بیوگرافی ابوالفضل خطیبی شاهنامه شناس و همسرش + عکس درگذشت و سوابق

0

بیوگرافی ابوالفضل خطیبی شاهنامه شناس و همسرش + عکس درگذشت و سوابق

بیوگرافی ابوالفضل خطیبی شاهنامه پژوه و همسرش و فرزندان + عکس و علت درگذشت ابوالفضل خطیبی نویسنده و پژوهشگر زبان و ادب فارسی و سوابق از تولد در گرمسار تا درگذشت با عکس ها و تصاویر و آثار و کتاب ها و زندگی شخصی و شغلی ابوالفضل خطیبی نویسنده و پژوهشگر را در ادامه میخوانید

ابوالفضل خطیبی

بیوگرافی ابوالفضل خطیبی

ابوالفضل خطیبی متولد ۲۵ اردیبهشت ۱۳۳۹ در گرمسار نویسنده و پژوهشگر زبان و ادب فارسی روز چهارشنبه ۲۱ دی ۱۴۰۱ در سن ۶۲ سالگی درگذشت مرحوم ابوالفضل خطیبی عضو هیئت علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مشاور علمی گروه فرهنگ‌ نویسی بود.

وی دارای مدرک تحصیلی کارشناسی تاریخ از دانشگاه شیراز، کارشناسی ارشد فرهنگ و زبان‌های باستانی ایران و دکتری زبان و ادبیات فارسی بود. از ایشان ۹ جلد کتاب ارزشمند و  آثاری در حوزه‌های تاریخ ایران، زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی ۹ کتاب، ۶۰ مقاله در مجله‌ها و مجموعه‌ها و ۱۵۶ مقاله در دانشنامه‌ها و ۲۳ نقد کتاب جای مانده است.

بیوگرافی ابوالفضل خطیبی شاهنامه شناس و همسرش + عکس درگذشت و سوابق

زندگی شخصی

خطیبی در سال ۱۳۳۹ در روستای امامزاده علی‌اکبر از توابع آرادان در شهرستان گرمسار زاده شد و دوران ابتدایی را در همان روستا و راهنمایی و دبیرستان را در آرادان سپری کرد. در سال ۱۳۵۸ در رشتهٔ تاریخ وارد دانشگاه شیراز شد و در ۱۳۶۵ مدرک کارشناسی گرفت و در ۲۵ آذر ۱۳۹۴ از رسالهٔ دکتری خود باعنوان «بررسی انتقادی مهمترین قطعات و بیت‌های الحاقی شاهنامه» دفاع کرد.

زندگینامه ابوالفضل خطیبی شاهنامه شناس و همسرش + عکس درگذشت و سوابق

همسر ابوالفضل خطیبی کیست

ایشان سال ها پیش ازدواج کرده و متاهل بود. فریبا شکوهی همسر ابوالفضل خطیبی می باشد. ثمره این ازدواج یک فرزند است

همسر ابوالفضل خطیبی کیست

سوابق شغلی

ابوالفضل خطیبی, نویسنده و پژوهشگر زبان و ادب فارسی، عضو هیئت علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مشاور علمی گروه فرهنگ‌ نویسی بود. وی چهارشنبه ۲۱ دی ۱۴۰۱ دارفانی را وداع گفت.

او عضو هیئت علمی و معاون گروه فرهنگ‌نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و معاون سردبیر مجله«نامه ایران باستان»، نگارنده بیش از صد مقاله علمی به ویژه درباره شاهنامه در دانشنامه‌ها و مجلات تخصصی ادبی بوده و در تصحیح شاهنامه با جلال خالقی مطلق در جلد هفتم همکاری داشت.

مرحوم ابوالفضل خطیبی برنده جایزه حامیان نسخ خطی در آیین بزرگداشت حامیان نسخه‌های خطی در سوم آذر ماه ۱۳۸۴ به خاطر مقالهٔ «اصالت کهن‌ترین نسخه: فلورانس ۶۱۴ ه‍. ق» بود.

سوابق ابوالفضل خطیبی

خطیبی از سال ۱۳۶۸ پس از اتمام دوره سربازی در چند مرکز پژوهشی از جمله: مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، مرکز نشر دانشگاهی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی فعالیت داشته است همچنین عضو هیئت علمی و معاون گروه فرهنگ نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و معاون سردبیر مجله «نامه ایران باستان»، نگارنده بیش از صد مقاله علمی به ویژه درباره شاهنامه در دانشنامه‌ها و مجلات تخصصی ادبی، همکاری در تصحیح شاهنامه با جلال خالقی مطلق در جلد هفتم را در کارنامه کاری خود داشته است.

