به عنوان ضد زردی مو استفاده کنید تا ترکیب رنگ دلخواه شما بدست آید. به طور کلی، از ترکیب واریاسیون بنفش با رنگ‌های سرد معمولا رنگ موی جذابی بدست می‎آید.

واریاسیون آبی

برای حذف تن نارنجی موها از واریاسیون آبی استفاده می‌شود. این واریاسیون را با رنگ‌های گروه N می‌توانید ترکیب کنید. واریاسیون آبی به عنوان قوی‌ترین واریاسیون شناخته شده و باعث براقیت و زیبایی مو می‌شود.

نحوه ترکیب واریاسیون با رنگ

برای استفاده از واریاسیون باید با قانون R12 آشنا باشید. این قانون برای مشخص کردن میزان واریاسیون مورد نیاز بر حسب سانتی متر، طراحی شده است. برای این منظور باید پایه رنگ مورد نظر را از عدد ۱۲ کم کنید. بنابراین لازم است پایه رنگ موی خود را بشناسید و همچنین به ضخامت تارهای مو و بلندی موهای خود دقت کنید. ترجیحا از رنگ واریاسیون برای به عنوان رنگ موی اصلی استفاده نکنید زیرا واریاسیون رنگ موی خالص و پیگمنت قوی است.

نحوه ترکیب واریاسیون با اکسیدان

همانطور که گفتیم، واریاسیون‌ها رنگ موی خالص هستند و معمولا به عنوان مکملی برای رنگ موی اصلی استفاده می‌شوند. اگر بخواهید از واریاسیون به عنوان رنگ موی اصلی استفاده کنید باید واریاسیون را با اکسیدان ترکیب کنید. معمولا برای رنگ موهای فانتزی از ترکیب واریاسیون و اکسیدان استفاده می‌شود. برای این که بدانید چه میزان واریاسیون را باید با اکسیدان مخلوط کنید، لازم است پایه موهای خود را از عدد ۱۲ کم کنید. به عنوان مثال اگر پایه موی شما ۸ باشد و آن را از ۱۲ کم کنید، باید ۴ سانتی متر واریاسیون را با اکسیدان ترکیب کنید.

واریاسیون مو

طرز استفاده از واریاسیون

میزان استفاده از واریاسیون در ترکیب با رنگ مو را بررسی کردیم. نحوه استفاده از واریاسیون به هدف شما از رنگ مو بستگی دارد. اگر می‌خواهید موهای خود را از ریشه رنگ کنید، باید واریاسیون را با رنگ مو ترکیب کرده و روی ریشه موها قرار دهید. در این روش نیازی به خیس یا مرطوب بودن موها پیش از فرایند رنگ مو نمی‌باشد. در نهایت پس از ۳۰-۴۰ دقیقه موهای آغشته به رنگ را شانه زده و ۱۰ دقیقه بعد با آب بشویید.

اگر می‌خواهید برای حذف تن رنگی زرد، قرمز و یا اصلاح رنگ مو از واریاسیون استفاده کنید؛ باید یک تا دو بند انگشت واریاسیون را با ۳ قاشق غذاخوری اکسیدان و دو قطره شامپو ترکیب کنید. این ترکیب را به مدت ۲۰ دقیقه روی موها قرار داده و سپس با آب بشویید.

برای موهای هایلایت شده و به منظور جلوگیری از آسیب به مو، می‌توانید ۱ تا ۲ بند انگشت واریاسیون را با دو قطره شامپو مخلوط کنید. این ترکیب را روی موها خیس قرار داده و موها را رنگساژ کنید.  اگر می‌خواهید بدون استرس موهایتان را رنگ کنید و به رنگ دلخواه خود برسید، پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با تکنیک واریاسیون مو و آموزش رنگ مو، دوره‌های هستی آکادمی را تهیه کنید.

معرفی بهترین برندهای واریاسیون

  • واریاسیون نک

این واریاسیون از برند Neck Toner یکی از بهترین واریاسیون‌ها در سالن‌های زیبایی در دنیا است. این واریاسیون بنفش-آبی است و برای کاهش زردی مو کاربرد دارد.

  • واریاسیون Loreal Eexpert Silver Toner

این واریاسیون از برند لورآل دارای تناژ یخی- نقره‌ای است که برای افزایش درخشندگی مو و ضد زردی موها پس از دکلره به کار می‌رود.

  • واریاسیون Schwarzkopf Toner

این واریاسیون از برند شوارتزکوف فاقد آمونیاک است و برای افرادی که پوست حساسی دارند مناسب می‌باشد. همچنین برای براق شدن و حذف زردی در موهای بلوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • واریاسیون  John Frieda Toner

این محصول به عنوان براق کننده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. واریاسیون جان فریدا به صورت شامپو عرضه شده و می‌توانید هفته‌ای یکبار در حمام از آن استفاده کنید. این واریاسیون با ایجاد سایه در موها و براق کردن مو باعث جذاب شدن رنگ مو می‌شود.

  • واریاسیون Wella Toner

این واریاسیون برای موهای بلوند مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولا برای طرفداران رنگ موهای فانتزی انتخاب مناسبی است.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی ترفندهای واریاسیون مو در منزل پرداختیم. واریاسیون نوعی رنگ خالص است که برای اصلاح رنگ مو، حذف تن زرد یا قرمز و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید در منزل با تکنیک واریاسیون رنگ موهای خود را اصلاح کنید، لازم است مطالب فوق را مطالعه کنید. همچنین دانستن جزئیات رنگ مو و واریاسیون مو برای هر آرایشگری ضروری است که با شرکت در دوره اموزش رنگمو هستی آکادمی، تمام جزئیات مربوط به رنگ مو، هایلایت، واریاسیون، رنگساژ و… را آموزش می‌بینید.

نظرات