آشنایی با فیلترهای تصفیه آب خانگی

0

با توجه به افزایش استفاده از دستگاه های آب تصفیه کن خانگی و نقش آنها در پاکسازی آلاینده های آب شهری، آشنایی با انواع سیستم ها و مراحل این دستگاه ها شما را در انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب مناسب با محل زندگی خود یاری خواهد نمود.

هر یک از مراحل و فیلترهای تصفیه آب وظیفه ای را بر عهده دارند که هر یک مسئول حذف بخشی از آلودگی و املاح مضر آب می باشند. تعداد فیلترها و مرحله های تصفیه آب نقش بسزایی در کیفیت آب مصرفی نهایی خواهند داشت.

 تصفیه آب خانگی

در این مطلب به معرفی انواع دستگاه تصفیه آب و فیلترهای تصفیه آب می پردازیم:

انواع دستگاه تصفیه آب

  • سیستم اسمزمعکوس

روش تصفیه آب اسمز معکوس می تواند در کاهش سختی آب بسیار موثر عمل کند و از بهترین روش های تصفیه آب حال حاضر بشمار می آید. این سیستم جدید ترین فناوری است که امروزه در اکثر آب تصفیه کن های خانگی استفاده می شود و قادر است ذرات و ناخالصی ها و املاح آب را تا ۹۹٫۹۹ درصد از بین ببرد. این دستگاه از فیلتر پروپیلن برای از بین بردن رسوبات، فیلتر کربن پودری برای حذف مواد شیمیایی و کلر، فیلتر کربن بلاک برای از بین بردن بو و مزه ی بد آب، فیلتر ممبران برای حذف املاح و سختی آب، فیلتر پست کربن برای از بین بردن بو و مزه ی بد آب درون منبع و فیلتر مینرال جهت حفظ مواد و املاح معدنی آب تشکیل شده است.

این ۶ فیلتر اصلی دستگاه های اسمز معکوس هستند و دستگاه هایی با مراحل ۷ یا ۸ نیز وجود دارند که کارایی متفاوتی نسبت به این نوع دستگاه دارند. دستگاه اسمز معکوس از یک پمپ برای ایجاد فشار آب جهت عمل اسمز معکوس استفاده می کند و یک دستگاه برقی است و یک مخزن ذخیره آب نیز در اختیار دارد.

فیلترهای کربنی موجود در مراحل دوم و سوم این دستگاه کاملا کربن گیاهی بوده و از پوسته نارگیل تولید شده‌اند. در مرحله سوم فیلتر کربن بلاک به محافظت از فیلتر ممبران (قلب اصلی سیستم اسمز معکوس) می‌پردازد. فیلتر اصلی مینروا که ممبران اسمز معکوس بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی آمریکایی فیلمتک (Filmtec) و گلد تورای است، یک فیلتر ریزبافت ۱۳ لایه است که املاح بسیار مضر و سرطان زایی همچون نیترات، نیتریت، آرسنیک و آلومینیوم و املاح دیگر کوچکتر از ۰,۰۰۰۱ میکرون را از آب آشامیدنی حذف نموده و توانایی کاهش سختی آب آشامیدنی تا زیر ۱۰۰ را دارد. این فیلتر دارای پساب فاضلاب است و پس از تصفیه املاح مضر آنها را به فاضلاب هدایت می‌کند و آب تصفیه شده نیز به تانک تصفیه آب مینروا خواهد رفت.

فیلتر شماره پنجم آب تصفیه کننده خانگی مینروا Minerva فیلتر کربن خطی به شیرین نمودن بو، طعم و رنگ آب کمک شایانی می‌کند و از طعم تلخ آب تصفیه شده جلوگیری خواهد نمود. فیلتر مینرال معدنی ساز مینروا در مرحله ششم، املاح معدنی مفیدی که در طی مراحل تصفیه‌ی آب آشامیدنی حذف و تصفیه شده بودند همچون کلسیم، منیزیم، سدیم، بی کربنات را در آب آشامیدنی غنی سازی می‌کند تا سختی آب بیش از اندازه کاهش پیدا نکند و آب تصفیه شده برای بدن انسان ضرر نداشته باشد.

