موضوع و داستان کامل سریال سقوط از حواشی کپی تا نقد و آیا اتفاق افتاده؟

1

موضوع و داستان کامل سریال سقوط از حواشی کپی تا نقد و آیا اتفاق افتاده؟

داستان سریال سقوط درباره چیه و آیا سندیت دارد؟ پشت پرده کپی داستان سریال سقوط و حواشی پخش آن از پلتفرم داخلی چیست

سریال سقوط نیامده کپی از آب درآمد: گفته شده سریال سقوط کپی برداری تمام عیار از سریال «خلافت» (Caliphate) محصول سوئد در سال ۲۰۲۰ از نتفیکس است و برخی صجحنه ها نیز کپی از فیلم شبی که ماه کامل شد می باشد. اما تاکنون واکنشی به این شبهات نشان داده نشده است

سریال سقوط آخرین بازی حمید فرخ نژاد به کارگردانی سجاد پهلوان زاده سریال جاسوسی و اکشن در ژانر تریلر با روایت از دوران حضور داعش در خاورمیانه که به تازگی قسمت اولش از فیلیمو منتشر شد و از همان قسمت اول با حواشی و جنجال هایی همراه بود.

همچنین برخی رسانه‌ها اشاره کردند که سریال (سقوط) یک کپی تمام عیار است. به طور کلی سریال سقوط یک کپی تمام عیار از فیلم سینمایی شبی که ماه کامل شد است،

داستان سریال سقوط +‌داستان سریال سقوط حمید فرخ نژاد با حواشی و نقد

موضوع و داستان سریال سقوط سجاد پهلوان زاده

مینی سریال سقوط سجاد پهلوان زاده با بازی حمید فرخ نژاد مجموعه نمایش خانگی است که برای اولین کارگردانی سجاد پهلوان زاده در نمایش خانگی و آخرین بازی حمید فرح نژاد در ایران است. محمدرضا منصوری تهیه‌کننده سریال سقوط است که بیش از این آثار سینمای دفاع مقدس از جمله دسته دختران را در کارنامه دارد. محمدحسین مهدویان در مقام مشاور کارگردان است.

این سریال با اما و اگرها و حرف و حدیث های توقیف به دلیل ضد انقلاب شدن حمید فرخ نژاد در نهایت روز پنجشنبه ۱۵ دی از طریق فیلیمو منتشر شد. اما درباره داستان سریال سقوط و انتقادهایی بر این مینی سریال با واکنش هایی همراه بود

مینی‌سریال سقوط یک روایت متفاوت از داستانی جاسوسی در دل داعش را به تصویر کشیده است.شاید برایتان جالب باشد که بدانید در این سریال برای اولین بار در شبکه نمایش خانگی صحنه‌های پر هزینه جنگی و پر التهاب به نمایش درمی‌آید و یک داستان عاشقانه را بر بستر یک رخداد سیاسی و جاسوسی روایت می‌کند.

لوکیشن مینی سریال سقوط در دو بخش ایران و عراق می‌گذرد و به تبع آن فیلمبرداری در ایران، ترکیه و عراق صورت گرفته. عمده سکانس های ایران در استان کردستان فیلمبرداری شده است.

در خلاصه داستان سریال سقوط آمده است: «پیوند عاشقانه آیسان و ژاکان در عبور از روزهای سخت آغازین زندگی مشترک‌شان، جانی دوباره می‌گیرد. آن‌ها برای آبیاری درخت عشق‌شان راهی ماه عسل می‌شوند… سفری که پایان‌اش تاریکی است.» این روایت با بهره‌گیری از بازیگران از اقوام گوناگون ایرانی و استفاده از ظرفیت حضور بازیگران جوان به یک اکشن جاسوسی جذاب تبدیل شده است.

این سریال در ۹ قسمت آماده پخش شده و از این به بعد -اگر اتفاق عجیب و غریبی نیفتد!- چهارشنبه‌ها ساعت ۸ صبح در دسترس همه مخاطبان قرار بگیرد.

حمید فرخ‌نژاد سابقه همکاری با مهدویان را در فیلم لاتاری دارد. او در آن فیلم هم در نقش یک مامور امنیتی حاضر بود و در سریال سقوط نیز نقشی مشابقه را ایفا می‌کند.

سجاد پهلوان زاده که پیش از این تدوینگر سینما و تلویزیون ایران بود، حالا در قامت کارگردان با سریال سقوط وارد عرصه کارگردانی شده است. او از رفقا و دوستان نزدیک محمدحسین مهدویان است

از مهم‌ترین آثار سجاد پهلوان‌زاده می‌توان به حضور به عنوان تدوینگر در فیلم‌های لاتاری، ایستاده در غبار و ماجرای نیمروز اشاره کرد. او علاوه در همراهی با مهدویان در تولید سریال محبوب زخم کاری، در فیلم مصادره هم به عنوان تدوینگر حضور داشت.

