دستگاه نسپرسو بخریم یا اسپرسو ساز؟!

0

تفاوت دستگاه نسپرسو با اسپرسو ساز

امروزه تفاوت قهوه سازهای کپسولی یا همان نسپرسو (Nespresso) با اسپرسو ساز ها یا همان قهوه ساز های پودری چیزی است که فکر همگان را به خود مشغول کرده است. عدم آگاهی و اطلاع رسانی نامناسب، نبود نمایندگی های نسپرسو در ایران از یک طرف و سفسطه های سودجویان بازار از طرف دیگر مردم را به سمت ناآگاهی در مورد خرید دستگاه نسپرسو سوق داده است و این باعث شده است مردم در تفاوت اسپرسو با نسپرسو دچار کج فهمی شوند.

این اطلاعات نادرست مشتری را گمراه و سردرگم می کند که در نهایت دچار تردید در انتخاب خود شده و اگر انتخابش درست از آب در نیاید ضرر مالی زیادی را به خودش زده که باید تا آخر عمرش به دوش بکشد. ما در این مقاله سعی کرده ایم تا با یک مقایسه بی‌طرفانه از هر دو نوع دستگاه دیدتان را بازتر کنیم تا در هنگام خرید دستگاه نسپرسو یا اسپرسو ساز کوچکترین تردید را به خود راه ندهید و هر آن چیزی را بخرید که می‌خواهید.

 دستگاه نسپرسو

فرآیند عصاره گیری در دستگاه‌های نسپرسو

عصاره‌گیری در قهوه‌ساز های کپسولی (نسپرسو) به وسیله کپسول‌های قهوه صورت می‌گیرد. محتویات داخل این کپسول‌ها پودر قهوه فرآوری شده از بهترین مزراع دنیا می‌باشد که معمولا توسط شرکت‌های نستله (که با کیفیت‌ترین آن‌ها است)، استارباکس، جاکوبز، ایلی، بن مانو (که یک شرکت ایرانی است) و… ساخته و روانه بازار می‌شوند. کیفیت قهوه داخل این کپسول قهوه ها بی‌نظیر است و طعمی به یاد ماندنی با کرما عالی به شما هدیه می‌دهد.

این کپسول‌های قهوه که اصطلاحاً کپسول قهوه نسپرسو می‌گویند، یک بار قابل مصرف هستند و بعد از یک بار استفاده باید پوکه‌های آن‌ها را دور بیاندازید. این کپسول قهوه‌های نسپرسو از طریق محفظه‌ای که روی دستگاه‌های قهوه‌ساز های کپسولی طراحی شده است قرار می‌گیرد. با روشن شدن دستگاه، محفظه به وسیله سوزنی که داخل آن است کپسول قهوه نسپرسو را سوراخ کرده و ۱۹ بار قدرت فشار بخار آب را داخل کپسول قهوه عبور داده و فرآیند عصاره‌گیری در کمترین زمان با بهترین کیفیت آغاز می‌شود.

دستگاه نسپرسو

فرایند عصاره گیری در دستگاه‌های اسپرسو‌‌ ساز دلونگی

در قهوه‌ساز های پودری با دان‌های قهوه آسیاب شده یا همان پودر قهوه سروکار دارید. دانه‌های قهوه ای که در تمام بازار ایران و تمام قهوه فر‌‌وشی‌ها در دسترس عموم مردم قرار دارد. همچنین شما می‌توانید با انتخاب دانه قهوه محبوبتان به کیفیت مورد انتظار قهوه خود برسید.

در دستگاه‌های اسپرسو ساز دلونگی یا سایر برند‌های متفرقه، دان قهوه آسیاب شده یا همان پودر قهوه را داخل ‌محیطی به نام بسکت ریخته که این بسکت هم خود داخل محفظه‌ای به نام پرتافیلتر قرار داده شده و تمپ(فشرده سازی) می‌کنیم، سپس پرتافیلتر را به هدگروپ دستگاه اسپرسو ساز متصل کرده و با دستور شما دستگاه با عبور آب داغ به فشار ۱۵ بار از داخل بسکت ‌و پرتافیلتر فرآیند عصاره‌گیری را آغاز می‌کند.

در اسپرسو ساز ها و دستگاه‌های نسپرسو با مدل‌های متفاوتی روبرو هستیم!

قهوه‌ساز های کپسولی یا نسپرسو مانند اسپرسو‌ ساز ها مدل‌های مختلفی با کارایی‌های متفاوتی دارند که توسط شرکت‌های سازنده مانند دلونگی، کراپس، و…. تولید و روانه بازار می‌شوند.

در دنیای پر زرق و برق نسپرسو با ۳ مدل متفاوت از قهوه‌ساز های کپسولی سروکله می‌زنیم.

