اکسکینو
mrchoobi

تاریخ چهارشنبه سوری ۱۴۰۱ برای عید ۱۴۰۲ کی و چندمه؟ زمان دقیق

0

تاریخ چهارشنبه سوری ۱۴۰۱ برای عید سال ۱۴۰۲ در آخرین سه شنبه سال ۱۴۰۱ بعد از غروب آفتاب برگزار میشود که امسال در تقویم شمسی برابر روز سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ که مراسم شب چهارشنبه سوری با آداب و رسوم خاص در ایران و کشورهای فارسی زبان برگزار میشود.

تاریخ چهارشنبه سوری ۱۴۰۱

تاریخ چهارشنبه سوری ۱۴۰۱ کی است؟

به گزارش حرف تازه چهارشنبه سوری ۱۴۰۱ روز سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ است که چهارشنبه سوری برای عید ۱۴۰۲ محسوب می شود.

سه شنبه ،۲۳ اسفند ۱۴۰۱
۲۳ / ۱۲ / ۱۴۰۱

( مارچ ، مارس ) March 14, Tuesday
۱۴ – ۳ – ۲۰۲۳

الثلاثاء ،۲۱ شعبان
۲۱ / ۸ / ۱۴۴۴

براساس تقویم رسمی کشور، تاریخ چهارشنبه سوری ۱۴۰۱ غروب سه شنبه ۲۳ اسفندماه برابر با ۱۴ مارچ ۲۰۲۳ و ۲۱ شعبان ۱۴۴۴ است.

مراسم چهارشنبه سوری در آخرین چهارشنبه سال در شب سه شنبه بعد از غروب خورشید برگزار می‌شود و در این مراسم خوردن آجیل چهارشنبه و آتش بازی و قاشق زنی و از روی آتش پریدن مرسوم است.

گفتنی است، چهارشنبه سوری، یکی از جشن‌های قدیمی و دیرینه در ایران باستان است که در غروب آخرین سه‌شنبه سال و پیش از فرارسیدن نوروز برگزار می‌شود و شامل رسوم مختلفی از آتش‌افروزی و آتش‌بازی تا خوردن آجیل مشکل‌گشا، دورهمی‌های خانوادگی، قاشق‌زنی و… می‌شود

تاریخچه چهارشنبه‌سوری

چهارشنبه‌سوری از آداب و رسوم و سنت های قدیمی است که هنوز باقی ماندن است شعر خواندن و برپا کردن آتش و پریدن از فراز آن است. آن هنگام فردی که از روی آتش می‌پرد بلند می‌خواند: زردی من از تو، سرخی تو از من.

این آیین از آن جهت به غروب آخرین سه شنبه یا همان شب چهارشنبه موکول شده است که زرتشت، با رسیدگی حساب های گاه شماری به تنظیم و تدوین دقیق تقویم توفیق یافت و آن سالی بود که تحویل سال به سه شنبه ای مصادف شد که نیمه ی آن سه شنبه تا ظهر، جزئی از سال کهنه و نیمه ی بعد از ظهر جزو سال نو به حساب آمد؛ و چون آغاز هر روز را در نیمه ی شب همان روز می دانستند، بنابراین فردای آن سه شنبه را “نوروز” شناختند و شب را جشن گرفتند و آتش افروختند و از آن پس آن شب را “چهارشنبه سوری” قرار دادند.

یا در بیانی دیگر، در ایران باستان، روز چهارشنبه ی آخر سال نحوست داشته است و برای رفع این نحوست، آتش را که مظهر فروغ ایزدی بوده است، روشن می کردند و از روی آن می پریدند. از دیگر رسوم رایج در شب چهارشنبه سوری می توان اسپند دود کردن، آجیل خوردن، فال گرفتن، فال گوش ایستادن یعنی در کوی و گذر به حرف عابران گوش دادن، قاشق زنی که به طور معمول زنان روی خود را می پوشانند و با قاشق، یا کلید به خانه ها در می زنند و در مقابل نبز صاحب خانه شیرینی، میوه، سوپ، آجیل، پسته، مغز بادام، فندق، انجیر، کشمش و یا پول در ظرف آن ها می گذاشت و… رانام برد. جالب است بدانید این باورها و رسم ها هنوز به کلی فراموش نشده اند.

نظرات