تغییر چهره بعد از ارتودنسی دندان چگونه رخ می دهد؟

1

تغییر چهره بعد از ارتودنسی دندان چگونه رخ می دهد؟

از جمله سوالاتی که در زمینه درمان های ارتودنسی به کرات پرسیده می شود این است که تغییر چهره بعد از ارتودنسی دندان چگونه رخ می دهد؟ آیا ارتودنسی دندان باعث بهبود مشکلات فک هم می شود؟ آیا ارتودنسی باعث زیباتر شدن چهره هم می شود؟ و …

از آنجا که ارتودنسی یکی از درمان های پیچیده دندانپزشکی است؛ بنابراین طبیعی است که افراد انتظار تغییرات بزرگی از نتیجه این درمان داشته باشند. همه می خواهند بدانند با پرداخت هزینه ارتودنسی که جزء خدمات گران قیمت دندانپزشکی است نتیجه نهایی چیست؟ آیا رسیدن با لبخندی زیبا با دندان های مرتب با انجام ارتودنسی امکان پذیر است؟ پاسخ این است که بله ارتودنسی دندان صد در صد باعث بهبود وضعیت دندان ها و فک شما می شود. در این نوشتار به چگونگی و زمان احتمالی تغییرات صورت در طول درمان ارتودنسی می پردازیم.

 تغییر چهره بعد از ارتودنسی

ارتودنسی باعث بهبود شکل فک می شود

اگر دندان های شما نامنظم و روی هم رفته است، شلوغ است یا اگر دچار عدم تعادل بایت هستید نیاز به درمان ارتودنسی دندان دارید. انواع ارتودنسی دندان بسیار متنوع هستند که متخصص ارتودنسی در سعادت آباد یا هر شهر و منطقه دیگری با توجه به مشکلات فک و دندان شما بهترین روش را انتخاب می کند.

یکی از سوالات بیماران این است که آیا استفاده از بریس های ارتودنسی می تواند خط فک آنها را هم تغییر دهد یا خیر؟ پاسخ مثبت است. در صورتی که متخصص ارتودنسی تشخیص دهد که نیاز به تغییر خط فک دارید برنامه های لازم برای رفع این مشکل را هم در طول درمان ارتودنسی برای شما می چیند.

مشکلاتی مثل کراس بایت، آندربایت و اوربایت زمانی رخ می دهند که فک در وضعیت مناسبی قرار نداشته باشد. افرادی که مشکل آندربایت دارند، فکشان به سمت بیرون کشیده می شود. افرادی که دچار مشکل اوربایت هستند دندان ها و فک بالا به سمت جلو کشیده می شود و اصولا چانه کوچک به نظر می رسد. در کراس بایت نیز فک پایین به سمت چپ یا راست کشیده باشد و مستقیما زیر فک بالا نیست. تمامی این مشکلات و ناهنجاری ها با انجام ارتودنسی درمان می شوند.

جراحی فک

ارتودنسی دندان باعث تقارن صورت می شود

زمانی که دندان های شما به هم ریخته هستند یا از یکدیگر بیش از حد فاصله دارند؛ صورت شما به صورت نامتقارن به نظر می رسد. همچنین اگر فک شما در موقعیت متعادل و مناسب خود قرار نداشته باشد؛ امکان دارد یک طرف صورت شما پایین تر از سمت دیگر به نظر برسد.

از زمانی که شروع به استفاده از بریس های ارتودنسی می کنید، به مرور متوجه جابه جایی دندان های خود و تغییرات مثبتی که در چهره شما حاصل می شود خواهید شد. ارتودنسی دندان علاوه بر اینکه باعث بهبود وضعیت دندان ها و فک شما می شود؛ بلکه باعث متقارن تر و جذاب تر شدن صورت شما نیز می شود.

چگونه ارتودنسی دندان بر فرم صورت تاثیر می گذارد؟

هدف از انجام انواع روش های ارتودنسی اعم از ارتودنسی فلزی، ارتودنسی سرامیکی، ارتودنسی دیمون، ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی با الاینرهای شفاف و … اعمال فشار به رباط پریودنتال و جابجایی دندان ها می باشد.

متخصص ارتودنسی در سعادت آباد فشار وارد شده به دندان ها در طول درمان بررسی و تنظیم می کند تا نتیجه نهایی بهترین باشد. ارتودنتیست ممکن است برای نتیجه بخشی بهتر نوارهای اضافی در طول درمان اضافه کند، تغییر سیم در بریس ها را تجویز کند و …

با اعمال فشاری تنظیم شده به رباط پریودنتال، بریس ها به تدریج بر رشد فک تاثیر می گذارند و حتی باعث بهبود تقارن صورت می شوند. این تغییرات حتی در خط فک شما نیز مشاهده می شود. در صورتی که عدم تعادل فک و صورت شدید باشد، متخصص ارتودنسی با همکاری سایر متخصصین نسبت به درمان این مشکلات اقدام می کند.

آیا ارتودنسی دندان در هر سنی باعث تغییر شکل صورت می شود؟

میزان تغییراتی که بریس ها بر شکل صورت شما تاثیر می گذارد، به سن و شرایط دهان و دندانی شما بستگی دارد؛ در ادامه به بررسی ارتودنسی دندان در کودکان و بزرگسالان می پردازیم.

ارتودنسی کودکان و نوجوانان

در کودکان و نوجوانان به دلیل اینکه در حال رشد هستند و دندان ها، لثه ها، استخوان های فک و عضلات آنها انعطاف پذیری بیشتری دارد؛ بنابراین درمان ارتودنسی هم راحت تر انجام می شود. به همین دلیل است که ارتودنسی در کودکان و نوجوانان توصیه می شود.

تغییر چهره پس از ارتودنسی

ارتودنسی بزرگسالان

اینکه گفته می شود ارتودنسی دندان در سنین کودکی و نوجوانی بهتر است به این معنا نیست که درمان ارتودنسی در سنین بزرگسالی تاثیر گذار نیست. چرا که امکان تغییر وضعیت دندان ها و فک در سنین بزرگسالی نیز وجود دارد؛ تنها با این تفاوت که به احتمال زیاد طول درمان ارتودنسی دندان در سنین بزرگسالی طولانی تر از سنین کودکی باشد.

کلام آخر

اگر بخواهیم یک جمع بندی کلی از این نوشتار داشته باشیم باید بگوییم که بله قبول داریم هزینه ارتودنسی زیاد است اما ارزشش را دارد؛ چرا که ارتودنسی دندان بهبود وضعیت دندان ها، فک و صورت را یک جا برای شما به ارمغان می آورد؛ چه چیزی بهتر از این؟! البته شایان ذکر است که انتخاب متخصص ارتودنسی خوب و متبحر و رعایت نکات مراقبتی از سوی شما بیش از هر چیزی در نتیجه درمان تاثیرگذار است.

1 دیدگاه در “تغییر چهره بعد از ارتودنسی دندان چگونه رخ می دهد؟

  1. Rachelle گفت:

    خدمات سئو

نظرات