فیلم / ماجرای کامل اتفاقات مدرسه شاهد اردبیل از زبان والدین و مسئولان (جدید)

0

فیلم / ماجرای کامل اتفاقات مدرسه شاهد اردبیل از زبان والدین و مسئولان (جدید)

در روزهای اخیر اخبار مربوط به حادثه دبیرستان شاهد اردبیل و اتفاقات مدرسه شاهد اردبیل سر تیتر خبرهای روز شده و رسانه ها معاند با انتشار اخبار نادرست و کذب روی این خبر موج سواری میکنند. در ادامه همه چیز درباره اتفاقات مدرسه شاهد اردبیل و ماجرای حادثه از زبان والدین دانش آموزان و مسئولان را کامل با جزئیات و روایت های جدید بخوانید:

به تازگی یکی از رسانه‌های خارج از کشور درباره حادثه دبیرستان شاهد اردبیل خبری را منتشر کرد .به گزارش این رسانه: «در حمله لباس‌شخصی‌ها به دبیرستان شاهد اردبیل، یک دختر دانش‌آموز جان داد، چند نفر در بیمارستان‌اند و مدیر هفت دانش‌آموز دیگر را به امنیتی‌ها تحویل داد.» این خبر به سرعت دست به دست شد.

اتفاقات مدرسه شاهد اردبیل

جمعه‌شب، اخباری درباره اتفاقات مدرسه شاهد اردبیل و جان باختن یک دختر دانش‌آموز دبیرستان شاهد اردبیل، در اثر حمله لباس شخصی‌ها منتشر و روایت‌هایی هم درباره دلیل درگیری مطرح شد.

با وجود این فیلم‌هایی که از ماجرا و اتفاقات مدرسه شاهد اردبیل منتشر شده، شعار دادن برخی دانش‌آموزان و اولیا مقابل مدرسه را نشان می‌دهد اما از درگیری فیلمی منتشر نشده است. همچنین فیلمی از حضور آمبولانس در مقابل مدرسه منتشر شده که به نوشته «سبلان ما» مربوط به زمانی است که بعد از مشاجره والدین برخی دانش‌آموزان با مدیران مدرسه شاهد اردبیل، یکی از دانش‌آموزان به دلیل فشار عصبی ناشی از این دعوا دچار ضعف شده و با آمبولانس به بیمارستان منتقل می‌شود و او اکنون در صحت کامل است.

به گزارش هم میهن این خبر در کمتر از دوساعت چنان چرخید که بعد از ساعت ۲۳ همان شب، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری اردبیل این موضوع را «ادعای رسانه‌های معاند» خواند و آن را تکذیب کرد.

علی محبوبی‌پور، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری اردبیل دراین باره گفت که این ادعا کاملا تکذیب می‌شود و به‌هیچ‌وجه صحت ندارد. مردم مؤمن انقلابی و غیرتمند اردبیل تحت تأثیر شایعات رسانه‌های معاند قرار نمی‌گیرند. او علت انتشار این خبر را تهییج عواطف مردم انقلابی اردبیل دانست و گفت که در اردبیل تاکنون هیچ کشته و مجروحی وجود نداشته و حتی دستگیری افراد هم در این شهر قابل توجه نبوده است.

از طرف دیگر حامد عاملی، استاندار اردبیل در گفت‌وگو با «شبکه شرق» به این خبر واکنش نشان داد و گفت، چهارشنبه مراسمی در یک نقطه از اردبیل برگزار شده است: «پس از این مراسم برخی از دانش‌آموزان با خروج از محل، شعارهایی مثل «زن، زندگی، آزادی» سر می‌دهند.

این شعارها از سوی دانش‌آموزان در خیابان سر داده می‌شد، به همین علت هم مجموعه نیروهای انتظامی که در محل حاضر بودند، دانش‌آموزان را به درون مدرسه هدایت کردند. با حضور نیروهای انتظامی، دانش‌آموزان به درون مدرسه شاهد می‌روند اما هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. در جریان این اتفاق هم خدایی‌نکرده هیچ دانش‌آموزی جان خود را از دست نداده و خبر منتشر شده درباره کشته شدن یک دانش‌آموز در جریان اتفاق کذب محض است.

به مدیران آموزش و پرورش استان اردبیل، دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان فاطمی که گفته شده این دانش‌آموز در این بیمارستان جان خود را از دست داده، گفته‌ام که اطلاعیه بدهند و شفاف سازی کنند.» استاندار اردبیل در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه «از اول این اتفاقات در کشور ما، در اردبیل، به لطف خدا حتی یک کشته هم نداشتیم»، گفته است: «ما در استان اردبیل هیچ دانش‌آموزی نداریم که در جریان برخوردهای صورت‌گرفته کشته شده باشد. مردم اردبیل هم می‌دانند. حداقل یک آگهی ترحیم باید منتشر می‌شد از روز چهارشنبه تا امروز، اما این اتفاق نیفتاده است.»

روایت والدین دانش اموزان

پیگیری‌های هم‌میهن از شاهدان عینی ماجرا اما از موضوع دیگری حکایت دارد. مادر یکی از دانش‌آموزان مدرسه دخترانه شاهد که فرزندش در روز حادثه حضور داشته، درباره اصل ماجرا به هم‌میهن می‌گوید: «روز چهارشنبه بدون اطلاع و هماهنگی ما بچه‌ها را به راهپیمایی برده بودند. در شرایطی که بعضی از بچه‌ها میلی به حضور در این مراسم نداشتند. چند روز بود اردبیل خلوت بود و سروصدایی از اعتراضات نبود. برای همین فکر کرده بودند بچه‌‌ها را ببرند راهپیمایی.»