 1. قهوه‌ساز های نسپرسو مینی ساده (بدون مخزن شیر)
 2. قهوه‌ساز های نسپرسو لاتیسیما (دارای مخزن شیر)
 3. قهوه‌ساز های کپسولی دارای نازل بخار یا استیمر بخار برای تهیه فوم شیر

قهوه‌ساز های نسپرسو مینی ساده

ساده‌ترین نوع قهوه‌ ساز نسپرسو در این دسته جای دارد و فقط ۲ نوع نوشیدنی قابل سرو یعنی اسپرسو و لانگو تهیه می‌کند و فاقد سیستم کاپوچینوساز یا فوم شیر ساز است. مانند دستگاه نسپرسو اسنزا مینی، پیکسی کراپس، انیسیا دلونگی و…

قهوه سازهای نسپرسو سری لاتیسیما

این سری از دستگاه‌های نسپرسو دارای یک مخزن شیر جهت تهیه فوم شیر خودکار می‌باشد که با لمس یک دکمه بعد از چند ثانیه نوشیدنی مورد نظر را تهیه و آماده سرو می‌کند. مانند دستگاه نسپرسو گرن لاتیسیما دلونگی، لاتیسیما وان دلونگی، لاتیسیما تاچ و لاتیسیما پرو دلونگی

دستگاه نسپرسو

قهوه سازهای نسپرسو دارای استیمر بخار

این نوع قهوه‌ساز های نسپرسو دارای یک نازل یا استیمر بخار برای تهیه فوم شیر به صورت دستی می‌باشد و می‌توانید انواع لاته آرت را با این گروه از دستگاه‌ها زد. مانند کریتیستا پلاس و کریتیستا پرو شرکت سیج و نسپرسو.

اما اسپرسو ساز ها در ۳ گروه متفاوت جای دارند:

 1. اسپرسو سازهای دارای نازل یا استیمر بخار و پرتافیلتر – بدون آسیاب قهوه (عادی)
 2. اسپرسو سازهای دارای مخزن شیر و پرتافیلتر – بدون آسیاب قهوه (نیمه اتوماتیک)
 3. اسپرسو سازهای دارای مخزن شیر بدون پرتافیلتر- دارای آسیاب قهوه (تمام اتوماتیک)

گروه ا‌ول:

اسپرسو ساز های گروه اول معمولا محبوب ترین اسپرسو ساز های جهان هستند که طرفداران پروپاقرصی را دارد. معمولا باریستا‌ها و کافی‌شاپ ها از این گروه اسپرسو ساز ها استفاده می‌کنند. چراکه معتقداند فوم شیری را که از استیمر بخار یا نازل بخار میشه گرفت هیچ وقت دستگاه‌های دارای مخزن شیر اتومات با آن کیفیت مطلوب به ما نمی‌دهند. و واقعا هم همینطور است!

گروه دوم:

این دسته از قهوه‌ساز ها فاقد نازل بخار هستند و به جای آن یک مخزن یا کانتینر شیر در کنار دستگاه کار گذاشته شده است که فرآیند تهیه فوم شیر بصورت کاملا اتوماتیک انجام می‌گیرد و توسط نازل خروجی داخل لیوان ریخته می‌شود. مانند اسپرسو ساز دلونگی مدل ۸۵۰

گروه سوم:

این دسته از قهوه ساز ها به دلیل داشتن آسیاب قهوه اتوماتیک محبوبیت زیادی دارند. چرا که هم فرآیند آسیاب کردن دانه قهوه، هم تمپ کردن و هم تهیه فوم شیر کاملاً اتوماتیک انجام می‌گیرد و کاربر هیچ دخل و تصرفی در آن ندارد. بطور خلاصه باید گفت در این گر‌وه اسپرسو‌ ساز ها دکمه رو بزن و چند ثانیه منتظر باش! حالا نوشیدنی‌ات رو با قهوه تازه آسیاب شده تحویل بگیر!

کدام یک بلاخره؟! قهوه ساز نسپرسو یا اسپرسو ساز های پودری؟

تصمیم گیرنده خود شما هستید. سودجوی و فرافکنی در بازار آزاد حدوحصر نمی‌شناسد. اگر شما به یک بوتیک نسپرسو یا همان فروشگاه نسپرسو مراجعه کنید قطعا شما را به خرید دستگاه نسپرسو تشویق می‌کند! اگر هم به یک مغازه قهوه فروشی مراجعه کنید پیشنهاد خرید اسپرسو ساز را به شما می‌دهند! اما کدام جانب حقیقت را می‌گیرند؟ هیچ کدام!

