داکت اسپلیت چیست؟ + کاربرد و انواع آن‌

0

داکت اسپلیت چیست؟ + کاربرد و انواع آن‌

کاربرد داکت اسپلیت چیست؟ تهویه مطبوع کانالی چگونه کار می‌کند؟ تفاوت بین سیستم تهویه کانالی و اسپلیت چیست؟ آیا نصب داکت اسپلیت و راه‌اندازی اسپلیت کانالی به صرفه است؟ تهویه مطبوع کانالی روز به روز در دنیا محبوب‌تر می‌شود. این سیستم، مقرون به صرفه، کارآمد و برای خنک کردن فضا‌های بزرگتر با اتاق‌های متعدد مناسب است. در این مقاله از دیاکوتک، دانش سیستم‌های داکت اسپلیت را بررسی خواهیم کرد. همچنین نحوه عملکرد آن، تجهیزات اصلی و سؤالات رایج را توضیح می‌دهیم. به طوری که در پایان این متن به خوبی با این مفهوم آشنا شده باشید.

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت (Ducted Split)، یک تهویه مطبوع کانالی است، که از دو واحد داخلی و خارجی تشکیل شده است. بخش داخلی یا هواساز به صورت توکار، درون سقف کاذب یا ورودی اتاق‌ها نصب می‌شود. بخش خارجی یا کندانسور در بیرون از ساختمان یا روی پشت بام نصب می‌شود.

این دو بخش با هم کار می‌کنند، تا یک چرخه تبرید را انجام دهند. هوای مطبوع (سرد یا گرم) از طریق کانال‌ها و دریچه‌ها به گردش در می‌آید. به دلیل کارایی و سهولت کنترل، معمولاً سیستم ‌ایده‌آلی برای ساختمان‌های بزرگتر است.

داکت اسپلیت برای تولید سرمایش و گرمایش چگونه کار می‌کند؟

برای تولید سرمایش، در قسمت کندانسور، گاز مبرد به وسیله لوله‌های مسی خنک شده و به سمت شیر انبساط هدایت می‌شود. سپس برای جذب گرمای محیط، به دستگاه تهویه مطبوع منتقل می‌شود. گرمای هوا، توسط مبرد گاز گرفته شده و محیط خنک می‌شود. این هوای خنک به کانال‌های انشعاب که مسیر حرکت هوا هستند، منتقل می‌شود. این کانال‌ها وظیفه ارسال هوای خنک را از طریق دریچه‌ها به فضای اتاق مورد نظر دارند.

عملکرد خنک‌کننده این دستگاه مانند کولر گازی است، اما اثر گرمایشی آن به روش دیگری انجام می‌شود. به این ترتیب که مبرد گازی این بار در کندانسور گرم می‌شود و مانند سیکل قبلی از طریق لوله‌های مسی به یونیت داخلی و کویل‌های موجود در آن هدایت می‌گردد. این هوای گرم از طریق کانال و فن به اتاق باز می‌گردد.

شکل دیگری از چرخه گرمایش آن، استفاده از کویل آب گرم است. این سیستم می‌تواند بر خلاف کولر گازی که حالت گرمایش آن از انرژی الکتریکی تأمین می‌شود، از گردش آب گرم استفاده کند. آب گرم مورد نیاز توسط پکیج‌ها یا موتورخانه‌های مرکزی به داخل کویل هدایت می‌شود.

در این روش قسمت داخلی دستگاه تهویه، مانند یک فن عمل می‌کند. هوای مکیده شده، گرم می‌گردد و سپس به محیط منتقل می‌شود. سیستم گرمایشی اسپلیت کانالی، مصرف برق بسیار پایینی دارد، در نتیجه انتخاب مقرون به صرفه‌ای است.

داکت اسپلیت

اجزای داکت اسپلیت کدام است؟

در این بخش اجزای سیستم‌های تهویه کانالی را بررسی می‌کنیم.

اواپراتور

بخش داخلی یا هواساز، در داخل ساختمان و زیر سقف کاذب نصب می‌شود.

کمپرسور

گاز مبرد فشار بالا از طریق کمپرسور در واحد خارجی جریان می‌یابد. کمپرسور گاز را تحت فشار قرار می‌دهد که آن را به مایع تبدیل می‌کند.

کندانسور

بخش خارجی یا کندانسور، در فضای بیرون ساختمان یا روی پشت بام نصب می‌شود.

توری هوای برگشتی

از این طریق هوا به داخل کشیده می‌شود.