او جایزه حامیان نسخ خطی در آئین بزرگداشت حامیان نسخه‌های خطی در سوم آذر ماه ۱۳۸۴ برای مقاله «اصالت کهن‌ترین نسخه: فلورانس ۶۱۴ ه‌. ق» دریافت کرده است.

علت فوت و درگذشت ابوالفضل خطیبی چه بود؟

علت فوت و درگذشت ابوالفضل خطیبی چه بود؟

استاد خطیبی سال ها از بیماری و نارسایی کبد رنج می برد. او در روز دوشنبه ۱۹ دی ماه سال جاری پیوند کبد داشت که متأسفانه نتیجه عمل پیوند موفقیت‌آمیز نبود و امروز (چهارشنبه، ۲۱ دی‌) از دنیا رفت. ایشان به علت عدم موفقیت در عمل پیوند کبد فوت کرد.

آثار و کتاب‌ها

شاهنامه، ابوالقاسم فردوسی: طبع انتقادی

تهران، مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی
برگزیدهٔ مقاله‌های نشر دانش دربارهٔ شاهنامه
تقدیرباوری در منظومه‌های حماسی فارسی (شاهنامه و ویس‌ورامین)، هلمر رینگرن، ترجمه
یادداشتهای شاهنامه
به فرهنگ باشد روان تندرست: مقاله‌ها و نقدهای نامهٔ فرهنگستان دربارهٔ شاهنامه
جشن‌نامهٔ دکتر فتح‌الله مجتبائی، به کوشش علی‌اشرف صادقی و ابوالفضل خطیبی
فرامرزنامهٔ بزرگ، از سراینده‌ای ناشناش در اواخر قرن پنجم هجری
شبرنگ‌نامه: داستان شبرنگ پسر دیو سپید با رستم
آیا فردوسی محمود غزنوی را هجو گفت

واکنش ها

میرجلال‌الدین کزازی، استاد دانشگاه و شاهنامه‌پژوه در پی درگذشت ابوالفضل خطیبی، با شیوه گفتار خاص خودش به ایسنا گفت: روان‌شاد ابوالفضل خطیبی که هم‌ اکنون با دریغ بسیار آگهی درگذشتش به من رسید، بی هیچ‌گمانی یکی از چهره‌های فرهنگی‌نام‌دار در ایران روزگار ماست. او شکوفان‌ترین سالیان زندگی خود را در کار پژوهیدن و شناختن و شناسانیدن شاهنامه به ایرانیان و پارسی‌زبانان کرد. این تلاش ارزشمند و گران‌مایه و ماندگار به شیوه‌های گوناگون انجام می‌گرفت و تنها با نوشتن کتاب به نمود نمی‌آمد.

کزازی همچنین یادآور شد: همه ایرانیان به ویژه ایرانیانی که دل در گرو شاهنامه دارند و آن را نامه سپند و ارجمندِ فرهنگ و اندیشه و منش ایرانیان می‌دانند، من برآنم اندوه‌ناکند و سوگوارند. زیرا یکی از برجسته‌ترین کسانی که در این نامه نامی گرامی، در این شاهکار ورجاوند بی‌مانند سالیان سال پژوهیده است و یادگارهایی ارزنده و برازنده بر جای نهاده است، به جهان جاوید شتافته است. از درگاه دادار دادگستر برای گرامی از دست‌رفته، جایگاهی بلند آرزومندم. ایدون باد.

****

‎پیام تسلیت کاظم موسوی بجنوردی رئیس مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی: «درگذشت آقای دکتر ابوالفضل خطیبی، پژوهشگر برجسته تاریخ ایران و ادب فارسی، برای دلبستگان فرهنگ و تمدن این سرزمین، مایه غم و اندوهی جانکاه است.

او از آن هنگام که به تحقیق و پژوهش در تاریخ و فرهنگ ایران و ادب فارسی دلبستگی یافت، در این راه با عشق و علاقه تمام به کار تألیف و تصحیح و تدریس پرداخت. به‌ویژه، مقالات او در مجموعه دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، نمونه‌ای از دقت و تعهد در کار تحقیق و پژوهش است. همچنین، باید از آثاری که در باب شاهنامه فردوسی پدید آورد یاد کرد که در پژوهش‌های مربوط به شاهنامه‌شناسی جایگاهی شایسته دارد.

‎مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی یاد و خاطره دکتر خطیبی را گرامی می‌دارد. ‎با اندوه تمام، به همسر دانشمند او، خانم دکتر شکوهی و فرزند گرامی ایشان و بازماندگان محترم تسلیت عرض می‌کنم و برای همگی شکیبایی و تندرستی آرزو دارم.» ‎

نظرات