چگونه انواع لکه را از روی فرش دستباف پاک کنیم؟

0

احتمالاً تا به حال با لکه‌های ناخوشایندی مانند غذا یا نوشیدنی‌های تیره مانند چای، قهوه و شربت بر روی سطح فرش دستباف خود مواجه شده باشید. این لکه‌ها می‌توانند رنگ قسمت‌های اصلی فرش را به طور کامل تغییر دهند. قطعاً فرش‌های دستباف ایرانی نسبت به فرش‌های ماشینی جنس حساس‌تری دارند، بنابراین نمی‌توان از هر محلولی برای پاک کردن سطح آنها استفاده‌ کرد. پس باید چه کرد؟!

پاک کردن کامل انواع لکه از روی فرش دستباف ممکن است فرآیندی زمان‌بر باشد و شما نمی‌توانید تنها از یک روش برای لکه بری انواع لکه‌ها استفاده ‌کنید. اگر از علاقه‌مندان به فرش‌های دستباف هستید و با نحوه پاک کردن انواع لکه‌های ایجاد شده بر روی آنها آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مطلب را از دست ندهید. در این مقاله قصد داریم شما را با رایج‌ترین لکه‌های ایجاد شده بر روی فرش دستباف آشنا کنیم و سپس برای هر یک از لکه‌های مختلف روشی کاربردی ارائه دهیم تا بتوانید به ‌راحتی آنها را تشخیص دهید و سپس اقدام به پاک کردن آنها نمایید.

پاک کردن لکه های فرش دستباف پاک

پاک کردن لکه‌ های مختلف از روی انواع فرش دستباف

پاک کردن سریع انواع لکه‌های مختلف قبل از خشک شدن فرش، اقدام بسیار مهمی است که اگر به ‌درستی انجام نشود، می‌تواند باعث نفوذ لکه به داخل الیاف فرش شده و پاک کردن آن را دشوارتر سازد. لکه‌های ایجاد شده بر روی انواع فرش دستباف عموماً به ۶ دسته لکه‌های مربوط به محلول و مایعات (مانند نوشابه، شیر، آبمیوه، چای، قهوه، شربت، جوهر، رنگ، ژله، رنگ‌های غذایی و ادرار)، لکه‌های چربی و روغن، لکه‌های چسب، لکه‌های لاک ناخن، لکه‌های خون، سس، آدامس و شکلات، لکه‌های جامد مانند شمع، کره و میوه تقسیم می‌شوند.

لکه بری و پاک کردن این‌ گونه لکه‌ها از روی فرش کار بسیار دشواری است، بنابراین نحوه تمیز کردن هر کدام از این لکه‌ها با دیگری کاملاً متفاوت است. اگر رنگ فرش دستباف شما روشن است، این لکه‌های سر سخت برای شما عذاب‌آور خواهند بود. در ادامه به روش‌های پاک کردن برخی از رایج‌ترین لکه‌هایی که بر روی انواع فرش دستباف ایجاد می‌شوند، اشاره می‌کنیم:

  • پاک کردن لکه چای و قهوه از روی فرش دستباف

پاک کردن لکه چای و قهوه از روی فرش‌های دستباف به‌ دقت و سرعت بیشتری نیاز دارد، زیرا در تمام مراحل تمیز کاری باید مراقب باشید که به فرش آسیبی وارد نشود. بهترین زمان برای پاک کردن لکه چای و قهوه از روی فرش زمانی است که لکه تازه و مرطوب باشد.

زمانی که لکه ایجاد شده مرطوب است، می‌توانید به‌ راحتی لکه قهوه یا چای را با یک حوله یا دستمال خشک پاک کنید. در صورت وجود آثار لکه مایعات بر روی فرش دستباف می‌توانید از آب سرد و آب اکسیژنه برای از بین بردن لکه استفاده‌ کنید.

  • پاک کردن لکه‌های چربی از روش فرش دستباف

برای پاک کردن لکه‌های چربی فرش دستباف می‌توانید از راه حل‌های آسان‌تری استفاده ‌کنید. اگر لکه چربی روی فرش تازه باشد، می‌توانید یک قاشق پراکسید هیدروژن سه درصد را در یک لیتر آب نسبتاً داغ حل کنید. ترکیب به ‌دست آمده تمام چربی‌ها را به راحتی از بین می‌برد.