فیلتر

فیلتر در توری هوای برگشتی قرار دارد و به فیلتر گرد و غبار، کثیفی و سایر آلاینده‌ها کمک می‌کند.

ترموستات

برای تنظیم عملکرد دستگاه، ترموستات (یا سنسور)، دمای محیط را اندازه‌گیری می‌کند.

کنترلر‌ها

توسط کنترلر‌ها، سیستم را تنظیم می‌کنند و معمولاً روی دیوار نصب می‌شوند.

انواع داکت اسپلیت از نظر مصرف انرژی کدامند؟

با توجه به میزان مصرف انرژی، دو نوع دستگاه وجود دارد:

 • نوع معمولی یا با کمپرسور دور ثابت
 • اینورتر یا دور متغیر

در نوع اینورتر، از کمپرسور‌های دور متغیر استفاده می‌شود. در این سیستم با کاهش دما سرعت کمپرسور به صورت خودکار کاهش می‌یابد و با افزایش آن سرعت کمپرسور زیاد می شود. در واقع کمپرسور اینورتر، تا حدودی هوشمند به حساب می‌آید و متناسب با ظرفیت و دمای مورد نظر کاربر فعالیت می کند. بنابراین در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود.

در مقابل، کمپرسور‌های معمولی یا دور ثابت، بدون در نظر گرفتن نیاز یا ظرفیت، با سرعت ثابت کار می‌کنند. در نتیجه افزایش مصرف برق را به همراه دارد.

داکت اسپلیت

مزایای استفاده از داکت اسپلیت چیست؟

مهمترین مزایای استفاده از اسپلیت کانالی را می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سیستم تهویه قدرتمند و جامع برای فضا‌های بزرگتر
 • ترکیب کانال‌های سقفی با دکوراسیون محیط
 • سیستم مناسب برای کل ساختمان
 • کنترل آسان دمای محیط
 • تنظیم دمای هر اتاق به صورت جداگانه
 • تصفیه هوا با استفاده از فیلتر
 • سر و صدای کمتر
 • مقرون به صرفه نسبت به سایر سیستم‌ها
 • امکان استفاده از کویل آبگرم برای گرمایش

سؤلات متداول

کاربرد سیستم اسپلیت کانالی در کجاست؟

از این سیستم تهویه مطبوع در ساختمان‌های بزرگ، مجموعه‌های تجاری، اداری و فروشگاه‌ها می‌توان استفاده کرد.

تفاوت بین سیستم داکت اسپلیت و کولر گازی چیست؟

داکت‌های اسپلیت از کانال انعطاف‌پذیر برای گردش و توزیع هوا استفاده می‌کنند. در حالی که کولر‌های گازی به وسیله واحد‌های دیواری، هوا را به داخل اتاق منتقل می‌کنند.

مصرف انرژی داکت اسپلیت چقدر است؟

میزان مصرف انرژی در سیستم‌های تهویه کانالی به عوامل زیادی مانند نوع کمپرسور (دور ثابت یا دور متغیر)، توان مصرفی دستگاه و مساحت ساختمان بستگی دارد.

قیمت داکت اسپلیت چقدر است؟

قیمت داکت اسپلیت با توجه به ظرفیت سیستم، تجهیرات، متراژ کانال کشی و نوع برند‌های داکت اسپلیت موجود در بازار متغیر است.

کلام آخر

داکت اسپلیت نوعی سیستم تهویه مطبوع است که هم می‌تواند هوای محیط را خنک کند و هم دمای آن را افزایش دهد. بنابراین می‌توان از آن در فصول گرم و سرد سال استفاده کرد. این سیستم به کانال تقسیم نیز معروف است. از آنجایی که از این سیستم در سقف‌های کاذب نیز می‌توان استفاده کرد، از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و در ساختمان‌های مختلف رایج شده است. شرکت دیاکوتک با بهره‌گیری از یک تیم با تجربه، نوآور و متخصص از مدرن‌ترین روش‌ها برای ساخت این دستگاه و حتی قیمت داکت اسپلیت را در بهترین کیفیت و کمترین قیمت اجرا می ‌کند. این شرکت از‌ایده‌پردازی فرآیند ساخت و راه‌اندازی طرح‌ها تا تحویل نهایی پروژه، پشتیبانی حرفه‌ای را ارائه می‌دهد. در این متن به بررسی انواع آن پرداختیم. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره سیستم‌های تهویه مطبوع با شماره‌های ما در ارتباط باشید. ‌امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله شما را با این فناوری آشنا کرده باشد.

نظرات