ارز گراف (GRT) چیست؟

0

در دنیای بزرگ ارزهای دیجیتال همواره شاهد به وجود آمدن ارزهای جدید هستیم، ارز گراف از جمله ارزهایی است که به تازگی وارد دنیای پررقابت ارزها شده است. این ارز بنا بر ویژگی‌های خاص خود توانسته در مدت بسیار کوتاه رونمایی توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را جلب کند. فرایند خرید و فروش ارز دیجیتال گراف در طی چندین سال اخیر با رشد قابل توجهی مواجه بوده و در حال حاضر با برترین ارزهای موجود در بازار رقابت می‌کند. اگر شما هم سابقه فعالیت چندین ساله یا حتی چند روزه در بازار ارزهای دیجیتال را داشته باشید، نام این ارز پر سر و صدا را یکبار شنیده‌اید. البته ممکن است به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با این ارز در خرید ارز گراف دچار شک و تردید شوید. کسب اطلاعات کامل در مورد این ارز دیجیتال محبوب و خاص می‌تواند کمک زیادی به شما در تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری روی این ارز کند.

ارز گراف

پروژه و ارز گراف چیست؟

ارز گراف در واقع یک پلتفرم باز منبع باز (open Source) بوده و هدف اصلی از راه‌اندازی این پروژه تسهیل جمع‌آوری، پردازش و ذخیره اطلاعات، همچنین بازیابی اطلاعات در بلاک‌چین است. ارز دیجیتال گراف بر بلاک‌چین معروف اتریوم راه‌اندازی شده و بیشترین تاثیرگذاری آن در پروسه استفاده از داده‌های مرتبط برای افزایش کارایی برنامه غیر متمرکز Dapps است. پروژه ارز GRT در برنامه‌های حوزه دیفای یا همان غیر متمرکز و وب تری نقش بالقوه‌ای دارد.

بسیاری از توسعه‌دهندگان برنامه‌های دیفای با انتشار APIهایی از نوع متن باز به اپلیکیشن‌ها این امکان را فراهم می‌کنند تا با استفاده از ابزار graphQL در بستر بلاک‌چین فرایند جستجو را انجام دهند. البته در این روزها پروژه گراف در فرایند شاخصی‌سازی POA، Ethereum و IPFS مورد استفاده قرار می‌گیرد. امکان فروش و خرید ارز گراف از همان ابتدای عرضه خود در تمامی صرافی‌ها وجود داشته و از این جنبه هیچ گونه محدودیتی برای سرمایه‌گذاران وجود ندارد.

تاریخچه و توسعه‌دهندگان ارز گراف

فرایند ساخت، نهایی کردن پروژه و ارز گراف حدود ۳ سال طول کشید، جالب است بدانید این ارز دقیقا در زمانی وارد بازار شد که بازار فعالیت در حوزه بلاک‌چین به شدت داغ شده بود؛ اما بر خلاف بسیاری از پروژه‌های بلاک‌‌چین که کار خود را به صورت ناقص رها کردند، توسعه‌دهندگان پروژه گراف با تمام سختی‌ها به صورت تمام و کامل این پروژه را به اتمام رساندند. ایده اصلی این پروژه جنجالی برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ توسط دو تن از مهندسین حرفه‌ای و کاربلد مطرح شد. مهندسین نخبه Yaniv Tal و Brandon remirez خالقان ارز GTR و پروژه این ارز هستند.

البته این دو شخص حدود ۸ سال قبل از راه‌اندازی این پروژه با یکدیگر مشارکت و همکاری داشتند. جالب است بدانید این ارز در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۹٫۵ میلیون دلار توکن را در بازار ارزهای دیجیتال به فروش رساند، حدود ۱۰ میلیون دلار از این مبلغ مربوط به فروش کلی در اکتبر سال ۲۰۲۰ است. در واقع قیمت ارز گراف در این دو تاریخ یعنی سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ در بهترین حالت خود قرار گرفته بود، همین امر باعث افزایش صف خرید آن شد.

