تفریحات

ماجرای کامل دکتر محمد سایان کسی که ادعای منجی بودن دارد!

11

ماجرای کامل دکتر سایان کسی که ادعای منجی بودن دارد!

محمد حسین‌پور معروف به دکتر سایان پدیده این روزهای فضای رسانه‌ای است. او با طرح مسائل مختلف و چاپ چند کتاب و ادعای تاسیس سبک رزمی جدید با آداب و مناسک خاص و نوشتن دایره‌المعارف هنر خود را مطرح کرده و پایش به رسانه ملی نیز باز شده است. اما کار به اینجا ختم نشد و چند وقتی است که فیلم‌های خاصی از او در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد و او ادعای منجی بودن می‌کند.

دکتر سایان

ماجرای انسان‌هایی که ادعای آن را دارند که به منبع حقیقت رسیده و می‌توانند آدم‌های دیگر را با خود همراه کنند، چیز تازه ای نیست. در روزگاری که بحران هویت و معنویت در بسیاری از نقاط جهان قابل انکار نیست افرادی پیدا می‌شوند که در این مسیر به سراغ ذهن و قلب آدم‌ها رفته و با طرح ادعاهایی به ظاهر علمی و درست، از عدم آگاهی برخی آدم‌ها سوءاستفاده کرده و آن‌ها را به مسیر اهداف خود هدایت می‌کنند. یک روز با اسم مذهب، این کار را می‌کنند و روز دیگر با طرح عرفان‌های دروغین. امروز اما با پدیده ای روبرو هستیم که با ترکیبی از علم و دانش و مذهب و ورزش و هنر، خود را به شبکه خبر و یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های کشور در شبکه سه می‌رساند.

محمد حسین‌پور معروف به دکتر سایان پدیده این روزهای فضای رسانه‌ای است. او با طرح مسائل مختلف و چاپ چند کتاب و ادعای تاسیس سبک رزمی جدید با آداب و مناسک خاص و نوشتن دایره‌المعارف هنر، خود را مطرح کرده و پایش به رسانه ملی نیز باز شده است. اما کار به اینجا ختم نشد و چند وقتی است که فیلم‌های خاصی از او در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد و او ادعای منجی بودن می‌کند.

دکتر سایان

شیاد، بیمار یا نابغه؟

محمد حسین‌پور متولد سال ۶۷ در سراب استان آذربایجان شرقی است. سایت شخصی او یا از دسترس خارج شده یا دچار مشکلاتی است ولی می‌توان اطلاعات پراکنده‌ای از او پیدا کرد. در بسیاری از سایت‌ها او را دارای مدرک دکترای استاتیک با گرایش پاتوبیولوژی از یک دانشگاه نامشخص در ترکیه معرفی می‌کنند. اینکه این رشته چیست و آن دانشگاه کجاست به هیچ وجه مشخص نیست.

به سراغ حرف‌ها و اندیشه‌هایش که می‌رویم پر است از ادعاهای علمی. تاسیس سبکی رزمی به نام سایان که پیروان آن را ساکاری‌یو نامگذاری کرده‌اند. اگر هشتگ ساکاریو را در اینستاگرام سرچ کنید با تعداد زیادی از کاربران با این نام روبرو خواهید شد. میل به ایجاد یک کاریزما نیز در بسیاری از صحبت‌های او و اطلاعاتی که درباره‌اش وجود دارد، دیده می‌شود.

در یکی از سایت‌ها درباره او اینگونه نوشته شده: «دکتر محمد حسین‌پور سایان جوانترین فلسفه‌دان و فلسفه‌ساز، برترین نابغه عصر معاصر، قهرمان المپیک مبارزات آزاد قفس ۲۰۱۶ روسیه، زیباترین و جوانترین فیلسوف با اندیشه‌های آسمانی، دکتر سایان جوان خوش‌سیرت و خوش‌سیما ولی بی‌ادعا، برترین استاد رزمی دنیا، جوانترین عالم، خالق هشت سایمن، خالق حس ششم و هفتم و هشتم».

