اکسکینو

سامان صیدی کیست بیوگرافی سامان یاسین سامان صیدی و پدرش و ماجرای دستگیری

0

سامان صیدی کیست بیوگرافی سامان یاسین سامان صیدی و پدرش و ماجرای دستگیری

سامان صیدی سامان یاسین کیست؟ بیوگرافی سامان یاسین (سامان صیدی) خواننده رپ کرمانشاهی و همسرش با عکس و سوابق هنری و خانوادگی از شروع خوانندگی تا بازداشت سامان یاسین و ماجرای حکم اعدام و پدر سامان یاسین سامان صیدی در ادامه مطلب همراه با پیج اینستاگرامش از این صفحه مجله حرف تازه مشاهده نمائید

سامان یاسین (سامان صیدی) کیست بیوگرافی و ماجرای بازداشت سامان یاسین اعدام

بیوگرافی سامان صیدی سامان یاسین

سامان یاسین با نام شناسنامه‌ای سامان صیدی فرزند تیمور متولد دهه ۷۰ در کرمانشاه گرافیست، ترانه‌ سرا،آهنگساز و خواننده اهل ایران است. او در سبک رپ فارسی و دیس‌لاو در موسیقی کردی و رپ مشغول فعالیت است. سامان یاسین اصالتا اهل کرمانشاه و کرد بوده، اما ساکن تهران است.

تیمور صیدی پدر سامان صیدی سامان یاسین از رزمندگان جنگ و دفاع مقدس است.

پدر سامان صیدی سامان یاسین

پدر سامان صیدی در پاسخ به این سوال که چند فرزند دارید، گفت: پسر اول‌مان در تصادف فوت کرد و مادر سامان همیشه مریض است و الان هم خیلی ناراحت است. ۲ دختر و یک پسر دارم و ما جزو ایلات غرب کشور هستیم تا گیلانغرب و قصرشیرین؛ خدا می‌داند همسرم در منطقه غرب با تبر از این آب و خاک دفاع کرده است. بچه‌ام اینجا (کرمانشاه) بود

وی در جریان اعتراضات مهر ماه ۱۴۰۱ بازداشت شد و اولین دادگاه اغتشاشگران نیز در آبان ماه به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، اما هنوز حکم نهایی صادر نشده است.

سوابق هنری

سامان صیدی، در زمینه گرافیک کار می کند و خودش را در دادگاه مربوط به اغتشاگران گرافیست معرفی کرده است. اما برخی رسانه ها نوشتند که او یکی از خوانندگان کردی اهل کرمانشاه است که در ترانه‌های جنجالی زیادی در اعتراض به وضعیت اجتماعی سیاسی جامعه خوانده‌است و بیشتر آهنگ های او حواشی زیادی در پی داشته است. سامان یاسین از جمله خوانندگان و رپرهای غیر مجاز کشورمان است که بدون مجوز وزارت ارشاد در حیطه موسیقی فعالیت دارد.

ماجرای بازداشت و زندان سامان صیدی

گفته میشود که وی در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ ایران در ۱۰ مهر ۱۴۰۱ در منزلش بازداشت شده است.

دادگاه سامان صیدی در ۷ آبان ۱۴۰۱ به همراه دادگاه اغتشاشگران برگزار شد. در نوبت عصر دادگاه، نماینده دادستان با حضور در جایگاه کیفرخواست متهم سامان صیدی را قرائت کرد و از ریاست جلسه درخواست اعمال اشد مجازات برای وی را خواستار شد.

سامان صیدی فرزند تیمور به اتهام محاربه از طریق کشیدن سلاح کلت کمری و شلیک ۳ عدد تیرهوایی به اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور در جایگاه قرار گرفت:

متهم عنوان کرد: در حوزه گرافیک کار می‌کنم.

قاضی از متهم پرسید: کسی که کار هنری انجام ‌می‌دهد برای چه دلیلی باید اسلحه گرم با خود به همراه داشته باشد؟

متهم صیدی گفت: آن سلاح را دوستم به من قرض داده بود.

