آیا آینده بیت کوین امیدوار کننده است؟

0

بیت کوین؛ بیش از یک دهه پیش به جهان معرفی شد و قرار بود که انقلابی در اکوسیستم مالی جهان ایجاد کند. با هر سختی آن انقلاب به وقوع پیوست. دهه اول، پر از روندهای صعودی و نزولی ارزش بیت کوین به دلیل رسوایی‌ها، قدم‌های اشتباه و نوسانات سخت بود. از رکورد ۶۳۰۰۰ دلار در آوریل ۲۰۲۱ تا رسیدن به قیمت ۴۸۰۰۰ دلار در آگوست همین سال و امروز که قیمت بیت کوین زیر ۲۵۰۰۰ دلار است! بسیاری از سرمایه گذاران و علاقمندان، دیگر به آینده BTC خوش‌بین نیستند اما کارشناسان حرفه‌ای و تحلیلگران خبره معتقدند که این نوسان چیز تازه‌ای نیست و نباید به آن توجه کرد. اما به واقع آیا آینده ارزهای دیجیتال و بیت کوین امیدوار کننده است؟ با ما و بررسی این موضوع تا پایان همراه باشید.

 آینده بیت کوین

بیت کوین و شروع یک انقلاب

بیت کوین با نام اختصاری BTC، توسط شخص یا گروهی ناشناس به نام «ساتوشی ناکاموتو» در سال ۲۰۰۹ اختراع و انقلاب جدیدی در سیستم مالی جهانی استارت خورد. درست در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ بود که مخترع بیت کوین، در مقاله‌ای عنوان کرد که بیت کوین به عنوان جایگزینی بدون مرز و غیر متمرکز برای ارزهای فیات تحت کنترل دولت و بانک مرکزی، پا به عرضه سیستم مالی گذاشته است. اجماع در مورد تراکنش در شبکه بیـت کوین، به واسطه گری شخص ثالثی مانند بانک‌ها نیازی ندارد. در عوض، با کمک یک بلاک چین که شبکه‌ای از سیستم‌های همتا به همتا (P2P) با دفتر کل الکترونیکی است، خرید بیت کوین و تراکنش‌ها تأیید و انجام می‌شود.

چشم انداز بیت کوین در خطر است؟

ناکاموتو، در مورد حذف واسطه‌ها و جایگزینی آن با شبکه همتا به همتا گفته بود: «هزینه واسطه، هزینه‌های تراکنش را افزایش می‌دهد و اندازه عملی تراکنش‌ها را محدود و امکان تبادلات کوچک و معمولی را از بین می‌برد.»

اما بعد از گذشت ۱۳ سال از اختراع بیت کوین، به نظر می‌رسد که دیدگاه و هدف اصلی به خطر افتاده است. تمرکز زدایی جای خود را به تمرکز گرایی داده و نهنگ‌های بیـت کوین یا همان سرمایه گذارانی که دارایی زیادی از ارز دیجیتال دارند، بازار قیمت و خرید بیت کوین را کنترل می‌کنند. فناوری بیـت کوین با مشکلات مقیاس پذیری مواجه شده و همین موضوع باعث ایجاد فورک‌ها و آلت کوین‌های بسیاری شده است.

اما با وجود بروز و ظهور این نکات منفی، در بازار کریپتوکارنسی و از زمان آغاز به کار بیـت کوین، بیش از ۱۱۰۰۰ رمزارز تولید و در صرافی‌ها معامله می‌شود. بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر ۲٫۰۲ تریلیون دلار ارزش دارد و واژه بلاک چین به یک کلمه پر استفاده و مشهور تبدیل شده است. حتی سرمایه گذاران نهادی، بانکی و متمرکز نیز بعد از تردید‌های سال‌های ابتدایی کریپتو، به سمت این بازار در حرکت هستند.

در هر بازار مالی بعد از روند صعودی احتمال ریزش و اصلاح وجود دارد. احتمال ریزش‌های مجدد در بازار بیـت کوین در آینده نیز وجود خواهد داشت و باید با تحلیل دقیق و دانش خرید بیـت کوین وارد این بازار شد.

ارزیابی آینده بـیت کوین

دهه آینده، اهمیت قابل توجهی برای تکامل بیـت کوین خواهد داشت. چند حوزه در اکوسیستم بیـت کوین وجود دارد که سرمایه گذاران باید به آنها توجه ویژه‌ای داشته باشند. در حال حاضر کریپتوکارنسی، یک سیستم ذخیره ارزش مناسب و شبکه‌ای برای تراکنش‌های روزانه است. طبق نظر بسیاری از کارشناسان، اکثر دولت‌ها در آینده‌ای نزدیک بیـت کوین را به عنوان یک روش پرداخت رسمی و قانونی معرفی خواهند کرد. به گونه‌ای که حتی کشوری مانند ژاپن، آن را به عنوان نوعی پرداخت معتبر برای کالاها و خدمات اعلام کرده است. اما تغییراتی باید انجام گیرد:

تغییر در حوزه امنیت بیت کوین

مشکلات مربوط به مقیاس بندی و امنیت، کمی چالش برانگیز شده است. شکیب بودا (Chakib Bouda) مدیر ارشد فناوری Rambus اعتقاد دارد که شکست و شروع روند نزولی قیمت بیـت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در سال‌های گذشته، مربوط به امنیت است. او به سرقت میلیاردها دلار بیـت کوین توسط هکرها اشاره دارد و تاکید می‌کند که یک اکوسیستم امن BTC موجب پذیرش و سرمایه گذاری بیشتر خواهد شد. او انتظار دارد تا ۱۰ سال دیگر، بیـت کوین به جریان اصلی تبدیل و شهرت بسیار متفاوتی داشته باشد.

آینده بیت کوین

ارتقا اکوسیستم بیت کوین

برای این که بلاک چین بیـت کوین به عنوان یک دارایی سرمایه گذاری بادوام و یک روش پرداخت امن در نظر گرفته شود، باید بتواند میلیون‌ها تراکنش را در یک بازه زمانی کوتاه مدیریت کند. فناوری مانند شبکه لایتنینگ (Lightning Network) نوید ایجاد مقیاس پذیری در عملیات خرید بیت کوین را می‌دهد. همچنین ارزهای جدیدی مانند بـیت کوین کش (Bitcoin Cash) و بیت کوین گلد (Bitcoin Gold) که در نتیجه هارد فورک بلاک چین Bitcoin به وجود آمده‌اند، هدفشان تنظیم پارامترهای اکوسیستم برای انجام تراکنش‌های بیشتر با سرعت بالاتر است.

جمع بندی

انقلاب! بله اکثر کارشناسان آینده امیدوار کننده پادشاه ارزهای دیجیتال را وابسته به دگرگونی در امنیت، ارتقا اکوسیستم و پرداخت‌های کم هزینه و پر سرعت در شبکه بیـت کوین می‌دانند. با وجود سیر نزولی و نوسان بالای قیمت بیت کوین، هامفری یانگ (Humphrey Yang) از کارشناسان مالی معتقد است که اگر به پتانسیل BTC اعتقاد دارید، بهترین کار این است که در بررسی این نوسانات گرفتار نشوید.

نظرات