دکتر سایان

اینکه حس هفتم و هشتم چیست سوالی است که در برنامه «حالا خورشید» نیز از او پرسیده می‌شود اما به جز حرف‌های کلی هیچ منطق درستی درباره ادعاهای خود ارائه نمی‌کند.

معروف ترین کتابی که از او منتشر شده «دایره المعارف هنر در جامعه و رسانه‌های جهانی» است. اینکه خود این کتاب به چه معناست سوال مهمی است اما درباره موضوعات این کتاب نیز باید دقیق شد. عناوینی نظیر ملل و نژاد، رنگ مو، سولاریوم، ماساژ، طراحی لباس، روانشناسی، کاربرد شیمی و … کنار هم قرار گرفته‌اند. در جستجوهای من، متن اصلی کتاب پیدا نشد و بسیار مشتاق هستم که متن اصلی این کتاب را مطالعه کنم. کتابی که باعث شد شبکه خبر درباره آن خبری منتشر کند.

دکتر سایان

درباره سایان در فضای مجازی مطالب مختلفی دست به دست می‌چرخد که در بسیاری از آنها تعریف و تمجیدهای اغراق شده زیادی وجود دارد. شخصیتی عجیب و همه فن حریف در این متن‌ها دیده می‌شود که هم فلسفه می‌داند هم عرفان، هم ورزشکار است هم قهرمان. هم دست‌گیر آدم‌هاست و هم از مال دنیا دوری می‌کند.

شاید نام «اشو» را شنیده باشید. کتاب‌هایش در دستفروش‌های میدان انقلاب پیدا می‌شود. همان فردی که در هند با طرح نگاهی جدید به دنبال ایجاد آرامش نهایی در آدم‌ها بود و توانسته بود مریدان زیادی دور خود جمع کند و در نهایت با مشکلات فراوان مالی و اخلاقی که در هند و آمریکا ایجاد کرد، مطرود شد تا مرد. یا حتی ناپلئون هیل که به عنوان پدر روانشناسی موفقیت از او یاد می‌کنند با حقه‌بازی تمام توانست بسیاری از آثار خودش را به فروش رسانده و بسیاری از آدم‌ها را به امید ثروتمند شدن درگیر مباحث خود کند. کتاب «بیاندیشید و ثروتمند شوید» هنوز بعد از چند دهه جزو کتاب‌های پرفروش حوزه موفقیت است و بعید می‌دانم به جز خود او فرد دیگری با آن کتاب ثروتمند شده باشد.

محمد حسین‌پور یا دکتر سایان در این بین معلوم نیست که در کدام دسته قرار می‌گیرد. آیا به دنبال شیادی بوده؟ آیا ترکیب علم و فلسفه و ورزش و عرفان با هم و در نهایت ادعا منجی بودن از بیماری روانی خبر می‌دهد؟ آیا او یک نابغه است که توانسته همه این‌ها را با هم ترکیب کند و بسیاری از آدم‌ها را دور خود جمع و توجه رسانه‌ها را نیز به خود جلب کند؟

دکتر سایان

دکتر سایان در رسانه ملی

قطعا فردی که توانسته خود را به سطح رسانه ملی برساند و در یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های حال حاضر تلویزیون یعنی «حالا خورشید» حضور پیدا کند، قطعا نابغه است. ولی حالا خورشید اولین برنامه‌ای نبود که پای سایان به آن باز شد. پیش از این شبکه خبر، جام جم، شبکه یک و سلامت در قالب برنامه‌های مختلف و سخنرانی و … او را به رسانه ملی آورده بودند. همچنین خبرگزاری‌هایی نظیر ایرنا نیز اخبار مدال طلای او در مسابقات مبارزه آزاد در روسیه را نیز مخابره کرده بودند.

.

اما بیش از هر چیز او در برنامه حالا خورشید دیده شد. سایان در این برنامه هیچ صحبتی از ادعاهای جدیدش مبنی بر منجی بودن نمی‌زند اما در همین برنامه به سراغ طرح مباحث حس هفتم و هشتم و همچنین سبک خاص رزمی‌ ابداع شده و ایده‌های مختلفش می‌رود که باعث تعجب رضا رشیدپور مجری برنامه می‌شود. در نهایت با طرح ادعاهای جدید او و رسانه‌ای شدن این مساله، رشیدپور تهیه کننده و مجری این برنامه در توئیتر خود به خاطر عدم دقت کافی در دعوت از این مهمان عذرخواهی می‌کند.

