پخش زنده و زمان حرکت دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان محرم ۱۴۰۱ ببینید

0

دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان محرم ۱۴۰۱ : زمان حرکت دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان محرم ۱۴۰۱ معروف به یوم العباس (ع) + پخش زنده مراسم عزاداری حسینیه زنجان هشتم محرم ۱۴۰۱ روز شنبه ۱۵ مرداد از شبکه های تلویزیون ساعت ۱۶ در ادامه مطلب میخوانید

دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان محرم 1401

ساعت و زمان حرکت دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان محرم ۱۴۰۱

دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان مانند همه ساله در روز ۸ محرم ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ با حضور گسترده مردم از جای جای ایران و مردم زنجان در ساعت ۱۶ حد فاصل حسینیه اعظم زنجان تا امامزاده سید ابراهیم در خیابان امام خمینی (ره) زنجان یا به گفته اهالی شهر زنجان، چهارراه بالا برگزار می شود. در این مراسم مداحان اهل بیت علیهم السلام به مداحی و نوحه سرایی می پردازند.
دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان معروف به یوم‌العباس (ع) پس از دو سال وقفه ، روز شنبه ۱۵ مرداد ماه برگزار خواهد شد و از شبکه های مختلف تلویزیون پخش می شود

پخش زنده مراسم عزاداری حسینیه اعظم زنجان محرم ۱۴۰۱

دسته بزرگ عزاداری حسینیه اعظم زنجان معروف به یوم‌العباس (ع) پس از ۲ سال وقفه به دلیل شیع ویروس کرونا، محرم امسال ۱۴۰۱ برگزار شود.

علیرضا فیروزفر رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان ، دسته عزاداری حسینیه اعظم روز شنبه ۱۵ مرداد ماه از ساعت ۱۶ در حد فاصل مسجد حسینیه تا آستان مقدس امامزاده سید ابراهیم (ع) برگزار خواهد شد.

مرتضی شهامی معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری زنجان از تغییر ساعت کاری ادارات زنجان در یوم‌العباس خبر داد و گفت: به منظور مشارکت حداکثری در این دسته عزاداری باشکوه ، ساعات ادارات از ساعت ۷ تا ۱۱ صبح خواهد بود.

گفتنی است که هر ساله دسته حسینیه اعظم زنجان از نماز ظهر نماز مغرب در حد فاصل مسجد حسینیه تا امامزاده سید ابراهیم (ع) برگزار می‌شد. اما امسال به خاطر رعایت برخی از شیوه‌نامه‌های بهداشتی قرار است دسته عزاداری از ساعت ۱۶ برگزار شود. مداحانی همچون ولی‌الله کلامی زنجانی، مرتضی حیدری، مهدی رسولی، جواد رسولی و جلیل محمدی در این دسته باشکوه عزاداری مرثیه‌خوانی خواهند کرد.

از سوی دیگر هزاران از صبح امروز هزاران گردشگر از اقصی نقاط کشورمان وارد استان زنجان برای حضور در دسته اعظم حسینیه شده‌اند و همچنان گردشگران در حال ورود هستند. همینطور علی سلیمانی معاون اجرایی شرکت حمل و نقل ریلی رجا از راه‌اندازی قطار تندروی پردیس برای انتقال عزاداران حسینی از تهران به زنجان خبر داده است.قرار است این قطار ویژه روز شنبه مورخ ۱۵ مرداد ماه ساعت ۰۵:۴۰ صبح از ایستگاه راه‌آهن تهران به سمت زنجان حرکت کرده و در ساعت ۲۰:۲۰ همان روز از ایستگاه زنجان به سمت تهران باز گردد./ ایسنا

بر این اساس طبق سنوات گذشته عزاداران فردا یک شاه بیت مخصوص را به یاد امام حسین (ع) و شهدای کربلا تکرار خواهند کرد.

متن نوحه به این شرح است:

ام بنین اوغلونا من نوکرم / سایه نشین علم حیدرم

لبیک ابوالفضل / لبیک ابوالفضل

تاریخچه

حسینیه اعظم زنجان از اماکن مذهبی در شهر زنجان است که در خیابان فردوسی واقع گردیده و بیشتر به‌خاطر دسته‌ای که هر سال در هشتمین روز ماه محرم دارد مشهور است. قدمت این مکان به حدود یک قرن پیش می‌رسد این حسینه توسط دو تن بنام‌های حاج میرزا محمد نقی و حاج میرزا بابایی وقف گردید.همه ساله روز هشتم محرم دسته عزاداری از محل مسجد در خیابان فردوسی تا امام زاده سید ابراهیم حرکت می‌کند، در طول مسیر حرکت دسته نذورات و احشام به صورت زنده و ذبح شده تقدیم دسته می‌شود روز هشتم محرم در زنجان به یوم العباس معروف است، علاوه بر مردم زنجان از استان‌های مختلف و افراد عالی‌رتبه کشوری و لشکری در این دسته عزاداری می‌کنند.

در سال ۱۳۹۱جمعیت این دسته افزون بر ۵۰۰ هزار نفر است و در سال ۱۳۸۷ ثبت ملی شده‌است. مراسم عزاداری حسینیه اعظم زنجان در تاریخ ۱۵ دی‌ماه ۸۷ با شماره ثبتی ۱۰ به عنوان دهمین مورد از میراث معنوی ثبت‌شده در ایران است

نظرات