حلال‌هایی مانند الکل بهترین گزینه برای از بین بردن لکه‌های چربی هستند. ترکیب آمونیاک با آب ولرم نیز راه حل بعدی برای تمیز کردن لکه‌های فرش دستباف است. بنابراین پس از استفاده از پراکسید هیدروژن و آمونیاک، حتماً فرش را آبکشی کرده و روی آن را با یک حوله تمیز خشک کنید.

پاک کردن لکه های فرش دستباف پاک

  • پاک کردن لکه غذا و مواد خوراکی از روی فرش دستباف

لکه‌های مواد غذایی مانند آبمیوه، ادویه جات و انواع مواد غذایی یکی از رایج‌ترین لکه‌های روی فرش دستباف است. بهترین راه برای از بین بردن لکه‌های آبمیوه مانند انار، هندوانه، گیلاس و… از روی فرش، استفاده از ترکیب آب و سرکه سفید است. این محلول را ابتدا روی سطح فرش دستباف اسپری کنید و سپس با دستمال مرطوب آن را پاک نمایید.

  • پاک کردن لکه جوهر و رنگ از روی فرش دستباف

پاک کردن لکه‌هایی مانند جوهر و رنگ از روی فرش دستباف، کار بسیار حساسی است که در صورت تمیز نشدن دقیق می‌تواند میزان لکه‌ها را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. برای پاک کردن آثار جوهر یا گواش خشک شده از روی فرش، باید از شامپو فرش، محلول آب لیمو و پراکسید هیدروژن استفاده ‌کنید.

می‌توانید مقدار کمی از این محلول‌ها را روی سطح لکه بریزید و سپس لکه را با مایع شوینده بشویید. دومین راه حل برای رفع لکه جوهر از روی فرش دستباف بدین صورت است که ابتدا مقدار کمی از ماست را روی لکه بریزید و سپس با قاشق آن را پاک کنید. این کار را دو الی سه بار تکرار کنید، به‌ شکلی که هیچ اثری از جوهر روی فرش دستباف باقی نماند.

پاک کردن لکه های فرش دستباف پاک

  • پاک کردن لکه آدامس از روی فرش دستباف

بهترین راه برای پاک کردن لکه آدامس از فرش دستباف، استفاده از یخ است. نحوه رفع این لکه از سطح فرش بدین صورت است که ابتدا چند تکه یخ را داخل یک پارچه نازکی قرار می‌دهید و سپس آن را بر روی لکه آدامس نگه می‌دارید تا آدامس سفت شده و به ‌راحتی با کاردک یا یک شی تیز کنده شود.

  • پاک کردن لکه خون از روی فرش دستـباف

بهترین ماده برای پاک کردن لکه خون از روی سطح فرش دستـباف، ترکیبات خانگی مانند پودر بچه و آب، آب و نمک، یا سرکه سفید است. استفاده از جوش شیرین می‌تواند قدرت پاک کنندگی این محلول‌ها را افزایش دهد. چنانچه جوش شیرین در دسترس ندارید، نمک می‌تواند بهترین گزینه برای اثربخشی لکه روی فرش باشد. برای از بین بردن لکه خون از روی بافت فرش، ابتدا مقداری جوش شیرین روی لکه بریزید و سپس سرکه را روی آن بپاشید تا لکه به ‌راحتی با یک دستمال تمیز و مرطوب پاک شود.

جمع بندی

در این مطلب به طور کامل به آموزش نحوه پاک کردن لکه‌های مختلف از روی انواع فرش دسـتباف پرداختیم. همان طور که می‌دانید، فرش دستـباف ایرانی یک کالای ارزشمند است که حفظ و نگهداری آن از اهمی بالایی برخوردار است. اگر لکه‌ای که روی فرشتان افتاده قابل پاک شدن نیست و تصمیم دارید فرش جدیدی را جایگزین آن کنید، ما بازار آنلاین فرش آریاس است. آریاس سابقه درخشانی در زمینه فروش انواع فرش‌ دستبـاف ابریشم قم، فرش تبریز، کاشان، افغان و نائین با قیمت‌ مناسب را دارد. تمامی فرش‌های دستباف طول عمر بالایی دارند و در صورتی که به شیوه صحیح نگهداری شوند، سالیان سال سالم باقی می‌مانند.

نظرات