فیلتر مرحله هفتم یعنی فیلتر قلیایی کننده (آلکالاین) آب آشامیدنی، با افزایش سطح ph آب آشامیدنی شهری، هم از مضرات آب اسیدی برای معده و در کل سلامت بدن جلوگیری می کند و هم خواص آب قلیایی برای سلامت بدن انسان را به آب آشامیدنی می‌افزاید. از مهم‌ترین و بهترین خواص آب قلیایی برای بدن انسان، داشتن خواص آنتی اکسیدانی یا ضد سرطانی قوی می‌باشد.

فیلتر مرحله هشتم اکسیژن ساز O2+ یا O2PLUS مینروا با افزایش سطح اکسیژن موجود در آب سالم آشامیدنی، بدن را همیشه هیدراته نگه می‌دارد. هیدراته بودن بدن انسان باعث شادابی و شفافیت پوست می‌گردد و همچنین از بروز لک‌های پوستی بر روی صورت جلوگیری خواهد کرد. این مدل از برند تصفیه کننده آب مینروا، کامل‌ترین و پرفروش‌ترین تصفیه آب خانگی در ایران محسوب می‌شود و یک دستگاه تصفیه آب حرفه‌ای تمام عیار است. جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه این محصول مراجعه کنید.

تصفیه آب خانگی

  • سیستم اولترا فیلتراسیون

دستگاه تصفیه آب اولترا فیلتراسیون UF دارای فیلتر هایی است که قادرند به خوبی رسوبات و مواد جامد آب را از بین ببرند و مواد شیمیایی آب مثل کلر را نیز حذف کنند. این فیلتر ها به دلیل این که منافذ بزرگ تری نسبت به ممبران اسمز معکوس دارند نمی توانند تمام مواد مضر آب را از بین ببرند و روشی موثر برای کاهش سختی آب نیستند. دستگاه اولترا فیلتراسیون به دلیل نداشتن پمپ، بدون برق کار می کند و یک دستگاه بسیار کم مصرف می باشد. کسانی که به دنبال کاهش رسوبات و کلر از آب آشامیدنی خود هستند و سختی آب کمی دارد این دستگاه کوچک و ارزان قیمت می تواند برای آن ها مناسب باشد.

دستگاه تصفیه آب اولترا فیلتراسیون یک دستگاه تصفیه آب کوچک خانگی برای از بین بردن رسوبات و مواد درشت آب و کلر موجود در آن است. سیستم تصفیه آب اولترا فیلتراسیون UF یک دستگاه بدون پمپ تصفیه آب می باشد و مناسب مناطقی است که فشار آب زیادی داشته باشد. اما چرا فقط رسوبات و کلر آب را از بین می برد؟ چون فیلتر های تصفیه آب درون این دستگاه از نوع فیلتر های پیش تصفیه می باشند یعنی فیلتر های الیافی و کربنی.

بنابراین فقط مواد درشت تر آب مثل شن و ماسه و گل و لای و هم چنین کلر و مواد جانبی آن در این فیلتر ها به دام می افتند. به دلیل این که این دستگاه پمپ ندارد بدون برق کار می کند و قیمت ارزان تری دارد. این دستگاه یک تصفیه آب بدون مخزن ذخیره آب نیز می باشد. یعنی برای برداشتن آب تصفیه شده در همان لحظه دستگاه شروع به کار می کند و مدت زمان بیشتری طول می کشد تا آب را در اختیار ما قرار دهد.

دستگاه UF خروجی فاضلاب نیز ندارد و از نظر جا گیری و حجم دستگاه بسیار کوچکی می باشد و برای کسانی مناسب است که می خواهند یک دستگاه کم مصرف و کوچک داشته باشند. هم چنین اگر سختی آب ندارید این دستگاه می تواند برای شما مناسب باشد، چرا که به دلیل منافذ بزرگ فیلتر ها، نمی تواند املاح ریز آب را حذف کند.

تصفیه آب خانگی

  • سیستم قلیایی

دستگاه تصفیه آب قلیایی یکی از انواع دستگاه های اسمز معکوس می باشد. این دستگاه پس از طی مراحل تصفیه آب به روش اسمز معکوس در مرحله ی هفتم با یک فیلتر قلیایی سختی آب را تنظیم می کند. از آن جایی که آب در فیلتر ممبران تمام املاح خود را از دست داده است هیچ گونه املاح معدنی مفیدی در آن وجود ندارد. فیلتر قلیایی با افزایش سختی آب به میزان استاندارد تعیین شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، املاح معدنی مثل کلسیم و پتاسیم را به آب اضافه می کند. این آب حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است که برای پیشگیری از سرطان بسیار موثر هستند. هم چنین آب قلیایی آب رسانی بهتری را در بدن دارد و از بروز مشکلات پوستی و گوارشی نیز جلوگیری می کند.

