سرماخوردگی کلیه یعنی چه؟ علل و راه‌کارهای درمانی آن

0

درد در قسمت پایین کمر به عنوان یکی از مهمترین علائم سرماخوردگی کلیه به‌شمار می‌رود. این درد ممکن است در ناحیه بین باسن و آخرین دنده نیز حس شود. در کنار آن بیمار با تب، درد و سوزش هنگام ادرار کردن نیز مواجه است. متخصصان درمانکده در این زمینه می‌توانند به صورت آنلاین شما را راهنمایی کنند. این مقاله را مطالعه کنید تا با راهکارهای درمانی سرماخوردگی کلیه بیشتر آشنا شوید.

 سرماخوردگی کلیه

سرماخوردگی کلیه چیست؟

منظور از سرماخوردگی کلیه همان عفونت کلیه (پیلونفریت، Pyelonephritis) است. عفونت می‌تواند یک یا هر دو کلیه را درگیر کند. یکی از مهمترین وظایف کلیه، تصفیه و پاکسازی خون است. زمانی که عملکرد آنها دچار اختلال می‌شود مواد سمی در خون باقی می‌مانند. این امر می‌‌تواند منجر به سپتیسمی (septicemia) یا همان سمی شدن خون شود که وضعیتی اورژانسی است. در این شرایط لازم است به دکتر خون (انکولوژیست، oncologist) مراجعه کنید. از کار افتادگی دائمی کلیه‌ها نیز یکی دیگر از عوارض جدی سرماخوردگی کلیه است.

علت سرماخوردگی کلیه چیست؟

ویروس و باکتری‌ها

عوامل بیماری‌زا مانند ویروس و باکتری مهمترین علت بروز این بیماری هستند. عفونت معمولا از مجاری ادراری شروع می‌شود و سپس به مثانه و کلیه‌ها سرایت می‌کند.

عفونت سایر نقاط بدن

گاهی اوقات نیز عفونت در سایر نقاط بدن بوسیله خون به دستگاه ادراری و کلیه منتقل شده و باعث بیماری می‌شود.

مسدود شدن مجرای ادراری

نگه داشتن ادرار، بزرگ شدن پروستات در مردان، سنگ کلیه، تومور و هر عامل دیگری که منجر به انسداد مجاری ادراری شود، زمینه را برای بروز این بیماری فراهم می‌کند.

چه کسانی در معرض عفونت کلیه قرار دارند؟

عفونت کلیه در زنان بیش از مردان دیده می‌شود. علت این امر به کوتاهی مجرای ادراری در زنان و نزدیک بودن آن به مقعد و واژن مربوط است. در این شرایط عوامل بیماری‌زا مانند باکتری راحت‌تر می‌توانند خود را به مثانه و کلیه‌ها برسانند. همچنین در زمان بارداری، دستگاه ادراری تغییر مکان پیدا می‌کند و به همین دلیل بروز این بیماری در زنان باردار شایع است.

علائم عفونت کلیه در زنان و مردان چیست؟

 • تب و لرز
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • درد کمر
 • احساس سوزش کلیه
 • درد در ناحیه پهلو یا کشاله ران
 • دردهای شکم
 • احساس درد در پشت کمر
 • تکرر ادرار
 • احساس سوزش یا درد هنگام ادرار کردن
 • وجود چرک یا خون در ادرار
 • ادراری که بوی بد داشته باشد و کف‌آلوده باشد

معمولا علائم عفونت کلیه در عرض چند ساعت پس از آلودگی بروز پیدا می‌کنند.

سرماخوردگی کلیه

سرماخوردگی کلیه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

بررسی علائم و شرح حال بیمار

پزشک متخصص ابتدا به بررسی وضعیت عمومی بیمار می‌پردازد و علائم را بررسی می‌کند. در ادامه برای تایید تشخیص و رد سایر احتمالات آزمایشاتی را نیز تجویز خواهد کرد.

آزمایش ادرار

تست ادرار برای تشخیص سرماخوردگی کلیه یکی از آزمایشات رایج است. در این تست ادرار از نظر کیفیت، رنگ و ترکیبات مورد بررسی قرار می‌گیرد. وجود گلبول سفید در آن به این معنی است عفونت در ادرار وجود دارد.

کشت ادرار

برای تشخیص باکتری، احتمالا پزشک تست کشت ادرار را تجویز می‌کند.

آزمایشات تصویر برداری

تست‌های سونوگرافی، سی‌تی اسکن و MRI تصاویر واضحی از کلیه‌ها در اختیار متخصص قرار می‌دهد که به تشخیص قطعی بیماری کمک خواهد کرد.

