۱۰نکات مهم قبل از آغاز بازسازی ساختمان

0

با افزایش روزافزون قیمت زمین و خانه ،افراد بیشتر تمایل به بازسازی ساختمان خود دارند. با انجام بازسازی ساختمان می توانید خانه خود را زیبا تر و راحت تر کنید. اما در فرایند بازسازی نیاز است اصول و نکاتی مورد توجه قرار گیرد. چرا که اگر بدون شناخت و توجه به اصول بازسازی ، اقدام کنید کاری سخت و سردرگم کننده پیش روی شماست و ممکن است در پایان نیز به نتیجه دلخواه نرسید. در ادامه به ۱۰ نکته مهم که قبل از بازسازی ساختمان نیاز است به آن توجه شود می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

 بازسازی ساختمان

۱) تعیین هدف ازبازسازی ساختمان

اولین گام قبل از بازسازی ساختمان ، تعیین هدف شما از بازسازی است. اینکه ساختمان را با چه هدفی بازسازی می کنید.

  • بازسازی به قصد فروش
  • بازسازی به قصد اجاره
  • بازسازی به قصد زندگی شخصی

اگر هدف شما از بازسازی ساختمان ، فروش یا اجاره آن است؛ باید سلیقه بازار و سلیقه مشتری را در نظر بگیرید و به دنبال روش هایی باشید که بیشترین میزان صرفه جویی در هزینه را به دنبال دارد. اما اگر بازسازی منزل به قصد زندگی کردن در آن باشد شرایط متفاوت است. در این صورت باید با توجه به نیاز و سلیقه خود و خانواده عمل کنید. در نظر بگیرید که چند سال دیگر قرار است در این خانه زندگی کنید؟ چه چیزهایی لازم است به خانه اضافه شود یا کدام قسمت ها باید حذف شود؟ کدام بخش خانه برای شما و دیگر افراد خانواده اولویت دارد؟ با توجه به این نکات اقدام به بازسازی کنید.

تعیین هدف از بازسازی ساختمان

۲) تعیین نوع و سطع بازسازی

بعد از تعیین هدف از بازسازی، نیاز است مشخص شود چه بخش‌هایی را می خواهید بازسازی کنید. بازسازی شما جزئی است و یا می خواهید تغییرات اساسی در جای ستونها و دیوارهای ساختمان نیز داشته باشید. البته باید توجه داشته باشید اگر عمر ساختمان شما بیشتر از ۱۵ سال است ، بازسازی تاسیسات و یا مقاوم سازی پی ساختمان ضروری ست.

۳) برنامه ریزی کنید

در مرحله تعیین نوع بازسازی مشخص می کنید بازسازی شما جزئی است یا کلی. سپس در این مرحله نیاز است یک برنامه ریزی منظم داشته باشید. تمام بخش هایی که نیاز است بازسازی و یا تغییراتی در آن ایجاد شود را مشخص می کنید. هر بخش از خانه را جزء به جزء بررسی کرده و تک تک تجهیزات را بازبینی می کنید و هر کدام از تجهیزات که نیاز به تعویض دارد مشخص می کنید.

 ۴) طراحی داشته باشید

خیلی از افراد در زمان بازسازی ساختمان بدون مشورت با افراد و کارشناسان اقدام به بازسازی می‌کند. بازسازی ساختمان نیز به همان اندازه طراحی اولیه نقشه ساختمان دارای اهمیت است و نیاز است توسط افراد حرفه ای و متخصص انجام شود .

حتی اگر نمی خواهید مراحل اجرای بازسازی ساختمان خود را برون‌سپاری کنید و خودتان می خواهید این بخش را مدیریت کنید، بهتر است برای طراحی اولیه به متخصصین این رشته مراجعه کنید. در این صورت شما می توانید از خسارات احتمالی و سایر هزینه های دوباره کاری ،جلوگیری کنید. یک معمار حرفه‌ای می‌تواند بهترین طراحی را با کمترین میزان تخریب و کمترین هزینه و مطابق با قوانین و مقررات برای شما طراحی کند.

 ۵) اولویت بندی داشته باشید

برای بودجه خود اولویت بندی داشته باشید. اگربخواهیم برای بازسازی ساختمان یک اولویت بندی در نظر بگیریم اولویت بندی به قرار زیر است.