دکتر سایان

برای روشن تر شدن مساله به سراغ مهرنوش مقدسی از تیم روابط عمومی حالا خورشید و کسی که با محمد حسین‌پور یا همان دکتر سایان ارتباط برقرار کرده و او را به این برنامه دعوت کرده، رفتیم. مقدسی بر این نکته تاکید می‌کند که تا قبل از برنامه حالا خورشید اکثر رسانه‌های رسمی کشور از این چهره دعوت کرده بودند و شبکه خبر به عنوان مرجع خبری کشور نیز خبری درباره او پخش کرده بود. همچنین رسانه‌های دیگری نیز یا با او گفتگویی داشتند یا اخباری درباره او منتشر کرده بودند.

مقدسی در پاسخ به سوال ما که آیا رفتار یا امر غیرعادی از سایان دیده بود یا نه گفت که به هیچ وجه رفتار غیرعادی از او تا قبل از برنامه دیده نشد و اگر چیزی دیده می‌شد قطعا اجازه رفتن جلوی دوربین حالا خورشید به او داده نمی‌شد.

مگر می‌شود فردی ادعاهایی به این بزرگی داشته باشد ولی مشخص نباشد که در چه رشته‌ای و در کدام دانشگاه درس خوانده است؟ مگر می‌شود بدون بررسی علمی توسط صاحب‌نظران درباره ادعاهای حس هفتم و هشتم، او را به سطح اول رسانه‌های کشور آورد؟

برای من محمد حسین‌پور یک فردی است که از نبوغ بالایی برخوردار بوده ولی این نبوغ به سمت و سوی درستی هدایت نشده و در نهایت به بیماری ختم شده است. نمی‌توان بدون نبوغ خود را به رسانه ملی رساند. نمی‌توان ترکیبی از حرف‌های مختلف را در قالب شبه‌علم ارائه و بسیاری را قانع کرد و فرد عادی بود. قطعا او یک نابغه است. نابغه‌ای که شاید بتوان گفت به یک بیماری سخت دچار شده است. بیماری روانی که به او می‌گوید حال که توانسته‌ای به این درجه برسی و مریدانی برای خود پیدا کنی، زمان آن است که ادعای جدیدی طرح کنی. ادعای منجی بودن. او دیده شد و از این فرآیند لذت برد. آیا جلب احترام و توجه و دیده شدن در یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیون او را به اینجا کشاند؟

 

منبع: دیدارنیوز

11 دیدگاه در “ماجرای کامل دکتر محمد سایان کسی که ادعای منجی بودن دارد!

 1. حسن گفت:

  اگر مثل غربی ها به همه چیز نگاه کنید مشکل حل میشه. یک نفر یک چیزی گفته که فان است و برای تفریح خوب است. برای خنده که خوبه.

 2. حسن گفت:

  سلام بر همه
  باید مشخصات منجی عالم بشریت را در کتب دینی جستجو کرد نه در ادعاهای افراد

 3. سیاوش گفت:

  من فقط موندم که ملت ایران چقدر بدبخت شده اند خدایی یا تا چه حدی ما سردرگمو گمراهیم مهم نیست محمد چی میگوید یا هر شخص دیگری مهم اینجاست که این پتانسیل وجودی ما چقدر ضعیفه که هرکسی میتونه داخلش رشد کند

 4. معز گفت:

