فرصت ویژه تحصیل رشته داروسازی در کشور چک

0

جمهوری چک به عنوان یک مقصد پیشرو برای تحصیل پزشکی، برخی از بهترین دوره های داروسازی را در بین دانشگاه‌ های حوزه اتحادیه اروپا ارائه می دهد. برنامه های داروسازی در چک در سطوح مختلف تحصیلی و به زبان انگلیسی ارائه می شوند. علاقه مندان به تحصیل در این رشته نیز، می توانند بعد از اتمام دبیرستان یا با مدرک لیسانس برای تحصیل در این رشته درخواست دهند. برنامه های دکتری داروسازی نیز، برای علاقه مندان به تحقیق در دسترس است.

رشته داروسازی در کشور چک

در ادامه با استفاده از اطلاعات جامعی که از مجموعه آسپیان (تنها نماینده رسمی دانشگاه های چک در ایران) به دست آورده ایم؛ بهترین دانشکده های داروسازی در جمهوری چک را معرفی می کنیم. همچنین شرایط، مراحل، مدارک لازم و … برای تحصیل داروسازی در چک را در اختیار شما قرار می دهیم.

خلاصه ای از اطلاعات لازم برای تحصیل داروسازی در چک

تعداد دانشگاه ها : ۶

دوره های ارائه شده : دوره های ۵ ساله کارشناسی ارشد، دوره های ۲ ساله کارشناسی ارشد، دکتری

زبان تدریس : انگلیسی

طول دوره : ۲ الی ۵ سال

هزینه تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی : ۷۰۰۰ تا ۷۶۰۰ یورو در سال

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران: دانشگاه چارلز، دانشگاه پالاتسکی و دانشگاه ماساریک

برنامه های برتر داروسازی در چک

برنامه های داروسازی در دو دانشگاه معتبر جمهوری چک یعنی دانشگاه چارلز و دانشگاه ماساریک در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. این دو دانشگاه جزء بهترین دانشگاه های پزشکی اروپا به حساب می آیند و هر ساله دانشجویان بین الملل مختلفی را از ۱۲۰ کشور مختلف جهان پذیرش می کنند.

تحصیل داروسازی در دانشگاه چارلز جمهوری چک

دانشگاه چارلز به عنوان بزرگ ترین و معتبرترین دانشگاه این کشور، دوره های داروسازی در چک را در مقاطع مختلف برگزار می کند. دانشکده داروسازی معروف این دانشگاه در شهر هرادتس کرالووه قرار دارد و دارای امکانات منحصر به فردی چون یک باغ گیاهان دارویی برای آموزش دانشجویان است.

برنامه داروسازی دانشگاه چارلز در این دانشکده، در سطح کارشناسی ارشد و در دو قالب مختلف زیر ارائه می شود:

 • دوره ۵ ساله کارشناسی ارشد که بعد از اتمام دبیرستان می توان در آن شرکت کرد.
 • دوره ۲ ساله کارشناسی ارشد که بعد از دریافت مدرک کارشناسی می توان برای تحصیل در آن درخواست داد.

این دوره های داروسازی در چک به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند. مطابق دستورالعمل اتحادیه اروپا ۲۰۰۵/۳۶/EC نیز، از برنامه درسی زیر پیروی می کند:

 • نحوه آماده سازی فرم دارویی داروها
 • آزمایش کردن محصولات و گیاهان دارویی در آزمایشگاه
 • تولید و آزمایش کردن داروها
 • نحوه نگهداری و پخش داروها در زمان عمده فروشی
 • تهیه کردن، آزمایش، مراقبت، عرضه و پخش دارو در داروخانه های دولتی
 • تهیه کردن، آزمایش، مراقبت، عرضه و پخش دارو در بیمارستان ها
 • ارائه اطلاعات و دادن مشاوره به افراد درباره فرآورده های دارویی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل داروسازی در چک ،به ویژه تحصیل در دانشگاه چارلز، بهتر است با کارشناسان مجموعه آسپیان تماس بگیرید. زیرا این مجموعه تنها نماینده رسمی دانشگاه های این کشور؛ همچنین برگزار کننده دوره های فاندیشن و آزمون ورودی دانشگاه های چک در ایران است.

تحصیل داروسازی در دانشگاه ماساریک جمهوری چک

دانشگاه ماساریک یک دوره ۵ ساله کارشناسی ارشد برای تحصیل داروسازی در چک را برگزار می کند. این دانشگاه بعد از دانشگاه چارلز، معتبرترین دانشگاه چک است و در شهر برنو قرار دارد.