قاضی از متهم صیدی درخصوص سلاح کلت کمری که در اختیار متهم بود، سوال کرد که این سلاح را از کجا آورده و در حال حاضر در چه محلی است که متهم گفت: سلاح برای من نبوده و الان هم نمیدانم کجاست چون آن را از پنجره به بیرون پرت کردم.

قاضی گفت: چرا اسلحه را از پنجره به بیرون پرتاب کردی؟

متهم صیدی گفت: به من گفتند که اگر ماموران بیایند شاید برای تو دردسر شود و من هم اسلحه را به بیرون پرتاب کردم.

خبرگزاری قوه قضاییه جمهوری اسلامی، در روز ۷ آبان ۱۴۰۱، جلسه محاکمه سامان یاسین به حکم رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران یعنی ابوالقاسم صلواتی و ۸ معترض بازداشت‌شده دیگر به نام‌های سهیل خوشدل، منوچهر مهمان‌نواز، محمد قبادلو، محسن رضازاده قراقلو، سعید شیرازی، محمد بروغنی، ابوالفضل مهری و حسین حاجی‌لو به دلیل شرکت در اعتراضات برگزار شد.

گفتگوی پدر سامان صیدی سامان یاسین

ایلنا: پدر سامان صیدی گفت: من پرونده‌اش را نخوانده‌ام در تلویزیون آقای قاضی با فرزندم صحبت می‌کند و می‌گوید شما قبلاً یازده فقره تهدید داشته‌اید، بچه من یک روز هم حبس نکشیده است و زندان هم نرفته است.

تیمور صیدی پدر سامان صیدی که به‌ اتهام محاربه از طریق کشیدن سلاح کلت کمری و شلیک سه عدد تیر هوایی به اجتماع و تبانی به‌قصد اقدام علیه امنیت کشور محکوم شده است در تماس با ایلنا، با اشاره به سابقه رزمندگی خود در دفاع مقدس عنوان کرد: نه تنها خودم زحمت زیادی برای جمهوری اسلامی ایران کشیدم و برادرم شهید شده است، بلکه باید بگویم ۶۰ درصد از فامیل‌هایم را در دوره جنگ از دست داده‌ام که باید هم از دست می‌دادیم چون باید از این آب و خاک دفاع می‌کردیم.

وی افزود: الان پسر من را در اعتراضات گرفته‌اند نسبت به اتهاماتی که به وی داده‌اند خیلی ناراحتم و درد وجدان می‌خورم زیرا ما از خانواده شهدا و ایثارگران هستیم.

پدر سامان صیدی ادامه داد: در یکی از موارد به پسرم گفته‌اند یازده مورد تهدید داشتی. نمی‌شود تهدید و درگیری وجود داشته باشد اما در این جریان پرونده یا دادگاهی نباشد. در صورتی که تاکنون کسی از او شاکی هم نبوده است و خدا شاهد است یک روز هم حبس نکشیده است. من پرونده‌اش را نخوانده‌ام در تلویزیون آقای قاضی با فرزندم صحبت می‌کند و می‌گوید شما قبلاً یازده فقره تهدید داشته‌اید، بچه من یک روز هم حبس نکشیده است و زندان هم نرفته است. اگر پسر من است این چیزها واقعیت ندارد؛ شاید سر تصادفی و حساب و کتابی تا پاسگاه مراجعه کرده و شکایتی کرده است اما سابقه زندان رفتن ندارد.

وی تاکید کرد: ما نمی‌خواهیم روزنامه‌ها و شبکه‌های آن طرف با ما مصاحبه کنند تا خودمان هستیم باید مشکل‌مان را به خودمان بگویم خواسته ما این است.

وی یادآور شد: در حال حاضر در منطقه تحقیق کنید و ببینید خانواده ما چه طور خانواده‌ای هستند چه زحمت‌هایی برای انقلاب و آب‌وخاک‌مان که وظیفه‌مان بوده است، کشیده‌ایم. ما نه وابسته به حزبی بوده‌ایم و نه سیاسی بوده‌ایم و نه الحمدالله فامیل‌های‌مان سیاسی بوده‌اند. حالا نمی‌دانم از سر هیجان یا هر چیز دیگری بچه من جایی رفته است؛ خانوادگی، از طرف تمام فامیل‌ها تعهد می‌دهم اگر من و بچه من یا نزدیک‌ترین کس من در اغتشاشات بودند بدون چون و چرا محکوم به اعدام شویم.

