بیوگرافی احمد گلشیری مترجم و نویسنده با علت فوت + خانواده و عکس درگذشت

0

بیوگرافی احمد گلشیری مترجم و نویسنده با علت فوت + خانواده و عکس درگذشت

احمد گلشیری مترجم و نویسنده متولد ۱۳۲۵ در آبادان ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ درگذشت. در ادامه مروری داریم به زندگینامه و بیوگرافی احمد گلشیری و همسر و فرزندانش با عکس ها و سوابق شخصی و شغلی و آثار و کتاب های او با علت فوت و درگذشت احمد گلشیری در ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ از مجله حرف تازه میخوانید

بیوگرافی احمد گلشیری و همسر و فرزندانش

بیوگرافی احمد گلشیری و همسرش

احمد گلشیری (زادهٔ ۱۳۲۵، تهران) مترجم ایرانی ادبیات داستانی بود. او برادر هوشنگ گلشیری و پدر سیامک گلشیری است. احمد گلشیری تحصیلات ابتدایی را در آبادان سپری کرد و سپس به اصفهان رفت و در آنجا دورهٔ دبیرستان را در دبیرستان ادب پشت سر گذاشت. گلشیری الفبای زبان انگلیسی را در انجمن ایران آمریکا و شورای فرهنگی بریتانیای اصفهان آموخت و آنگاه در دانشکدهٔ ادبیات اصفهان، که فؤاد فاروقی آن را بنا کرده بود، درس خواند.از میان استادانی که او برای تدریس زبان به اصفهان آورد، کریگزبی، اهل نیویورک، و لُرِن، اهل انگلیس، را گلشیری هیچ‌گاه از یاد نمی‌برد و از آن دو بسیار آموخت. احمد گلشیری در ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ درگذشت

بیوگرافی احمد گلشیری مترجم و نویسنده با علت فوت + خانواده و عکس درگذشت

سوابق شغلی

وی فعالیت ادبی خود را از جنگ اصفهان آغاز کرد و سپس به تدریس روی آورد. وی به کافه‌نشینی علاقه‌مند بوده و معتقد بود کافه‌نشینی جزئی ضروری از شهرنشینی است. او عصرها که از کار تدریس زبان فراغت حاصل می‌کرد، به کافهٔ پارک اصفهان واقع در چهارباغ می‌رفت و در آنجا با یاران جُنگ اصفهان دیدار می‌کرد. گلشیری داستان «یک گوشهٔ پاک و پرنور» همینگوی را که نخستین ترجمهٔ اوست، در همین کافه ترجمه کرد و در جمع یاران جُنگ خواند.

همسر و فرزندان احمد گلشیری

مرحوم احمد گلشیری سال ها پیش ازدواج کرده و صاحب فرزند بود. سیامک گلشیری نویسنده معروف کشورمان فرزند ایشان است

عکس سیامک گلشیری فرزند زنده یاد احمد گلشیری

همسر و فرزندان احمد گلشیری

مرحوم گلشیری پس از فراز و نشیب های فراوان در نهایت به تهران رفت و در مرکز انتشارات آموزشی به کار مشغول شد. او صبح‌ها به کار سردبیری مجلهٔ پیک جوانان می‌پرداخت و بعدازظهرها در تریای هتل پالاس تهران برای کانال دوم تلویزیون ملی ایران به ترجمهٔ متن فیلم مشغول می‌شد.

فعالیت مترجمی

ایشان، در کنار تدریس و خلق آثار ادبی، به مترجمی کتاب های خارجی نیز مشغول بود. از میان آثاری که ترجمه کرده، مجموعهٔ ارزشمند چند جلدی داستان و نقد داستان است که جلد اول آن در سال ۱۳۶۸، جلد دوم در سال ۱۳۷۰، جلد سوم در سال ۱۳۷۶ و جلد چهارم در سال ۱۳۷۸ به چاپ رسید و دوازده سال از عمر گلشیری را به خود اختصاص داد.

احمد گلشیری درگذشت + علت فوت

مجموعهٔ دیگر آثار وی مجموعهٔ ده رمان است با عنوان‌های ساعت شوم، نوشتهٔ گابریل گارسیا مارکز؛ پدرو پارامو، نوشتهٔ خوان رولفو؛ نفرین ابدی بر خوانندهٔ این برگ‌ها، نوشتهٔ مانوئل پوئیگ؛ ناپدیدشدگان، نوشتهٔ آریل دورفمن؛ از عشق و دیگراهریمنان، نوشتهٔ گابریل گارسیا مارکز؛ گرسنه، نوشتهٔ کنوت هامسون؛ شکار انسان، نوشتهٔ خوزه ایبالدو ریبیرو؛ دوئل، نوشتهٔ آنتون چخوف؛ سال‌های سگی، نوشتهٔ ماریو بارگاس یوسا؛ چه کسی پالومینو مالرو را کشت، نوشتهٔ ماریو بارگاس یوسا، که در سال‌های ۱۳۶۲ تا ۱۳۸۳ منتشر شده‌اند.

عکس های احمد گلشیری

از دیگر آثار این هنرمند، مجموعهٔ بهترین داستان‌های کوتاه نویسندگان بزرگ است که از میان آنها بهترین داستان‌های آنتون چخوف در سال ۱۳۸۱؛ بهترین داستان‌های ارنست همینگوی در سال ۱۳۸۴؛ بهترین داستان‌های گابریل گارسیا مارکز در سال ۱۳۸۴، و بهترین داستان‌های جیمز جویس در سال ۱۳۸۸ چاپ شده‌اند و همراه با مقدمه‌های مفصلی که سبب شهرت این چند مجموعه شده‌است.

بیوگرافی احمد گلشیری و همسرش

احمد گلشیری درگذشت + علت فوت

احمد گلشیری، مترجم و نویسنده، در ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ در سن ۷۶ سالگی از دنیا رفت.
سیامک گلشیری، نویسنده و فرزند این مترجم با تایید این خبر گفت: پدرم شب گذشته از دنیا رفت.

به گفته او احتمالاً مراسم تشییع پیکر و خاکسپاری‌ پیکر احمد گلشیری، چهارشنبه، ۱۲ مردادماه برگزار می‌شود.

این مترجم پیشکسوت که مدتی بود به بیماری پارکینسون مبتلا بود، در پی تشدید این بیماری و عفونت خون و ریه در بخش گوارش بیمارستان الزهرای اصفهان بستری شده بود.

 

نظرات