  1. آشپزخانه
  2. سرویس بهداشتی
  3. پذیرایی و هال نشیمن
  4. اتاق خواب ها

بازسازی آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهمترین بخش های خانه محسوب می‌شود. دکوراسیون آشپزخانه تاثیر زیادی در زیبایی خانه دارد. پس حتما در برنامه ریزی خود به بازسازی بخش های مختلف آشپزخانه توجه داشته باشید و برای کاهش هزینه ها سعی کنید از بودجه مربوط به این بخش کسر نکنید. البته می توانید از روش هایی برای کاهش هزینه ها استفاده کنید اما برخی از هزینه های این بخش را نمی توانید کاهش دهید و یا از آن صرفه نظر کنید چرا که ممکن است در آینده خیلی نزدیک شما را دچار مشکل کنید.

کابینت ها مهمترین المان در آشپزخانه هستند؛ اما همیشه نیاز نیست به فکر تعویض آنها باشید. برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها ، می توانید آنها را رنگ کنید. اما  تاسیسات ، لوله کشی ها و شیرآلات را بررسی کنید تا حتما سالم باشند و در صورت نیازآنها را تعویض کنید. توجه به کف ، دیوارها و سقف نیز می تواند تاثیر زیادی در زیبایی فضا داشته باشد.

بازسازی آ؛شپزخانه

 بازسازی حمام و سرویس بهداشتی

یک حمام و سرویس بهداشتی لوکس می تواند بر ارزش ملک شما بیفزاید. البته در این بخش با هزینه پایین هم می‌توانید بازسازی خود را انجام دهید و اگر از محصولات سرامیکی در بازسازی کف و دیوارهای سرویس بهداشتی و حمام استفاده کنید؛ علاوه بر صرفه جویی در هزینه‌ها ، دارای عمر نسبتا طولانی هم هستند. ازعایق بندی دیوارها کف و سالم بودن تاسیسات غافل نشوید. چرا که اگر به این بخش توجه نشود ممکن است در مدت کوتاهی به بدنه و یا بخش های دیگرساختمان ، خسارت وارد کند.

بازسازی نشیمن و پذیرایی

در بازسازی پذیرایی و نشیمن توجه به دیوارها، سقف و کف جزء مهمترین قسمت هاست. برای بازسازی دیوارها انتخاب های متفاوتی دارید. مثل پنل های دکوراتیو،  پوسترهای سه بعدی، سنگ ، شیشه تزیینی ، کاغذ دیواری، انواع دیوارپوش های پلی استر، پتینه کاری ، رنگ آمیزی و …

متریال مورد استفاده درسقف ساختمان نیز متفاوت است .گچ بری ، کناف کاری ، رابیتس ، آسمان مجازی ، پلکسی گلاس، آینه کاری ، پتینه کاری و … در سقف قابل استفاده هستند.

متریال به کار رفته در کف ساختمان نیز می تواند تغییر زیادی در فضای شما ایجاد کند .از متریال های مختلفی از قبیل پارکت ، سرامیک، سنگ و …می توانید استفاده کنید.

بازسازی پذیرایی و نشیمن

بازسازی اتاق خواب ها

بازسازی اتاق خواب ها کم هزینه ترین بخش در بازسازی ساختمان است. اصلاح کف و دیوارها ،جابه جایی تیغه ها و اصلاح سقف  از کارهایی که در بازسازی انجام می شود. با انجام کارهایی مثل اضافه کردن کمد دیواری ، قفسه و شلف دیواری می توانید فضا را کاربردی تر کنید. استفاده از نورپردازی های خاص در سقف و ودیوارها ، ایجاد سیستم برق هوشمند در اتاق و استفاده از کلید های لمسی،  فضا را فوق العاده زیبا و لوکس می کند.

