سرگرد عباس سارونی کیست + جزئیات جدید اعدام سرگرد عباس سارونی با علت زندان

0

سرگرد عباس سارونی کیست؟ + جزئیات جدید اعدام سرگرد عباس سارونی با علت زندان +عکس

جزئیات جدیدی از اعدام سرگرد عباس سارونی مامور نیروی انتظامی بعداز ۲۰ سال از زبان سردار سعید دادگر در پایگاه پلیس منتشر شد که در ادامه مطلب با علت اعدام و ماجرای قتل توسط سرگرد عباس سارونی را با عکس و بیوگرافی وی میخوانید

سرگرد عباس سارونی کیست؟ ماجرای اعدام سرگرد عباس سارونی مامور نیروی انتظامی در گنبد کاووس با علت زندان و جرم او چیست +عکس و بیوگرافی سرگرد عباس سارونی از بازداشت تا اعدام در ادامه همراه همسر و فرزندان و سوابق ببینید:

حکم اعدام سرگرد عباس سارونی مامور نیروی انتظامی

بیوگرافی سرگرد عباس سارونی مامور نیروی انتظامی گنبد کاووس

سرگرد عباس سارونی نظامی و درجه دار نیروی انتظامی در گنبد کاووس به جرم قتل پس از ۲۰ سال زندانی و حبس، اعدام شد. اعدام سرگرد عباس سارونی بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشته و بر همین اساس معاون حقوقی و امور مجلس و دولت فراجا جزئیات اجرای حکم قصاص یکی از ماموران انتظامی را تشریح کرد و از ارسال مصوبه اصلاح قانون به‌کارگیری سلاح به مجلس خبر داد.

ماجرای زندانی شدن تا اعدام سرگرد عباس سارونی مامور نیروی انتظامی

در سال ۱۳۸۱ به دنبال وقوع یک فقره تیراندازی منجر به قتل توسط مامور انتظامی سرگرد عباس سارونی در یکی از شهرستان های استان گلستان، پرونده ای نزد مرجع قضائی تشکیل شد، در نهایت با توجه به حکم دادگاه و عدم رضایت اولیای دم منجر به اجرای حکم قصاص شد.

پایگاه خبری پلیس خبر داد: سردار سعید دادگر فرمانده انتظامی گلستان در تشریح جزئیات اجرای حکم قصاص برای یکی از ماموران انتظامی اظهار داشت: براساس محتویات پرونده در سال ۱۳۸۱ به دنبال وقوع یک فقره تیراندازی منجر به قتل توسط مامور انتظامی “سرگرد عباس سارونی” در یکی از شهرستان های استان، پرونده ای نزد مرجع قضائی تشکیل شد

حکم قصاص

بعد از وقوع قتل، اولیای دم ضمن تهیه شکوائیه ای در نزد مرجع قضائی، مامور انتظامی (فرد ضارب) را تحت تعقیب قرار داده و منجر به بازداشت وی و تشکیل پرونده قضائی می گردد که در مرحله رسیدگی باتوجه به قرائن موجود در پرونده، شهادت شهود و اقرار صریح متهم مبنی بر شلیک گلوله به فرد مقتول، دادگاه اقدام مامور انتظامی را قتل عمد تشخیص داده و رای بر انجام قصاص نفس می دهد و حکم صادره در دیوان عالی کشور تایید و استیذان اجرای حکم نیز صادر می شود.

فرمانده انتظامی گلستان با تاکید بر پیگیری های مجدانه و متعدد از سوی فرمانده محترم انتظامی کل کشور و هیات ریسه فراجا در بالاترین سطوح در تمامی مراحل و توقف دستور اجرای حکم قصاص در چند مرحله گفت: از سال ۱۳۸۱ تا ۱۴۰۰، حکم قصاص مامور انتظامی در شعبات مختلف صادر اما با پیگیری های به عمل آمده در تمامی مراحل اجرای احکام با وجود صدور استیذان متوقف گردید و در این خصوص از تمام ظرفیت های حقوقی برای کمک به مامور انتظامی استفاده شد. همچنین در سال جاری نیز سه مرحله این توقف اجرای حکم اتفاق افتاد.