معاینه مقعدی

ممکن است پزشک برای تشخیص بیماری در مردان از معاینه مقعدی نیز استفاده کند. هدف از انجام این معاینه بررسی بزرگ بودن پروستات و انسداد اطراف مثانه است.

درمان سرماخوردگی کلیه چگونه است؟

قرص سرماخوردگی کلیه

اگر عفونت ناشی از باکتری و خفیف باشد، آنتی بیوتیک‌ها اولین و موثرترین گزینه درمانی هستند. بیشتر بیماران از این شیوه درمانی پاسخ مثبت می‌گیرند. پس از اتمام دوره درمان احتمالا پزشک متخصص از شما می‌خواهد تا دوباره آزمایش ادرار یا کشت ادرار را انجام دهید تا از بین رفتن عفونت تایید شود.

اگر عفونت شدید باشد، متخصص بستری شدن در بیمارستان را پیشنهاد می‌کند و احتمالا به جای مصرف قرص، تزریق وریدی آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد شد.

جراحی

گاهی اوقات علت عفونت کلیه به دلیل اختلالات ساختاری یا انسدادهای شدید در دستگاه ادراری است. در این شرایط با توجه به وضعیت بیمار، جراحی به عنوان راه‌حل درمانی پیشنهاد می‌شود.

درمان خانگی عفونت کلیه چگونه است؟

کمپرس گرم استفاده کنید

دردهای ناشی از عفونت کلیه را می‌توان با کمپرس گرم کاهش داد. هنگام استفاده از کمپرس گرم، آن را مستقیم روی پوست قرار ندهید چرا که باعث سوختگی می‌شود. همچنین از کمپرس در بازه‌های زمانی مختلف استفاده کنید؛ یعنی به صورت ممتد از آن استفاده نکنید.

رژیم غذایی سالمی داشته باشید

سعی کنید در رژیم غذایی خود از منابع ویتامین C استفاده کنید. این ویتامین سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. غذاهای تند و پرادویه، قهوه و شیرین‌کننده‌های مصنوعی باعث تحریک مثانه می‌شوند. بهتر است در مدت زمان بیماری از مصرف آنها خودداری کنید.

لباس مناسب بپوشید

به طور کلی پوشیدن لباس‌های تنگ که از الیاف مصنوعی تهیه شده‌اند، ریسک بروز عفونت ادراری و کلیه را افزایش می‌دهند.

چگونه می‌توان از سرماخوردگی کلیه پیش‌گیری کرد؟

مایعات بنوشید

نوشیدن آب و مایعات یکی از بهترین، راحت‌ترین و ساده‌ترین کارهایی است که می‌توانید در این زمینه انجام دهید. به این ترتیب تعداد دفعات ادرار کردن بیشتر می‌شود  و در هر تخلیه عوامل بیماری‌زا از بدن خارج خواهند شد.

ادرار خود را نگه ندارید

نگه داشتن ادرار منجر به بازگشت آن به سمت کلیه‌ها خواهد شد. همین اتفاق برای به خطر انداختن سلامتی کلیه‌ها کافی است.

بهداشت دستگاه تناسلی را رعایت کنید

پس از تخلیه ادرار و مدفوع، ناحیه تناسلی را خوبی با آب بشویید و خشک کنید. تمیز نگه داشتن این ناحیه تا حدود زیادی از بروز عفونت پیشگیری خواهد کرد.

سرماخوردگی کلیه

پس از رابطه جنسی ادرار کنید

پس از مقاربت، بهداشت ناحیه تناسلی را رعایت کنید. ادرار کردن پس از نزدیکی باعث خروج باکتری‌ها خواهد شد و در نتیجه ریسک بروز عفونت کاهش می‌یابد.

برخی زنان از محصولاتی مانند دوش مهبل استفاده می‌کنند. این ابزارها مجرای ادرار را تحریک کرده و زمینه را برای بروز عفونت مهیا می‌کنند.

برای درمان سرماخوردگی کلیه به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای درمان سرماخوردگی کلیه لازم است به دکتر کلیه و مجاری ادراری مراجعه کنید. درمانکده در پیدا کردن و رزرو نوبت از پزشک متخصص می‌تواند به شما کمک کند. با مراجعه به سایت این مجموعه به راحتی می‌توانید از پزشک متخصص آنلاین نوبت بگیرید. هم‌چنین فرصت استفاده از خدمت آزمایش در محل این مجموعه را نیز خواهید داشت.

نظرات