وجود فیلتر دستگاه تصفیه آب یونیزه قلیایی در مرحله هفتم انواع تصفیه کننده آب خانگی که به فیلتر آلکالاین Alkaline نیز مشهور است موجب افزایش سطح ph آب آشامیدنی میگردد . پ هاش آب آشامیدنی یک عدد بین ۰ الی ۱۴ است . در صورتی که ph آب آشامیدنی بین ۰ تا عدد ۶٫۹۹ باشد یعنی آب آشامیدنی اسیدی است و هر چه این عدد بیشتر به صفر نزدیک باشد آب نیز اسیدی تر است . وجود زنگ لوله در لوله کشی گالوانیزه آب آشامیدنی شهری باعث اسیدیته شدن آب آشامیدنی میشود .

وقتی ph آب آشامیدنی دقیقا روی عدد ۷ قرار گیرد یعنی آب آشامیدنی نه اسیدی است و نه قلیایی . این به این معناست که شما نه مضرات آب آشامیدنی اسیدی را دریافت خواهید نمود و نه از خواص و فواید نوشیدن آب قلیایی بهره میگیرید اما آب قلیایی چه آبی است ؟ . هر چه ph آب بالای عدد ۷ و بین ۷ الی ۱۴ باشد آب آشامیدنی اصطلاحا یونیزه قلیایی میشود . حال چگونه آب قلیایی درست کنیم یا بسازیم ؟ و خواص و مضرات آب قلیایی چیست ؟

با توجه به بررسی های انجام شده فیلتر قلیایی کننده آب آشامیدنی در دستگاه آب یونیزه قلیایی مینروا ، سطح ph آب پس از تصفیه شدن بین عدد ۷٫۵ الی ۹ قرار میگیرد که میزان استاندارد یونیزاسیون آب آشامیدنی است و ضرری برای بدن انسان نخواهد داشت .

تصفیه آب خانگی

معرفی فیلترهای آب تصفیه کن

یک دستگاه تصفیه آب ۶ مرحله ای اسمز معکوس به ترتیب مراحل زیر آلاینده های آب را از بین می برد:

فیلتر تصفیه آب پروپیلن

این فیلتر که از جنس الیافی است در مرحله ی اول رسوبات و مواد درشت تر آب مثل گل و لای و جلبک ها و شن و ماسه را از بین می برد. حذف این مواد در مرحله ی اول باعث می شود تا به فیلتر های دیگر مخصوصا ممبران آسیبی وارد نشود.

محفظه نگهداری این فیلتر تصفیه آب یا حوزینگ Housing آن شفاف بوده و عمر آن از تغییر رنگ آن مشخص می‌گردد. در حالت استفاده نشده، رنگ فیلتر مرحله اول سفید می‌باشد و پس از اشباع شدن از ناخالصی‌ها به رنگ قهوه‌ای تیره در می‌آید. عمر این فیلتر پلی پروپیلن بسته به محل نصب دستگاه تصفیه آب غالبا و تعویض فیلتر تصفیه آب، بین ۳ تا ۴ ماه می‌باشد.

فیلتر تصفیه آب فیلتر کربن پودری

فیلتر کربن پودری در مرحله ی دوم گاز ها و مواد شیمیایی مثل کلر و متعلقات آن را از بین می برد و باعث بهتر شدن بو و مزه ی آب می شود. این فیلتر از جنس پوست نارگیل و کاملا گیاهی و غیر مضر برای انسان می باشد.

فیلتر شماره دوم دستگاه تصفیه آب خانگی، کربن گرانول، برای شیرین کردن مزه آب و رنگ و بوی آب داخل دستگاه نصب می‌شود و مدت عوض کردن آن همانند فیلتر مرحله اول و مرحله سوم ۳ تا ۴ ماه می‌باشد. مرحله دوم، کربن اکتیو یا کربن فعال نیز نامیده می‌شود. دانه‌های کربن فعال گیاهی ساخته شده از پوسته‌ی نارگیل، تشکیل دهنده فیلتر مرحله دوم هستند و این فیلتر به حذف کلر از آب آشامیدنی تصفیه شده شما کمک شایانی خواهد کرد.

