بیوگرافی یاسمین مقبلی فضانورد ایرانی آمریکایی و همسرش + زندگی در ماه

0

بیوگرافی یاسمین مقبلی فضانورد ایرانی آمریکایی و همسرش + زندگی در ماه

یاسمین مقبلی : زادهٔ ۲۴ ژوئن ۱۹۸۳ در آلمان، سرهنگ دوم خلبان بل ای‌اچ-۱ سوپرکبرا سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا و فضانورد ایرانی تبار اهل باد نواهایم آلمان غربی است. در ادامه معرفی و بیوگرافی یاسمین مقبلی خلبان ایرانی تبار و همسرش و فرزندانش و سوابق شغلی و خانواده و پدر و مادر یاسمن مقبلی از ایران تا آلمان و سفر به ماه و پیج اینستاگرامش از مجله حرف تازه در این صفحه میخوانید:

عکس های خانواده یاسمین مقبلی Jasmin Moghbeli فضانورد ایرانی آمریکایی کیست

بیوگرافی یاسمین مقبلی

سرهنگ دوم یاسمن مقبلی (Jasmin Moghbeli) زادهٔ ۲۴ ژوئن ۱۹۸۳ ‏در باد نواهایم، آلمان غربی سرهنگ دوم خلبان بل ای‌اچ-۱ سوپرکبرا سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا و فضانورد با ملیت ایالات متحده آمریکا و اصالتا کورد مهاباد، خلبان جنگی و فضانورد ایرانی الاصل است. مقبلی کارشناسی مهندسی هوافضا خود را از دانشگاه mit اخذ کرده‌ و مدتی نیز عضو تیم بسکتبال این دانشگاه بوده‌است.

بیوگرافی یاسمین مقبلی فضانورد ایرانی آمریکایی و همسرش + زندگی در ماه

او فارغ التحصیل مؤسسه فناوری ماساچوست در مقزع لیسانس و فارغ التحصیل مدرسه عالی نیروی دریایی و دانشکده خلبانی آزمایش نیروی دریایی امریکا در فوق لیسانس، خلبان تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا و فضانورد ناسا امریکایی ایرانی است که ماموریت دارد به ماه سفر کند. او در اوت ۲۰۲۲ با انتشار عکسی با لباس فضانوردی، با همسر و دو فرزندش عکس یادگاری گرفت.

یاسمن مقبلی خلبان ایرانی امریکایی کیست

یاسمن مقبلی دارای درجه سرهنگ دوم از سال ۲۰۱۷ و خلبان هواپیمای SpaceX Crew-7 – بل ای‌اچ-۱ سوپر کبرا تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا است. مقبلی سابقه بیش از دو هزار ساعت پرواز با ۲۵ نوع هواپیمای مختلف و ۱۵۰ ماموریت از جمله چند سورتی پروازی در افغانستان را دارد.او همچنین دورهٔ آموزشی خلبانی را در پایگاه نیروی هوایی-دریایی یوما گذرانده‌است.

بیوگرافی یاسمن مقبلی

پدر و مادر و خانواده یاسمین مقبلی

یاسمین مقبلی، در ۳ سال ۱۳۶۲ در خانواده ای ایرانی و اصالتا کرد در مهاباد به دنیا امد. او فرزند فرشته و کامی مقبلی از اهالی شهر مهاباد در شمال‌غرب ایران است که البته در آلمان به دنیا امده، و پدر و مادرش ایرانی هستند. والدین او بعد از انقلاب ۱۳۵۷ از ایران خارج شده و پس از مدتی سکونت در آلمان، در شهر بالدوین، ایالت نیویورک ساکن شدند. او یک برادر به نام کاوه دارد که پنسیلوانیا زندگی می کند. مقبلی پس از اتمام دوران ابتدایی و در دوران دبیرستان، در دورهٔ آکادمی پیشرفته فضایی در کمپ فضایی هانتسویل آلاباما نیز شرکت کرد.

پدر و مادر و خانواده یاسمین مقبلی

سوابق نظامی

مقبلی یک درجه دار رده بالای سپاه تفنگداران دریایی آمریکا است. او به عنوان افسر سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا و خلبان بالگرد بل ای‌اچ-۱ سوپرکبرا آموزش دید و در این دوره ۱۵۰ مأموریت جنگی از جمله چند سورتی در افغانستان را به انجام رساند. او مدرک کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا را از مدرسهٔ عالی نیروی دریایی ایالات متحده دریافت کرد.

یاسمین مقبلی Jasmin Moghbeli کیست

یاسمن مقبلی خلبان ایرانی امریکایی کیست

وی، از سال ۲۰۰۸ خلبانی هواپیماهای جنگنده را شروع کرد. مقبلی طی دوران خدمت خود در ارتش آمریکا، در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ در عملیات‌های نظامی آمریکا در افغانستان شرکت داشته‌است. او بیش از دو هزار ساعت پرواز با ۲۵ نوع هواپیمای مختلف را در سابقهٔ خود دارد.

Jasmin Moghbeli

ورود به ناسا

در ژوئن ۲۰۱۷، مقبلی یکی از دوازده نفری بود که به عنوان عضو گروه ۲۲ فضانوردان ناسا (NASA Astronaut Group 22) (ملقب به لاک‌پشت‌ها) انتخاب شد و دورهٔ آموزشی ۲ سالهٔ خود را آغاز کرد. مقبلی به همراه چهار زن و هفت مرد دیگر از میان ۱۸ هزار فرد داوطلب برای شرکت در این دوره، برگزیده شده‌بود.در دسامبر ۲۰۲۰ ناسا اعلام کرد که مقبلی یکی از فضانوردانی خواهد بود که نامزد حضور در برنامه فضایی آرتمیس ناسا هستند و در صورت قبولی، در آینده به ماه و احتمالاً مریخ فرستاده می‌شود. همچنین اگر او از بین ۹ زن نامزد سفر به ماه انتخاب شود، اولین زنی خواهد بود که به ماه می‌رود.

زندگینامه یاسمن مقبلی فضانورد ایرانی کیست

زندگی در ماه

ناسا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مقبلی به‌طور رسمی به عنوان فرمانده هفتمین مأموریت اعزام فضاپیمای اسپیس اکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی انتخاب شده و آندریاس مورگنسن فضانورد اروپایی، خلبانی این عملیات را برعهده خواهد داشت. این مأموریت قرار است در سال ۲۰۲۳ از مرکز فضایی کندی در فلوریدا انجام شود.

همسر و فرزندان یاسمن مقبلی

همسر و فرزندان یاسمن مقبلی

یاسمین مقبلی چند سال پیش ازدواج کرده و دارای همسر و ۲ دختر دوقلو دارد و در وبستر تگزاس زندگی می‌کند.

پیج اینستاگرام یاسمن مقبلی

پیج اینستاگرام یاسمن مقبلی

صفحه رسمی یاسمن مقبلی را با نشانی astrojaws دنبال کنید

جوایز و افتخارات

مقبلی چهار نشان هوایی، مدال ستایش، سه مدال موفقیت در نیروی دریایی و نشان ویلی مک‌کول، در دورهٔ فعالیت خود به دست آورده‌است.

نظرات