رتبه بندی شرکت های پیمان کاری

0

هر شرکت رتبه پیمان کاری ابنیه تاسیسات و آب جهت اخذ پروژه از نهادها و سازمانها ی دولتی می بایستی گواهینامه صلاحیت پیمانکاری دریافت نماید. این گواهینامه صلاحیت در اصطلاح گرید یا رتبه نامیده می شود.مرجع بررسی و رتبه بندی شرکت، سازمان برنامه و بودجه کشور می باشد

 شرکت های پیمان کاری

ثبت سفیر بهترین موسسه  ثبتی برای ثبت شرکت ، ثبت برند، کارت بازرگانی،تغییرات شرکت،اخذ رتبه و….

اخذرتبه پیمان کاری:

شرکت های پیمانکاری مجموعه هایی هستند که با افراد حقیقی و حقوقی گوناگون برای فعالیت در زمینه های تخصصی رشته های زیر قرارداد می بندند:

 1. ساختمان و ابنیه
 2. راه و ترابری
 3. صنعت و معدن
 4. تاسیسات و تجهیزات
 5. کشاورزی
 6. آب
 7. کاوش های زمینی
 8. ارتباطات
 9. نفت و گاز
 10. نیرو
 11. مرمت آثار باستانی

اطلاعات بیشتر :صفر تا صد اخذ رتبه

ارتقا رتبه پیمان کاری:

شرکت های پیمان کاری

ارتقا رتبه پیمان کاری  شرایط ویژه و خاصی جداگانه از اخذ مجدد رتبه ندارد و به اصطلاحی همان اخذ مجدد می باشد و شما برای ارتقا رتبه خود همان مراحل اولیه که برای اخذ رتبه پیمانکاری طی کردید مجددا نیز طی نمایید. شما در ارتقا رتبه پیمانکاری تنها نیازمند اعتبار و امتیاز بیشتر در پروژه ها، کارکرد مالی و امتیاز مهندسین خود میباشید.

برای این امر شما نیاز دارید تا تمام امتیاز هایی که در هر بخش وجود دارد را کسب کنید تا به راحتی بتوانید برای آن اقدام نمایید به عنوان مثال یکی از مواردی که برای دریافت رتبه ۴ پیمانکاری مهم است داشتن کارگاه، تامین ایمنی آن، داشتن و تامین تاسیسات و تجهیزات مورد نیاز در آن محل، شرکت در مناقصات دولتی یا خصوصی برای دریافت پروژه های مرتبط جهت تکمیل امتیاز مورد نیاز و بسیاری از موارد دیگر.بصورت خلاصه باید گفت که شما جهت ورود به پایه های بالاتر در رشته خود باید اثبات کنید که شرکت شما از هر لحاظ دارای صلاحیت، قدرتمند، دارای ظرفیت و توان اجرایی پروژه ها با حفظ امنیت و ایمنی و… است که تاییدیه های لازم برای آن را دریافت کنید.

ثبت سفیر بهترین موسسه   ثبتی برای ثبت شرکت ، ثبت برند، کارت بازرگانی،تغییرات شرکت،اخذ رتبه و….

منظور  از اخذ رتبه ۵ پیمان کاری :

رتبه پیمانکاری دارای چند درجه می باشد به این صورت که پایین ترین درجه ، درجه ۵ و به ترتیب ۴ و ۳ و ۲ و بالاترین درجه آن ۱ می باشد. هر شرکت که قصد اخذ گرید دارد ابتدا فقط میتواند رتبه ۵ پیمانکاری را دریافت نماید یعنی بدون اخذ رتبه ۵ پیمانکاری نمیتوان مستقیما” رتبه ۴ پیمانکاری به پایین یعنی ۳ و ۲ و ۱ را دریافت نمود.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید: به هنگام اخذ رتبه پیمانکاری برای رشته های مختلف در پایه ۵ حداکثر امکان اخذ تا دو رشته انتخابی را خواهیم داشت. در صورتی که بخواهیم برای رشته دیگری در این پایه رتبه اخذ نماییم باید یکی از رشته هایی را که قبلا در این پایه رتبه اخذ نموده بودیم را به پایه بالاتری ارتقا دهیم تا در پایه ۵ ظرفیت جهت اخذ رتبه برای رشته جدید باز شود و بتوانیم رشته انتخابی جدید را هم دارای رتبه کنیم.

شرکت های پیمان کاری

شرایط اخذ گواهی نامه صلاحیت پیمان کاری:

توجه داشته باشید که عوامل متعددی در تعیین نمودن رتبه و گرید برای یک شرکت پیمانکاری تاثیرگذار هستند. سوابق تحصیلی و کاری اعضا هیات مدیره و پرسنل شرکت، سوابق کاری شرکت، وضعیت حساب های مالی و … همگی در رتبه به دست آمده تاثیرگذار می باشند.

یکی از مهم ترین عوامل موثر در کسب پایه بالا در رتبه بندی پیمانکاری تعداد نیروهای متخصص فنی و مهندسی موجود در اعضای هیئت مدیره است. و اگر به دنبال رتبه بهتر برای شرکت خود هستید بهتر است اکثریت اعضا هیئت مدیره دارای حداقل مدرک تحصیلی  کارشناسی در رشته مرتبط .سابقه کاری مربوط به رسته مهندسی و یا مدیریت باشند. اگر این اعضا دارای رزومه پزوهشی پرباری نیز باشند شانس اخذ پا یه برتر برای شمابسیار بیشتر از سایر شرکت ها است

شرکت های پیمان کاری

الزامات گرفتن گرید شرکت :

رعایت مقررات حفاظت فنی و بهداشت کار (پیش از شروع کار، پیمانکار باید قوانین مخصوص کارفرما را برای کار در کارگاه از وی طلب کرده و بعد از دریافت آنها به تمامی موارد عمل نماید.)