  پدرش کیه مادرش کیه اصلا پدر و مادر داره یا نداره مردم پشت گوششون مخملی نیست که هر احمقی از راه برسه و ادعای منجی بودن بکنه حرفشو قبول کنن. اونهایی که گوسفندوار دنبالش راه افتادن نتیجه بی عملی مسئولین فرهنگی کشور است . وگرنه یک رزمی کار که زمانی دارای عنوانی در ورزش بوده نباید اینقدر جسارت پیدا کند که ادعای امامت و راهبری همه مردم دنیا را بکند من اهل توهین به کسی نیستم ولی به دلیل توهین این جرثومه کثیف به معتقدات مردم خدا جوی ایران جوابش را اینگونه دادم. معلوم نیست این احمق سر در آخور کدام ملحد دارد. باید مسئولان امنیتی ور مقابل این روانی اقدام لازم را بعمل آورند

 5. میترا گفت:

  هر انسان عاقل متوجه میشه ایشون از سال های قبل روش کار شده و پرورشش دادن برای چنین روزی.
  که مردم رو گمراه کنن و از دین اسلام زده کنن.

  امام زمان نشانه های هایی دارند که در کتاب های اسلامی به آنها اشاره شده.
  خدا همه رو به راست هدایت کنه و فرج امام زمان رو نزدیک کنن که کره زمین وضع خیلی بدی پیدا کرده.

 6. مهدی گفت:

  زود قضاوت نکنیم

 7. اله گفت:

  بنظرم یه ادم نابغه به دلایل مختلف ممکن دچار دگرگونی روحی وتوهم بشه،ولی کشتن یه ادم بیمار که گذشته خیر وخوبی داشته ومجازات سنگین برای این فرد خیلی غیر اخلاقی وغیر انسانی است،چون ادم بیمار که دست خودش نیست،دچار مرضی شده ،باید مداوا بشه،تا برگرده به حالت ایده آل خودش،اینکه ادعای امام زمانی کردن از خیلی بیمارهای افسردگی شدید رخ میده،دست خودشون نیست دچار توهم میشن،باید درمان بشن تا مجازات بشن،وکشتن یه ادم بیمار جنایت وکار غیر انسانی است،بیشک خدا هم چنین عملی رو نمی پسنده،که بیماری اعدام کنن،این به حکومت هم لطمه ای نمی زنه، که از ترسش اقدام به مرگش کنیم،بهتر باهاش انسانی برخورد بشه،ودرمان بشه

  1. ناشناس گفت:

   این جور که شما از کشتن و آدم کشی صحبت میکنی معلومه خودت تا حالا باید چند نفر و کشته باشی.

 8. حسین مراتی گفت:

  فقط یک کلام بگویم اینکه قربان وفدای امام زمان که حرمت عظمت وبزرگی اش را نگه نمیدارند اینکه بخاطر بازکردن روسری یک خانم درفلان جا حضرات دادسخن میگویند که واویلا اسلام به فنا رفتن چرا دربرابر این افرادی که به هردلیل حق ندارند به ساحت مولایمان تعرض کنند حرکتی انجام نمیدهند ولی یقین میدانم جرای چنین فردی مرگه وباید کشته شود تامایه عبرت سایرین گردد

 9. arb گفت:

  *اگر فردای آن روز موعود نیامدم خلف وعده نکردم،راهم را بسته اند،چاره فریاد روز و شب شماست،دیگر انتظار هیچ منجی نکشید که نخواهد آمد* ظاهرا هدف ضربه زدن به مهدویت و انتظاره.
  اینکه حساب شده و با برنامه این کارا رو کرده که مشخصه.
  فقط باید کتابهاش رو بازنگری کرد که معلوم بشه چه چیزایی توسط کتابهاش به خورد ملت داده یا می خواد به خورد ملت بده.
  همچنین باید بررسی بشه که از کی و توسط چه افرادی اول مطرح شد و حلقه های زنجیر شهرتش رو به هم وصل کرد که معلوم بشه،
  از کجا آمده بود،آمدنش بهر چه بود.
  البته از این فرقه های به ظاهر معنوی ولی در باطن ضد معنویت و شیطانی کم نبودند،ولی این مشکوک به ارتباط با بهاییت و اسرائیله و بعید نیست از مرز ترکیه فرار کرده باشه.

  1. اصغر گفت:

   سلام دقیقا صحیح گفتی اون مرتبط با یک سرویس اطلاعاتی و جاسوسی بوده که حالا فرار کرده به اون ور آب

نظرات