فیلتر تصفیه آب فیلتر کربن بلاک

فیلتر کربن بلاک ساختاری مشابه فیلتر قبل دارد و کار آن را تکمیل می کند. یعنی هر آن چه از مواد شیمیایی باقی مانده در آب را از بین می برد به دلیل آن که منافذ ریزتری دارد. این فیلتر در نهایت موجب می شود تا بو و مزه و رنگ آب بسیار بهتر شود.

فیلتر شماره سوم دستگاه تصفیه آب خانگی که شباهت زیادی به فیلتر مرحله دوم دارد، کربن بلاک نامیده می‌شود و با یک نوار توری پوشانده شده و تکمیل کننده فیلتر مرحله دوم است و ذرات بزرگ‌تر از ۵ میکرون را حذف می‌کند.

عمر این فیلتر تصفیه آب نیز همانند فیلتر شماره یک و شماره دو، ۳ تا ۴ ماه می‌باشد و پس از آن نیاز به تعویض دارد. عملکرد فیلتر کربن بلاک نیز همانند مرحله دوم است و در واقع مکمل همدیگر می‌باشند. این دو فیلتر کلرامین و مواد جانبی کلر را از آب آشامیدنی تصفیه می‌کنند، تا کار پیش تصفیه یا Pre-Filter به خوبی انجام گیرد و فیلتر اصلی دستگاه تصفیه به مشکل بر نخورد.

فیلتر فیلتر تصفیه آب ممبران

اصلی ترین بخش دستگاه فیلتر ممبران می باشد. این فیلتر دارای چندین لایه غشا است که میلیون ها منافذ ریز به قطر ۰۰۰۱/۰ میکرون دارد. پمپ با فشار زیاد آب را وارد این فیلتر می کند  تا املاح، نیترات، فلزات سنگین و باکتری ها و میکروب های آب کاملا از بین بروند سختی آب کم شود.

مهم‌ترین و اصلی‌ترین مرحله دستگاه‌های تصفیه آب خانگی که از سیستم اسمز معکوس Reverse Osmosis System بهره می‌برند، ممبران است. بهترین زمان تعویض فیلتر ممبران Membrane با تست تی دی اس (TDS Meter) مشخص می‌گردد. نحوه تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی را می‌توانید در مقالات سایت تصفیه آسا مطالعه نمایید. بسته به سختی آب و منطقه نصب دستگاه تصفیه آب بین یک تا یک سال و نیم است هر گاه طعم آب ورودی به دستگاه با آب خروجی مشابه باشد؛ یعنی وقت عوض کردن فیلتر مرحله چهارم فرا رسیده، البته در نظر داشته باشید که در صورت تعویض فیلترها در تایم مقرر تعویض آن و به موقع سه فیلتر اول (مرحله یک دو سه)، ممبران تا ۲ سال نیز عمر می‌کند.

فیلتر فیلتر تصفیه آب پست کربن

آب پس از عبور از ممبران به دلیل فشار کمی که دارد وارد مخزن دستگاه می شود و اگر به مدت طولانی در آن بماند ممکن است بو و مزه ی بدی بگیرد. فیلتر پست کربن وظیفه ی از بین بردن بو و مزه ی بد آب درون مخزن را دارد و با تصفیه نهایی آب آن را وارد فیلتر بعدی می کند.

فیلتر مرحله پنجم با در نظر گرفتن میزان آبی که از دستگاه تصفیه می‌شود، تا ۱۵۰۰ گالن معادل ۵۶۸۰ لیتر عمر می‌کند. معمولا عمر مفید فیلترها در مرحله پنجم تصفیه آب هر شش ماه می‌باشد. کربن خطی یا پست کربن، عملکرد دستگاه تصفیه شما را مانند یک آب شیرین کن خانگی تایوانی می‌کند. یعنی بو و طعم آب آشامیدنی شما را شیرین و بهبود می‌دهد که این برای بسیاری از کودکان و بانوان دلنشین است.

فیلتر پست کربن پنجمین فیلتر از تصفیه آب‌های شش مرحله ای یا هفت مرحله ای قلیایی است و عملکرد بسیار منحصر به فردی دارد. کربن داخل این فیلتر از پوسته‌ی نارگیل ساخته شده و کاملا گیاهی می‌باشد.