عملیات مجهز شدن کارگاه باید در مدت زمان مشخص شده و مطابق با شرایط منطقه توسط پیمانکار انجام پذیرد.

توجه به حفاظت فیزیکی از کارها توسط پیمانکار

بیمه کردن ساختمان ها و تاسیسات موقت کارگاه در برابر حوادث و بلایای طبیعی

ثبت سفیر بهترین موسسه   ثبتی برای ثبت شرکت ، ثبت برند، کارت بازرگانی،تغییرات شرکت،اخذ رتبه و….

شرایط دقیق اخذ رتبه پیمان کاری :

 1. عدم وجود ممنوعیت ‌های مقرر در اصول ۴۹ و ۱۴۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 2. عدم سو‌ء سابقه شرکت در فعالیت های پیمانکاری
 3. عدم وجود هیچ گونه ممنوعیتی در اعطای صلاحیت به شرح مندرج در بند ۲۴ و ضوابط ارزشیابی پیمانکاران
 4. دو سوم اعضای هیئت مدیره باید حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی باشند.
 5. اعضا هیات مدیره از اعضا دولت نباشند.
 6. افراد امتیاز آور شرکت دارای سابقه کار و مدرک تحصیلی مرتبط با رشته باشند.
 7. افراد امتیاز آور و مدیرعامل واد شرایط برای اخذ امتیاز کامل باشند.

اطلاعات بیشتر: چگونگی اخذ رتبه بندی انفورماتیک

مدارک مورد نیاز برای اخذ رتبه ۵ پیمان کاری :

در شرکت سهامی خاص : اساسنامه شرکت، اظهارنامه مالیاتی، روزنامه رسمی تاسیس و در صورت داشتن تغییرات آخرین روزنامه تغییرات.

در شرکت با مسئولیت محدود : اساسنامه شرکت ، تقاضانامه شرکت ، شرکت نامه، روزنامه رسمی تاسیس و در صورت داشتن تغییرات آخرین روزنامه تغییرات شرکت.

مدارک مربوط به محل شرکت که سند مالکیت یا اجاره نامه شرکت طبق روزنامه رسمی شرکت می باشد.

ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه سهامداران و اعضای هیئت مدیره (ضمنا برای مهندسین ارائه استعلام سابقه بیمه از شرکتهای که برای آنها پرداختی بیمه انجام داده اند به اضافه نامه گواهی کار مرتبط با رشته مورد درخواست از شرکت هایی که نام آنها در لیست سابقه بیمه ارائه شده باشد.

سربرگ رسمی شرکت

دارا بودن مدرک لیسانس مربوطه برای دو سوم اعضا هیئت مدیره یعنی به عنوان مثال چنانچه اعضای هیات مدیره شرکت ۳ نفر می باشند حتما باید دو نفر از اعضا دارای مدرک لیسانس باشند که این لیسانس می تواند مرتبط با غیر مرتبط باشد.

شرکت های پیمان کاری

مدارک لازم برای جهت رتبه بندی شرکت:

 1. حداقل دو سوم اعضای هیئت مدیره می باید تحصیلات دانشگاهی مرتبط با رشته پیمانکاری را دارا باشند و مدرک تحصیلی شان حداقل لیسانس باشد
 2. ارائه کارت وضعیت خدمت وظیفه اعضای آقای هیئت مدیره
 3. مدارک مربوط به سوابق بیمه ای
 4. مدارک ثبتی شرکت (شامل اساسنامه، اظهارنامه، روزنامه ی رسمی، تغییرات،صورت جلسه، شرکت نامه و تقاضا نامه)
 5. اظهارنامه مالیاتی به همراه گزارش حسابرس رسمی
 6. کد اقتصادی شرکت
 7. مدارک شناسایی اعضای هیئت مدیره
 8. رزومه کاری و تحصیلی اعضا هیئت مدیره
 9. اجاره نامه و یا سند رسمی شرکت
 10. رتبه بندی قبلی(درصورت وجود)
 11. اصل و کپی آخرین صورتجلسه هیات مدیره با قید میزان سهام سهامداران شرکت
 12. کپی قراردادها و مفاصاحساب آنها

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان میتوانید با

موسسه حقوقی ثبت سفیر تماس بگیرید 

۰۲۱۸۸۵۴۸۰۵۴

۰۲۱۸۸۵۳۸۶۳۷

۰۲۱۸۸۷۳۸۳۶۳

۰۲۱۸۸۷۳۳۱۱۸

شرایط مهندس برای اخذ رتبه ۵ پیمان کاری :

مهندسانی که عضو هیئت مدیره باشند، برای اخذ رتبه ۵ پیمانکاری باید یکی از شرایط زیر را برای تایید صلاحیت باید داشته باشند:

یک مهندس با حداقل مدت ۷ سال سابقه بیمه مستند با کار مرتبط در شرکت رتبه دار باشد. لازم به ذکر است که چنانچه سوابق بیمه از شرکتی است که دارای گواهی نمی باشد تنها شرط پذیرش این است که آن شرط پروژه های مرتبط با رشته مورد تقاضا داشته باشد.

دو نفر مهندس با ۳ سال سابقه بیمه مستند و مرتبط با کار در شرکت رتبه دار باشد. یکی از مزایای داشتن دو مهندس با شرایط کامل در این است که در این صورت شرکت می تواند در دو رشته ی تحصیلی مهندس تقاضای رتبه نماید.

www.ilsafir.com

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان میتوانید با

موسسه حقوقی ثبت سفیر تماس بگیرید  ۰۲۱۸۸۵۴۸۰۵۴

نظرات