ارتقا عملکرد مدیران و منابع انسانی سازمان به کمک نوروساینس

0

اهمیت عملکرد مدیران به دلیل اینکه عملکرد سازمان و کارمندان به نحوه مدیریت آن‌ها بستگی دارد، بسیار بالاست. اما در این مطلب درباره تکنیک‌های مدیریتی صحبت نمی‌کنیم، بلکه درباره بازدهی بالا صحبت میکنم. برای مثال، اگر مدیری دچار وسواس فکری شده باشد باعث خواهد شد که فشار بیش از حدی به کارکنان خود بیاورد که منجر به ایجاد نارضایتی در منابع انسانی و بالا بردن هزینه‌های سازمانی خواهد شد. حال اگر این اعمال فشار همراه با خشم و پرخاشگری باشد، موج نارضایتی شدیدتر خواهد بود. همچنین ممکن است مدیران مشکلات نقص توجه و تمرکز باشند که کار بر روی جزئیات و همچنین شرکت در جلسات را برای آن‌ها دشوار می‌کند و ممکن است چیزی را از قلم بی اندازند.

 کاربرد نوروساینس در توانمندسازی مدیران

یکی از مهمترین دلایل بوجود آمدن این اختلالات شرایط محیطی است، برای مثال بدلیل بمباران اخبار بد افراد دچار اضطراب و یا حالت گوش به زنگ بودن می‌شوند، که عوارضی همچون سوزش معده، تپش قلب، کاهش ایمنی بدن و یا ایجاد کوفتی و درد در برخی عضلات می‌شود. همچنین ممکن است حادثه‌ای برای افراد اتفاق بیافتد که به یکباره باعث ایجاد این اختلالات در فرد شود.

اگر فردی دچار استرس شده باشد، این استرس منجر به اختلال خواب خواهد شد که خود باعث کاهش انرژی فرد و کاهش توجه تمرکز خواهد شد. این زنجیر تا جایی ادامه پیدا می‌کند که باعث افت عملکرد، عقب افتادن کارها و ایجاد افسردگی و تشدید استرس خواهد شد.

حال راه حل این مشکلات که ناشی محیط پیرامون ماست چیست؟

اولین راه حل مراجعه به تراپیست و انجام روان درمانی است، که خب انتخاب خوبی است اما مدیران و افراد تصمیم گیر در سطوح بالا تمایلی به جلسات تراپی ندارند. مهم ترین دلیل عدم تمایل آن‌ها این است که نمی خواهد و یا اجازه ندارند درباره مسائل محرمانه سازمان خود با دیگران صحبت کنند، اما همین مسائل و فشار کاری باعث مشکلات مختلفی در مدیران می‌شود که عملکرد آن‌ها در محل و همچنین در رابطه با عزیزان خود در زندگی شخصی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

و اما راه حل روش‌های درمانی جدید است. این روش‌ها زیر مجموعه علوم اعصاب هستند و با نام نوروتراپی شناخته می‌شود. روش کار این تکنولوژی‌ها به شرح زیر است:

۱-      مرحله اول

ابتدا از شما نوار مغزی CQ و یا نقشه مغزی QEEG گرفته می‌شود. این تست‌ها با گذاشتن چند سنسور روی سر شما انجام می‌شود. این سنسورها امواج مغزی را اندازه گیری می‌کنند و مشکلات شما را تشخیص می‌دهند. برخلاف روش تراپی که شما باید بگویید چه مشکلی دارید، در این روش‌های درمانی، نوروتراپیست به شما خواهد گفت که چه مشکلی دارید.

بیشتر بدانیم: چکاپ مغز با نقشه مغزی

۲-      درمان اختلالات

پس از تشخیص اختلالات نوبت به درمان می رسد که از طریق سه نوع دستگاه مختلف قابل انجام است. نوع پروتکل درمانی و نوع دستگاه را پزشک برای شما تجویز می‌کند. این روش‌ها عبارتند از نوروفیدبک، تحریک مغناطیسی مغز (rTMS)، تحریک الکتریکی مغز (TDCS).

درمان‌های نوروتراپی چگونه کار می‌کنند؟

نوروفیدبک

نوروفیدبک با استفاده از بازخوردهای تصویری و صوتی مغز شما را تمرین می‌دهد. در جلسات نوروفیدبک شما با تماشای فیلم (فیلم دلخواه شما) درمان می‌شوید و نیازی به صحبت کردن نیست. در حین فیلم دیدن، دستگاه فیلم را کوچک و بزرگ می‌کند، با بزرگ کردن تصویر مغز شما پاداش میگیرد و با پاداش گرفتن تمرین داده می‌شود. در حین درمانی هیچ موج و هیچ گونه تحریکی به سر شما وارد نمی‌شود و عوارضی ندارد.

درمان با نوروفیدبک

تحریک مغناطیسی مغز (rTMS)

تحریک مغناطیسی مغز با دستگاه rTMS  روشی است که در آن پالس‌های مغناطیسی با شدت و فرکانس خاصی به مغز داده ‌می‌شود. این کار باعث خواهد شد که نورون‌های مغز تحریک شوند و امواج تولید خود را اصلاح کنند و اختلالات برطرف خواهد شد.

