اکسکینو
mrchoobi

بیوگرافی یوسف هاشمی زاده خالق برنج هاشمی + همسر و فرزندان و علت درگذشت

0

بیوگرافی یوسف هاشمی زاده خالق برنج هاشمی + همسر و فرزندان و علت درگذشت

یوسف هاشمی زاده : شالیکار، کشاورز و کاشف برنج گیلانی هاشمی متولد سال ۱۳۲۶ در روستای چاپارخانه خمام صبح دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ در سن ۷۴ سالگی بر اثر بیماری ریوی درگذشت. او یکی از کشاورزان استان گیلان است که سالها به عنوان شالیکار فعالیت کرده و به نام کاشف برنج هاشمی مشهور شده است. در ادامه به بیوگرافی یوسف هاشمی زاده و همسر و فرزندان وی همراه با سوابق ایشان می پردازیم.

بیوگرافی یوسف هاشمی زاده کاشف برنج هاشمی کیست

بیوگرافی یوسف هاشمی زاده و همسرش و فرزندان

نام یوسف هاشمی زاده با برنج هاشمی گره خورده است. او متولد سال ۱۳۲۶ در روستامی چاپارخانه خمام در استان گیلان است.

مرحوم هاشمی زاده خالق برنج هاشمی بود که بیش از ۶۰ درصد از شالیزارهای گیلان زیر کشت این محصول می‌رود.

برنج هاشمی یکی از خوش پخت ترین و خوش طعم ترین برنج های گیلانی است که همه ایرانیان طرفدار آن هستند. برنجی که با تلاش و کوشش یوسف هاشمی زاده کشف و کاشته شد و روانه بازار شد. سال هاست که از خوردن برنج هاشمی لذت میبریم، اما نمی دانستیم که چه کسی آن را برای اولین بار تولید و کاشته است. متاسفانه یوسف هاشمی زاده کاشف برنج هاشمی در سن ۷۴ سالگی بر اثر بیماری ریوی  ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ دار فانی را وداع گفت.

بیوگرافی یوسف هاشمی زاده خالق برنج هاشمی + همسر و فرزندان و علت درگذشت

یوسف هاشمی زاده درگذشت + علت فوت و درگذشت

یوسف هاشمی زاده یک از کشاورزان و شالیکاران گیلانی صبح دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ در سن ۷۴ سالگی بر اثر بیماری ریوی در یکی از بیمارستان قائم رشت دار فانی را وداع گفت.

او میراث بزرگی برای مردم گیلان و ایران به نام برنج هاشمی برجای گذاشت روحش شاد

یوسف هاشمی زاده درگذشت + علت فوت و درگذشت

سوابق

یوسف هاشمی‌زاده کشاورز چاپارخانه‌ای که یکی‌ از بهترین نمونه‌های برنج ایرانی به‌نام «برنج هاشمی» را کشف نموده بود. ثبت مالکیت تجاری و معنوی محصول برنج هاشمی یکی‌از وعده‌های مسوولان بود که علی‌رغم پیگیری هاشمی‌زاده و خانواده وی، تحقق نیافت.

یوسف هاشمی زاده

شهریورماه ۱۴۰۱ رامین هاشمی زاده پسر این کشاورز کتاب «تاریخچه برنج هاشمی» را از زبان یوسف هاشمی زاده منتشر کرد.

این کتاب که توسط انتشارات سپید قلم بندرانزلی روانه بازار کتاب شد علاوه بر سرنوشت زندگی مبتکر برنج هاشمی، درباره رسوم برنجکاری و اصطلاحات و صنایع دستی منطقه خمام هم مطالبی به رشته تحریر درآورده است

یوسف هاشمی یک کشاورزان نابغه ایرانی است که باعث تولید هزاران تن محصول بیشتر و مرغوبیت بیشتر برنج ایرانی به نام هاشمی شده است ، نوع دیگر برنج به نام برنج علی کاظمی است که همتای این نابغه کشاورزی است

همسر و فرزندان یوسف هاشمی زاده

یوسف هاشمی سال ها پیش ازدواج کرده است. ثمره این ازدواچ پر برکت شش پسر و سه دختر است .

عکس و بیوگرافی یوسف هاشمی زاده و همسر و فرزندانش

چگونگی کشف برنج هاشمی

مرحوم یوسف هاشمی در سال ۱۳۶۴ در زمین کشاورزی خود خوشه هایی را دید که با خوشه های برنج بینام متفاوت بودند این خوشه ها بلند تر و نازک تر از خوشه های بینام بودند ، او ابتدا این خوشه ها را جدا نمود و و آن را تا سال بعد نگه داشت ، یوسف هاشمی برای این خوشه های جالب و متفاوت خزانه ای جدا در نظر گرفت آنها را نشا کرد و در فصل برداشت هم جداگانه آنها را درو کرد .

سوابق یوسف هاشمی زاده

او کیسه های شلتوک را به کارخانه برنج کوبی روستای چاپارخانه برد ، مدیر کارخانه روستای چاپارخانه از دیدن این نوع برنج متعجب شد و نام این نوع برنج را از یوسف هاشمی پرسید و او در جواب گفت این برنج اسم ندارد ، مدیر کارخانه اسم برنج هاشمی را بر آن نهاد . اینگونه بود که برنج هاشمی کشف و نامگذاری شد .

یوسف هاشمی اولین کیسه شلتوک را به برادرش علی هاشمی داد تا او برنج هاشمی را در مزرعه خود نیز کشت کند ، کم کم برنج هاشمی در سرتاسر روستا پخش شد کم کم به روستاهای مجاور رسید و در انتها در تمام استان گیلان کاشت برنج هاشمی همه گیر شد

نظرات