تیمور صیدی در پاسخ به این سوال که آیا شما ملاقاتی با فرزندتان داشته‌اید، گفت: با بچه‌ام ملاقات داشتیم نمی‌شود دروغ گفت. همیشه زنگ می‌زند. اما تا سری آخر که حکم صادر کردند، نگذاشتند وکیل بر سر پرونده برود این اواخر یک لایحه روی پرونده گذاشته است. در حال حاضر هم وکیل اصلی ما آقای اسماعیل‌بیگی است. یک ابهاماتی در پرونده است نخست این که فیلم بسیار تاریک است. کسی که سطل آشغال را که تکان می‌دهد دستش تتو ندارد و پسر من تتو دارد. یک نکته‌هایی وجود دارد که باید اجازه دهیم آقای اسماعیل بیگی آنها را از نظر حقوق مشخص کنند.

وی در مورد شغل خود و فرزندش گفت: سامان در کار آهنگسازی و کارهای گرافیکی بود و خودم در چوبداری کارگر بودم.

تیمور صیدی با اشاره به درخواست خود از رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: درخواست دارم پسرم مورد بخشش قرار گیرد، اگر خطایی از پسر من سر زده است می‌خواهم که مورد بخشش و رأفت اسلامی قرار گیرد. حتی خانوادگی تعهد می‌دهیم اگر یکی از اعضای ما در یک جمعی به ضرر جمهوری اسلامی حرکتی کرد، بدون چون و چرا همه‌مان را اعدام کنند.

وی در پاسخ به این سوال که فرزندتان در کجا دستگیر شده است؟ وکیل فرزندتان می‌گوید در منزل یکی از دوستانش دستگیر شده است، گفت: بله درست است.

پدر سامان صیدی در پاسخ به این سوال که چند فرزند دارید، گفت: پسر اول‌مان در تصادف فوت کرد و مادر سامان همیشه مریض است و الان هم خیلی ناراحت است. ۲ دختر و یک پسر دارم و ما جزو ایلات غرب کشور هستیم تا گیلانغرب و قصرشیرین؛ خدا می‌داند همسرم در منطقه غرب با تبر از این آب و خاک دفاع کرده است. بچه‌ام اینجا (کرمانشاه) بود

وی با بیان اینکه درخواستم از مسئولان جمهوری اسلامی این است که می‌خواهم فرزندم را مورد رأفت و بخشش اسلامی قرار دهند. خدا می‌داند اگر خدایی نکرده اتفاقی پیش بیاید ما ۴، ۵ نفر مرده‌ایم و دیگر زندگی نداریم. همسرم و دخترم چند بار می‌خواستند خودکشی کنند که گفتم روله چیزی نیست صبر کن، خدا بزرگ است. به خدا همین الان هم جلوی‌شان را گرفته‌ام. خانواده‌ام از هم متلاشی می‌شود.

پدر سامان صیدی در مورد دستمزد وکلای پرونده فرزندش گفت: وکیل انتخابی خودشان آقای حسین سرتیپی دائم می‌گفت نمی‌گذارند من روی پرونده بروم چون پرونده امنیتی است. در واقع آقای اسماعیل‌بیگی هم وکیل تسخیری هستند زیرا وضعیت مالی ما ضعیف است. روز گذشته هم به دفتر قوه قضائیه درخواست ورود به پرونده داد که تا این ساعت که با شما حرف می‌زنم هنوز این اجازه را نداده‌اند.

وی گفت: ما جزو ایلات غرب کشور هستیم تا گیلانغرب و قصرشیرین؛ خدا می‌داند همسرم در منطقه غرب با تبر از این آب و خاک دفاع کرده است. بچه‌ام اینجا (کرمانشاه) بود

نظرات