سبزه عید با دانه نارنج + جدیدترین مدل سبزه عید ۱۴۰۲

0

در این پست می توانید روش کاشت سبزه عید با هسته میوه ها ۱۴۰۲ و سبزه عید با دانه نارنج و جدیدترین مدل سبزه عید ۱۴۰۲ و کاشت سبزه عید با هسته مرکبات و کاشت سبزه عید با هسته نارنج و کاشت سبزه عید را مشاهده کنید.

 سبزه عید با دانه نارنج

سبزه عید با دانه نارنج

سبزه سبز کردن یا سبزه انداختن یکی از سنت‌های زیبای نوروز است. هر ساله حدود یک ماه تا ۱۵ روز قبل از عید نوروز، بسیاری از ایرانیان در سرتاسر جهان اقدام به تهیه سبزه عید می‌کنند و با استفاده از انواع حبوبات مانند عدس، گندم، ماش و … سبزه‌های زیبایی تهیه می‌کنند تا در کنار دیگر اجزای سفره هفت سین، یک سفره زیبا و اصیل پهن کنند.

سبزه عید با دانه نارنج

مرحله اول؛ خیساندن هسته نارنج

در اولین مرحله از طرز تهیه سبزه عید با هسته نارنج باید هسته‌های سالم نارنج را جدا کنید و به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت در ظرف آب قرار دهید تا خیس بخورد.

سبزه عید با دانه نارنج

پس از گذشت ۲۴ ساعت، پوست هسته‌ها را به آهستگی جدا کنید، طوری‌که به مغز آسیبی وارد نشود.

برای اینکه هسته‌های پوست کنده خشک نشوند، آن‌ها را داخل یک ظرف آب قرار دهید.

سبزه عید با دانه نارنج

مرحله دوم؛ جدا کردن پوست هسته نارنج

سپس تخم مرکبات پوست کنده را مجددا داخل آب قرار دهید تا خشک نشوند.
توجه: این مرحله دلخواه و برای رشد سریعتر جوانه است.

سبزه عید با دانه نارنج

مرحله سوم؛ کاشتن هسته نارنج در خاک

بعد از جدا کردن پوست هسته نارنج باید یک گلدان مناسب برای سبز کردن سبزه نارنج انتخاب کنید. ته گلدان را سوراخ کنید. سپس مقداری خاک در گلدان بریزید. هسته‌ها را با فاصله نه خیلی زیاد و نه خیلی کم با دقت در عمق ۲ سانتی‌متری گلدان بکارید.

سبزه عید با دانه نارنج

مرحله چهارم؛ ریختن خاک و سنگریزه روی هسته نارنج

در این مرحله، گلدانی را از قبل پر از خاک کنید. سپس هسته‌های نارنج را در فواصل نه خیلی زیاد و نه خیلی کم و با دقت روی خاک گلدانتان قرار دهید. دقت کنید که انتهای گلدان شما سوراخ باشد تا هنگام آبیاری آب اضافی از آن خارج شده و از آسیب و ایجاد پوسیدگی جلوگیری شود.
در ادامه، یک لایه نازک خاک روی هسته‌ها ریخته و مقداری سنگ ریزه روی آن‌ها را بپوشانید.

سبزه عید با دانه نارنج
بهتر است گلدان را در محلی آفتابگیر قرار دهید. برای دو روز اول، روی گلدان پلاستیک بکشید و روزی چند بار با اسپری هسته‌ها را آب بدهید.
هسته‌های گلدان شما پس از گذشت ۱۴ تا ۳۰ روز شروع به جوانه زدن می‌کنند.

سبزه عید با دانه نارنج

گلدانی که دانه‌ها را درون آن می‌کارید باید در انتهایش سوراخی برای خارج شدن آب داشته باشد تا آبیاری باعث پوسیدگی و فساد آن نگردد.

چرا سبزه عید با دانه نارنج بکاریم؟

سبزه عید با دانه نارنج

به طور معمول برای درست کردن سبزه عید از گندم و برخی از انواع غلات و حبوبات استفاده می‌شود که بعد از ۱۳ روز عید شروع به پوسیدگی و خراب شدن می‌کند. از طرفی ریختن این سبزه‌های پوسیده موجب زشت شدن محیط اطراف ما و از بین بردن مقدار زیادی منبع غذایی می‌شود. از همین رو در چند سال اخیر پیشنهاد شده است که به جای استفاده از این نوع سبزه‌ها از هسته نارنج و مرکبات استفاده شود.

نظرات