نقد

به گزارش خبرگزاری فارس: سریال «سقوط» یک کپی تمام عیار از فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» است، از این رو قسمت اول این سریال فعلا هیچ چیزی اضافه بر آن به مخاطب نداده است

سریال «سقوط» به کارگردانی سجاد پهلوان زاده در حالی ۱۵ دی ماه پخش اولین قسمت خود را آغاز کرده که پیگیری‌ها از ساترا نشان می‌دهد که این سریال که این روزها درگیر حواشی مختلفی بوده است، هنوز مجوز ندارند.

نام سریال «سقوط» برای اولین بار بعد از حواشی حمید فرخ نژاد سر زبان‌ها افتاد، این اثر امنیتی که آخرین بازی فرخ نژاد در شبکه نماشی خانگی است، هنوز موفق به اخذ مجوز از ساترا نشده است و نکاتی در خصوص آن مطرح است.

حالا اما قسمت اول آن پخش شده و بررسی ها نشان می‌دهد از همان ابتدای ساخته شدن فرآیندی غیرقانونی را دنبال کرده است.

پلتفرم فیلیمو که این سریال را منتشر کرده است، طی سال گذشته همواره حواشی مختلفی را ایجاد کرده است و به نظر می‌رسد همچنان نتوانسته با رویکرد نظارتی ساترا کنار بیاید. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این سریال برخلاف قوانین رایج، مجوز ساخت ساترا را دریافت نکرده است.

با توجه به اینکه یکی از مکاتبات رسمی ساترا در فضای مجازی منتشر شده و مشخص شده فیلیمو بدون دریافت پروانه ساخت رسمی اقدام به تولید این مجموعه کرده است.

مهمترین پیامد منفی این اقدام این است که رویه نادیده‌انگاری پروانه ساخت که در سازمان سینمایی بسیار گسترده است، در شبکه نمایش خانگی و در حوزه ساخت سریال تکرار خواهد شد و ساترا با روندهایی روبرو خواهد بود که اثر تولید و تکمیل شده را بدون اخذ پروانه ساخت توسط سازندگان دریافت کند و نیمی از ساختار نظارتی نابود شود.

قصه و روایت فیلم «سقوط» آشکارا متاثر از فیلم سینمایی«شبی که ماه کامل شد» نرگس آبیار است. بررسی عناصر و شخصیت‌ها نشان می‌دهد که قسمت اول این سریال مو به مو از روی این فیلم شناخته شده کپی شده است

در تحلیل نهایی بررسی قسمت اول این سریال نشان می‌دهد که این اثر یک کپی برابر اصل از فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» خانم نرگس آبیار است. فیلمی که اثر برگزیده جشنواره فیلم فجر بوده است.

حالا مینی سریال «سقوط» همان روایت و همان تم را دنبال می‌کند. عناصر مشترک این دو اثر آنچنان زیاد است که هر مخاطبی که هر دو اثر را دیده باشد می‌تواند شباهت‌های آن‌ها را دریابد. «شبی که ماه کامل شد» روایت دختر جوانی است که درگیر عشق جوانی می‌شود و در ادامه قصه، به مرور آرامش عشقی که از ابتدا مخاطب را نیز همراه خود کرده از بین می‌رود. در سفر اجباری دختر و مهاجرتش از ایران به پاکستان این روایت به آرامی پوست انداخته و فیلم درگیر ماجراهای تروریسم می‌شود و از یک ملودرام اجتماعی به فیلمی تراژیک تبدیل می‌شود.

قصه فیلم «سقوط» نیز همین ساختار روایی«شبی که ماه کامل شد» را دنبال می‌کند، اینبار به جای دختر تهرانی و مرد بلوچستانی؛ دختر ترک و مرد کردستانی قرار گرفته است. عشق جوانی، بچه دار شدن، خارج شدن از کشور به بهانه ماه عسل، حتی ویلا و خانه تیمی در ترکیه و در نهایت پرده برداشتن از تکفیری شدن مرد. همه این ویژگی‌ها در هر دو اثر مشترک است.

حتی در میانه‌های فیلم وقتی دختر(که به خاطر همسرش در سنندج ساکن شده است) غمگین از تنهایی و پنهان کاری‌های همسر با مادرش تلفنی گفتگو می‌کند، نیز به روشنی مخاطب را یاد همان کشمکش‌های فیلم شبی که ماه کامل شد می‌اندازد.

منابع/ فارس – فیلیمو

1 دیدگاه در “موضوع و داستان کامل سریال سقوط از حواشی کپی تا نقد و آیا اتفاق افتاده؟

  1. شهرام گفت:

    موضوع فیلم از روی فیلم سینمایی بدون دخترم هرگز کپی شده است

نظرات