در اواسط ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ بسیاری از پروژه‌های دیفای رشد قابل توجهی داشتند، به گونه‌ای که بیش از میلیون‌ها جستجو در شبکه‌های بلاک‌‌چین انجام شده بود. تیم توسعه‌دهنده ارز دیجیتال گراف از این فرصت طلایی استفاده کرده و در همین زمان نیز روی غیر متمرکز کردن (Defi) این ارز اقداماتی را انجام دادند. از ژوئن سال ۲۰۲۰ پروژه ارز GTR به طرز شگفت‌انگیزی رشد کرده و این بار گراف توانست انفجار مهیبی را در بازار ارزهای دیجیتال به وجود آورد.

ارز گراف

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد ارز GRT

همان طور که می‌دانید هر یک از ارزهای دیجیتال موجود در بازار ویژگی‌ها خاص خود را دارد. ارز گراف نیز بنا بر نوع طراحی خود ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که منجر محبوبیت آن شده است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این ارز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وجود زیرساخت‌های غیر متمرکز
  • به کارگیری توکن‌های GRT با هدف افزایش امنیت بالقوه شبکه گراف
  • توکن‌های گراف از نوع ای آر سی ۲۰ بوده و روی بلاک‌چین اتریوم قرار گرفته‌اند؛
  • امکان استفاده از نودهای اتریوم و گراف در اپراتورهای نود مانند Infura و Alchemy

افزون بر این موارد ذکر شده ارز GTR مزیت‌ها و ویژگی‌های دیگری دارد. تمرکززادیی و امنیت بسیار بالا از دیگر ویژگی‌های بارز این ارز دیجیتال هستند.

آیا ارز گراف امن و مطمئن است؟

یکی از پرتکرارترین و متداول‌ترین سوالاتی که سرمایه‌گذاران به خصوص افراد تازه کار در رابطه با ارز GTR می‌پرسند، این است که آیا این ارز به میزان کافی امن و مطمئن است؟ بدون هیچ شک و شبه‌ای در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ارز گراف کاملا امن و مطمئن است؛ چراکه اکوسیستم این ارز برای حفظ امنیت و عملکرد شبکه بلاک‌چین خود از indexers، Curators و Delegators پشتیبانی می‌کند. زیرساخت شبکه این ارز بنا بر طراحی خاص خود همواره بیشترین میزان شفافیت را داشته و از این بابت هیچ نگرانی وجود ندارد.

پیش‌بینی قیمت ارز گراف در سال‌های آینده

قیمت ارز گراف هم‌اکنون حدود ۰٫۱۱۳ دلار در بازار ارزهای دیجیتال معامله می‌شود، حجم مبادلات روزانه این ارز ۵۴٫۵ میلیون دلار است. البته با توجه به رفتار این ارز در بازار ارزهای دیجیتال انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۴ با قیمت حداقلی ۶٫۵۴ دلار معامله شود. با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده قیمت ارز گراف در سال ۲۰۲۵ در صورت ادامه روند صعودی خود از ۱۰ دلار هم خواهد گذشت. در واقع رسیدن به این سطح برای ارز دیجیتال محبوب و توانمندی چون گراف اصلا دشوار نبوده و حتی برخی از کارشناسان انتظارات بیشتری از این ارز در سال‌های آتی دارند.

ارز گراف

سخن آخر

در این مقاله در مورد خصوصیات، تاریخچه و توسعه‌دهندگان، همچنین شبکه ارز گراف توضیحات کاملی ارائه شد. در حالت کلی می‌توان گفت که این ارز به توسعه‌دهندگان خود امکان دسترسی به بلاک‌‌چین‌های مختلف را فراهم کرده و بنا بر زیر ساخت بسیار قوی خود همواره از نظر سرمایه‌گذاری بسیار ایمن و مطمئن است.

با توجه به نظر کارشناسان و منتقدان آینده بسیار درخشانی نیز در انتظار این ارز محبوب است، به گونه‌ای که شاهد افزایش قیمت این ارز در سال ۲۰۲۵ به بیش از ۱۰ دلار خواهیم بود. فرایند سرمایه‌گذاری در این پروژه بسیار مدرن و مطمئن بی‌شک بسیار پرسود خواهد بود.

نظرات