دکوراسیون اتاق خواب

 ۵) به بازسازی ساختمان خود به عنوان سرمایه گذاری نگاه کنید! نه هزینه

توجه داشته باشید که بازسازی ساختمان کیفیت زندگی شما را بهتر می کند و آسایش و رفاه بیشتری را برای شما و افراد خانواده به همراه می‌آورد. بر ارزش ملک شما نیز می افزاید. پس سعی کنید بهترین کار ممکن را برای سروسامان دادن به وضعیت ساختمان خود انتخاب کنید و فقط به فکر صرفه جویی در هزینه ها نباشید . به خاطر صرفه جویی در هزینه ، کار را خودتان انجام ندهید. اگر کاری که خودتان انجام می دهید درصد استاندارد کافی را نداشته باشد ممکن است به نتیجه مطلوب و دلخواه نرسید .

۶) سبک مورد نظر خود را انتخاب کنید

سبک طراحی هرچند بستگی به سلیقه شما دارد، اما انتخاب سبک های مختلف می تواند تاثیر زیادی در هزینه تمام شده بازسازی ساختمان شما داشته باشد. به عنوان مثال سبک طراحی مدرن ، فوق العاده کم هزینه تر از سبک طراحی کلاسیک است.

۷) گرفتن مجوز ها

توجه داشته باشید برای برخی از بازسازی ها، نیاز به مجوز از شهرداری یا نظام مهندسی است. قبل از شروع به بازسازی مجوزهای لازم را اخذ کنید؛ تا در حین بازی دچار مشکل نشوید.

۸) به نمای ساختمان و فضای بیرون نیز توجه داشته باشید

درست است که دکوراسیون داخلی ساختمان، تاثیر زیادی بر زیبایی ساختمان دارد؛ اما حتماً بخشی از بودجه خود را برای بازسازی نمای ساختمان اختصاص دهید. نمای ساختمان به عنوان اولین بخشی از ساختمان است که در معرض دید افراد است و ساختمان شما می تواند از طریق نمای آن مورد قضاوت قرار بگیرد. بازسازی نمای بیرونی ساختمان می تواند زیبایی ساختمان شما را دوچندان کند و ارزش ملک شما را فوق‌العاده بالا می برد.

اگر امکان بازسازی کامل نما را ندارید حداقل نمای ساختمان را تعمیر و ترمیم کنید و کمی به فضای بیرونی ساختمان خود برسید. کارهای جزئی مثل ایجاد فضای سبز و استفاده از گل و گیاه می تواند فضای شما را فوق العاده دلنشین تر کند.

۹) تخریب

اگر بازسازی شما با تخریب همراه است ، حتما این  بخش از کار را به افراد حرفه ایی بسپارید. چرا که در صورت هرگونه اشتباه، خسارت جبران ناپذیری به  شما و یا حتی ساختمان‌های اطراف وارد می شود.

۱۰) انتظار اتفاقات غیر منتظره را داشته باشید

در حین بازسازی ساختمان هر چند که برنامه ریزی حساب شده ایی داشته باشید و یا حتی کاررا به افراد متخصص هم سپرده باشید باز هم منتظر اتفاقات غیر منتظره باشید. به عنوان مثال ممکن است در حین تخریب به تاسیسات آسیب وارد شود و نیاز به تعویض آنها باشد. هرچند این تاسیسات در تحقیقات انجام شده ، سالم و بدون نیاز به تعویض برآورد شده بودند.

حتی در مورد مدت زمان مورد نیاز برای بازسازی هم کمی بیشتر از برآوردهای انجام شده در نظر داشته باشید. چرا که همین حوادث پیش بینی نشده ممکن است این مدت زمان را طولانی تر کند.

در پایان

توجه داشته باشید بازسازی ساختمان ، کاری تخصصی و حرفه ایی ست . بهتر است انجام آن به افراد حرفه ایی سپرده شود. در این صورت می توانید اطمینان داشته باشید که این افراد بهترین طراحی را با کمترین میزان هزینه برای شما انجام می دهند. فقط کافی است با طراحان همکاری داشته و آنها را در جریان سلیقه و میزان بودجه خود قرار دهید. خانه معمار در زمینه طراحی نقشه ساختمان ، طراحی دکوراسیون داخلی ، طراحی نمای ساختمان و بازسازی ساختمان فعالیت دارد. برای ارتباط با کارشناسان و دریافت مشاوره ، می توانید با شماره ۰۲۱-۹۱۰۱۴۵۲۵ تماس حاصل فرمائید.

نظرات