اکسکینو

ساندویچ پانل در صنعت ساختمان

0

ساندویچ پانل‌ها محصولاتی هستند که آنها را برای پوشش سقف و دیوارهای سازه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌دهند. هر پانل از یک هسته از مواد عایق حرارتی تشکیل شده که از هر دو طرف آن را با ورق‌های فلز پوشانده‌اند. در واقع نیرو‌های سازه‌ای توسط چارچوب فولادی یا قاب حامل دیگری که پانل‌های ساندویچ به آن وصل شده‌اند، حمل می‌شود. انواع ساندویچ پانل به طور کلی بر اساس مواد عایق حرارتی مورد استفاده به عنوان هسته گروه‌بندی می‌شوند. ساندویچ پانل با هسته‌های EPS (پلی استایرن منبسط شده)، پشم معدنی و پلی اورتان(PIR) یا پلی ایزوسیانورات همگی به راحتی در دسترس هستند. این مواد عمدتاً از نظر عملکرد عایق حرارتی، عملکرد عایق صدا، واکنش در برابر آتش و وزن متفاوت بوده و در حال حاضر در صنعت ساخت و ساز استفاده بسیار زیادی دارند.

امروز در این مطلب ما تصمیم داریم شما را با مزایای استفاده از ساندویچ پانل‌ها در صنعت ساخت و ساز آشنا سازیم؛ پس در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید!

ساندویچ پانل ها بر اساس نوع کاربرد به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل آماده سقفی نوع دیگر ساندویچ پانل‌ها است که در ساخت سقف سازه‌های پیش ساخته، انواع ویلا، و سبک‌سازی ساختمان کاربرد دارد. انواع مختلف و قابلیت‌های بسیار این محصول موجب شده تا خرید ساندویچ پانل سقفی محبوبیت زیادی در میان خریداران داشته باشد. اغلب خانه‌های ویلایی که دارای سقف شیروانی هستند از ساندویچ پانل سقفی برای این منظور استفاده می‌کنند. این سازه نسبت به سفال و کاشی، مستحکم‌تر، سبک‌تر و دارای عمر طولانی‌تر است.

 ساندویچ پانل

استفاده از ورق آبرو برای خروج آب جمع شده بر روی سقف‌های شیروانی یکی دیگر از کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان‌سازی است که علاوه بر کاهش قیمت مصالح مورد استفاده در ساخت‌وساز به دلیل کاهش هزینه‌های جانبی مانند هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل و قابلیت دمونتاژ و  نصب مجدد پانل‌ها خرید ساندویچ پانل را از نظر اقتصادی توجیه می‌کند.

ساندویچ پانل دیواری

از ساندویج پانل‌های آماده دیواری، در ساخت دیوار سوله‌های صنعتی، دیواری سالن نمایش سینما و ساخت دیوار انواع کانکس‌ها استفاده می‌شود. ساندویچ پانل دیواری در برابر نفوذ گرما و سرما عایق است و بسته به نوع عایق میانی، می‌تواند به عنوان عایق صدا هم استفاده شود. از ساندویچ پانل دیواری در ساخت خانه‌های پیش ساخته و سبک سازی ساختمان استفاده می‌شود. این پانل‌های ساندویچی در برابر عوامل طبیعی نظیر زلزله و بادهای شدید کاملا مقاوم هستند و ساختار آن در تکان‌های شدید دچار گسستگی نمی‌شود.

انواع ساندویچ پنل بر اساس نوع عایق

ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل ساخته شده از پلی استایرن نوعی عایق صوتی با وزن بسیار سبک و قیمت پایین می باشد. این پانل ها قابل اشتعال هستند و به همین دلیل به عنوان عایق حرارتی مورد استفاده قرار نمی گیرند.

