سفر ارزان ۳ میلیون تومانی به عتبات کربلا ۱۴۰۱؛ شرایط و نحوه ثبت نام

0

شرایط و نحوه ثبت نام سفر ارزان ۳ میلیون تومانی به عتبات کربلا ۱۴۰۱

سفر ارزان ۳ میلیون تومانی به عتبات کربلا ۱۴۰۱ : به مناسبت ماه محرم و صفر امسال ۱۴۰۱ و افزایش تقاضا برای زیارت امام حسین ع، سازمان حج و زیارت طرح به نام طرح سفر ارزان قیمت به عراق برای سفرهای ارزان‌قیمت به عتبات با هزینه ۳ میلیون تومان از طریق زمینی برای مشتاقان زیارت کربلا و عتبات عالیات فراهم کرد. بر همین اساس، مشتاقان زیارت کربلا می‌‌توانند با هزینه کم‌تر از ۳ میلیون تومان راهی عتبات شوند.

سفر ارزان به عتبات عراق

سازمان حج و زیارت به تازگی، طرح سفر ارزان‌ قیمت عراق را به اجرا گذاشته است.سفرهای ارزان‌ قیمت و کم هزینه به عتبات به صورت زمینی و به مدت ۶ شب برنامه‌ ریزی شده است که در مرحله نخست این سفرها از مبدأ تهران و از طریق مرز مهران انجام می‌شود. همچنین قرار است به زودی سفرهای آسان و ارزان‌ قیمت برای سایر استان‌ها نیز از سرگرفته شود.

میانگین نرخ سفر هوایی عراق درحال حاضر بیش از ۱۰ میلیون تومان و سفر زمینی در حدود پنج‌ و نیم میلیون تومان است. حمیدرضا محمدی مدیرکل دفتر پذیرش و اعزام زائران عتبات عالیات درباره جزئیات سفر ارزان عراق، گفت: با توجه به تاکیدهای رییس‌جمهور درباره ارزان‌سازی و آسان‌سازی سفرهای عتبات عالیات برای همه اقشار جامعه، از طریق دفاتر خدمات زیارتی برنامه‌ریزی شد تا سفر های ارزان‌قیمت زمینی با ارائه خدماتی آبرومندانه اجرا شود، قیمت این سفرها به کمتر از ۳ میلیون تومان می‌رسد. در حال حاضر قیمت بلیت تهران ـ نجف شش میلیون تومان است.

طرح سفر ارزان عتبات عراق در مرحله نخست، از تهران آغاز شده و به گفته کارگزاران زیارتی که درحال اجرای این طرح هستند، ظرفیت کاروان‌های آن معمولاً به سرعت تکمیل می‌شود و جای خالی به ندرت پیدا می‌شود.

کیفیت خدمات طرح سفر  ۳ میلیون تومانی به کربلا

محمدی درباره سطح کیفیت خدمات طرح سفر ارزان‌قیمت عتبات توضیح داد: در این سفرها از هتل‌های درجه «ج» [مشابه درجه سه] استفاده شده است که به مراتب در فاصله دورتری از حرم‌ها قرار دارند. همچنین برنامه غذایی در این مدل از کاروان‌ها متفاوت است، مثلا اگر در کاروان‌های دیگر دو وعده غذایی کباب در نظر گرفته شود، در سفرهای ارزان، وعده‌های غذاها بیشتر خورشتی خواهد بود.

او اضافه کرد: طبیعتاً تلاش شده است خدمات به گونه‌ای باشد که هزینه سفر در این طرح کاهش پیدا کند، با این حال تاکنون سفرهایی که با این قیمت اجرا شده بازخورد خوبی داشته است و مسافران و زائران راضی بوده‌اند.

مدیرکل دفتر پذیرش و اعزام زائران عتبات عالیات افزود: در این طرح از هتل‌هایی استفاده شده است که به نسبت قیمت پایین‌تری، در حدود چهار پنج دلار برای هر شب، دارند.

محمدی همچنین گفت: سازمان حج و زیارت درصدد است نرخ این سفرها را با استفاده از خدمات حسینیه‌ها برای افرادی که این شکل از سفرها در سلیقه‌شان است و شاید به صورت هیأتی سفر کنند، بیشتر کاهش دهد. تمام تلاش سازمان حج و زیارت بر این است که سفرهای عتبات عالیات و قیمت آن برای هر نوع قشر، سلیقه و درخواستی متناسب باشد.

پیگیری‌ها و بررسی‌های میدانی نیز نشان می‌دهد در حال حاضر این سفرها با قیمت دو میلیون و ۹۷۴هزار تومان به صورت زمینی با اتوبوس‌های معمولی و هتل‌های درجه «ج» که در حد هتل‌های درجه سه است، اجرا می‌شود. در شهر کربلا برخی از این هتل‌ها حدود ۱۵۰۰ متر از حرم فاصله دارد و به گفته برخی کارگزاران زیارتی، در شهر نجف نیز بین هتل و حرم در حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی فاصله وجود دارد.

طول اقامت

طول مدت اقامت در سفرهای ارزان شش‌ ۶ شب است که سه شب در شهر کربلا و سه شب در نجف به همراه زیارت کاظمین و سامرا برنامه‌ریزی شده است. در دیگر سفرهای هوایی و زمینی زائران یک شب اضافه‌تر در شهر کاظمین نیز اقامت دارند.

نظرات