دوره داروسازی این دانشگاه نیز، به زبان انگلیسی آموزش داده می شود و برنامه های درسی آن شامل موارد زیر خواهد بود:

 • تهیه و تولید دارو
 • دفع مواد فعال زیستی
 • دارو درمانی
 • اصول حقوقی، اقتصادی و اخلاقی داروسازی
 • فارماکولوژی

دانشجویان دانشگاه ماساریک، برای تحصیل داروسازی در چک دو دوره آموزش عملی را طی می کنند. اولین دوره کارآموزی دو هفته ای است و در سال سوم انجام می شود. در طول ترم آخر نیز، دانشجویان باید یک دوره کارآموزی شش ماهه را در چک یا خارج از چک بگذرانند.  اما حداقل دو هفته باید در جمهوری چک باشد. این دوره ۶ ماهه کارآموزی به دانشجویان در زمینه مسئولیت های عمومی یک داروساز آموزش می دهد.

شرایط پذیرش برای تحصیل داروسـازی در چک

علاقه مندان و متقاضیان ایرانی با مراجعه به مجموعه آسپیان (تنها نماینده رسمی دانشگاه های چک در ایران) می توانند درخواست خود برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی جمهوری چک را ارسال کنند. هزینه درخواست برای تحصیل در داروسازی در جمهوری چک تقریبا ۸۰۰ کرون چک است.

شرایط عمومی پذیرش دانشجویان بین الملل در دانشگاه های چک نیز در زیر خلاصه می شود:

 • دیپلم دبیرستان (برای دوره های ۵ ساله کارشناسی ارشد)
 • مدرک لیسانس داروسازی، زیست پزشکی، علوم زیستی و رشته های تحصیلی مرتبط با زیست شناسی انسانی (برای برنامه های کارشناسی ارشد)
 • ریز نمرات رسمی تحصیلی
 • رزومه
 • نمره رضایت بخش در آزمون ورودی دانشگاه

آزمون ورودی دانشگاه ها برای تحصیل داروسازی در چک به وسیله تنها نماینده رسمی دانشگاه های این کشور یعنی مجموعه آسپیان در ایران –شهر تهران- برگزار می شود. شاید این بزرگ ترین مزیت و ویژگی تحصیل در جمهوری چک برای متقاضیان ایرانی باشد. زیرا نقش مهمی در راحتی؛ همچنین کاهش هزینه های تحصیل در این کشور دارد.

فرمت و شکل آزمون ورودی دانشگاه های چک برای تحصیل داروسازی در چک با توجه به دانشگاه انتخابی ممکن است متفاوت باشد. لذا توصیه می کنیم، برای کسب اطلاعات دقیق تر درباره زمان و نحوه برگزاری آزمون ورودی دانشگاه های چک، به سایت مجموعه آسپیان مراجعه کنید. یا اینکه با کارشناسان آن ها تماس بگیرید.

هزینه تحصیل داروسـازی در چک

به صورت کلی، هزینه تحصیل پزشکی در جمهوری چک، در مقایسه کشورهایی چون ایالات متحده، کانادا، بریتانیا و اکثر کشورهای اروپایی ارزان تر است. هزینه های تحصیل داروسازی در دانشگاه چارلز جمهوری چک سالیانه ( دو ترم) ۷۶۰۰ یورو می باشد.

مجموعه آسپیان به عنوان تنها نماینده رسمی دانشگاه های چک در ایران، مسئول اعزام دانشجویان ایرانی به دانشگاه های این کشور است. تمامی مراحل پذیرش و تحصیل در چک و پشتیبانی های لازم از دریافت ویزا تا گرفتن خوابگاه دانشجویی برای اقامت در این کشور را برای دانشجویان انجام می دهد.

علاوه بر این، با توجه به اینکه مسئول برگزاری آزمون ورودی دانشگاه های این کشور در ایران است؛ راهنمایی کاملی برای قبولی تضمینی در این آزمون ها جهت تحصیل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی در چک و … را به متقاضیان ارائه می دهد.  لذا در صورت علاقه مند بودن به تحصیل در چک، بهتر است به سایت مجموعه آسپیان مراجعه کنید یا با مشاوران فعال این مجموعه تماس بگیرید.

نظرات