دستگاه نسپرسو

با توجه به اطلاعاتی که اکنون دارید و اگر سر دوراهی خرید دستگاه نسپرسو یا تفاوت اسپرسو با نسپرسو ساز ها افتاده اید لازم است یک سری شرایط را حتما قبل از خرید مد نظر داشته باشید که شامل:

 1. بضاعت مالی
 2. طاقت و صبر شما
 3. نوع شغل و فعالیت شما
 4. ذوق و علاقه‌مندی شما
 5. بضاعت مالی‌تان

کپسول قهوه‌های دستگاه‌های نسپرسو به نسبت پودرهای قهوه که در بازار وجود دارند کمی گرونتراند و صرفه اقصادی زیادی شاید نداشته باشد. البته این مهم نباید معایب دستگاه‌های نسپرسو شمرده شود! زیرا با توجه به تقاضای روز افزون دستگاه‌های نسپرسو، شرکت‌های مختلفی انواعی از کپسول‌های قهوه با قیمت مناسب‌تری را تولید و روانه بازار کرده اند (حتی یک سری از شرکت های ایرانی پا به عرصه گذاشته و اقدام به تولید کپسول قهوه نسپرسو کر‌ده اند).

ضرورتی ندارد حتما از کپسول قهوه‌های گران قیمت چون نستله و استارباکس استفاده کنید. نکته‌ی مهم دیگر آن‌که هیچ وقت فراموش نکنید: قهوه خوب ارزان نیست! این است اصل تفاوت نسپرسو با اسپرسو!

شما حتی اگر اسپرسو سازهای پودری هم خریداری کنید و بخواهید دانه قهوه با کیفیت بالا تهیه کنید باید سراغ دانه های قهوه مثلا سوپر کرما شرکت لاوازا بروید که واقعا ارزان نیستند و قیمت هر شات اسپرسو آن‌ها با هر شات از کپسول‌های قهوه شرکت نستله برابری می‌کند.

پس لازم است این ذهنیت غلط را از خودتون دور کنید که هزینه کپسول قهوه‌های دستگاه های کپسولی زیاد است و صرفه اقتصادی ندارد یا اصلا نمی شود پیدا کرد و خرید! چرا اتفاقا در دسترس است با برند ها و طعم‌های گونا‌گون!

در آخر چی؟

اما در کل بله درست است و حق با شماست! پودر قهوه را حتی می‌توانید از بقالی سر کوچه‌تون بخرید. اما برای خرید کپسول قهوه نسپرسو شاید مجبور باشید ۵ خیابان آن طرف‌تر بر‌وید و کمی بیشتر به زحمت بیافتید. حتی شاید در شهرهای کوچک خبری اصلا از کپسول‌های قهوه نباشد! اما به لطف اینترنت و مدیا، با یک کلیک ساده می‌توانید هر طعمی را دوست داشته باشید بعد از چند روز درب منزلتون تحویل بگیرید. قیمت دستگاه‌های نسپرسو به نسبت اسپرسو ساز ها تفاوت چندانی ندارد. بسته به مدل‌ها ‌و کارایی‌های مختلف می‌تواند رنج قیمت های متفاوتی داشته باشد.

دستگاه نسپرسو

صبر و حوصله شما

اگر جز‌و افراد بی‌حوصله و نق نقو تشریف دارید، اصلا سراغ اسپرسو ساز های عادی و نیمه اتومات نروید لطفا! چون تهیه نوشیدنی با این ۲ گروه اسپرسو ساز نیازمند دقت، صبر و حوصله کافی مانند: آسیاب کرده قهوه، تمپ کردن قهوه، تهیه فوم شیر با نازل بخار و… می‌باشد.

پس یا سراغ دستگاه‌های نسپرسو بروید یا اسپرسو ساز های تمام اتوماتیک (گروه سوم) مثل اسپرسو ساز تمام اتوماتیک ۶۵۰ یا مدل های داینامیکا پلاس دلونگی، که در کمترین زمان ممکن و بد‌ون هیچ دردسری با لمس فقط یک دکمه نوشیدنی را برای شما آماده سرو می‌کند.

نکته مهم این است که انتخاب بین خرید دستگاه نسپرسو با اسپرسو ساز های تمام اتوماتیک آسیاب دار به بضاعت مالی شما ربط دارد. دستگاه های اسپرسو ساز تمام اتوماتیک معمولاً باید بالای ۳۰ میلیون تومان هزینه کنید. اما فقط با صرف ۱۰ میلیون تومان هم می‌توانید صاحب یک دستگاه نسپرسو با مخزن شیر شوید.

