هک شبکه تلفن همراه کشور ماجرای هک شدن همراه اول امروز ۱۶ آذر ۱۴۰۱

1

هک شبکه تلفن همراه کشور ماجرای هک شدن همراه اول امروز ۱۶ آذر ۱۴۰۱

هک شبکه تلفن همراه کشور: دقایقی قبل پیامکی از سوی همراه اول برای شهروندان ارسال شده است که در این پیامک آمده است : “هموطن گرامی اگر پیامک هشدار زلزله دریافت کرده‌اید این پیام صحت ندارد”. برخی کاربران گفتند که شبکه تلفن همراه کشور هک شد.

هک همراه اول امروز

معاون وزیر کشور اشتباه فنی تیم تحقیقاتی همراه اول بود، می‌خواستند پیام را به صورت آزمایشی در گروه خودشان بفرستند؛ برای تعدادی از شهروندان هم ارسال کردند نه مسئله هک در کار بود و نه مسئله امنیتی

هک شبکه تلفن همراه کشور

هک شبکه تلفن همراه کشور

در همین رابطه سرهنگ رامین پاشایی، در گفتگو با شبکه خبر سیما، موضوع پیامک هشدار زلزله را جعلی دانست و گفت: هموطنان با خیال راحت به زندگی خود برسند.

وی در خصوص هک شدن شبکه تلفن همراه و ارسال پیام جعلی زلزله، افزود: یک قابلیت روی گوشی‌های اندروید است که اگر بچه‌ای در منطقه خاصی گم شود، شهرداری یا پلیس بتواند آن را پیدا کند.

پاشایی با عنوان این مطلب که هیچ اتفاق یا تهدیدی برای هموطنان وجود ندارد، گفت: این پیام برای گوشی‌های همراه اندروید به خصوص سامسونگ ارسال شده و افرادی که گوشی همراه آیفون دارند، این پیام را دریافت نکردند.

واکنش ها

همراه اول: پیامک هشدار زلزله صحت ندارد، ظهر امروز برخی از کاربران پیام هشدار وقوع زلزله را از سوی گوگل دریافت کرده‌اند. پیگیری‌های ایسنا از اپراتور همراه اول حاکی از آن است چنین پیامی صحت ندارد.

****

مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد: هیچ گونه وضعیت غیرعادی در خصوص وقوع زمین لرزه در هیچ منطقه از کشور تاکنون مشاهده نشده است.

در متن این اطلاعیه آمده است:

«نظر به اینکه بنا بر اطلاع واصله، امروز ۱۶ آذر ۱۴۰۱ پیامی تحت عنوان هشدار زلزله از طریق خطوط موبایلی برای برخی از مشترکین ارسال شده است، مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ضمن تکذیب این پیام اعلام می‌کند هیچ‌گونه وضعیت غیرعادی در خصوص وقوع زمین‌لرزه در هیچ منطقه کشور تا لحظه درج این پیام مشاهده نشده است.»

*****

صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت گزارش دادند که «در پی هک شبکه تلفن همراه پیامی مبنی بر هشدار زلزله به شهروندان مخابره شده است. این پیام جعلی است؛ از منازل خود خارج نشوید.»

شبکه خبر نیز خبر هک شدن شبکه تلفن همراه کشور و جعلی بودن پیام زلزله را زیرنویس کرد.

*****

اخلال در شبکه تلفن همراه، دلیل ارسال پیام

حامد یزدی مهر، مدیرکل مدیریت بحران استان تهران نیز انتشار پیامک هشدار وقوع زلزله در پایتخت را جعلی دانست و گفت:‌« طبق تاکید سازمان مدیریت بحران کشور این پیامک کذب است و توجیه صحیح ندارد. این پیامک جعلی به دنبال اختلال در شبکه تلفن همراه منتشر شده است. »

وی گفت: «از مردم می‌خواهیم به این پیام توجه نکنند و از منازل به دلیل هشدار زلزله خارج نشوند. قطعاً در صورت بروز خطر اخبار صحیح از خبرگزاری‌های رسمی کشور منتشر می‌شود.»

*****

علی نصیری، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز این موضوع را تکذیب کرد. او در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه به نظر می‌رسد این یک اقدام شیطنت آمیز برای تهیج و تحریک افکار عمومی باشد، گفت:‌« از مردم عزیز این می‌خواهم که به این پیام توجهی نکنند و خونسردی و آرامش خود را حفظ کنند. ما علیرغم جعلی بودن این پیام، باز هم جهت اطمینان بیشتر لرزه‌های اخیر در محدوده تهران را بررسی کردیم که بیانگر این بود که هیچ مورد غیرعادی وجود ندارد.»

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تاکید بر اینکه این پیام جعلی است، خاطرنشان کرد:« هیچ سامانه‌ای در جهان و کشور ما وجود ندارد که زلزله را ساعت‌ها قبل از وقوع پیش‌بینی کند، به همین دلیل نیز واضح است که این پیام جعلی و شیطنت آمیز است. »

پیگیری‌ها در این خصوص ادامه دارد…

1 دیدگاه در “هک شبکه تلفن همراه کشور ماجرای هک شدن همراه اول امروز ۱۶ آذر ۱۴۰۱

  1. M گفت:

    چرا چرت میگین من هشدار زلزله ب گوشیم اومد ساعت ۱۱و۳۸دقیقه صبح،فرداش ساعت هشت وسی وهشت دقیقه زلزله اومد توشهرفیروزکوه،کاری ب شیطنت بقیه ندارم فقط اینکه بلدنیستن مدیریت داشته باشین عین چوپان دروغگو هم نباشین لطفا

نظرات