درمان با rTMS

تحریک الکتریکی مغز (TDCS)

در این روش دو الکترود به وسیله دو پد اسفنجی نمدار روی سر بسته می‌شود و با تحریک الکتریکی نورون ‌های مغز را باردار می‌کنند و باعث خواهد شد که عملکرد نورون‌های مغز اصلاح شوند و در نتیجه اختلالات درمان شوند.

درمان با TDCS (TES)

نوروتراپی چه مشکلاتی را درمان می‌کند؟

نوروتراپی در رفع مشکلات زیر موثر است:

 • مشکلات خلقی از جمله افسردگی
 • انواع اختلالات خواب ( مشکل ورود بخواب، خستگی بعد از خواب، عمیق نبودن خواب، کابوس دیدن)
 • استرس و انواع اضطراب از جمله اضطراب پس از حادثه (PTSD)
 • مشکلات توجه و تمرکز
 • مشکلات حواس پرتی و تفکر مه  آلود
 • میگرن و سردرد های مزمن
 • نشخوار فکری (overthinking)
 • وسواس فکری و عملی
 • خشم و پرخاشگری
 • حافظه کوتاه مدت
 • نقص توجه / بیش فعالی ADHD
 • اختلال هراس یا حملات پنیک
 • رفع ولع سوء مصرف الکل و مواد مخدر

در دوره درمان های نوروتراپی برای کسب نتایج بهتر حاصل از درمان و پایداری طولانی مدت، جلسات درمان باید تکمیل شوند. برای گرفتن نتیجه مطلوب از درمان، شرایط گوناگون بسیاری تاثیر گذار خواهند بود، مانند؛ نوع و شدت بیماری، زمان اقدام به درمان، میزان همکاری فرد و خانواده و توجه به تمام نکات مربوط به درمان از جانب درمانگر در دوره درمانی نوروتراپی.

هر زمانی که دوره درمانی نوروتراپی ناقص رها شود و به اتمام نرسد، سبب تشدید نشانه‌ها و علائم می‌گردد. این روش درمانی نوعی یادگیری است و مغز یاد می‌گیرد خود را به بهترین شکل ممکن تنظیم کند. برای داشتن یک درمان کامل، علاوه بر رعایت کردن ترتیب جلسات، همکاری خانواده و رعایت تمامی دستورات و راهنمایی‌های درمانگر ضروری است. دقت کنید که تغییرات حاصل از نوروتراپی در چند جلسه اول قابل رویت نیست، زیرا نوعی فرآیند یادگیری می‌باشد و نیاز به زمان دارد.

مزایای استفاده از نوروتراپی برای مدیران چیست؟

مزایای استفاده از نورتراپی عبارتند از:

 • دقت تشخیص بالا

(گاهی اوقات تشریح کردن حال فرد برایش مشکل است و نمی تواند در قالب کلمات آن را بیان کند، اما تست‌ها با دقت زیادی آن را تشخیص می‌دهند)

 • نداشتن عوارض
 • پوشش گسترده طیف اختلالات قابل درمان
 • عدم نیاز به صحبت درباره مسائل خصوصی و یا محرمانه کاری
 • عدم نیاز به مصرف دارو
 • پایداری پس از اتمام دوره درمان

 منظور از دقت تشخیص بالا در تست های علوم اعصاب چیست؟

دو تست نوار مغز CQ و نقشه مغزی QEEG دقت بسیار بالایی دارند و خروجی‌های آن‌ها بسیار دقیق است. تست CQ نتایج را به صورت عددی و هم به صورت تفسیری ارائه می‌دهد. با جزئیات دقیقی حال روحی شما را توصیف می‌کند و شدت آن را بیان می‌نماید.

تست QEEG نیز با ۱۹ سنسور انجام می‌شود و دقت بسیار بالاتری نیز دارد، این تست نقشه‌های مختلفی را از مغز ارائه می‌دهد. می توان به راحتی تشخیص داد که میزان هر موج در هر بخش از مغز چقدر است و همچنین به شما نشان خواهد داد که کدام بخش از مغز، بخش های دیگر را تحت تاثیر قرار داده است.

برای مثال نقشه زیر را ببنید:

نقشه مغزی QEEG

این نقشه نشان می‌دهد که توجه و تمرکز فرد دچار مشکل شده است، حال نقشه همبستگی و تاثیر گذاری بخش‌های مختلف را در زیر ببینید:

نقشه مغزی QEEG

همان طور که می‌بینید بخش مربوط به توجه و تمرکز بر روی دیگر بخش‌های مغز تاثیر گذاشته. توصیف کردن این حال برای این فرد بسیار مشکل خواهد بود اما با استفاده از تست QEEG به راحتی مشخص می‌شود که فرد از چه مشکلاتی رنج می‌برد.

جمع بندی

درمان های علوم اعصاب می تواند مشکلات افراد را بدون اینکه راجع به آن‌ها و مشکلات خصوصیشان صحبت کنند تشخیص دهد و بدون نیاز به مصرف دارو و انجام مشاوره درمان کند.

نظرات