تمامی تلاش های سازمان مبنی بر اختصاص وکلای متعدد به این پرونده، آمادگی سازمان برای اخذ رضایت از اولیای دم و پرداخت دیه مازاد، استفاده از ظرفیت شورای تامین استان، و تمامی نهادها و افراد موثر به نتیجه نرسید.

در تمامی مراحل رسیدگی امیدوار بودیم که رضایت اولیای دم جلب کنیم و علیرغم تلاشهای فراوان متاسفانه این امر محقق نشد و شعبات مختلف دیوان عالی کشور دلایل دفاع مشروع را نپذیرفتند و با این استدلال که موضوع جنبه شخصی داشته و ناشی از مشاجره لفظی طرفین بوده و خارج از حوزه خدمتی مامور و بعد از وقت اداری قتل رخ داده است، در نهایت منجر به اجرای حکم قصاص شد.

سردار دادگر اظهار داشت: متاسفانه علیرغم بیش از دو دهه تلاش های حقوقی، استفاده از ظرفیت های اجتماعی مانند حضور ریش سفیدان و بزرگان اقوام، مقامات سیاسی، اجتماعی، فرماندهان ارشد انتظامی، تلاش های مجدانه شخص سردار فرمانده انتظامی کل کشور، حضور چندین باره معاون حقوقی فراجاو شخص بنده و ملاقات با خانواده مقتول به نمایندگی سردار فرمانده محترم انتظامی کشور، پیگیری نماینده ولی فقیه ،امام جمعه اهل سنت وتمامی مسولان کشوری و لشکری در بین اولیاء دم برای اخذ رضایت و گذشت و دریافت دیه، متاسفانه این اتفاق رخ نداد و حکم قصاص اجرا گردید.

وی افزود: حتی اینجانب از شب قبل از اجرای حکم نیز به همراه معاونان انتظامی استان گلستان به نمایندگی از فرمانده انتظامی کل کشور در محل اجرای حکم حاضر و از اولیاء دم و بویژه مادر متوفی ملتمسانه درخواست گذشت کردیم که با مخالفت آنها همراه بود.

خانواده سرگرد عباس سارونی

فرمانده انتظامی استان در پایان ضمن تسلیت به خانواده سرگرد سارونی، خاطرنشان کرد: هرچند مطالبه خانواده اولیای دم یک امر قانونی می باشد لیکن لزوم حمایت قانونگذار و قوه قضائیه از پلیس ماموریتهای سازمانی فراجا امری ضروری است و امیدواریم که قوه قضاییه با حمایت خود و قانونگذار عزیز با اصلاح قوانین پلیس این مجاهدین فی سبیل الله را در اجرای ماموریت که همانا ایجاد و حفظ امنیت و حفاظت از جان و مال و ناموس مردم است یاری نمایند.

اصلاح قانون به‌کارگیری سلاح در دستور کار پلیس

وی به اصلاح قانون به کارگیری سلاح نیز اشاره کرد و گفت: به روز نبودن و ناکارآمدی قوانین از جمله قانون به کارگیری سلاح برخی اتفاقات ناخوشایند را رقم می‌زند از این رو اصلاح این قانون در دستورکار فراجا قرار گرفته است. در همین راستا با تشکیل کارگروهی متشکل از حقوقدانان حرفه‌ای و کارشناسان قضائی و انتظامی اشکالات و ایراد اساسی قانون به کارگیری سلاح که در سال ۱۳۷۳ به تصویب رسیده استخراج شده است.

معاون حقوقی و امور مجلس و دولت فراجا با بیان اینکه پیش‌نویس مناسب این قانون تدوین شده است، گفت:‌ این پیش‌نویس در کمیسیون امنیت ملی با تشکیل جلسات متعدد و با حضور نمایندگان قوه قضائیه، سازمان قضائی نیروهای مسلح و دیگر ارگان‌های مرتبط با موضوع، مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در کمیسیون فوق با اکثریت آراء به تصویب رسیده و آماده طرح و تصویب نهایی در صحن علنی مجلس است که ان‌شاءالله به‌زودی به صورت دوفوریتی در صحن علنی مجلس مورد بررسی و تصویب نهایی قرار خواهد گرفت. /خبرآنلاین

 

نظرات