تصفیه آب خانگی

فیلتر فیلتر تصفیه آب مینرال

به دلیل آن که در فیلتر ممبران تمام املاح مفید و مضر آب حذف می شود و ph آب بسیار پایین می آید، خاصیت معدنی خود را از دست می دهد و مواد معدنی آن نیز از بین می رود. برای حل این مشکل فیلتر مینرال در مرحله ی ششم قرار می گیرد. این فیلتر از جنس سنگ های معدنی مثل کلسیم و پتاسیم است و آب با عبور از آن این مواد را به خود جذب می کند.

فیلتر مرحله ششم نیز همانند مرحله پنجم تصفیه آب، شش ماه عمر می‌کند که به صورت دوره‌ای هر شش ماه تعویض فیلتر می‌شوند و بعد از سه بار تعویض یعنی پس از گذشت یک سال و نیم سه فیلتر مرحله چهارم، پنجم و ششم با هم نیاز به تعویض فیلتر دارند. این تعویض کلی برای این است که آبی سالم، تمیز و عاری از هرگونه مواد مضر و گوارا بنوشید. مرحله ششم معمولا فیلتری با پوسته‌ی زرد رنگ بوده و مینرال نامیده می‌شود.

عملکرد مینرال این گونه است که در این مرحله املاح مفید همچون کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم را که توسط فیلتر ممبران مرحله چهارم تصفیه شده بود، به آب آشامیدنی بر می‌گرداند. زمان تعویض فیلتر مینرال همچون پست کربن و آلکالاین قلیایی (فیلتر مرحله هفتم دستگاه های تصفیه آب هفت مرحله ای) هر شش ماه می‌باشد. پک کامل فیلتر تصفیه آب در دستگاه های ۶ مرحله ای شامل شش فیلتر و در دستگاه های ۸ مرحله ای شامل ۸ فیلتر میباشند.

تعویض فیلترهای تصفیه آب 

فیلترهای تصفیه آب بسته به محل استفاده و میزان آلودگی آب، هر چند مدت یکبار نیاز به تعویض دارند. در یک دستگاه تصفیه آب ۶ مرحله ای معمولا فیلترهای پایین و بالا جدا از هم و با فواصل زمانی مشخص تعویض می گردند. زمان تعویض هر فیلتر تصفیه آب با یکدیگر متفاوت است. تعویض فیلتر های پایین دستگاه یعنی مراحل ۱ تا ۳ هر ۴ الی ۶ ماه یک بار است.

فیلتر های بالای دستگاه که شامل ممبران و پست کربن و مینرال هستند عمر مفید بیشتری دارند. نعویض ممبران معمولا هر یک سال تا یک سال و نیم انجام می شود و بستگی به میزان سختی آب دارد. فیلتر پست کربن نیز سالی یک بار و فیلتر مینرال تا دو سال نیز می تواند عمر کند. تعویض فیلتر قلیایی هم یک سال تا یک سال و نیم یک بار انجام می گیرد.

تعویض فیلتر تصفیه آب ۶ مرحله ای و یا دستگاه تصفیه آبی نیازمند دقت و رعایت اصول فنی می باشد که بهتر است این کار را به کارشناسان فنی و تکنسین ها بسپارید تا به درستی فیلتر ها نصب شوند و مشکلی برای دستگاه پیش نیاید.

تصفیه آب خانگی

خرید فیلترهای تصفیـه آب خانـگی

برای خرید و تعویض فیلتر های تصفیه آب بهتر است از نمایندگی های معتبر برندهای تصفیه آب در کشور خرید نمایید. مرکز خرید فیلتر تصفیه آب تصفیه آسا یکی از واردکنندگان و عرضه کنندگان مطرح در حوزه تصفیه آب می باشد. شما در این مرکز می توانید انواع فیلترها و قطعات تصفیه آب اورجینال اصل تایوان را تهیه نمایید.

بهتر است فیلتر خریداری شده با برند دستگاه شما یکی باشد، برای مثال اگر دستگاه تصفیه آب شما مارک سافت واتر می باشد، بهتر است از فیلترهای تصفیه آب سافت واتر برای دستگاه خود استفاده نمایید.

برای خدمات تعویض فیلتر و سرویس دستگاه های تصفیه آب خانگی نیز می توانید از شرکت تصفیه آسا کمک بخواهید تا در اسرع وقت کارشناسان فنی این مرکز با رعایت پروتکل های بهداشتی به محل شما مراجعه نموده تا نسبت به درخواست شما اقدام نمایند.

نظرات