«اصلا به چه اجازه‌ای بدون اطلاع ما بچه‌ها را از مدرسه خارج کردند؟» این گلایه جدی والدین است. مادری که می‌گوید: «وقتی بچه‌ها را بردند و سروصداها بلند شد، من متوجه شدم و سریع خودم را رساندم به میدان عالی‌قاپو. وقتی رسیدم دیدم بعضی از دخترها شعار می‌دادند. آن دور و بر هم پر از مامور و گشت بود. یک دفعه شلوغ شد من به زور وسط آن شلوغی دخترم را کشیدم بیرون.

بچه‌ام از ترس رنگ به رویش نمانده بود. کم مانده بود سکته کند. بردمش خانه. بعد از باقی مادرها شنیدم که آن روز بعضی از بچه‌ها از رفتن به راهپیمایی خودداری کرده بودند و گفته بودند نمی‌آییم.

تکذیب بیمارستان

در خبرهای منتشرشده، انتقال دانش‌آموزان مجروح به بیمارستانی به نام فاطمی اردبیل عنوان شده است. اما پیگیری‌های هم‌میهن از این بیمارستان راه به جایی نمی‌برد. مسئول پذیرش بیمارستان ابتدا به هم‌میهن می‌گوید که اجازه پاسخگویی به کسی را ندارد و این موضوع را فقط باید از طریق حراست بیمارستان پیگیری کنیم.

با این حال در تماس دیگری یکی دیگر از مسئولان می‌گوید که هیچ دانش‌آموزی از مدرسه شاهد در این بیمارستان پذیرش نشده و اساسا برای فردی به نام اسراء پناهی خانقاه نیز از آنجا گواهی فوت صادر نشده است؛ اسراء دختری است که گویا چندروز پیش فوت شده و حالا اعلامیه مراسم‌اش دست به دست می‌شود. دیروز عموی او با رسانه‌ها مصاحبه کرد و گفت که اسراء به دلیل مشکل قلبی فوت کرده است که صحبت های عموی اسرا پناهی را در فیلم زیر ببینید:

در مدرسه شاهد اردبیل، که خبرها از آنجا بیرون آمده مدیر به دلیل حضور مسئولان آموزش و پرورش امکان صحبت ندارد. خودش نیز از هرگونه توضیحی امتناع می‌کند. نه موضوعی را تایید می‌کند، نه تکذیب و چند بار تکرار می‌کند: «ما موظفیم تنها پاسخگوی والدین دانش‌‌آموزان باشیم.» و مکالمه را تمام می‌کند.

به گزارش ایرنا: برخی رسانه‌ها از روز جمعه ۲۲ مهرماه به نقل از برخی کانال‌های تلگرامی محلی مدعی شدند در جریان حمله لباس‌ شخصی‌ها به دبیرستان شاهد اردبیل در روز پنجشنبه، یک دانش‌آموز بر اثر خون‌ریزی داخلی در بیمارستان فاطمی جان باخته است. طبق این گزارش‌ها ۱۰ دانش‌آموز زخمی و ۷ دانش‌آموز بازداشت شده‌اند.

در این گزارش آمده بود: «در روز پنجشنبه ۲۱ مهرماه، در اردبیل، بعد از آنکه تعدادی از دانش‌آموزان دختر در دبیرستان شاهد دست به اعتراض زده و شعارهایی در اعتراض به وضعیت موجود سر دادند، نیروهای لباس شخصی به این مدرسه حمله کرده و بعد از ضرب و شتم دانش‌آموزان تعدادی از آنها را دستگیر کرده‌اند. همچنین نیروهای لباس شخصی تعدادی از والدین دانش‌آموزان را نیز مورد حمله قرار دادند. شاهدان عینی گفته‌اند نزدیک به ۱۰ نفر از دانش‌آموزان زخمی و برای مداوا به بیمارستان فاطمی منتقل شده‌اند. ۷ تن از دانش آموزان نیز با همکاری مدیر مدرسه به نیروهای امنیتی تحویل داده شده‌اند که هیچ‌گونه خبری از محل نگهداری آنان وجود ندارد.
به گفته شاهدان یک دانش‌آموز در بیمارستان فاطمی بر اثر خونریزی داخلی جان خود را از دست داده است. همچنین نیروهای لباس شخصی، کادر درمان و والدین دانش‌آموزان را ترسانده که در صورت انتشار اخبار در رسانه‌ها، دیگر فرزندانشان را نخواهند دید.»

ابتدا نامی از دختری که ادعا می‌شد کشته شده مطرح نشده بود اما روز شنبه اطلاعیه ترحیم دختری به نام «اسرا پناهی» منتشر و ادعا شد در ماجرای دبیرستان شاهد جان خود را از دست داده است.

این خبر سبب عصبانیت افکار عمومی شد و در حالی که برای ظهر شنبه فراخوان تجمع اعتراضی در کشور داده شده بود، باعث تشدید مشارکت در تجمع‌ها شد و به ویژه اردبیل، شاهد ناآرام‌ترین روز خود در حوادث یک ماه اخیر بود.
کار به جایی رسید که علی دایی ستاره اردبیلی فوتبال هم تلویحا به تائید موضوع پرداخت و در اینستاگرام خود نوشت: «سکوت ناشی از اعمال فشار حاکمیت برابر اعتراضات و هتک حرمت به دانشجویان شریف… امروز منجر به تعرض به دانش‌آموزان بی‌گناه در مدارس و ضرب‌وشتم و ریختن خون یکی از آنها شد. / منابع: ایرنا و هم میهن و برترین ها

نظرات