ساندویچ پانل پلی یورتان

از ساندویج پانل‌های آماده دیواری، در ساخت دیوار سوله‌های صنعتی، دیواری سالن نمایش سینما و ساخت دیوار انواع کانکس‌ها استفاده می‌شود. ساندویچ پانل دیواری در برابر نفوذ گرما و سرما عایق است و بسته به نوع عایق میانی، می‌تواند به عنوان عایق صدا هم استفاده شود. از ساندویچ پانل دیواری در ساخت خانه‌های پیش ساخته و سبک سازی ساختمان استفاده می‌شود. این پانل‌های ساندویچی در برابر عوامل طبیعی نظیر زلزله و بادهای شدید کاملا مقاوم هستند و ساختار آن در تکان‌های شدید دچار گسستگی نمی‌شود.

ساندویچ پانل پشم سنگ

پشم سنگ نوعی عایق حرارتی مقاوم در برابر آتش است و نوعی عایق صوتی نیز محسوب می شوند. درصد ضد حریق بودن ساندویچ پانل های پشم سنگ نسبت به پانل های پلی یورتان بالاتر است. از معایب پشم سنگ می توان به نفوذ آب در آن اشاره نمود.

چرا باید از ساندویچ پانل در صنعت ساخت و ساز استفاده کرد؟

ساندویچ پانل‌ها به دلیل تعدادی از مزایا که عمدتاً مربوط به هزینه هستند، به طور گسترده مورد تحسین قرار می‌گیرند. مقایسه بین فناوری پارتیشن قاب (قاب‌هایی که با پانل‌های ساندویچ ساخته شده‌اند) و فناوری‌های سنتی ساختمان مبتنی بر دیوار‌های بنایی مزایای ساندویچ پانل‌ها را در سه زمینه کلیدی زیر نشان می‌دهد:

هزینه‌های مستقیم

ساخت یک ساختمان به کمک هر یک از این فناوری‌ها، به میزان سرمایه مشابهی نیاز دارد. مقایسه در این زمینه شامل هزینه‌های مصالح ساختمانی، نیروی کار و حمل و نقل است.

زمان ساخت

ساخت و ایجاد یک ساختمان با استفاده از فرآیندهای سنگ تراشی و مصالح سنتی تقریبا ۶ تا ۷ ماه طول میکشد. اما همان ساختمان با استفاده از پانل‌های ساندویچی فقط ۱ ماه طول می‌کشد تا تکمیل شود. باید بدانید که یکی از مهمترین عوامل در صنعت ساخت و ساز زمان است. درواقع هر چه زودتر یک ساختمان یا انبار تولیدی برای استفاده راه‌اندازی شود، بازگشت سرمایه سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

ساندویچ پانل

به طور کلی ساختمان‌های راه‌اندازی شده با ساندویچ پانل‌ها به جای ساخت، مونتاژ می‌شوند. قطعات ساختاری تمام شده و اجزای روکش در محل می‌رسند و سپس مانند خانه‌ای از آجر‌های اسباب‌بازی مونتاژ می‌گردند. مزیت دیگر ساندویچ پانل‌ها نسبت به مصالح ساختمانی سنتی این است که نیازی به منتظر ماندن برای از دست دادن رطوبت اضافی پوسته ساختمان نیست.

فرآیند‌های ساخت و ساز

در برخی از بخش‌های صنعت، الزامات ساخت و ساز می‌تواند برای یک پروژه ساختمانی حیاتی باشد. ساخت یک سازه به کمک ساندویچ پانل فرایند خشک محسوب می‌شود، در واقع برای ساخت سازه با استفاده از ساندویج پانل نیازی به آب نیست. فرایند ساخت با استفاده از این مصالح فرآیند خشک است، این فرایند ساخت فقط به مونتاژ ساختار و تثبیت روکش با پیچ نیاز دارد. اما در ساخت سنگ‌تراشی سنتی از فرایند‌های مرطوب استفاده می‌شود که برای ساخت ملات برای آجرکاری، بتن برای ریخته‌گری یا گچ برای ساخت به مقدار قابل توجهی آب نیاز است.

سخن آخر

همان‌طور که از مطالب بالا دریافتید استفاده از ساندویچ پانل‌ها در صنعت ساخت و ساز مفید بوده و امروزه به ندرت برای ساخت سازه‌های عظیم از مصالح ساختمانی سنتی استفاده می‌کنند. ‌امیدواریم با خواندن این مطلب دانش کافی در این مورد را به دست آورده باشید!

نظرات