نوع شغل و فعالیت شما

معمولاً برای محیط‌های کاری، ادارات، مطب های پزشکی امکان بشور و بساب و دنگ و فنگ های دستگاه‌های قهوه ساز پودری مهیا نیست. بماند که وقت زیادی هم از شما می‌گیرد. لذا برای این نوع مکان‌ها دستگاه‌های توصیه می‌شود که بدون هیچ کثیف کاری و در کمترین زمان ممکن نوشیدنی را برای شما حاضر کند. اینکار فقط از عهده ی دستگاه های نسپرسو یا اسپرسو ساز های تمام اتوماتیک بر می‌آید.

حتی در محیط خانه هم اگر همیشه کمبود وقت دارید و باید سر وقت خانه را ترک کنید و سر قرار یا شغلتان بروید اسپرسو ساز های عادی و نیمه اتومات نمی‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد! مگر لینکه قبل از خروج از منزل یک تایم خاص برای تهیه نوشیدنی خود در منزل اختصاص دهید.

علاقه‌مندی شما

مهم‌ترین فاکتور بعد از بضاعت مالی، علاقه شماست به این دو محصول است. کم نیستند کسانی که دوست دارند خودشان با دست‌های خودشان دانه‌های قهوه را خریده، آسیاب کرده و داخل بسکتِ پرتافیلتر بریزند، حسابی تمپش کنند و قشنگ شاهد ا‌ون قطرات و خامه غلیظی باشند که از دستگاه اسپرسو سازشان به طرف فنجان د‌وجداره‌شان سرریز شود.

هر کسی با دیدن این تصاویر وارد دنیای دیگری می‌شود، هوش از کله می‌پراند، و به زندگی آدم روحی دیگر می‌بخشد. کم نیستند کسانی که بزرگترین علاقه‌شان مانند یک باریستای کافه‌های ایتالیا و شب‌های روم یک فوم شیر با بافت مخملی عالی را از نازل بخار دستگاه اسپرسو ساز خود بگیرند و با یک لاته آرت حسابی از خود و مهمانان خود پذیرایی کند و به یک هنرمند و باریستای تمام عیار تبدیل شود. همه این‌ها فقط با دستگاه‌های اسپرسو‌ساز عادی امکان پذیر است!

و بلعکس. کم نیستند کسانی که یکبار کیفیت کپسول‌های قهوه نسپرسو شرکت نستله را چشیده‌اند و حاضر نیستند با هیچ قیمتی بار دیگر سراغ قهوه‌های پودری ‌‌و فله‌ای بروند. هر کدام از این دستگاه‌ها طرفداران خاص خود را دارد، و ادله خاص خود را که همگی آن‌ها می‌تواند درست باشد.

دستگاه نسپرسو

خلاصه مطلب:

شاید یکم مسئله پیچیده شد! تفاوت نسپرسو با اسپرسو چی بود؟! خرید دستگاه نسپرسو یا قهوه ساز های پودری؟!

زیاد سخت نگیرید. ا‌ول از همه به جیب خود نگاه کنید بعد به علاقه و ذوق‌تان و در آخر نوع فعالیت شغلی‌تان. در کل دستگاه‌های اسپرسو ساز پودری صرفه اقتصادی بهتر به نسبت قهوه ساز های نسپرسو دارند، نسپرسو ها بیشتر به سمت یک دستگاه لاکچری و امروزی و سازگار با کمبود وقت و زمان متمایل است تا یک دستگاه سلطنتی و با اصالت!

اگر میخواهید دستگاه نسپرسو بخرید نباید اصالت این دستگاه و تکنولوژی را زیر سوال ببرید و با خرید هر کپسولی با هر قیمتی و هر برندی حاضر باشید فقط قهوه ساز نسپرسو بخرید! یا نخرید یا که خریدین از کپسول های اورجینال نستله و برندهای برتر دنیا استفاده کنید و اصالت محصول خود را حفظ کنید! برای حفظ این اصالت هم باید پول خرج کنید. اما کیفیت کپسول‌های قهوه نسپرسو کجا و قهوه‌های فله ای کجا!

بعد سراغ علاقه و سلیقه‌تان بر‌وید، برای چه مکانی می‌خواهید، آیا خود شما صبر و حوصله کافی را دارید، آیا می‌خواهید وارد دنیای پر عطر و طعم لاته آرت‌ها و کرما ها شوید یا نه در کمترین زمان یک قهوه با کیفیت سرو کنید. به فکر زمان‌بندی و بودجه بندی زمان خود باشید. تمام این فاکتورها را در نظر بگیرید بعد اقدام به خرید کنید.

شرکت ایران دلونگی اولین و بزرگترین واردکننده محصولات نسپرسو دلونگی و اسپرسو ساز دلونگی با بهترین قیمت و ۱۲ ماه گارانتی در ایران می‌باشد. شما می‌توانید با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید تا بهترین انتخاب را به شما پیشنهاد دهد و سفارش خود را کمتر از ۲۴ ساعت درب منزلتون تحویل بگیرید!

نظرات